Рішення від 29.11.2012 по справі 6/59/5022-745/2012

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"29" листопада 2012 р.Справа № 6/59/5022-745/2012

Господарський суд Тернопільської області

у складі судді Шумського І.П.

Розглянув справу

за позовом Прокурора Тернопільського району в інтересах держави вул. За Рудкою, 35, м. Тернопіль, 46000 в особі Тернопільської обласної державної адміністрації вул. Грушевського, 8, м. Тернопіль, 46021

до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Софія-Енерго" вул. Демидась, 2 с. Дичків,Тернопільський р-н.

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору №1 Державна інспекція сільського господарства в Тернопільській області вул. Липова, 25, м. Тернопіль, 46000

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору №2 Дичківська сільська рада с. Дичків, Тернопільський район

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору №3 Управління Держкомзему в Тернопільському районі вул. М. Кривоноса,10, м. Тернопіль,46000

про стягнення 49114 грн. 67 коп. збитків.

За участю представників сторін:

Прокурор -Легета І.Б.;

Позивача - Калиняк С.В.;

Відповідача -не з'явився;

Третьої особи №1-не з'явився;

Третьої особи №2-Швець Л.М.;

Третьої особи №3 - не з'явився

Суть справи:

Прокурор Тернопільського району звернувся в господарський суд Тернопільської області з позовом в інтересах держави в особі Тернопільської обласної державної адміністрації до Товариства з обмеженою відповідальністю "Софія-Енерго" про, з врахуванням зменшення позовних вимог, стягнення 49114 грн. 67 коп. збитків, завданих користуванням земельною ділянкою без правовстановлюючих документів.

Ухвалою від 14 вересня 2012 року до участі у справі залучено третю особу №1 Державну інспекцію сільського господарства в Тернопільській області та третю особу №2 Дичківську сільську раду.

01 листопада 2012 року, відповідною ухвалою до участі у справі залучено третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору №3 Управління Держкомзему в Тернопільському районі.

Розгляд справи, призначений вперше на 04 жовтня 2012 року неодноразово відкладався, востаннє на 29 листопада 2012 року.

За заявою позивача, в порядку ст. 69 ГПК України, термін розгляду справи було продовжено.

Відповідач відзив на позов не подав, однак в усних поясненнях, даних в судовому засіданні 04 жовтня 2012 року (формуляр (протокол) судового засідання від 04 жовтня 2012 року), уповноважений представник ТОВ "Софія-Енерго" пояснив, що виготовлений у 2006 році проект землеустрою не було затверджено, через не визначення особи, управненої розпоряджатись спірними землями. Тому, право користування земельною ділянкою у встановленому порядку не оформлено. Щодо суми нарахованих збитків, відповідач заперечень не подав.

В розпочатому судовому засіданні учасникам процесу роз'яснено належні їм права та обов'язки, передбачені ст.ст. 20,22,27,29,81-1 ГПК України.

За відсутності відповідного клопотання аудіозапис судового засідання не здійснювався.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення, у т.ч. дані в попередніх засіданнях представників сторін, третьої особи, а також думку прокурора, судом встановлено:

- на підставі рішення господарського суду Тернопільської області від 07 грудня 2005 року у справі №3/248-3155, згідно реєстраційного посвідчення від 19 грудня 2005 року записаного в реєстрову книгу за №123, ТОВ "Софія-Енерго" набуло у власність нерухоме майно - цілісний майновий комплекс Дичківської гідроелектростанції, до складу якого входить: - водоспуск, земляна розподільна дамба, підвідний канал, приміщення гідроелектростанції, відвідний канал, що розташовані по вул. М. Демидась, 2 в с. Дичків Тернопільського району Тернопільської області.

Перевіркою, проведеною державним інспектором сільського господарства у Тернопільській області виявлено, що в порушення ст.ст. 125,126 ЗК України, ТОВ "Софія-Енерго" без правовстановлюючих документів використовує земельну ділянку площею 3,61га на території Дичківської сільської ради для обслуговування будівель і споруд Дичківської ГЕС, про що складено акт від 15 травня 2012 року.

Приписом Державної інспекції сільського господарства від 15 травня 2012 року, ТОВ "Софія-Енерго" зобов'язано усунути порушення вимог земельного законодавства та повідомити про виконання припису до 15 червня 2012 року.

При повторній перевірці, у відповідності до Акта, складеного інспектором сільського господарства в Тернопільській області 05 липня 2012 року, ТОВ "Софія -Енерго" вимоги припису від 15 травня 2012 року не виконало, а порушення вимог земельного законодавства не усунуло. Згідно з приписом від 05 липня 2012 року відповідачу встановлено новий термін для усунення порушень земельного законодавства до 06 серпня 2012 року.

