Справа № 2-а-11840/11
13.12.2011 року м. Джанкой
Джанкойський міськрайонний суд Автономної Республіки Крим у складі:
Головуючого судді: Кузнецова Л. М.,
при секреторі : ОСОБА_1
встановив:
12.10.2011 р. ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Джанкойському районі про визнання протиправної бездіяльності відповідача з ненарахування йому щомісячної пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 01.01.2010 р., зобов'язання відповідача здійснити нарахування та виплату щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю відповідно до ст.. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, що розраховується з розмірі прожиткового мінімуму, встановленого для відповідної категорії населення з 01.01.2010 р.
Позовні вимоги мотивовані тим, що , він є учасником ліквідації аварії на Чорнобильської АЕС з 1986року, його віднесено до 2 категорії . Згідно ст.. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» йому повинні виплачувати щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі не нижче 30 % мінімальної пенсії за віком, однак відповідачем в порушення діючого законодавства пенсія у зазначеному розмірі не нараховується та не виплачується.
Позивач в судове засідання не заявився, в позовній заяві просив справу розглянути без його участі.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, надав суду заяву про розгляд справи у його відсутність, позов не визнав, надав суду заперечення на позовну заяву, в яких зазначив, що відповідно до ч. 1 ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, віднесеним до категорії 2, додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 15% прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність. Пенсія за віком призначається виключно за нормами закону «Про обов'язкове державне пенсійне страхування». Згідно ст. 28 даного закону мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність і застосовуються для визначення розміру пенсії, призначеної виключно по цьому Закону. Розмір мінімальної пенсії за віком, встановлений ст. 28 вказаного Закону не може застосовуватися як розрахункова величина для розрахунку розмірів інших пенсійних виплат, у тому числі мінімальних їх розмірів, які встановлюються нормами Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Постановою Кабінету Міністрів України від 6 липня 2011 року № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», встановлено, що особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" ( 796-12 ) виплачується у таких розмірах до прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність: тим, що належать до категорії 2, - 15 відсотків.
Посилаючись на відсутність правових підстав для задоволення позову, представник відповідача просить суд відмовити у задоволення позову.
Суд, дослідивши матеріали справи, давши оцінку доказам, дійшов висновку про часткове задоволення позову.
Позивач ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, категорія 2, що підтверджується посвідченням серії А№114651, виданим 27.01.1993 р.
Розпорядженнями відповідача - Управління Пенсійного фонду України в Джанкойському районі АРК ОСОБА_3, як особі, віднесеної до категорії 2, щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначено у розмірах:
З 01.01.2010 року у сумі 104,25 грн., з 04.01.2011 р. - у сумі 112,50 грн., з 01.10.2011 р. - у сумі 117,30 грн., з 01.12.20111 р. - у сумі 120 грн.
Будучи незгодним з зазначеним розміром додаткової пенсії, позивач ОСОБА_3 звернувся до суду з даним адміністративним позовом, оспорюючи розмір пенсії за період з 01.01.2010 р.
Ухвалою судді від 07.11.2011 р. адміністративний позов ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Джанкойському районі про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії, в частині позовних вимог за період часу з 01.01.2010 року по 11.04.2011 року включно, залишено без розгляду.
Таким чином, розгляду підлягають позовні вимоги ОСОБА_3 в межах строку звернення до суду з адміністративним позовом з 12.04.2011 р.
Суд вважає, що позивач має право на призначення додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як особі, віднесеної до 2 категорії, у розмірі 30 процентів мінімальної пенсії за віком за період часу 12.04.2011 р. по 22.07.2011 р., при цьому виходячи з наступного.
Весь час дії норми, для обчислення пенсій, призначених відповідно до ст. 51 Закону відповідачем застосувалась розрахункова величина, встановлена п.2 Постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2002 №1 «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету».
З січня 2008 року Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 28.12.07 №107-УІ (далі - Закон №107) були внесені зміни до ст.51 Закону, згідно яких змінився порядок визначення додаткової пенсії для учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЄС.
Так, з врахуванням внесених змін, для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЄС у 1986 році 2 категорії, розмір додаткової пенсії складає - 15% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.08 по справі №10- рп/2008 визнано такими, що не відповідають Конституції України положення п.28 Закону №107, яким передбачалось внесення змін до Закону«Про соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», тобто він втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення. Згідно даного рішення, Закон України «Про державний бюджет України»на відповідний рік має чітко визначену сферу регуляції та їм не можливо вносити зміни в інші Закони , зупиняти їх дію, або відміняти їх, встановлювати іншу правову регуляцію відношень, які є предметом інших Законів України , оскільки це утворює протиріччя в законодавстві та як слідство - відміна та обмеження прав та свобод чоловіка та громадянина .
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України від 28 лютого 1991 року «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до ст. 49 Закону , пенсії особам , віднесеним до категорії 1,2,34. встановлюються у вигляді: державної пенсії( за ст. 54 Закону ) та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, передбачену ст. ст.50 , 51 Закону .
Статтею 51 ч. 1 Закону передбачено, що особам, віднесеним до категорії 2, додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 30 процентів мінімальної пенсії за віком.
