Постанова від 01.02.2013 по справі 2а-2851/11

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2а-2851/11 Головуючий у 1-й інстанції: Божок С.К.

Суддя-доповідач: Оксененко О.М.

ПОСТАНОВА

Іменем України

01 лютого 2013 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого - судді Оксененка О.М.,

суддів - Бистрик Г.М., Усенка В.Г.,

розглянувши в приміщенні суду в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у Вишгородському районі Київської області на постанову Вишгородського районного суду Київської області від 14 вересня 2011 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у Вишгородському районі Київської області про зобов'язання здійснити проведення перерахунку та виплати пенсії

ВСТАНОВИЛА:

Позивач 02.08.2011 року звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України у Вишгородському районі Київської області про зобов'язання провести перерахунок та виплату недоплаченої щомісячної соціальної допомоги як дитині війни у відповідності до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з 01.01.2006 року та надбавки до пенсії за проживання на радіоактивно забрудненій території у розмірах визначених ст.39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 01.01.2009 року.

Постановою Вишгородського районного суду Київської області від 14 вересня 2011 року позовні вимоги задоволено частково: зобов'язано відповідача перерахувати та виплатити позивачу надбавки до пенсії за проживання на радіоактивно забрудненій території у розмірах визначених ст.39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» » з 01.01.2009 року по 22.07.2011 року та недоплаченої щомісячної соціальної допомоги як дитині війни у відповідності до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року та з 22.05.2008 року по 22.07.2012 року.

Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції, як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права, та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.

В зв'язку з поданням апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, яке відповідно до п. 2 частини першої ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України прийнято у порядку скороченого провадження, згідно з абз. 4 частини 8 ст. 183-2, п. 3 частини першої ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Перевіряючи правильність встановлення обставин справи судом першої інстанції та його висновків, колегія суддів виходить з наступного.

Як підтверджується матеріалами справи, позивач є громадянином, що постраждав від аварії на ЧАЕС, має відповідне посвідчення встановленого зразка 4 категорії, проживає на території радіоекологічного забруднення, є пенсіонером, а тому має право на пільги, передбачені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Згідно ч. 2 ст. 39 Закону, пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, проводиться доплата до пенсії, яка становить у зоні посиленого радіоекологічного контролю - одна мінімальна заробітна плата.

Всупереч ст. 39 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»позивачу вказані доплати виплачувалися частково, у фіксованому розмірі, визначеному відповідно до постанови КМУ № 836 від 26.07.1996 року, а не у співвідношенні до мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком, як того вимагає вказаний Закон.

За конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру пенсій позивачам застосуванню підлягає стаття 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не вказана постанова, яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав.

Крім того, як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, позивач має статус дитини війни в розумінні ст.1 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни», а відтак, на нього повністю розповсюджуються всі пільги та соціальні гарантії, передбачені зазначеним вище Законом, зокрема, на отримання щомісячного підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком встановленого ст.6 даного Закону, виходячи з його пріоритетності над Постановою Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року.

Крім того, колегія суддів звертає увагу, що згідно ч.2 ст.5 КАС України, провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

Відповідно до ст. 99 КАС України (редакція, що діяла на момент звернення позивача до суду) строк на звернення до суду з адміністративним позовом встановлено в шість місяців.

Оскільки позовні вимоги стосуються періодичних виплат, тобто системних, право на які у позивача виникло із встановленням відповідного статусу, то строк коли він мав дізнатись про порушення своїх прав наступав з моменту отриманням таких виплат.

Позивач повинен був і міг (мав реальну можливість) знати про порушення свого права з дати опублікування Рішень КСУ № 6-рп/2007 від 09.07.2007р. та № 10-рп/2008 від 22.05.2008 р. Правова необізнаність особи не може бути визнана поважною причиною для пропущення строку звернення до суду, як і підставою для його поновлення, оскільки закони і інші нормативно-правові акти друкуються в періодичних виданнях та є доступними необмеженому колу осіб.

Таким чином, враховуючи звернення позивача до суду з даним позовом лише 02.08.2011 року, позовні вимоги за період з 09.07.2007 року по 01.02.2011 року включно підлягають залишенню без розгляду у відповідності до ст.100 КАС України.

Відповідно до ст.159 КАС України, обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

У відповідності до ч.1 п.4 ст.198 та ст.202 КАС України, суд апеляційної інстанції скасовує постанову суду першої інстанції та приймає нове рішення, встановивши порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів приходить висновку, що судом першої інстанції рішення ухвалено з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а тому воно підлягає скасуванню з ухваленням нового судового рішення.

Керуючись ст.ст. 195, 197 ч.1, 198, 202, 205, 207 КАС України, колегія суддів

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у Вишгородському районі Київської області задовольнити частково.

Постанову Вишгородського районного суду Київської області від 14 вересня 2011 року скасувати.

Адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у Вишгородському районі Київської області про зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.

Адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у Вишгородському районі Київської області про зобов'язання провести перерахунок та виплату недоплаченої щомісячної соціальної допомоги як дитині війни у відповідності до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за періоди з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року та з 22.05.2008 року по 01.02.2011 року включно та про зобов'язання провести перерахунок та виплату надбавки до пенсії за проживання на радіоактивно забрудненій території у розмірах визначених ст.39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 01.01.2009 року по 01.02.2011 року залишити без розгляду.

Дії Управління Пенсійного фонду України у Вишгородському районі Київської області щодо відмови ОСОБА_2 у проведенні перерахунку недоплаченої щомісячної соціальної допомоги як дитині війни у відповідності до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» та надбавки до пенсії за проживання на радіоактивно забрудненій території у розмірах визначених ст.39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визнати протиправними.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Вишгородському районі Київської області провести перерахунок та виплатити ОСОБА_2 надбавку до пенсії за проживання на радіоактивно забрудненій території у розмірах визначених ст.39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 02.02.2011 року по 22.07.2011 року включно, виходячи із розміру однієї мінімальної заробітної плати з урахуванням проведених виплат.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Вишгородському районі Київської області провести перерахунок та виплатити ОСОБА_2 недоплаченої щомісячної соціальної допомоги як дитині війни у відповідності до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», виходячи з розміру 30% мінімальної пенсії за віком, за період з 02.02.2011 року по 22.07.2011 року включно з урахуванням проведених виплат.

В решті позову відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту ухвалення та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя: О.М. Оксененко

Судді: Г.М. Бистрик

В.Г. Усенко

Головуючий суддя Оксененко О.М.

Судді: Бистрик Г.М.

Усенко В.Г.