Перевіркою, втретє проведеною 27 серпня 2012 року, Державною інспекцією сільського господарства в Тернопільській області встановлено, що порушення земельного законодавства залишається не усунутим.

Постановою №000090 від 27 серпня 2012 року директора ТОВ "Софія-Енерго" притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу за порушення, передбачене ст. 188-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення (невиконання законних розпоряджень чи приписів, інших законних вимог посадових осіб органів, які здійснюють державний контроль у галузі охорони навколишнього природного середовища, використання природних ресурсів, радіаційної безпеки або охорону природних ресурсів).

Матеріали перевірок і прийняті за їх наслідками приписи та постанова відповідачем не оскаржувалась.

Як вбачається з листа Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Тернопільської обласної державної податкової служби №22862/7/15-30 від 18 жовтня 2012 року, ТОВ "Софія-Енерго" розрахунків по платі за землю не здійснювало.

Тривале невиконання ТОВ "Софія-Енерго" вимог приписів а також безоплатне, без правовстановлюючих документів користування земельною ділянкою, стало підставою для звернення прокурора до суду із позовом про відновлення порушених прав органу місцевого самоврядування.

Судом також з'ясовано, що рішенням сесії Дичківської сільської ради №7 від 26 грудня 2003 року зі змінами внесеними рішенням №5 від 18 листопада 2005 року, а також розпорядженням голови Тернопільської райдержадміністрації №23 від 19 січня 2006 року, з врахуванням змін внесених розпорядженням №266 від 06 квітня 2006 року та №1179 від 28 жовтня 2010 року, ТОВ "Софія-Енерго" було надано згоду на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для обслуговування будівель і споруд Дичківської ГЕС на території Дичківської сільської ради.

02 серпня 2006 року Тернопільським районним відділом земельних ресурсів розглянуто виготовлений проект землеустрою та надано висновок №456 про погодження відведення ТОВ "Софія -Енерго" земельної ділянки площею 3,61 га за межами населеного пункту на території Дичківської сільської ради для обслуговування будівель і споруд Дичківської ГЕС.

Однак, згідно з поясненнями відповідача, проект землеустрою затверджено не було.

Згідно довідки про правовий статус, кількісні і якісні характеристики земельної ділянки та розподіл земель від 04 серпня 2006 року №1410, довідки Тернопільського районного відділу земельних ресурсів №455 від 22 серпня 2006 року, а також довідки форми 6- ЗЕМ станом на 01 липня 2012 року, ТОВ "Софія-Енерго" використовує 3,61 га землі для обслуговування будівель і споруд Дичківської ГЕС, з яких 0,109 га пасовища, 3,4310 га землі під господарськими шляхами і прогонами, 0,0740 га землі під господарськими будівлями і дворами.

В листі №06-3520/15-19 від 24 липня 2012 року, Тернопільська обласна державна адміністрація надала відповідь, за змістом якої, клопотання ТОВ "Софія-Енерго" про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для обслуговування будівель і споруд Дичківської ГЕС, не сформовано повністю та не відповідає вимогам ст.123 ЗК України.

Оцінивши зібрані у справі докази, суд прийшов до висновку про необхідність задоволення позовних вимог.

Згідно з п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України, ст.ст.4-3,33,34 ГПК України, кожна сторона повинна довести належними і допустимими доказами ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Так, земельні правовідносини, зокрема пов'язані із користуванням землею, регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, Законом України „Про оренду землі", Цивільним кодексом України, іншими Законами України, постановами Кабінету Міністрів України у випадках, передбачених законом, а також договором оренди землі.

Стаття 13 Конституції України, серед іншого визначає, що земля, яка знаходяться в межах території України, є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

В силу приписів ст. 14 Конституції України, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Право на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Згідно з Земельним кодексом України, зокрема ст.ст. 80, 84, п. 12 Перехідних положень, своє право на землі державної власності держава реалізує через відповідні органи державної влади.

Зі змісту ст. 122 ЗК України, вбачається, що право передачі земель які знаходяться за межами населеного пункту у користування для потреб, зокрема обслуговування будівель і споруд Дичківської ГЕС за рахунок земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, належить обласним державним адміністраціям.

Стаття 206 ЗК України встановлює правило, згідно з яким використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка.

Відповідно до Закону України "Про плату за землю" та діючого нині Податкового кодексу України, плата за землю справляється у вигляді земельного податку та орендної плати.

