08 лютого 2013 р. Справа № 9104/7771/10
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Обрізко І.М.
суддів Левицької Н.Г., Клюби В.В.
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Львові апеляційну скаргу державної податкової інспекції у місті Хмельницькому на ухвалу Хмельницького окружного адміністративного суду від 24 грудня 2009 року про закриття провадження у справі за позовом державної податкової інспекції у місті Хмельницькому до приватного підприємця ОСОБА_1 про зобов'язання до вчинення дій,-
Державна податкова інспекція у місті Хмельницькому звернулася в суд, в якому просить зобов'язати приватного підприємця ОСОБА_1 допустити працівників ДПІ в місті Хмельницькому до проведення позапланових перевірок, призначених наказами №1597 від 11.11.2008 року і №1731 від 01.12.2008 року, та надати необхідні документи, що підтверджують дані податкових декларацій за серпень і вересень 2008 року.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 24 грудня 2009 року закрито провадження по справі. Суд виходив із норм п.1 ч.1 ст. 157 КАС України, згідно якої справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Не погодившись із вказаним судовим рішенням сторона позивача подала апеляційну скаргу, з якої із-за порушення норм процесуального права, невідповідності висновків суду обставинам справи просить його скасувати, та позов задоволити.
У разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів (п.2 ч. 1 ст. 197 КАС України із змінами і доповненнями, внесеними згідно із Законом України від 07.07.2010 року N 2453-VI), що є достатнім для розгляду даної справи.
Судова колегія заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши підстави апеляційної скарги, вважає за необхідне її відхилити.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а ухвалу без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Згідно п. 1 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України, справою адміністративної юрисдикції (далі адміністративна справа) є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Із вимог п. 4 ч. 1 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України (у редакції, чинній на час подання позову та вирішення справи судом попередньої інстанції) випливає, що компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта повноважень виключно у випадках, встановлених законом.
Статтею 104 вказаного Кодексу (у редакції, чинній на час подання позову та вирішення справи судом попередньої інстанції) також надано право суб'єкту владних повноважень звернутися до адміністративного суду у випадках, встановлених законом.
Вищенаведені положення Кодексу адміністративного судочинства України кореспондуються із приписами п. 5 ч. 4 ст. 50 цього Кодексу, з яких, зокрема випливає, що юридичні особи, які не є суб'єктами владних повноважень, можуть бути відповідачами в адміністративній справі лише за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності визначаються Законом України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990 року № 509-ХІІ. Вказаним Законом, а також будь-яким іншим Законами, не встановлено права органів державної податкової служби подавати позов про зобов'язання допуску на проведення перевірки та надання відповідних документів.
З огляду на викладене, судова колегія вважає, що доводи апеляційної скарги суттєвими не являються і не складають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм процесуального права, які призвели до неправильного вирішення питання, а також відсутня невідповідність висновків суду обставинам справи.
Керуючись ст.ст. 195, 196 ч.4, 199, 200, 205, 206, 254 КАС України, Львівський апеляційний адміністративний суд,-
Апеляційну скаргу державної податкової інспекції у місті Хмельницькому залишити без задоволення, ухвалу Хмельницького окружного адміністративного суду від 24 грудня 2009 року про закриття провадження у справі № 2а-1955/09/2270, без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя Обрізко І. М
судді Левицька Н.Г.
Клюба В.В.