Постанова від 08.02.2013 по справі 204/616/13-а

Справа № 204/616/2013-а

Провадження № 2а/204/34/2013 р.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 лютого 2013 року суддя Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська Самсонова В.В. розглянувши у порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська про визнання незаконними дій Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська та перерахування пенсії з урахування показника середньої заробітної плати по Україні за 2011 рік,-

ВСТАНОВИЛА:

28 січня 2013 року позивачка звернулася до суду з позовом, в якому просила постановити рішення, яким визнати дії управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська при проведенні їй перерахунку пенсії з 01 вересня 2012 року відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із зазначенням показника середньої заробітної плати по Україні за 2007 рік незаконними та противоправними, зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська провести перерахунок розміру пенсії з 01 вересня 2012 року із показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії, тобто за 2011 рік (2370,53 грн.) та забезпечити виплату пенсії, а також зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська виплатити різницю між перерахованою пенсією із перерахуванням показника середньої заробітної плати працівників в цілому по Україні за 2011 рік (2370,53 грн.) та фактично виплаченою пенсією, починаючи з 01 вересня 2012 року. В обґрунтування своїх вимог позивачка вказала на те, що вона перебуваючи на пенсії продовжує працювати та має 24 місяці страхового стажу у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Вона звернулася до приймальні відповідача з заявою здійснити перерахунок пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2011 рік, але її звернення залишено без задоволення. У зв'язку з цим, вона вимушена звернутися до суду для відновлення своїх порушених прав, передбачених Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідач письмових заперечень у встановлений судом строк не надав.

Вивчивши матеріали справи, вважаю, що позовні вимоги не підлягають задоволенню по наступним підставам.

Як встановлено позивачка перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська і отримує пенсію за віком, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та продовжує працювати. Позивачка звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії за додатковим стажем та заробітком відповідно до вимог ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Відповідачем був проведений перерахунок пенсії, для якого була застосована середня заробітна плата робітників, зайнятих в галузях економіки України за 2007 рік, яка становить 1197,91 грн., у застосуванні показника середньої заробітної робітників, зайнятих в галузях економіки України за 2011 рік, тобто року що передує року перерахунку пенсії, позивачеві відмовлено.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесені зміни до ст.ст. 40, 42 Закону та змінено порядок здійснення перерахунку пенсії.

Згідно внесених змін ч. 4 ст. 42 Закону передбачала, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом 3 ч. 1 ст. 40 Закону.

Відповідно до абзацу 3 ч. 1 ст. 40 вказаного Закону у редакції від 28 грудня 2007 року, за вибором особи, яка звернулася за пенсією, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключається період до 60 календарних місяців страхового стажу підряд за умови, що зазначений період становить не більше ніж 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом 2 ч. 1 ст. 40, період, за який враховується заробітна плата, після виключення 10 відсотків тривалості страхового стажу, не може бути меншим ніж 60 календарних місяців.

Згідно пп. 3 п. 11 постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» № 530 від 28 травня 2008 року, у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом 3 ч. 1 ст. 40 Закону.

Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року зміни, внесені Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» зміни, визнані такими, що не відповідають Конституції України.

Таким чином, зміни, внесені до ст.ст. 40, 42 Закону Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» втратили чинність 22.05.2008 року. Відповідно, з цього часу відновлено дію ст.ст. 40, 42 Закону у редакції, що діяла до прийняття Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України». Прийняття нормативно-правового акту про відновлення дії норми закону, яка існувала до внесення до неї змін, що в подальшому були визнані неконституційними, не вимагається.

Положення ч. 4 ст. 42 Закону у редакції, що були відновлені з 22 травня 2008 року, передбачають, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону.

Отже, згідно чинного на даний час пенсійного законодавства при перерахунку пенсії враховується наступне: перебування на роботі протягом 2 років після призначення (попереднього перерахунку) пенсії; заробітна плата (доход), з якого була обчислена пенсія або за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону (зокрема, абзацу 3 ч. 1 ст. 40 вже не існує).

Разом з тим, у ч. 4 ст. 42 Закону у відновленій редакції не передбачено застосування під час перерахунку пенсії ні показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії (який був передбачений Закону у редакції від 28 грудня 2007 року та постанова КМ України № 530 від 28 травня 2008 року), ні показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії (який враховується при визначенні заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії згідно ч. 2 ст. 40 Закону).

Також слід звернути увагу, що в ч. 2 ст. 40 Закону у відновленій редакції у формулі визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії зазначено, що показник Зс - це середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії. На вказаний показник є посилання лише у формулі, передбаченій для визначення заробітної плати (доходу) для призначення пенсії. Посилання на нього у статті, яка передбачає порядок та підстави перерахунку пенсії, відсутні.

З огляду на викладене суд приходить до висновку, що показник «середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії» застосовується виключно при призначенні пенсії та залишається незмінним під час здійснення перерахунку пенсії на підставі ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування». Ототожнювати визначення як «середня заробітна плата працівників, зайнятих в галузях економіки України» та «показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка, відповідно до цього закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії», не можливо, оскільки ці поняття є різними правовими категоріями, основу яких становлять різні економічні критерії.

Вищезазначене узгоджується також з листом Вищого адміністративного суду України № 1049/11/13-11 від 19 липня 2011 року, яким визначена правова позиція зі спірного питання наступним чином: «Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами при розв'язанні таких спорів застосуванню підлягають положення Закону № 1058-ІV, тобто при обчисленні пенсії слід застосувати показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, встановлений частиною 2 статті 40 Закону № 1058-ІV. Показник заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, для обчислення пенсії підлягав застосуванню з 1 січня по 22 травня 2008 року. Частина 4 статті 42 Закону № 1058-ІV не встановлює обмеження можливості працюючого пенсіонера скористатися правом на перерахунок пенсії в будь-який час після її призначення. Однак містить застереження, що наступний перерахунок пенсії може бути проведений не раніш як через два роки після здійснення попереднього. При цьому, під час перерахунку пенсії величина середньої заробітної плати (доходи) враховується та, яка використовувалася під час призначення пенсії».

У зв'язку з вищевикладеним, суддя приходить до висновку, що середня заробітна плата працівників, зайнятих в галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, використовується як складова для призначення пенсії відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону № 1058-ІV і є величиною постійною незмінною при перерахунку пенсії, на відміну від інших показників, які використовуються при визначенні заробітної плати (доходу) застрахованої особи для обчислення пенсії.

Таким чином, правові підстави для перерахунку пенсії позивачці із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки відсутні. Останній із наведених показників застосовується виключно для призначення пенсії, застосування його для перерахунку є безпідставним.

На підставі вищевказаного, керуючись ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції від 09.07.2003 року № 1058-IV, керуючись ст. ст. 2, 11, 17, 18, 158-163, 183-2 КАС України, суддя,-

ПОСТАНОВИЛА:

В задоволені позовних вимог ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська про визнання незаконними дій Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська та перерахування пенсії з урахування показника середньої заробітної плати по Україні за 2011 рік - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського адміністративного апеляційного суду через Красногвардійський районний суд протягом десяти днів з дня отримання її копії. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя В.В. Самсонова