ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32 ____________________________________
11.02.13 Справа № 913/132/13-г
провадження № 27пд/913/132/13-г
Суддя Семендяєва І.В., при секретарі судового засідання Мартинцевій Н.М., розглянувши матеріали за позовом
Прокурора Новоайдарського району в інтересах держави в особі Колядівської сільської ради, с.Колядівка Новоайдарського району Луганської області
до Приватного підприємства Сільськогосподарської виробничої фірми "Агро", м. Луганськ
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Відділ Держкомзему у Новоайдарському районі Луганської області, смт. Новоайдар Луганської області
про внесення змін до договору оренди землі від 18.04.2011 № 13, державна реєстрація № 442318344000257 від 18.07.2011
за участю представників сторін:
від заявника: Трофименко П.В., посвідчення № 008305 від 09.10.2012, старший прокурор відділу;
від позивача: Бондар О.І., рішення Колядівської сільської ради № 21/1 від 24.12.2012, сільській голова Колядівської сільської ради; Соколов О.В., довіреність № 55 від 28.01.2013, голова постійної комісії Колядівської сільської ради з питань агропромислового комплексу та регулювання земельних відносин, охорони навколишнього природного середовища;
від відповідача: Звягінцев В.О., представник за довіреністю б/н від 19.09.2011;
від третьої особи: представник не прибув
суть спору: прокурором Новоайдарського району в інтересах держави в особі Колядівської сільської ради заявлено позов до Приватного підприємства Сільськогосподарськаої виробничої фірми "Агро", в якому прокурор просить внести зміни до договору оренди землі від 18.04.2011 № 13, державна реєстрація № 442318344000257 від 18.07.2011, а саме:
- п. 4 розділу «Об'єкт оренди» договору викласти в новій редакції: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки в цінах на 2012 рік становить 185739,58 грн.»;
- п. 8 розділу «Орендна плата» договору викласти в новій редакції: «Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі і дорівнює 3% від нормативно-грошової оцінки землі та становить 5572,19 грн. на рік. Розрахунок розміру орендної плати є невід'ємною частиною цього договору».
- зазначені зміни для сторін набирають чинності з моменту набрання законної сили рішенням суду та піддягають державній реєстрації.
Внесення вказаних змін прокурор обґрунтовує положеннями Податкового кодексу України, який набрав чинності 01.01.2011. Направлену позивачем пропозицію внести зміни до договору оренди землі відповідач відхилив, що стало підставою для звернення прокурора з даним позовом.
У відзиві на позовну заяву № 78 від 08.02.2013 відповідач погодився з позовними вимогами прокурора.
Ухвалою господарського суду Луганської області від 10.01.2013 залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Відділ Держкомзему у Новоайдарському районі Луганської області.
Третя особа у відзиві на позов зазначила про те, що з 01.01.2013 за територіальними органами, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин, закріплені повноваження щодо визначення кадастрового номеру та реєстрації земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Повноваження по реєстрації права оренди на земельну ділянку покладені на Державне підприємство, що належить до сфери управління Міністерства юстиції України, функцію реєстрації виконують Укрдержреєстратори. Третя особа зазначає, що рішення у даній справі не може вплинути на її права чи обов'язки, тому просить справу розглянути без участі свого представника.
У зв'язку з лікарняним судді Лазненко Л.Л. справу 28.01.2013 відповідно до ст. 2-1 ГПК України передано на розгляд судді Семендяєвій І.В.
Відповідно до п. 3.8 Постанови пленуму ВГСУ № 18 від 26.12.2011 «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» у разі зміни складу суду розгляд справи починається заново, а отже, спочатку починається й перебіг строку вирішення спору.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши представників сторін та прокурора, встановивши фактичні обставини справи, оцінивши надані докази, господарський суд Луганської області
Колядівською сільською радою (орендодавець) та Приватним підприємством сільськогосподарською виробничою фірмою «Агро» (орендар) укладено договір оренди землі від 18.04.2011, державна реєстрація 18.07.2011 за № 442318344000257, за умовами якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку під фермою МТФ № 1 в межах населеного пункту с. Колядівка. Адреса земельної ділянки: Луганська область, Новоайдарський район, с. Колядівка, вул. Пролетарська, 16/1.
В оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,3601 га строком на 49 років.
Відповідно до п. 4 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки не проводилась.
Згідно п. 8 договору орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі і дорівнює 5 розмірам земельного податку, що встановлюється відповідно до р. 12 Податкового кодексу України, та становить 129,636 грн. на рік. Розрахунок розміру орендної плати є невід'ємною частиною цього договору.
