Справа: № 2-а-19038/11 Головуючий у 1-й інстанції: Голуб А.В. Суддя-доповідач: Мацедонська В.Е.
Іменем України
15 лютого 2013 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого -судді Мацедонської В.Е.,
суддів Грищенко Т.М., Лічевецького І.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного Фонду України в м. Білій Церкві Київської області на постанову Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 16 червня 2011 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Білій Церкві Київської області про зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату додаткової пенсії, та доплати до пенсії,-
встановив:
24 грудня 2010 року позивач звернувся до Білоцерківського міськрайонного суду Київської області з позовом до Управління Пенсійного Фонду України в м. Білій Церкві Київської області про визнання неправомірними дій відповідача щодо проведення перерахунку та виплати доплати до пенсії за проживання в зоні посиленого радіоекологічного контролю згідно ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі однієї мінімальної заробітної плати та зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату недоплаченої щомісячної допомоги до пенсії у розмірі однієї мінімальної зарплати, яка встановлена Закону України «Про державний бюджет України на 2010 рік» починаючи з 01 січня 2010 року з подальшим нарахуванням та виплатою відповідно до Законів України про державні бюджети на відповідні роки; визнання неправомірними дій відповідача щодо проведення перерахунку додаткової пенсії , за шкоду заподіяну здоров'ю як особі віднесеної до 1 категорії 2 групи інвалідності згідно ст.50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, та зобов'язання відповідача перерахувати та виплатити недоплачену додаткову пенсію у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком установленої Закону України «Про державний бюджет України на 2009, 2010 роки», починаючи з 01 листопада 2009 року з подальшим нарахуванням та виплатою відповідно до Законів України про державні бюджети на відповідні роки.
Ухвалою Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 10 лютого 2011 року позовну заяву ОСОБА_2 в періоді з 01 листопада 2009 року до 23 червня 2010 року включно залишено без розгляду
Постановою Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 16 червня 2011 року позовні вимоги позивача до Управління Пенсійного Фонду України в м. Білій Церкві Київської області про зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату додаткової пенсії, та доплати до пенсії задоволено, а саме: визнано протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку додаткової пенсії позивачу відповідно до ст.50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"; зобов'язано відповідача провести перерахунок та виплату позивачу додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю відповідно до ст.50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" встановивши її на рівні 75% від мінімальної пенсії за віком виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законодавством починаючи з 24 червня 2010 року щомісячно з врахуванням виплаченої пенсії; визнано протиправними дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку доплати до пенсії позивачу за проживання на території радіоактивного забруднення згідно ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі мінімальної заробтіної плати; зобов'язано відповідача провести перерахунок та виплачувати щомісячно доплату до пенсії позивачу згідно ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за проживання на території радіоактивного забруднення, встановивши її на рівні мінімальної заробітної плати в розмірах визначених в Законах продержавний бюджет України на відповідний рік починаючи з 24 червня 2010 року з врахуванням виплачених сум.
Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, Управління Пенсійного Фонду України в м. Білій Церкві Київської області подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права та постановити нову, якою відмовити в позові.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду -без змін з таких підстав.
Згідно зі п. 1 ч. 1 ст. 198, ч. 1 ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судом першої інстанції встановлено, що на користь позивача необхідно здійснити перерахунок додаткової пенсії відповідно до ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з розрахунку 75% від мінімальної пенсії за віком та підвищення до пенсії в розмірі однієї мінімальної заробітної плати встановленої на відповідний період згідно зі ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Як вбачається з матеріалів справи, позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного Фонду України в м. Білій Церкві Київської області, визнаний інвалідом 2 групи захворювання, пов'язаного з впливом аварії на ЧАЕС, віднесений до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 та посвідченням серії НОМЕР_1, виданим Київською облдержадміністрацією 03 грудня 2008 року, проживає в м. Біла Церква, яке віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю.
Відповідно до ст. 39 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають у зоні посиленого радіоекологічного контролю, мають бути підвищені у розмірі на одну мінімальну заробітну плату.
У відповідності до статті 49 Закону пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Згідно з ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі: інвалідам 2 групи - 75 % мінімальної пенсії за віком.
За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.
Нарахування позивачу додаткової пенсії та доплати до пенсії відповідно до положень ст. 39, 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"відповідачем не здійснено, у зв'язку з чим він звернувся до суду за захистом своїх прав.
Всупереч ст. 39, 50 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"позивачу вказані доплати виплачувалися частково, у фіксованому розмірі, визначеному Постановою КМУ № 836 від 26 липня 1996 по ст. 39 вказаного Закону та по ст. 50, відповідно до Постанови КМУ від 28 травня 2008 № 530 "Про деякі питання соціального захисту окремих категоріям громадян", а не в кратному відношенні до мінімальної заробітної плати, як того вимагає вказаний Закон.
З огляду на те, що Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" має вищу юридичну силу в порівнянні з Постановою КМУ № 836 від 26 липня 1996 та Постановою КМУ від 28 травня 2008 № 530, відповідач неправомірно виплачував додаткову пенсію та доплату до пенсії в меншому розмірі ніж це передбачено ст.ст. 39, 50 зазначеного Закону.
Таким чином, апеляційна інстанція приходить до однозначного висновку про обгрунтованість висновків суду першої інстанції про наявність у позивача права на перерахунок доплати до пенсії та додаткової пенсії в розмірі, передбаченому ст. ст. 39, 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
На підставі вищенаведеного, приймаючи до уваги, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, висновки суду першої інстанції доводами апелянта не спростовані, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для зміни або скасування постанови суду.
Керуючись ст.ст.183-2, 195, 197, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного Фонду України в м. Білій Церкві Київської області -залишити без задоволення.
Постанову Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 16 червня 2011 року -залишити без змін.
Ухвала є остаточною і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя В.Е.Мацедонська
Судді Т.М.Грищенко
І.О.Лічевецький
Головуючий суддя Мацедонська В.Е.
Судді: Лічевецький І.О.
Грищенко Т.М.