Справа: № 2-а-2390/12/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Бояринцева М.А. Суддя-доповідач: Шостак О.О.
Іменем України
15 січня 2013 року м. Київ
Головуючий суддя Шостак О.О.
Судді: Горяйнов А.М.
Желтобрюх І.Л.
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Шостака О.О.,
суддів: Горяйнова А.М., Желтобрюх І.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві, без фіксування технічними засобами, в порядку ст. 41 КАС України, апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 28.03.2012 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (КМДА), Київської міської ради про визнання дій неправомірними,-
У лютому 2012 року позивач звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з адміністративним позовом до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (КМДА), Київської міської ради, у якому просив визнати неправомірним дії відповідача та про зобов'язання надати дозвіл на користування земельною ділянкою, яка розташована у АДРЕСА_1.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 28.03.2012 року - в задоволені позову було відмовлено.
Не погоджуючись з таким судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить апеляційну інстанцію скасувати незаконну, на його думку, постанову суду першої інстанції та постановити нову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі. В своїй апеляційній скарзі апелянт посилається на незаконність, необ'єктивність та необґрунтованість оскаржуваного рішення, невідповідність висновків суду дійсним обставинам справи, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування судового рішення.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу ОСОБА_3 - залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 28.03.2012 року - без змін, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Згідно ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_3 звернувся до Київського міського голови із заявою від 28 грудня 2011 року про отримання у приватну власність земельної ділянки, площею 0,10 га. для будівництва, експлуатації та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, яка розташована в Дарницькому районі м. Києва.
Згідно доручення заступника Київського міського голови-секретаря Київської міської ради Гереги Г.Ф. від 5 січня 2012 року № 29/233-Ю-215, заява ОСОБА_3 була направлена для розгляду до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації.
Листом від 20 січня 2012 року № 03-345/1515 Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу КМР (КМДА) повідомило ОСОБА_3, що його заява не відповідає вимогам ст. 118 Земельного кодексу України та ст. 15 Тимчасового порядку передачі (надання) земельних ділянок в користування або у власність у м. Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 15 липня 2004 року № 457/1867, та зазначило, що у заяві відсутні наступні документи та матеріали:
- графічні матеріали, на яких зазначено місце розташування земельної ділянки;
- погодження землекористувача у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб (підпис землекористувача посвідчується нотаріально у встановленому порядку);
- копії документів про право власності на житловий будинок, будівлю або споруди, якщо такі розташовані на земельній ділянці (нотаріально засвідчені копії);
- копії матеріалів технічної інвентаризації, підготовлені Київським міським бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна, якщо такі розташовані на земельній ділянці.
Як свідчать матеріали справи, 28 грудня 2011 року позивач звернувся до Київського міського голови з метою отримання у приватну власність земельної ділянки, площею 0,10 га. для будівництва, експлуатації та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, яка розташована в Дарницькому районі м. Києва.
10 лютого 2012 року, позивач повторно звернувся до Київського міського голови з заявою про надання відповіді в порядку передбаченому Законом України «Про звернення громадян» на його звернення від 28 грудня 2011 року щодо приватизації земельної ділянки АДРЕСА_1.
Враховуючи, що в первинній заяві позивач просив надати йому у приватну власність земельну ділянку для будівництва, експлуатації та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, саме на яку Головним управлінням земельних ресурсів надана відповідь ОСОБА_3, судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції стосовного того, що ОСОБА_3 звернувся до Київського міського голови з метою отримання у приватну власність земельної ділянки, площею 0,10 га. для будівництва, експлуатації та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, яка розташована в АДРЕСА_1
Відповідно до статті 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, а також прийнятими до них нормативно-правовими актами.
Згідно пункту 2 статті 22 Закону України від 15.01.1999 № 401-XIV «Про столицю України - місто-герой Київ» у зв'язку зі здійсненням містом Києвом функцій столиці України Київська міська рада та Київська міська державна адміністрація, кожна в межах своєї компетенції, встановленої законами України, мають право встановлювати порядок утримання та експлуатації об'єктів, розташованих у місті, та прилеглої до них території, правила благоустрою, торговельного, побутового, транспортного, житлово-комунального та іншого соціально-культурного обслуговування, визначати особливості землекористування та використання інших природних ресурсів.
