07 лютого 2013 року Справа № 9104/151828/11
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Глушка І.В.
суддів: Святецького В.В., Макарика В.Я.,
за участю секретаря судового засідання: Шаблій Х.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційні скарги Архітектурно-планувального бюро управління архітектури і містобудування виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради та Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради на постанову Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 03.08.2011 р. по справі за позовом ОСОБА_1 до Відділу дозвільно-погоджувальних процедур Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, Архітектурно-планувального бюро управління архітектури і містобудування виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,-
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом відділу дозвільно-погоджувальних процедур Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, Архітектурно-планувального бюро управління архітектури і містобудування виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про визнання дій неправомірними, зобов'язання видати рішення та стягнення шкоди та просив: визнати дії відповідачів стосовно передачі йому рахунку-фактури № 134 на суму 450,11 грн., та рахунку-фактури № 135 на суму 450,11 грн. для оплати вказаних коштів, як умову видачі витягу з рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 06 липня 2010 року № 368 протиправними; зобов'язати відділ дозвільно-погоджувальних процедур Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради видати йому витяг з рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 06 липня 2010 року № 368 про продовження дозволу на розташування тимчасових закладів торгівлі на АДРЕСА_1; стягнути з Архітектурно-планувального бюро управління архітектури і містобудування Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради на його користь 900,22 грн.
Позивач свої вимоги мотивує тим, що 11 червня 2010 року він подав у відділ дозвільно-погоджувальних процедур Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради пакет документів необхідних для продовження дозволу на розташування тимчасових закладів торгівлі на Привокзальній площі і вул. Тролейбусній,7.
На підставі поданих ним документів 06 липня 2010 року Виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради прийняв рішення № 368 продовжити дозвіл на розташування тимчасових закладів торгівлі на АДРЕСА_1
Бажаючи отримати вказане рішення він звернувся до відділу дозвільно-погоджувальних процедур Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради. Однак, відділ дозвільно-погоджувальних процедур Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради витягу з рішення виконавчого комітету йому не видав. Спочатку, відділ дозвільно-погоджувальних процедур Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від імені Архітектурно-планувального бюро управління архітектури і містобудування виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради надав позивачу рахунок-фактуру № 134 на суму 450,11 грн., та рахунок-фактуру № 135 на суму 450,11 грн., вказавши, що ці кошти необхідно оплатити щоб отримати витяг з рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 06 липня 2010 року № 368. Вказані кошти були оплачені, проте відділ дозвільно-погоджувальних процедур Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради витягу з рішення позивачу не видав, а повідомив, що необхідно додатково сплатити 85 грн. за перереєстрацію ТЗТ (тимчасового закладу торгівлі).
Такими неправомірними діями відповідачі грубо порушили Конституцію України, Закони України та створюють перешкоди у здійсненні підприємницької діяльності.
Постановою Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 03.08.2011 року адміністративний позов задоволено. Ухвалено визнати дії відділу дозвільно-погоджувальних процедур Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради та Архітектурно-планувального бюро управління архітектури і містобудування Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради щодо передачі ОСОБА_1 рахунків-фактури за номерами - № 134, № 135 на суму 450 грн. 11 коп. кожен для оплати вказаних коштів, як умову видачі з рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 06.07.2010 року №368 - протиправними; зобов'язано відділ дозвільно-погоджувальних процедур Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради видати ОСОБА_1 витяг з рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 06.07.2010 року №368 про продовження дозволу на розташування тимчасових закладів торгівлі на АДРЕСА_1; стягнено з Архітектурно-планувального бюро управління архітектури і містобудування Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради на користь ОСОБА_1 900 грн. 12 коп.
Не погоджуючись з вказаним рішенням суду відповідачі оскаржили його в апеляційному порядку. Вважають, що оскаржувана постанова прийнята з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, з помилковим застосуванням норм матеріального права, порушенням норм процесуального права та підлягає скасуванню з підстав викладених у апеляційних скаргах. Просять скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити та провадження у справі в частині стягнення з Архітектурно-планувального бюро управління архітектури і містобудування Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради на користь ОСОБА_1 900 грн. 12 коп. - закрити.