Щодо спірної земельної ділянки, одержувачем плати за землю є Дичківський сільський бюджет.

Частиною 2 ст. 152 ЗК України, визначено, що власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, у т.ч. шляхом відшкодування заподіяних збитків.

Згідно з ст. 22 ЦК України, ст.ст.224,225 ГК України, збитками є:

- втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки);

- неодержаний прибуток (втрачена вигода), на який сторона, мала право розраховувати у разі належного виконання зобов'язання другою стороною.

В силу приписів ч.1 ст. 22 ЦК України, особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.

В свою чергу, ч.1 ст. 224 ГК України, покладає на учасника господарських відносин, який порушив господарське зобов'язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, обов'язок відшкодувати завдані цим збитки суб'єкту, права або законні інтереси якого порушено.

Вирішуючи спори за позовами органів державної влади або місцевого самоврядування про стягнення з особи, яка набула у власність житловий будинок, будівлю або споруду і не переоформила право користування земельною ділянкою, шкоди у вигляді упущеної вигоди (зокрема у розмірі неодержаної плати за оренду земельної ділянки), господарські суди, крім спеціальних норм, повинні брати до уваги загальні положення статті 22, глави 82 ЦК України, частини другої статті 224 ГК України. Крім того, для застосування такого заходу відповідальності слід встановлювати як наявність у діях винної особи усіх чотирьох елементів складу цивільного правопорушення (протиправної поведінки, збитків, причинного зв'язку між протиправною поведінкою та збитками і вини), так і ступінь вини в розумінні статті 1193 ЦК України. (гл.24 ЗК України, п. 3 постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 6 від 17 травня 2011 року "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин")

Відповідно до статті 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правом фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

При цьому, особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування за умови, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини (ч.1 ст. 1166 ЦК України).

Враховуючи виникнення у відповідача права власності на (будівлю) об'єкт нерухомості в грудні 2005 року, від-так виникнення обов'язку оформити у встановленому законом порядку право користування земельною ділянкою, невиконання вимог приписів та притягнення посадової особи відповідача до адміністративної відповідальності, суд критично оцінює доводи представника ТОВ "Софія-Енерго" щодо відсутності його вини у фактичному користуванні земельною ділянкою без правовстановлюючих документів.

Протиправна бездіяльність відповідача, що спричинила позивачу збитки у вигляді упущеної вигоди (неотримання плати за фактичне землекористування) підтверджується матеріалами перевірок, здійснених управлінням сільського господарства в Тернопільській області протягом травня-серпня 2012 року, розрахунком недоотриманих доходів, проведеним Тернопільською об'єднаною державною податковою інспекцією Тернопільської області державної податкової служби та іншими доказами у справі.

Суд приймає до уваги й ту обставину, що по суті заявленого позивачем і прокурором обрахунку шкоди за період з жовтня 2009 року по серпень 2012 року в сумі 49114,67 грн. відповідач заперечень не подав.

З огляду на усе вищевикладене, позов про відшкодування шкоди, завданої ТОВ "Софія -Енерго". внаслідок безоплатного користування земельною ділянкою слід задовольнити.

В порядку ст.ст. 44,49 ГПК України, судовий збір по справі стягується з відповідача.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 1, 2, 4-3, 12, 33, 34, 43, 44, 49, 82 - 85 ГПК України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Софія-Енерго" (вул. Демидась, 2 с. Дичків,Тернопільський район, Тернопільська область, код 32577178)

- 49114,67 грн. на користь Дичківської сільської ради, рахунок №33211812700525, код платежу 13050200, одержувач Дичківський сільський бюджет, код одержувача 38038156, ГУ ДКС України в Тернопільській області, МФО 838012.

- 1609,50 грн. судового збору в дохід Держбюджету (Одержувач: УДКСУ м. Тернопіль 22030001 Код ЄДРПОУ одержувача: 37977726 Номер рахунку: 31217206783002 Назва банку одержувача: ГУДКСУ у Тернопільській області Код ЄДРПОУ суду: 03500022 МФО банку одержувача: 838012 Код класифікації доходу: 22030001 Призначення платежу: "Судовий збір", Код 03500022, Пункт 1).

Видати накази.

На рішення господарського суду, яке не набрало законної сили, сторони, прокурор, треті особи та особи, які не брали участь у справі, якщо господарський суд вирішив питання про їх права та обов'язки мають право подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня прийняття (підписання) рішення, через місцевий господарський суд.

Дата підписання: 04 грудня 2012 року

Суддя І.П. Шумський