Справа: № 2а-9048/12/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Добрівська Н.А. Суддя-доповідач: Міщук М.С.
06 лютого 2013 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді суддів: секретаря Міщука М.С. Бєлової Л.В., Гром Л.М. Духно І.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_5 на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва у справі за позовом Київського міського центру зайнятості (позивач або Київський МЦЗ або позивач) до ОСОБА_5 (далі відповідач) про стягнення коштів, -
5 липня 2012 року Київський МЦЗ звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до ОСОБА_5, у якому просило суд стягнути з відповідача на користь позивача кошти у розмірі 21 954 грн. 04 коп.
Окружний адміністративний суд міста Києва постановою від 11 жовтня 2012 року позов задовольнив.
В апеляційній скарзі про скасування постанови ОСОБА_5 посилається на те, що на період звернення до Київського МЦЗ, підприємницькою діяльністю вона не займалась, та жодних інших доходів не отримувала, в трудових відносинах не перебувала. Також, скаржник на підтвердження своїх доводів зазначає, що згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців наданого державним реєстратором Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації від 24.07.2012 року стосовно неї в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців записів не знайдено.
Перевіривши за матеріалами справи наведені у скарзі доводи колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, 10 жовтня 2011 року відповідачем подано до Солом'янського районного центру зайнятості (далі Солом'янський РЦЗ) заяву про надання статусу безробітної, в якій, зокрема, була зазначена інформація про те, що ОСОБА_5 не працює, не зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності та інші передбачені законодавством доходи не отримує.
На підставі зазначеної заяви та у відповідності до статті 2 Закону України «Про зайнятість населення» наказом Київського МЦЗ № НТ111010 від 10 жовтня 2011 року ОСОБА_5 надано статус безробітної та призначено виплату допомоги по безробіттю.
ОСОБА_5 15 березня 2012 року подано заяву з проханням направити на курси в Національний авіаційний університет (далі НАУ) за спеціальністю логістика, в результаті чого між робочим органом виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, в особі Захарчук Л.М., та ОСОБА_5 був укладений договір №026912031500006 від 15 березня 2012 року про направлення на підвищення кваліфікації в НАУ за навчальною програмою Транспортне оброблення вантажів, Логістика, за строком навчання з 22 березня 2012 року по 15 травня 2012 року.
На підставі зазначеної заяви та у відповідності до підпункту 4 пункту 1 статті 31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», наказом Київського МЦЗ № НТ120326 від 26 березня 2012 року припинено виплату допомоги у зв'язку з проходженням безробітним професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації за направленням Державного центру зайнятості та згідно з пунктом 1 статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та пунктом 5 «Порядку надання матеріальної допомоги у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного» призначено матеріальну допомогу у період професійного навчання у зв'язку із зарахуванням на навчання з 22 березня 2012 року по 10 травня 2012 року.
Відповідно до наказу Київського МЦЗ за №НТ120511 від 11 травня 2012 року припинено виплату матеріальної допомоги у період професійного навчання у зв'язку з закінченням навчання та розпочато (поновлено) виплату допомоги по безробіттю з 11 травня 2012 року.
Солом'янським РЦЗ 17 травня 2012 року отримана з ДПІ картка суб'єкта підприємницької діяльності - юридичної особи ОСОБА_5, в якій зазначено дату реєстрації - 31 липня 1995 року, дату про постановлення на облік - 31 липня 1995 року та дату останнього поновлення інформації 20 липня 2005 року. Дата зняття з обліку та дата закриття в ДПІ відсутня.
На підставі отриманих даних Солом'янським РЦЗ 17 травня 2012 року винесено наказ Київського МЦЗ за №НТ120517 про припинення виплати допомоги по безробіттю; про зняття з обліку на підставі пункту 20 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу і безробітних; про повернення виплат.
Згідно довідки-розрахунку № 3418 від 15 червня 2012 року, складеної Солом'янським РЦЗ, за період з 10 жовтня 2011 року по 21 березня 2012 року ОСОБА_5 отримала допомогу по безробіттю у сумі 16 227 грн. 88 коп., за період з 22 березня 2012 року по 30 квітня 2012 року - стипендію в сумі 3 480 грн. 52 коп., за період з 22 березня 2012 року по 10 травня 2012 року - вартість навчання на курсах в Інституті післядипломного навчання Національного авіаційного університету за напрямком «логістика» в сумі 2 245 грн. 64 коп., всього у розмірі 21 954 грн. 04 коп.