Статтею 9 Земельного кодексу України передбачено, що до повноважень Київської і Севастопольської міських рад у галузі земельних відносин на їх території належить, зокрема:
а)розпорядження землями територіальної громади міста;
б)передача земельних ділянок комунальної власності у власність
громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу;
в)надання земельних ділянок у користування із земель комунальної
власності відповідно до цього Кодексу.
Надання земельних ділянок у користування в м. Києві здійснюється відповідно до Земельного кодексу України та рішення Київської міської ради від 15.07.04 року № 457/1867 «Про врегулювання процедури передачі в користування земельних ділянок в м Києві».
Відповідно до статті 15 рішення Київської міської ради від 15.07.2004 року №457/1867 «Про врегулювання процедури передачі в користування земельних ділянок в м Києві» (із змінами та доповненнями) громадяни, зацікавлені в одержанні земельної ділянки в межах м. Києва для будівництва та обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд (присадибні ділянки), індивідуального гаражного та дачного будівництва чи ведення садівництва, подають клопотання до Київської міської ради.
Головне управління земельних ресурсів за результатами опрацювання клопотання про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою готує проект рішення Київської міської ради про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою (або проект відмови у наданні такого дозволу), який приймається Київською міською радою в порядку, встановленому Регламентом Київської міської ради.
Згідно Положення про Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), затвердженого рішенням Київської міської ради від 19 грудня 2002 року № 182/342, Головне управління земельних ресурсів є структурним підрозділом виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та згідно з законодавством виконує функції територіального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів, є підзвітним та підконтрольним Київській міській раді та безпосередньо підпорядковується Київському міському голові.
Згідно статті 6 Закону України від 15.01.1999 № 401-XIV «Про столицю України місто-герой Київ» (із змінами та доповненнями) місцеве самоврядування у місті Києві здійснюється територіальною громадою міста як безпосередньо, так і через Київську міську раду, районні в місті ради (у разі їх утворення) та їх виконавчі органи. Місцеві державні адміністрації підзвітні і підконтрольні відповідним радам у частині повноважень, делегованих їм відповідними радами.
Указом Президента України від 22.07.1998 № 810/98 «Про заходи щодо впровадження Концепції адміністративної реформи в Україні» визначено, що делеговані функції, повноваження функції, повноваження (права і обов'язки), що їх набуває певний суб'єкт (орган чи посадова особа) шляхом передачі йому для виконання від іншого суб'єкта за власним рішенням останнього або на підставі норми закону. «Делегування» означає, як правило, передачу функцій, повноважень на певний час із збереженням у делегуючого суб'єкта права повернути їх до власного виконання. Водночас делегуючий суб'єкт набуває право контролю за станом і наслідками виконання делегованих функцій, повноважень; він може також фінансувати із власних коштів їх здійснення, передавати у користування необхідні для цього майнові об'єкти.
Відповідно до Закону України від 21.05.1997 № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» (із змінами та доповненнями) делеговані повноваження - це повноваження органів виконавчої влади, надані органам місцевого самоврядування законом, а також повноваження органів місцевого самоврядування, які передаються відповідним місцевим державним адміністраціям за рішенням районних, обласних рад.
Таким чином, Київська міська рада делегувала свої повноваження Головному управлінню земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) щодо здійснення управління земельними ресурсами міста, забезпечення проведення в місті земельної реформи, раціонального використання та охорону земель на території міста тощо.
Отже, Київською міською радою правомірно направлена заява ОСОБА_3 до Головного управління земельних ресурсів для розгляду та надання відповіді заявнику.
Згідно статті 119 Земельного кодексу України громадяни, які добросовісно, відкрито і безперервно користуються земельною ділянкою протягом 15 років, але не мають документів, які б свідчили про наявність у них прав на цю земельну ділянку, можуть звернутися до органу державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування з клопотанням про передачу її у власність або надання у користування. Розмір цієї земельної ділянки встановлюється у межах норм, визначених цим Кодексом.
