Справа № 2218/18803/12
Головуючий у 1-й інстанції: Порозова І.Ю.
Суддя-доповідач: Сушко О.О.
30 січня 2013 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого-судді: Сушка О.О.
суддів: Боровицького О. А. Сторчака В. Ю.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на постанову Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 18 жовтня 2012 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Хмельницького обласного військового комісаріату про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії , -
ОСОБА_2 звернувся до Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Хмельницького обласного військового комісаріату про визнання протиправними дій відповідачів щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати пенсії позивачу та зобов'язання відповідачів здійснити перерахунок пенсії відповідно до вимог ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", згідно Постанови КМУ від 07.11.2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та Наказу Міністерства Оборони України від 05.11.2010 року №576, з урахуванням підвищення грошового забезпечення військослужбовців з 01.12.2010 року по 01.07.2011 року в розмірі 55% посадового окладу, з 01.07.2011 року - премії у розмірі 90% посадового окладу та виплатити різницю між перерахованою сумою і сумою виплаченої частини пенсії за період з 01.12.2010 року по даний час; зобов'язати Хмельницький обласний військовий комісаріат видати довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії.
Постановою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 18 жовтня 2012 року адміністративний позов задоволено частково: визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови в перерахунку пенсії позивачу, відповідно до Постанови КМУ від 07.11.2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та Наказу Міністерства Оборони України від 25.06.2011 року №355; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести перерахунок та виплату пенсії з 12.03.2012 року позивачу відповідно до вимог ч. 3 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", на підставі Постанови КМУ від 07.11.2007 року №1294 та Наказу Міністра Оборони України від 25.06.2011 року, а саме з врахуванням премії у розмірі 90% посадового окладу та з врахуванням проведених виплат; судові витрати компенсувати за рахунок державного бюджету України. В решті позову відмовлено.
Не погоджуючись з рішенням суду відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області звернулось з апеляційною скаргою, в якій просить суд скасувати постанову Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог позивачу. У своїй апеляційній скарзі апелянт посилаються на неповне з'ясування обставин справи судом першої інстанції, та не доведення обставин що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими.
Сторони в судове засідання не з'явилась, хоча були належним чином повідомлені про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, що підтверджується матеріалами справи.
Відповідно до ч. 4 ст. 196 КАС України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Заслухавши суддю-доповідача, представників сторін, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційої скарги, колегія суддів вважає, що апеляційа скарга підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції - скасуванню.
Як досліджено з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, позивач є військовим пенсіонером з 03.09.2002 року та отримує пенсія за вислугу років за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Пенсія йому призначена на основі розрахункової книжки та на підставі довідки про додаткові види грошового забезпечення та премії для обчислення пенсії.
Частково задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що при обрахунку пенсії позивачу, відповідачам слід було керуватись ч. 3 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Постановою КМУ від 07.11.2007 року №1294 та наказом Міністра Оборони України від 25.06.2011 року № 355.
Такі висновки суду першої інстанції, на думку колегії суддів, не відповідають нормам матеріального права та дійсним обставинам справи і є помилковими.
У відповідності до ч. 3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
За правилами пункту 6,7 постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" від 17 липня 1992 року N 393 пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: окладу за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; окладу за військове або спеціальне звання; процентної ставки за вислугу років; додаткових видів грошового забезпечення, що надаються щомісяця (надбавки за вчене звання і науковий ступінь, кваліфікацію та умови служби).
Відповідно до вимог п. 1 Порядку, який затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Також, у п.5 Постанови КМУ від 07.11.2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх отримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
З огляду на вище зазначене, дана доплата не є обов'язковою виплатою і залежить від наявності коштів на виплату грошового забезпечення, а також встановлюється по кожній особі персонально. Підставою для врахування зазначеної доплати в грошове забезпечення для обчислення пенсії є довідка бухгалтерії, в якій вказується, що особі в період служби ці надбавки та премія була встановлена.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області було направлено списки осіб, яким необхідно надати довідки Хмельницькому обласному військовому комісаріату для проведення перерахунку пенсії на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294.
Підставою для перерахунку пенсії позивача з 01.01.2008 року, стала надана Хмельницьким обласним військовим комісаріатом довідка №371 від 04.03.2008 року.
Нових довідок про змінений розмір посадового окладу та додаткових видів грошового забезпечення, зокрема премії, щодо позивача до головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від Хмельницького обласного військового комісаріату не надходило, що свідчить про відсутність нормативно-правового акту, який врегулював би зміну відповідного посадового окладу або додаткових видів грошового забезпечення, зокрема щодо зміни премії в розмірі 55% посадового окладу з 01.12.2010 року, в розмірі 90% з 01.07.2011 року.
Таким чином, наведене свідчить про те, що ГУ ПФУ України в Хмельницькій області, здійснивши перерахунок пенсії позивачу на підставі довідки Хмельницького обласного військового комісаріату, діяло правомірно, в межах наданих законом повноважень та у відповідності до вимог законодавства щодо здіснення перерахунку пенсій певним категоріям осіб, чинного на момент існування спірних правовідносин.
Крім того, що стосується зобов'язання відповідача проведення перерахунку пенсії позивачу на майбутнє, то слід сказати, що в порядку адміністративного судочинства захисту підлягають тільки права, порушення яких вже відбулося, а не ті, які можуть бути порушенні в майбутньому.
Згідно з ч. 2 ст. 5 КАС України, судом здійснюється провадження у справі відповідно до закону, чинного на час вчинення процесуальної дії (проведення перерахунку пенсії позивачу), розгляду і вирішення справи.
Беручи до уваги викладене, на думку суду апеляційної інстанції, судом першої інстанції не взято до уваги всі вищенаведені докази і факти та безпідставно частково задоволено позовні вимоги позивачу, щодо проведення перерахунку пенсії та безпідставно зобов'язано орган Пенсійного фонду України здійснити перерахунок та виплату такого розміру пенсії позивачу, що порушує норми матеріального права.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до вимог ст.195 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.
Згідно п.1, п.4 ч.1 ст.202 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, а також, порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Згідно з ч. 2 ст. 159 КАС України, законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм адміністративного процесуального права.
Враховуючи вище наведене, колегія суддів прийшла до висновку, що суд першої інстанції, ухвалюючи рішення не повно з'ясував обставини справи та порушив норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а відтак, постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області задовольнити повністю.
Постанову Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 18 жовтня 2012 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Хмельницького обласного військового комісаріату про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, - скасувати.
Прийняти нову постанову.
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Хмельницького обласного військового комісаріату про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії - відмовити.
Постанова суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно ст 212 КАС України.
Головуючий Сушко О.О.
Судді Боровицький О. А.
Сторчак В. Ю.