Прокурор обґрунтовує необхідність внесення змін до договору приписами статей 274, 276, 288 Податкового кодексу України та прийнятим рішенням сесії Колядівської сільської ради № 9/12 від 10.08.2011, яким затверджена технічна документація з нормативної грошової оцінки земель сіл Вовкодаєве та Колядівка Колядівської сільської ради Новоайдарського району Луганської області і просить:
- п. 4 розділу «Об'єкт оренди» договору викласти в новій редакції: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки в цінах на 2012 рік становить 185739,58 грн.»;
- п. 8 розділу «Орендна плата» договору викласти в новій редакції: «Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі і дорівнює 3% від нормативно-грошової оцінки землі та становить 5572,19 грн. на рік. Розрахунок розміру орендної плати є невід'ємною частиною цього договору».
Враховуючи обставини справи, надані матеріали, суд дійшов до наступного.
Відповідно ст.ст.142-145 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об'єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади безпосередньо або через органи самоврядування, в межах їх повноважень, визначених законом, шляхом прийняття рішень, які є обов'язковими до виконання на відповідній території. Права органів самоврядування захищаються у судовому порядку.
Статтею 121 Конституції України передбачено, що на органи прокуратури України покладається представництво інтересів громадян або держави в судах у випадках, визначених законом.
Відповідно до ст.20 Закону України „Про прокуратуру" при виявленні порушень закону прокурор у межах своєї компетенції має право звертатися до суду в передбачених законом випадках.
Статтею 36-1 Закону України „Про прокуратуру" визначено, що представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом.
У відповідності до ст. 274.1 Податкового кодексу України ставка податку на земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про оренду землі" відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Відповідно до ст.16 Закону України „Про оренду землі" та ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону (ст.126 Земельного кодексу України).
Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації (ст.125 Земельного кодексу України).
Відповідно до ч. 8 ст. 93 Земельного кодексу України відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом.
Статтею 13 Закону України "Про оренду землі" визначено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Істотними умовами договору оренди землі, відповідно до ст. 15 Закону України "Про оренду землі" є: об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об'єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін; умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки. За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови, зокрема якісний стан земельних угідь, порядок виконання зобов'язань сторін, порядок страхування об'єкта оренди, порядок відшкодування витрат на здійснення заходів щодо охорони і поліпшення об'єкта оренди, проведення меліоративних робіт, а також обставини, що можуть вплинути на зміну або припинення дії договору оренди, тощо.
Загальні підстави внесення змін до договору визначені у Цивільному кодексі України, ст. 651 якого визначено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору. У разі односторонньої відмови від договору у повному обсязі або частково, якщо право на таку відмову встановлено договором або законом, договір є відповідно розірваним або зміненим.
Відповідно до ст. 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Як передбачено ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни /тарифи, ставки тощо/, які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач виявив намір внести зміни до укладеного договору оренди землі від 18.04.2011, які розглядаються судом. Відповідні пропозиції позивачем були направлені відповідачу листами від 01.03.2012 № 97, від 02.04.2012 № 211, від 05.11.2012 № 1200 /а.с. 25-26, 28/.
Відповідач у відповіді від 19.04.2012 вказав про те, що підприємством направлено лист до Відділу Держкомзему у Новоайдарському районі щодо надання витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок і зазначено про те, що після визначення нормативної грошової оцінки земельних ділянок підприємством буде розроблено проект угоди про внесення змін до укладених договорів оренди землі та направлено її раді для розгляду і підписання (а.с. 27), а у відповіді № 412 від 22.11.2012 відповідач просив у договорі встановити орендну плату за користування земельними ділянками у розмірі 1% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Згідно ст. 5 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
У зв'язку з тим, що з 01.01.2011 набрав чинності Податковий кодекс України, прокурор обґрунтовано посилається на положення статей 274, 276 та 288 цього Кодексу, якими врегульовано правовідносини обчислення та сплати орендної плати за землю, а саме:
- розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою трикратного розміру земельного податку та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки (ст. 288);
- ставка податку на земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки (ст. 274);
- податок за земельні ділянки (в межах населених пунктів), зайняті житловим фондом, автостоянками для зберігання особистих транспортних засобів громадян, які використовуються без отримання прибутку, гаражно-будівельними, дачно-будівельними та садівницькими товариствами, індивідуальними гаражами, садовими і дачними будинками фізичних осіб, а також за земельні ділянки, надані для потреб сільськогосподарського виробництва, водного та лісового господарства, які зайняті виробничими, культурно-побутовими, господарськими та іншими будівлями і спорудами, справляється у розмірі 3 відсотків суми земельного податку, обчисленого відповідно до статей 274 і 275 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо встановлення ставки земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, справляння плати за землю, здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства.