18 травня 2012 року ОСОБА_5 направлено повідомлення № 2810 від 17 травня 2012 року, яким її повідомлено про необхідність повернення незаконно отриманих грошових коштів у розмірі 19 708 грн. 40 коп. протягом 15 днів після отримання повідомлення.
25 травня 2012 року ОСОБА_5 направлено повідомлення № 2981 від 25 травня 2012 року, яким її повідомлено про необхідність повернення незаконно отриманих грошових коштів у розмірі 2 245 грн. 64 коп. протягом 15 днів після отримання повідомлення.
Однак, відповідач у встановлений термін виплачену допомогу не повернув, що стало підставою для звернення позивача до суду з даним позовом.
Відмовляючи у задоволенні позову суд першої інстанції виходив з того, що ОСОБА_5 отримала статус безробітного на підставі неправдивих даних про свою особу та незаконно отримала допомогу по безробіттю та соціальні послуги, оскільки на момент отримання даного статусу відповідно до чинного законодавства України відносилась до зайнятого населення.
Колегія суддів погоджується з даним висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Згідно підпункту «б» пункту 3 статті 1 Закону України «Про зайнятість населення» № 803-XII від 01.03.1991 року (далі Закон № 803-XII) до зайнятого населення належать та не можуть бути безробітними і отримувати допомогу по безробіттю громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві
Відповідно до статті 2 Закону № 803-XII безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані в державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.
Як зазначено у листі Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації № 12800/01 від 04 жовтня 2012 року, що 12 липня 2012 року до відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Солом'янської районної державної адміністрації надійшла заява ОСОБА_5 про припинення підприємницької діяльності, яка не могла бути внесена до ЄДРПОУ, відповідно до вимог статті 47 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», оскільки вказана фізична особа не виконала вимог Прикінцевих положень даного Закону для включення її до ЄДРПОУ, і на даний час в ЄДРПОУ не значиться, про що заявнику була надана обґрунтована відповідь.
На даний час ОСОБА_5 значиться в Реєстрі суб'єктів підприємницької діяльності Солом'янського району міста Києва (електронна версія), який технічно відображає реєстраційні дії, що здійснювались відповідно до Положення про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №740 від 25 травня 1998 року.
Згідно з пунктом 1.2 Порядку надання допомоги по безробіттю, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20 листопада 2000 року № 307 (далі Порядок № 307), допомога по безробіттю надається застрахованим і незастрахованим особам, визнаним в установленому порядку безробітними.
Відповідно до пункту 5.5 розділу 5 Порядку № 307, виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі працевлаштування безробітного, зайняття підприємницькою або іншою діяльністю пов'язаною з одержання доходу безпосередньо від цієї діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами (з дня працевлаштування, державної реєстрації як суб'єкта підприємницької діяльності або іншої діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами).
Відповідно до підпункту 8 пункту 5.5 розділу 5 Порядку № 307, виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі - призначення виплати на підставі документів, що містять неправдиві відомості (з дня встановлення порушення);
Відповідно до пунктів 6.13 та 6.14 Порядку № 307 у разі визнання в установленому порядку особи безробітною за межами дворічного періоду після її працевлаштування допомога по безробіттю визначається відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» № 1533-III від 02 березня 2000 року (далі Закон № 1533-III).
Якщо особа не була працевлаштована або без сплати внесків на страхування на випадок безробіття здійснювала підприємницьку або іншу діяльність (виконувала роботи (послуги) за цивільно-правовими угодами, забезпечувала себе роботою самостійно), працювала за межами України за відсутності міжнародних договорів, що передбачають взаємне визнання страхового (трудового) стажу, якщо інше не передбачено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, то допомога по безробіттю їй не призначається.
Якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, у тому числі встановлені під час розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин.
Враховуючи вище наведе колегія суддів приходить до висновку, що відповідач на момент звернення до Солом'янського РЦЗ (03 жовтня 2011 року) мала статус зайнятої особи, а тому не підлягала реєстрації у державній службі зайнятості як така, що шукає роботу, оскільки відповідно до статті 36 Закону № 1533-III зобов'язана була своєчасно повідомити центр зайнятості про, те що вона відносить до статусу суб'єктів підприємницької діяльності, хоч і без отримання доходу.
Таким чином, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, зроблених у відповідності з вищеназваними нормами матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим колегія суддів вважає за необхідне відхилити апеляційну скаргу.
Керуючись статтями 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, КАС України суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_5 залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 11 жовтня 2012 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя
Судді:
Повний текст рішення виготовлено 11 лютого 2013 року
Головуючий суддя Міщук М.С.
Судді: Гром Л.М.
Денісов А.О.