За таких обставин суд вважає, що відповідачем розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, позивачу нараховувався та виплачується не в повному розмірі, оскільки позивач має право на призначення даної пенсії в розмірі у розмірі 30 процентів мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з положеннями частини четвертої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, суд прийшов до висновку, що при визначенні розміру додаткової пенсій позивачеві застосуванню підлягають ч. 1статті 51 Закону
Ст. 51 Закону передбачено , що під час визначення розміру щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, за основу її нарахування береться мінімальна пенсія за віком. За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими частиною першою статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.
Суд вважає, що положення частини третьої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої випливає, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом, не можуть бути взяти до уваги, оскільки наявність такої норми та відсутність іншого мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації позивачем конституційної гарантії та права на отримання пенсії і щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, як це встановлено статтями 51 Закону
Відповідно до частини третьої статті 67 Закону , яка набрала чинності 31 жовтня 2006 року, підставою для перерахунку пенсії є встановлення нового розміру прожиткового мінімуму, і цей перерахунок здійснюється з дня встановлення цього мінімуму.
Відповідно до частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»мінімальний розмір пенсій за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. Таким чином, новий мінімальний розмір пенсії за віком залежить від нового розміру прожиткового мінімуму.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 за №10-рп2008 року, у справі за конституційними поданнями Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень ст.65 розділу 1, пунктів 61, 62, 63, 66 розділу 2, пункту 3 розділу 3 Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України і 101 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень ст. 67 розділу 1, п.п. 1-4, 6-22, 24-100 розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»(справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України), визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) положення п.п.41 розділу 2 Закону України „Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України ”.
Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді позовів, у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначеного закону, що визнані неконституційними. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.
Відповідач повинен здійснити перерахування та виплату позивачу недоплаченого розміру додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, відповідно до вимог ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в результаті Чорнобильської катастрофи», виходячи з розмірів, встановлених Законом України від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не постановою Кабінету Міністрів України від 3 січня 2002 року № 1 «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету», оскільки з моменту ухвалення Конституційним Судом України рішення щодо неконституційності п.41 розділу 2 Закону України „Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України ”, ця норма втратила чинність та не підлягала застосуванню.
Відповідно до статті 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Згідно ч.ч.3 та 4 ст.8 Кодексу адміністративного судочинства України звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується. Забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні правовідносини.
Таким чином, доводи відповідача, в частині неврегульованості на законодавчому рівні порядку здійснення доплат особам, які мають статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, не може бути підставою для їх не здійснення або відмови в задоволенні позову.
Оскільки позивачеві слід визначати додаткову пенсію, виходячи з мінімальної пенсії за віком, яка встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, то в разі збільшення розміру цього прожиткового мінімуму перерахунок пенсії позивачеві повинен проводитись, виходячи з нового розміру мінімальної пенсії за віком.
Згідно абз.1 п.1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2002 року за №121\2001 Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади. Відповідно до зазначеного Положення на Пенсійний фонд України покладено обов'язок щодо: щодо призначення пенсії; підготовки документів для її виплати; забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій. Отже, обов'язок по нарахуванню та виплати доплати до пенсії, яка передбачена Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», покладено саме на органи Пенсійного фонду України.
Враховуючи, що держава взяла на себе обов'язок щодо виплати позивачу доплати до пенсії та поклала виконання цього обов'язку на центральний орган виконавчої влади -Пенсійний фонд України, який діє через свої місцеві органи, що входять в систему його органів, але вони не вчинили жодної дії для нарахування цих коштів та їх виплати, суд вважає, що вони не виконали своїх повноважень без поважних причини.
19 червня 2011 року набрав чинності Закон України від 14 червня 2011 року № 3491 «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», п. 7 якого Перехідні положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» доповнено п. 4 і встановлено, що у 2011 році норми і положення ст. ст. 39, 50, 51, 52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи із наявності фінансової можливості бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.
Постановою Кабінету Міністрів України від 6 липня 2011 року № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», яка набрала чинності з 23.07.2011, встановлено, що особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" ( 796-12 ) виплачується у таких розмірах до прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність: тим, що належать до категорії 2, - 15 відсотків.
Таким чином, підлягають задоволенню позовні вимоги позивача за період з 12.04.2011 р. по 22.07.2011 р.
Беручи до уваги встановлені факти, вимоги позивача щодо визнання незаконною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Джанкойському районі АР Крим з не нарахування йому щомісячної пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», суд находить обґрунтованими і вважає, що його порушене право може бути поновлено шляхом зобов'язання відповідача здійснити нарахування та виплату щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю відповідно до ст.. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, з розрахунку, передбаченого ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 12.04.2011 р. по 22.07.2011 р.
На підставі ст. ст. 3, 8, 22, 46, 48, 55, 64 Конституції України, ст. ст.. 49,51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», керуючись ст. ст. 2, 7- 12, 70, 71, 94, 158, 159, 160 -163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
постановив:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати незаконною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Джанкойському районі АРК з ненарахування ОСОБА_3 щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком згідно ст.. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 12.04.2011 р. по 22.07.2011 р.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Джанкойському районі АРК провести ОСОБА_3 з 12.04.2011 р. по 22.07.2011 р. нарахування та виплату щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю відповідно до ст.. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, що розраховується з розмірі прожиткового мінімуму, встановленого для відповідної категорії населення, з урахуванням сплачених за цей період сум.
В задоволенні решти позовних вимог ОСОБА_3 відмовити
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Джанкойський міськрайонний суд АР Крим у порядку та строки, передбачені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
СуддяОСОБА_4