В судове засідання сторони не з'явились, хоча були повідомлені належним чином про час та місце розгляду справи у суді, а тому суд вважає за можливе розглянути справу без їх участі та відповідно до вимог ч. 1 ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювати.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу апелянтів слід задовольнити частково з наступних підстав.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам колегія суддів виходить з наступного.
11 червня 2010 року позивач звернувся до відділу дозвільно-погоджувальних процедур Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради із заявою та документами для продовження дозволу на розташування тимчасових закладів торгівлі на АДРЕСА_1.
На підставі поданих позивачем документів 06 липня 2010 року Виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради прийняв рішення № 368 та продовжив дію дозволу на розташування тимчасових закладів торгівлі на АДРЕСА_1.
На виконання вимог відповідачів позивач 11.08.2010 року сплатив кошти на загальну суму 900,22 грн. (а.с .9, 10). Проте, після отримання оплати, відділ дозвільно-погоджувальних процедур Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради вищезазначену копію рішення МВК позивачу не надав, а повідомив, що необхідно додатково сплатити 85 грн. за перереєстрацію ТЗТ (тимчасового закладу торгівлі).
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 17 Декрету КМУ «Про місцеві податки і збори» встановлено, що для суб'єктів, що постійно здійснюють торгівлю у спеціально відведених для цього місцях (стаціонарних об'єктах), збір за видачу дозволу на розміщення об'єктів торгівлі стягується одноразово.
Так, судом встановлено, що позивач вже сплачував кошти за розташування ТЗТ, а тому вимога про повторну оплату є протиправною.
Крім того, з матеріалів адміністративної справи вбачається (а.с. 67-69), що відповідач - 2 «Архітектурно-планувальне бюро» є комунальним підприємством, що діє на принципах самоокупності і створене виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради (Засновник).
Відповідно до ч. 1 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 ГПК України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Відповідно до ч. 1 ст. 157 КАС України суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Приймаючи до уваги вказані вище вимоги процесуального законодавства, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що провадження у справі за позовними вимогами ОСОБА_1 про визнання протиправними дій Архітектурно-планувального бюро управління архітектури і містобудування виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради щодо передачі ОСОБА_1 рахунків-фактури за номерами № 134, 135 на загальну суму 900,22 грн. для оплати вказаних коштів, як умову видачі витягу з рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 06.07.2010 року № 368 та стягнення з Архітектурно-планувального бюро управління архітектури і містобудування виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради на користь ОСОБА_1 900,22 грн. підлягає закриттю, роз'яснивши позивачеві, що розгляд даних позовних вимог віднесено до юрисдикції господарських судів України.
З огляду на викладене, суд першої інстанції не правильно і не повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з порушенням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги повністю спростовують висновки рішення суду, а тому постанова підлягає скасуванню з підстав визначених ст. 202 КАС України.
Керуючись ст.ст. 157, 195, 196, 198, 202, 203, 205, 207, 254 КАС України, суд -
постановив:
Апеляційні скарги Архітектурно-планувального бюро управління архітектури і містобудування виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради та Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради задовольнити частково, а постанову Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 03.08.2011 р. по справі № 2а-1643/11/0907 - скасувати.
Провадження у справі за позовними вимогами ОСОБА_1 про визнання протиправними дій Архітектурно-планувального бюро управління архітектури і містобудування виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради щодо передачі ОСОБА_1 рахунків-фактури за номерами № 134, 135 на загальну суму 900,22 грн. для оплати вказаних коштів, як умову видачі витягу з рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 06.07.2010 року № 368 та стягнення з Архітектурно-планувального бюро управління архітектури і містобудування виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради на користь ОСОБА_1 900,22 грн. - закрити.
В решті постанову суду залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання постановою законної сили, а у разі складення постанови в повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення постанови в повному обсязі.
Головуючий суддя І.В. Глушко
Судді В.В. Святецький
В.Я. Макарик