Постанова від 04.02.2013 по справі 823/137/13-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Черкаси

04 лютого 2013 року Справа № 823/137/13-а

14 год. 45 хв.

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Гриньковської Н.Ю.,

при секретарі - Педані О.В.,

за участю:

представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - Радченко О.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до державної податкової інспекції у м. Черкасах Черкаської області державної податкової служби про визнання протиправними дій, -

встановив:

До Черкаського окружного адміністративного суду з позовом звернулась фізична особа-підприємець ОСОБА_3 (надалі - ФОП ОСОБА_3), в якому ставить питання про визнання протиправними дій головного державного податкового ревізора-інспектора державної податкової інспекції у м. Черкасах Черкаської області державної податкової служби по проведенню зустрічної звірки ФОП ОСОБА_3 щодо підтвердження господарських відносин їх реальності та повноти відображення за червень 2012р., що оформлено довідкою від 25.12.2012р. №322/17-317.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що в грудні 2012р. на підставі службового посвідчення, головним державним податковим ревізором-інспектором відділу податкового контролю фізичних осіб ОСОБА_4 було проведено зустрічну звірку ФОП ОСОБА_3 щодо документального підтвердження господарських відносин їх реальності та повноти відображення в обліку за червень 2012р. За результатами проведеної зустрічної звірки, посадовою особою відповідача складено довідку від 25.12.2012р. №322/17-317, якою зроблено висновок, що документально не підтверджено реальність здійснення господарських операцій ФОП ОСОБА_3 з підприємствами покупцями та постачальниками за червень 2012р. Позивач стверджує, що висновки, які містяться в довідці від 25.12.2012р. №322/17-317 спричиняють для нього негативні наслідки, крім того зазначає, що зустрічна звірка проведена з порушенням норм податкового законодавства України, а також законодавчо-встановленого порядку та способу проведення зустрічних звірок, що і стало підставою звернення до суду. У судовому засіданні представник позивача підтримала адміністративний позов та просила повністю задовольнити вимоги фізичної особи-підприємця ОСОБА_3.

Представник відповідача заперечувала проти заявленого позову вказуючи, що ДПІ у м. Черкасах на адресу позивача направлено запит від 22.08.2012р. №20765/4/17-212 про надання пояснень та їх документального підтвердження щодо формування податкового кредиту та податкових зобов'язань за червень 2012р. 31.08.2012р. ФОП ОСОБА_3 на запит ДПІ у м. Черкасах було надано документи. Оскільки, на вказаний запит ФОП ОСОБА_3 були надані документи не в повному обсязі, зустрічна звірка була проведена після отримання необхідної інформації від відділу податкової міліції, а саме 25.12.2012р. З огляду на вказане, представик відповідача зазначила, що при проведенні зустрічної звірки та під час складання довідки, ДПІ у м. Черкасах діяла в межах повноважень та у спосіб встановлений чинним законодавством, а отже підсти для задоволенян адміністративного позову відсутні.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що на підставі службового посвідчення серії НОМЕР_1 виданого 27.04.2012р. ДПІ у м. Черкасах, головним державним податковим ревізором-інспектором відділу податкового контролю фізичних осіб управління оподаткування фізичних осіб ОСОБА_4, згідно із п. 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України проведено зустрічну звірку ФОП ОСОБА_3 з питань підтвердження господарських відносин за червень 2012р.

Результати зустрічної звірки були оформлені довідкою від 25.12.2012р. №322/17-317 про результати проведення зустрічної звірки фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 щодо документального підтвердження господарських відносин їх реальності та повноти відображення в обліку за період: червень 2012р. (а.с.7-18).

За результатами зустрічної звірки ДПІ у м. Черкасах дійшла висновку, що документально не підтверджено реальність здійснення господарських операцій ФОП ОСОБА_3 з підприємствами покупцями/постачальниками за червень 2012р.

Вважаючи, що відповідачем було порушено законодавчо-встановлений порядок та спосіб проведення зустрічних звірок, що передбачений п.73.5 ст.73 Податкового кодексу України та Порядком проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженим постановою КМУ від 27.12.2010р. №1232, позивач звернувся за захистом своїх законних прав та інтересів до суду.

Порядок та умови проведення перевірок визначаються Податковим кодексом України від 02.12.2010р. №2755-IV (надалі - ПК України).

Зокрема, ПК України передбачено проведення зустрічних звірок (п.73.5 ст.73 ПК України) та камеральних, документальних (планових або позапланових; виїзних або невиїзних) та фактичних перевірок (ст.75 ПК України), які передбачають дотримання певної процедури їх проведення.

Так, відповідно до п.73.5 ст.73 ПК України з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків. Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.

Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.

Порядок проведення зустрічних звірок регулюється Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010р. №1232 «Про затвердження Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок» (надалі - Порядок №1232) та Наказом Державної податкової адміністрації України від 22.04.2011 р. № 236 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок» (надалі - Методичні рекомендації №236).

Відповідно до п. 2 Порядку №1232 зустрічні звірки проводяться у суб'єктів господарювання, щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.

Пунктом 3 Порядку №1232 передбачено, що з метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних. Зустрічна звірка може бути проведена органом державної податкової служби (ініціатором) самостійно у разі, коли суб'єкт господарювання перебуває на обліку в тому ж органі державної податкової служби, в якому перебуває платник податків, або в межах одного населеного пункту.

Згідно п. 4. Порядку №1232 орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.