Згідно ст. 23 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності, які передані в оренду для сільськогосподарського використання, переглядається один раз на три роки в порядку, встановленому законом або договором оренди.
Відповідно до змісту статей 759, 762 Цивільного кодексу України, законом можуть бути передбачені особливості укладання та виконання договору найму (оренди), і договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном.
Отже, чинним законодавством передбачена можливість зміни умов договору оренди землі за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом.
Оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Рішенням дев'ятої сесії шостого скликання Колядівської сільської ради № 9/12 від 10.08.2011 затверджена технічна документація з нормативної грошової оцінки земель сіл Вовкодаєве та Колядівка Колядівської сільської ради Новоайдарського району Луганської області та встановлено базову вартість 1 кв.м. забудованих земель в цінах на 01.01.2011: с. Колядівка - 47,76 грн., с. Вовкодаєве - 43,34 грн. Дана нормативна грошова оцінка набула чинності з 01.01.2012.
Згідно п.п. 6 п. 4 Положення про Державне агентство земельних ресурсів України, затвердженого постановою Указом Президента України від 08.04.2011 № 445/2011, Держземагентство України відповідно до покладених до нього завдань надає витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок та надає інші адміністративні послуги відповідно до законодавства.
Відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 07.05.2012 № 05-24/732, нормативна грошова оцінка спірної земельної ділянки з урахуванням коефіцієнту індексації становить 185 739 грн. 58 коп. (а.с. 34).
Згідно розрахунку позивача сума орендної плати становить 5572 грн. 19 коп. на рік.
За таких обставин, вимоги прокурора по внесенню вищевказаних змін до договору оренди землі є обґрунтованими та такими, що відповідають приписам чинного законодавства України.
Відповідач проти позовних вимог не заперечує, внести зміни до договору, що є предметом даного розгляду, погодився, про що зазначив у своєму відзиві.
Відповідно до п. 33 договору зміна умов договору оренди землі здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.
Відповідно до ч. 3 ст. 653 ЦК України якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюються або припиняються з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Отже, зміни до договору, які є предметом розгляду, набирають сили з моменту набрання законної сили рішенням суду.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про оренду землі» право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону.
Згідно ст. 654 ЦК України зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
Отже, підлягають державній реєстрації зміни до договору, розглянуті судом.
За таких обставин, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі, враховуючи наведені приписи чинного законодавства України.
Відповідно до ст.ст.44,49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір стягується з відповідача в дохід Державного бюджету України, оскільки прокурор у відповідності до Закону України «Про судовий збір» звільнений від його сплати.
У судовому засіданні оголошені вступна та резолютивна частини рішення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд Луганської області
1. Позов Прокурора Новоайдарського району в інтересах держави в особі Колядівської сільської ради до Приватного підприємства Сільськогосподарської виробничої фірми "Агро" про внесення змін до договору оренди землі від 18.04.2011 № 13, державна реєстрація № 442318344000257 від 18.07.2011 задовольнити повністю.
2. Внести зміни до договору оренди землі від 18.04.2011 № 13, державна реєстрація від 18.07.2011 № 442318344000257, який укладений між Колядівською сільською радою та Приватним підприємством Сільськогосподарською виробничою фірмою "Агро", відносно земельної ділянки площею 0,3601 га, що знаходиться за адресою: Луганська область, Новоайдарський район, с. Колядівка, вул. Пролетарська, 16/1, які набирають сили з моменту набрання законної сили рішенням суду та підлягають державній реєстрації відповідно до вимог чинного законодавства, а саме:
- п. 4 розділу «Об'єкт оренди» договору викласти в новій редакції: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки в цінах на 2012 рік становить 185739,58 грн.»;
- п. 8 розділу «Орендна плата» договору викласти в новій редакції: «Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі і дорівнює 3% від нормативно-грошової оцінки землі та становить 5572,19 грн. на рік. Розрахунок розміру орендної плати є невід'ємною частиною цього договору».
3. Стягнути з Приватного підприємства Сільськогосподарської виробничої фірми "Агро", м. Луганськ, кв. 50 лєтія Оборони Луганска, 9, ідентифікаційний код 30877035, в доход Державного бюджету України на поточний рахунок 31214206783006, МФО 804013, код отримувача 37991503, одержувач - УДКСУ у м. Луганську, банк - ГУ ДКСУ в Луганській області, код бюджетної класифікації 22030001, символ 206, судовий збір у сумі 1147 грн. 00 коп., видати наказ Ленінській МДПІ у м. Луганську.
Відповідно до ст.85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Дата підписання рішення: 13.02.2013.
Суддя І.В. Семендяєва