Постанова від 05.02.2013 по справі 2а-1870/9637/12

Копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 лютого 2013 р. Справа № 2a-1870/9637/12

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Воловика С.В.,

за участю секретаря судового засідання - Шевець Ю.П.,

позивача - ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №2а-1870/9637/12

за позовом ОСОБА_1

до Управління Державної міграційної служби України в Сумській області

про зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління Державної міграційної служби України в Сумській області, в якій просить суд:

- зобов'язати відповідача виправити описки в заяві на видачу паспорта щодо дати його видачі, а також в місці, де вказується з якої країни прибув до громадянства України в порядку переселення позивач;

Свої вимоги позивач мотивує тим, що на початку 2000 року втратив паспорт серії НОМЕР_1, виданий Цхінвальським МВВС Південної Осетії до оформлення прописки за адресою: АДРЕСА_1.

29 липня 2000 року позивачем подано заяву до органів міліції про видачу паспорта громадянина України, яке підтверджується заявою на видачу паспорта, форма №1.

Відповідно до виписки з будинкової книги від 23 липня 1991 року, ОСОБА_1 був зареєстрований в с. Косівщина, Сумського району, Сумської області, паспорт серії НОМЕР_1, виданий Цхінвальським МВВС Південної Осетії 05.07.1984 та знятий з реєстрації 02.03.1993 року.

На отримання паспорта були надані виписка з попереднього місця проживання в АДРЕСА_2, паспорт серії НОМЕР_1, виданий Цхінвальським МВВС Південної Осетії 05.07.1984, а також заява наймача на ім'я директора Cумського рафінадного заводу і свідоцтво про народження.

26 грудня 2000 року позивач отримав паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 Паспорт був виданий Ковпаківським РВ СМУ УМВС України в Сумській області на підставі моєї заяви про втрату паспорта серії НОМЕР_1, який виданий 05.07.1984 року Цхінвальським МВВС Південної Осетії. В отриманому паспорті громадянина України був штамп з пропискою за адресою: АДРЕСА_1 з пропискою 26.12.2000 року.

В бланкі заяви на видачу паспорта в місці, де вказується з якої країни прибув до громадянства України в порядку переселення, вказано "не прибував". В карточці прописки в абзаці 7 "звідки, коли і куди прибув" відповідачем зазначено, що позивач прибув з м. Цхінвалі, Південна Осетія, 16.06.1991 року на Україну за адресою АДРЕСА_2.

В даті видачі паспорта внаслідок такої помилки позивач в 2002 році був позбавлений можливості приймати участь у приватизації квартири, в якій і до цього часу прописаний, з тих причин, що в довідці про прописаних осіб станом на 2002 рік не рахувався прописаним.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив їх задовольнити.

Відповідач в судове засідання не з'явився. Про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином (а.с.26), причини неявки суду не повідомив.

Заслухавши позивача, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини на яких ґрунтується позов, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що 26 грудня 2000 року позивач отримав паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 Паспорт був виданий Ковпаківським РВ СМУ УМВС України в Сумській області на підставі заяви про втрату паспорта серії НОМЕР_1, який виданий 05.07.1984 року Цхінвальським МВВС Південної Осетії.

В отриманому паспорті громадянина України був штамп з пропискою за адресою: АДРЕСА_1 з пропискою 26.12.2000 року. (а.с.11)

Таким чином, позивач зазначає, що при оформленні паспорта громадянина України та реєстрації місця проживання співробітниками СГІРФО Ковпаківського РВ Сумського МУ УМВС України в Сумській області були допущені порушення.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд виходить з наступного.

Так, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, які породжують, змінюють або припиняють права та обов'язки у сфері публічно-правових відносин, вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, якщо позивач вважає, що цими рішеннями, діями чи бездіяльністю його права чи свободи порушені або порушуються, створено або створюються перешкоди для їх реалізації або мають місце інші ущемлення прав чи свобод (стаття 2, пункт 1 частини 1 статті 17 КАС).

Із наведених норм права випливає, що позивач на власний розсуд визначає, чи порушені його права рішеннями, дією або бездіяльністю суб'єкта владних повноважень. Проте ці рішення, дія або бездіяльність повинні бути такими, які породжують, змінюють або припиняють права та обов'язки у сфері публічно-правових відносин.

Таким чином, при встановленні протиправності дій суб'єкта владних повноважень вирішальне значення має встановлення судом факту порушень прав фізичної або юридичної особи, що сталися внаслідок вчинення таких дій.

Справа в адміністративному суді може бути порушена за наявності між сторонами публічно-правового спору, оскільки в розумінні статті 3 КАС справа адміністративної юрисдикції переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відділ ГІРФО УМВС України в Сумській області не входить до структури підрозділів та не підпорядковується Управління Державної міграційної служби України в Сумській області.

На цей час Державний департаменту у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб МВС України та його територіальні підрозділи ліквідуються. Управління не є правонаступником ВГІРФО УМВС України в Сумській області.

Відповідно до пп. 20 п. 4 Положення про Державну міграційну службу України, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 405/2011 (надалі - Положення), Державна міграційна служба України відповідно до покладених на неї завдань здійснює реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб, веде відповідні реєстраційні обліки.

Згідно з пп. 10 п. 4 Положення, здійснює оформлення і видачу громадянам України, які постійно проживають в Україні, документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство, затримує видачу та вилучає ці документи у передбачених законодавством випадках.

У зв'язку з належним станом формування територіальних органів і підрозділів ДМС та завершення законодавчого врегулювання повноважень ДМС України, відповідно до наказу МВС України від 17.07.2012 № 626 Про функціонування ДМС, з 1 серпня 2012 року від Державного департаменту у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб МВС України до ДМС України перейшли повноваження щодо: виконання законодавства про громадянство; видача паспорта громадянина України; видача тимчасового посвідчення громадянина України; видача свідоцтва про належність до громадянства України; реєстрація місця проживання фізичних осіб; надання дозволу на імміграцію в Україну; видача посвідки на постійне проживання; видача посвідки на тимчасове проживання; видача запрошення для отримання української візи; видача посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон; продовження строку перебування; скорочення строку тимчасового перебування.

Однак, під час розгляду справи встановлено, що як на час звернення до суду, так і раніше, позивач не звертався до Управління Державної міграційної служби України в Сумській області за захистом порушеного права, а отже, відповідно, дії відповідача жодним чином не стосувались інтересів позивача, не породжували, не змінювали та не припиняли його прав та обов'язків у сфері публічно-правових відносин.

Таким чином, оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку, що адміністративний позов є необґрунтованим та не підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Сумській області про зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя (підпис) С.В. Воловик

З оригіналом згідно

Суддя С.В. Воловик

Повний текст постанови складений 11.02.2013 року.