Відповідно до п. 5 Порядку №1232 облік запитів на проведення зустрічних звірок у суб'єктів господарювання здійснюється органами державної податкової служби (як ініціаторами, так і виконавцями).

Пунктом 6 Порядку №1232 встановлено, що у разі отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження (протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження суб'єкту господарювання запиту) орган державної податкової служби проводить зустрічну звірку.

Згідно п. 7 Порядку №1232 за результатами проведеної зустрічної звірки складається довідка, яка підписується суб'єктом господарювання (законним чи уповноваженим представником) і посадовими особами органу державної податкової служби та особисто вручається суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку або надсилається суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом із повідомленням про вручення.

З аналізу викладених норм вбачається, що податковий орган має право на проведення зустрічної звірки, обов'язковою умовою проведення якої є направлення податковим органом платнику податків запиту про подання інформації та її документальне підтвердження.

Вимоги до оформлення запиту визначені п. 73.3 ст. 73 Податкового кодексу України, відповідно до якого органи державної податкової служби мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та її документального підтвердження.

Такий запит підписується керівником (заступником керівника) органу державної податкової служби і повинен містити перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також підстави для надіслання запиту.

Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав: за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби; для визначення рівня звичайних цін на товари (роботи, послуги) під час проведення перевірок; виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків; щодо платника податків подано скаргу про ненадання таким платником податків податкової накладної покупцю або про порушення правил заповнення податкової накладної; у разі проведення зустрічної звірки; в інших випадках, визначених цим Кодексом.

Пунктом 3.1 Методичних рекомендацій №236 встановлено, що форма запиту є примірною та заповнюється залежно від наявних даних про платника податків та/або суб'єкта господарювання, виду здійснених господарських операцій та їх документального підтвердження.

Недотримання органом ДПС - ініціатором примірної форми запиту не є підставою для відмови органом ДПС - виконавцем у здійсненні зустрічної звірки.

З метою спрощення процедури проведення зустрічних звірок суб'єктів господарювання (особливо тих, які віднесені до категорії великих платників податків) за наявності інформації, зазначеної у запиті органу ДПС - ініціатора, та її документального підтвердження, орган ДПС - виконавець протягом трьох робочих днів проводить на їх підставі зустрічну звірку та складає Довідку про результати проведення зустрічної звірки відповідно.

У разі відсутності в органі ДПС - виконавця запитуваної інформації та її документального підтвердження, такий орган протягом 2-х робочих днів з дня отримання запиту надсилає завірений печаткою Запит про надання інформації та її документального підтвердження (додаток 2) суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному (уповноваженому) представникові під розписку, що передбачено п. 3.2 Методичних рекомендацій №236.

Так, матеріали справи містять копію запиту ДПІ у м. Черкасах від 22.08.2012р. №20765/4/17-212 щодо надання ФОП ОСОБА_3 пояснень та їх документального підтвердження стосовно формування податкового кредиту та податкових зобов'язань за червень 2012р. Зазначений запит містить перелік питань, які необхідно дослідити при проведенні зустрічної звірки, а також документи, які слід надати для підтвердження формування податкового кредиту та податкових зобов'язань. (а.с.19).

Доводи позивача, що в запиті наведено лише загальний перелік документів, суд вважає необгрунтованими, оскільки, форма запиту є примірною та заповнюється залежно від наявних даних про платника податків, а також врахувуючи, що зазначеним запитом було визначено питання на які потрібно було дати відповідь та докази, які необхідно надати, суд дійшов висновку, що податковим органом при оформленні зазначеного запиту було додержано всіх вимог ПК України та Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок.

31.08.2012р. фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3 надано до ДПІ у м. Черкасах пояснення та копії документів (а.с.20).

З урахуванням того, що ФОП ОСОБА_3 на запит ДПІ у м. Черкасах не були надані всі документи, що підтверджують формування податкового кредиту та податкових зобов'язань за червень 2012р., зустрічна звірка була проведена 25.12.2012р., тобто після отримання необхідної інформації від ГВ ПМ ДПІ у м. Черкасах №7284/07-510 від 24.12.2012р.

З матеріалів позовної заяви вбачається, що позивач оскаржує процедуру проведення звірки та результати її оформлення, у зв'язку з чим суд зазначає, що довідка від 25.12.2012р. №322/17-317 про результати проведення зустрічної звірки фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 щодо документального підтвердження господарських відносин їх реальності та повноти відображення в обліку за період червень 2012 року не породжує для платника податків настання будь-яких юридичних наслідків, не впливає на його права та обов'язки, оскільки не містить обов'язкового для суб'єкта господарювання припису.

Згідно з ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Судом встановлено, що суб'єкт владних повноважень, довів, що під час проведення зустрічної звірки ФОП ОСОБА_3 та складання довідки від 25.12.2012р. №322/17-317 про результати проведення зустрічної звірки, податковий орган діяв в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

За таких обставин, оцінивши зібрані по справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що вимоги позивача про визнання протиправними дій щодо проведення зустрічної звірки субєкта господарювання оформленої довідкою від 25.12.2012р. №322/17-317, є не обґрунтованими і такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 86, 122, 128, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

постановив:

У задоволенні адміністративного позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до державної податкової інспекції у м. Черкасах Черкаської області державної податкової служби про визнання протиправними дій - відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку, передбаченому ст.ст.185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Н.Ю. Гриньковська

постанова виготовлена в повному обсязі 07.02.2013р.