05 лютого 2013 р. Справа № 29959/10/9104
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Попка Я.С.
суддів Онишкевича Т.В., Клюби В.В.
розглянувши у порядку письмового провадження у м. Львові апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю Компанія «Укрелітагро» на постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 7 травня 2010 року у справі за позовом прокурора Ізяславського району в інтересах держави та органу державної влади в особі Ізяславської міжрайонної державної податкової інспекції до Товариства з обмеженою відповідальністю Компанія «Укрелітагро» про стягнення заборгованості,-
У квітні 2010 року позивач - прокурор Ізяславського району в інтересах держави та органу державної влади в особі Ізяславської міжрайонної державної податкової інспекції звернувся з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю Компанія «Укрелітагро», в якому просить винести рішення, яким стягнути з відповідача 139416 грн. заборгованості по податку з доходів фізичних осіб, кошти у сумі 139 416 грн. перерахувати в дохід місцевого бюджету.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що вказана заборгованість виникла внаслідок порушення відповідачем вимог п.п.8.1.2 ст.8 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» від 22.05.2003 року № 889-ІV зі змінами та доповненнями, а саме підприємство утримувало, але не перераховувало до бюджету утримані суми податку з доходів фізичних осіб з виплачених доходів фізичним особам - власникам земельних паїв.
Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 7 травня 2010 року позов зодоволено. Постановлено стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Компанія «Укрелітагро» на користь Ізяславської міжрайонної державної податкової інспекції перерахувавши в дохід місцевого бюджету 139416 грн. заборгованості по податку з доходів фізичних осіб.
Постанова суду першої інстанції мотивована тим, що Товариство з обмеженою відповідальністю Компанія «Укрелітагро» утримувало, але не перераховувало до бюджету утримані суми податку з доходів фізичних осіб з виплачених доходів фізичним особам - власникам земельних паїв, внаслідок чого виникла заборгованість сумі 139 416 грн.
Суд першої інстанції посилається на те, що згідно п. 3.2.1 ст. З Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у будь-яких випадках, коли платник податків згідно із законами з питань оподаткування уповноважений утримувати податок, збір (обов'язковий платіж), якими оподатковуються інші особи, у тому числі податки з доходів фізичних осіб, дивіденди, репатріацію, додану вартість, акцизні збори, а також будь-які інші податки, що утримуються з джерела виплати, сума таких податків, зборів (обов'язкових платежів) вважається бюджетним фондом, який належить державі або територіальній громаді та створюється від їх імені.
Суд першої інстанції вважає, що на підтвердження позовних вимог позивачем надано необхідні докази про наявність заборгованості відповідача.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, вважаючи її винесеною із порушенням норм матеріального та процесуального права, ТзОВ Компанія «Укрелітагро» оскаржило її, подавши апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 7 травня 2010 року та прийняти нове рішення, яким відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог.
Обгрунтовуючи доводи апеляційної скарги апелянт вказує на те, що суд при прийнятті рішення по справі, в наслідок швидкого її розгляду не врахував, що ТОВ Компанія «Укрелітагро» являється сільгоспвиробником. Сільгоспвиробництво це ризиковане виробництво, яке у високій мірі залежить від погодних та кліматичних умов. В зв'язку з фінансовою кризою, високими цінами на паливно-мастильні матеріали, на інші товари, сільгоспвиробництво являється збитковим. Необхідної державної підтримки, дотацій, та іншої необхідної фінансової допомоги за останні роки підприємство не отримувало.
Незважаючи на це, підприємство в 2009 році, проводило виплати за оренду земельних паїв їх власникам, та частково сплатило податок з доходів фізичних осіб, хоча прибутку від такої оренди не мало через несприятливі погодні умови. Не провести таких виплат підприємство не мало права, так як це призвело б до грубого порушення прав громадян та позбавило б їх засобів до існування. Саме на ці виплати було нараховано податковий борг.
Вказує на те, що згідно п.п. 4.4.1. ст.4 Закону України № 2181-ХІІ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року передбачено, що у разі, коли норма закону чи іншого нормативно-правового акту, виданого на підставі закону, або коли норми різних законів чи нормативно-правових актів припускають неоднозначне трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення як на користь платника податків, так і на користь контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.
Особи, які беруть участь у справі в судове засідання для розгляду апеляційної скарги не прибули, про дату, час і місце розгляду справи були повідомлені належним чином, клопотань від осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю не поступило а тому, суд апеляційної інстанції, у відповідності до п.п. 1, 2, ч.1 ст. 197 КАС України, вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами. Справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів.
Вислухавши суддю-доповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з таких підстав.
Із змісту ст. 19 Конституції України вбачається, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Розглядаючи спір, суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції повно і всебічно дослідив і оцінив обставини по справі, надані сторонами докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.
Судом встановлено, підтверджено матеріалами справи, що станом на 01.07.2009 року у Товариства з обмеженою відповідальністю Компанія «Укрелітагро» утворилась заборгованість по податку з доходів фізичних осіб в сумі 139416 грн., в тому числі 127573 грн. податку з доходів фізичних осіб, утриманого підприємством з виплачених доходів фізичним особам - власникам земельних паїв та 11843 грн. - пені за несвоєчасну сплату податку з доходів фізичних осіб, що підтверджується довідкою Ізяславської міжрайонної державної податкової інспекції Хмельницької області від 20.11.2009 року №24/1701-30868790 про результати виїзної планової перевірки товариства з обмеженою відповідальністю Компанія «Укрелітагро», код 30868790 з питань правильності обчислення та своєчасності внесення до бюджету сум податку з доходів фізичних осіб, повноти та правильності подання звітності за формою 1-ДФ за період з 01.10.2007 року по 30.06.2009 року, довідкою від 20.11.2009 року №11-60 виданою товариством з обмеженою відповідальністю Компанія «Укрелітагро» відповідно до якої заборгованість по податку з доходів фізичних осіб станом на 01.07.2009 року становить 127574 грн.