Передача земельної ділянки у власність або у користування громадян на підставі набувальної давності здійснюється в порядку, встановленому цим Кодексом.
Зазначений порядок встановлений статтею 118 Земельного кодексу України.
Так, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим (пункт 6 статті 118 Земельного кодексу України).
Відповідно до статті 15 рішення Київської міської ради від 15.07.2004 року №457/1867 «Про врегулювання процедури передачі в користування земельних ділянок в м Києві» (із змінами та доповненнями) у клопотанні про передачу земельної ділянки у власність або оренду зазначаються цільове призначення ділянки, орієнтовний розмір і місце розташування земельної ділянки.
До клопотання про передачу земельної ділянки у власність або оренду додаються:
- графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки;
- погодження землекористувача у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб (підпис землекористувача посвідчується нотаріально у встановленому порядку);
- копія довідки про присвоєння ідентифікаційного номера;
- копія паспорта громадянина;
- копія документів про право власності на житловий будинок, будівлю або споруди, якщо такі розташовані на земельній ділянці (нотаріально засвідчені копії);
- копія матеріалів технічної інвентаризації, підготовлених Київським міським бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна;
- копія довіреності, на підставі якої інтереси заявника представлятиме його уповноважена особа (у разі якщо заява подається представником).
Як вбачається з технічного паспорту на індивідуальний житловий будинок АДРЕСА_1, виготовленого Київським міським бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна, власниками вказаного будинку є ОСОБА_5 та ОСОБА_6.
В плані земельної ділянки індивідуального житлового будинку зазначено, що межі земельної ділянки по АДРЕСА_1 вказані із слів співзамовника, а площа земельної ділянки підлягає уточненню у Київському міському управлінні земельних ресурсів.
З доданого до заяви плану земельної ділянки АДРЕСА_1 не вбачається, яку саме частину земельної ділянки в розмірі 0,10 га. позивач мав намір отримати у приватну власність.
Враховуючи, що позивачем не надано до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу КМР (КМДА) технічних матеріалів та документів, що підтверджували б розмір земельної ділянки, яку має намір отримати ОСОБА_3, суд приходить до висновку про правомірність доводів Головного управління земельних ресурсів, що позивачем не надано всіх необхідних документів згідно норм чинного земельного законодавства, які б дали можливість Київській міській раді розглянути на пленарному засіданні заяву ОСОБА_7 щодо можливості передачі позивачу у власність земельної ділянки, площею 0,10 га., яка розташована в АДРЕСА_1 у Дарницькому районі м. Києва для будівництва, експлуатації та обслуговування жилого будинку, господарських будівель.
Виходячи з системного аналізу наведених актів, судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивачу було надано правомірну відповідь органом, до компетенції якого належить розгляд зазначених питань.
Відповідно до статті 15 Закону України від 02.10.1996 № 393/96-ВР «Про звернення громадян» (далі - Закон № 393) органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань). Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки.
Статтею 20 Закону № 393 встановлено, що звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження.
Враховуючи, що заяву ОСОБА_3 Головне управління земельних ресурсів отримало 10 січня 2012 року та 20 січня 2012 року надало відповідь, суд приходить до висновку про розгляд Головним управлінням земельних ресурсів заяви ОСОБА_3 від 28 грудня 2011 року в межах терміну, встановлено Законом України «Про звернення громадян».
Проаналізувавши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права.
За таких підстав, апеляційну скаргу - необхідно залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196,198, 200, 205, 206 КАС України, судова колегія, -
В задоволенні апеляційної скарги ОСОБА_3 - відмовити.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 28.03.2012 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили відповідно до вимог ч. 2 ст. 212 КАС України та може бути оскаржена в двадцятиденний термін шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя О.О. Шостак
Судді А.М. Горяйнов
І.Л. Желтобрюх
Ухвала складена в повному обсязі 18 січня 2013 року.