Статтею 67 Конституції України та ст.9 Закону України «Про систему оподаткування» на платників податків покладено обов'язок своєчасно та у повному обсязі сплачувати загальнодержавні та місцеві податки і збори до державних та місцевих бюджетів. Принципи побудови системи оподаткування в Україні, податки і збори (обов'язкові платежі) до бюджетних та до державних цільових фондів, а також права, обов'язки і відповідальність платників визначаються Законом України «Про систему оподаткування».
Відповідно до ст.14 Закону України «Про систему оподаткування» до загальнодержавних податків віднесено податок на доходи фізичних осіб.
Відповідно до п.1 ст.8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.2009 року №996 бухгалтерський облік на підприємстві ведеться безперервно з дня реєстрації підприємства до його ліквідації.
На органи державної податкової служби покладено функції щодо здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплатою податків та зборів, а також забезпечення обліку платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків до бюджету (п.1,2 ст.10 Закону України «Про державну податкову службу»), згідно п.11 ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» органи державної податкової служби в установленому законом порядку мають право застосовувати до платників фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
Згідно положень Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» відповідач є платником податків, зборів (обов'язкових платежів), на якого згідно із законом покладено обов'язок утримувати податки.
Відповідно до ст.2 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» Товариство з обмеженою відповідальністю Компанія «Укрелітагро» є платником податку.
Згідно п.п. 8.1.1, 8.1.2 п.8.1 ст.8 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» (надалі - Закон № 889) податковий агент, який нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід на користь платника податку, утримує податок від суми такого податку за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену у відповідних пунктах статті 7 цього Закону. Податок підлягає сплаті (перехування) до бюджету під час виплати оподаткування доходу єдиним платіжним документом. Банки не мають права приймати платіжні документи на виплату доходу, які не передбачають сплати (перерахування) цього податку до бюджету. Якщо оподатковуваний дохід нараховується , але не виплачується платнику податку особою, що його нараховує, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду.
В силу п.4 п.19.2 ст.19 Закону № 889 передбачено, що особи, які відповідно до цього Закону мають статус податкових агентів, зобов'язані своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, який виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час виплати та за її рахунок; надавати у строки, встановлені законом для податкового кварталу, якщо інше не визначено нормами цього Закону, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також сум утриманого з них податку податковому органу за місцем розташування. У разі коли зазначена особа протягом звітного кварталу не виплачує такі доходи або виплачує доходи не всім платникам податку, зазначена звітність не подається або подається стосовно платників податку, які фактично отримали такі доходи. При цьому податковий агент - це юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ) або фізична особа чи представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від їх організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати цей податок до бюджету від імені та за рахунок платника податку, вести подаковий облік та подавати податкову звітність податковим органам відповідно до закону, а також нести відповідальність за порушення норм цього Закону (п.1.15 ст.1 Закону № 889).
Статтею 7 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» визначено ставки податку. Статтею 20 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» передбачено, що особами відповідальними за погашення податкового зобов'язання або податкового боргу з цього податку (податку з доходів фізичних осіб) - є юридична особа, яка зобов'язана нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджетів цей податок і вони несуть фінансову відповідальність. Відповідно до наказів ДПА України від 30.12.1997 року № 473 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 19.01.1998 року №26/2466 «Про затвердження форми довідки «Про суми виплачених доходів і утриманих з них податків та інших обов'язкових платежів фізичних осіб юридичними особами усіх форм власності та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності» (ф.№8ДР), Порядку заповнення та подання юридичними особами усіх форм власності і фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності ф№8ДР від 29.09.2003 року № 451 (зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.10.2003 року № 960/8281 «Про затвердження форми податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (ф.№1ДФ) та Порядку заповнення та подання податковими агентами податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платинів податку і сум утриманого з них податку» позивач зобов'язаний подавати до податкового органу відповідну звітність.
Згідно п. 3.2.1 ст. 3 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у будь-яких випадках, коли платник податків згідно із законами з питань оподаткування уповноважений утримувати податок, збір (обов'язковий платіж), якими оподатковуються інші особи, у тому числі податки з доходів фізичних осіб, дивіденди, репатріацію, додану вартість, акцизні збори, а також будь-які інші податки, що утримуються з джерела виплати, сума таких податків, зборів (обов'язкових платежів) вважається бюджетним фондом, який належить державі або територіальній громаді та створюється від їх імені.
Суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що Товариство з обмеженою відповідальністю Компанія «Укрелітагро» утримувало, але не перераховувало до бюджету утримані суми податку з доходів фізичних осіб з виплачених доходів фізичним особам - власникам земельних паїв, внаслідок чого виникла заборгованість сумі 139 416 грн., яка підлягає стягненню на користь Ізяславської міжрайонної державної податкової інспекції.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що постанова суду першої інстанції ґрунтується на повно, об'єктивно і всебічно з'ясованих обставинах, а доводи апелянта на правомірність прийнятої постанови не впливають та висновків суду не спростовують.
Згідно ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. 195, п.п. 1, 2, ч.1 ст. 197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю Компанія «Укрелітагро» залишити без задоволення, а постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 7 травня 2010 року у справі № 2а-2625/10/2270 за позовом прокурора Ізяславського району в інтересах держави та органу державної влади в особі Ізяславської міжрайонної державної податкової інспекції до Товариства з обмеженою відповідальністю Компанія «Укрелітагро» про стягнення заборгованості - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.
Головуючий суддя Я.С. Попко
Судді Т.В. Онишкевич
В.В. Клюба