Постанова від 29.01.2013 по справі 0807/4250/2012

Справа № 0807/4250/2012

Провадження № 2-а/316/14/13

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29.01.2013року Енергодарський міський суд

Запорізької області

у складі головуючого судді: Бульби О.М.,

при секретарі: Малихіній І.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Енергодар адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Енергодар Запорізької області, про визнання протиправними дій відповідача щодо здійснення перерахунку пенсії у розмірі 80 % від суми місячної зарплати та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії у розмірі 90 % від суми місячної зарплати, -

ВСТАНОВИВ:

10.12.2012 року ОСОБА_1 звернувся до суду з вищезазначеним адміністративним позовом, в якому, уточнивши вимоги, просить суд визнати неправомірними дії відповідача щодо здійснення перерахунку розміру пенсії у розмірі 80% від суми місячної заробітної плати, зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії з 01.07.2012 року в розмірі 90% середнього заробітку, вказавши в обґрунтування наступне.

У 2001 році йому була призначена пенсія на підставі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру». Згідно ч.1 ст.50-1 цього Закону, в редакції на момент призначення пенсії, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі і за стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається у розмірі 80% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2%, але не більше 90% від суми місячного (чинного) заробітку. Стаж роботи позивача становить 30 років, тому пенсія була призначена по вислузі років у розмірі 90% від суми місячного заробітку. В серпні 2012 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача з заявою та довідкою про заробітну плату для проведення перерахунку пенсії, відповідно до Закону України «Про прокуратуру». Однак, при отримання пенсії у жовтні 2012 року він звернув увагу що пенсія призначена не в повному розмірі, а тому 29.11.2012 року звернувся до відповідача з письмовою заявою щодо надання відповідного роз'яснення з цього приводу. Листом від 06.12.2012 року за №В-92/1 УПФУ ум. Енергодар повідомило, що перерахунок пенсії здійснений на підставі діючої у 2012 році редакції ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 80% від суми місячної зарплати. Вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки вони грубо порушують вимоги чинного законодавства.

Представник відповідача по справі надав письмові заперечення на позов, в яких зазначив, що ОСОБА_1 є пенсіонером і отримує пенсію згідно Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року №1789-ХІІ. 17.08.2012 року ОСОБА_1 звернувся до УПФ у м. Енергодар з заявою про перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати, на підставі якої йому було проведено перерахунок згідно ст.50-1 Закону України «Про Прокуратуру» в розмірі 80% від суми місячної (чинної) заробітної плати. Частиною 2 ст.50-1 вказаного Закону встановлено, що пенсія призначається в розмірі 80% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. Частина 18 ст.50-1 цього Закону зазначає, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи. Частина 19 ст.50-1 цього Закону встановлює, що положення цієї статті поширюються також на пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким до набрання чинності цим Законом призначена пенсія за віком вислугою років або за інвалідністю безпосередньо з прокурорсько-слідчих посад і посад у науково-навчальних закладах, незалежно від часу виходу на пенсію, за умови наявності у них стажу роботи, передбаченого цією статтею. Позивач звернувся до УПФ України у м. Енергодар з заявою 23.07.2012 року з проханням перерахувати пенсію згідно Закону України «Про прокуратуру» на підставі довідки №18-414 від 19.07.2012 року Перерахунок пенсії позивача проведено з 01.07.2012 року відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року, чинній на час звернення за перерахунком пенсії, в розмірі 80% від суми їхньої місячної заробітної плати (а.с.15-16).

В судовому засіданні позивач зазначив, що є пенсіонером і повинен отримувати пенсію згідно Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року №1789-Х11 (Далі - Закон №1789), тобто у розмірі 90% від суми місячної заробітної плати. Але відповідач, при перерахунку пенсії, у зв'язку з наданою ним у серпні 2012 року довідки про підвищення заробітної плати, на підставі нині діючої ч.2 та ч.19 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» здійснив перерахунок в розмірі 80% від суми (чинної) заробітної плати. Таким чином, відповідач, зменшивши ОСОБА_1 розмір пенсії на 10%, застосував відносно нього незаконно ч.2 ст.50-1 Закону про прокуратуру в новій редакції, якою передбачається призначення пенсії розмірі 80% тим працівникам прокуратури, що виходять на пенсію, після вступу дії цього Закону, але не перерахунок раніш призначених пенсій працівникам прокуратури. Він звертався до УПФ України у м. Енергодар з заявою лише з проханням про перерахунок пенсії. Тому відповідач зобов'язаний був керуватись при цьому не ч.2, а ч.18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», відповідно до якої, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних працівників. Вважає також безпідставнім посилання відповідача на ч.19 ст.50-1 вказаного Закону, що положення цієї статі поширюється також і на пенсіонерів, яким до набрання чинності цим Законом призначена пенсія, з наступних підстав. Така норма існувала ще з липня 2001 року, коли були внесені зміни до вказаної статі Законом України «Про прокуратуру» №2663-111 (2663-14) від 12.07.2001 року. Оскільки тоді максимальній розмір пенсії підвищувався з 75% до 90%, чим становище пенсіонерів покращувалось, тому той Закон мав зворотну силу і відносно тих пенсіонерів, які раніше вийшли на пенсію до прийняття цих змін до Закону. Згідно з п.2 Прикінцевих та перехідних положень Закону «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», яким було змінено і ст.50-1 Закону «Про прокуратуру», в т.ч. і в частині призначення пенсії в розмірі 80% передбачено, що обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким вона призначена до набрання чинності цим Законом. А також, якщо внаслідок прийняття цього Закону розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі. Таким чином, беручи до уваги вимоги ч.3 ст.22 Конституції України щодо недопущення звуження змісту та обсязі прав і свобод при прийняті нових законів - не передбачається зворотна дія ч.2 ст.50-1 в новій її редакції Закону України «Про прокуратуру» відносно тих працівників прокуратури, яким раніше призначена пенсія за попередньою редакцією статі Закону, оскільки нова редакція статі погіршувала б їх становище та конституційні права. Враховуючи вищевикладене вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими і відповідають діючому законодавству, а заперечення відповідача нічим не підтверджені.

В судовому засіданні представник відповідача за довіреністю ОСОБА_2 просив відмовити у задоволенні позову у повному обсязі та повністю підтвердив викладені у запереченні на позов обставини.

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.

Частиною 18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Перерахунок призначених пенсій у зв'язку з підвищенням заробітної плати проводиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи, а не станом на час звернення за перерахунком. Саме такий порядок передбачений ч.18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру».

Суд вважає безпідставнім посилання відповідача на ч.2 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», оскільки відповідно до даної норми здійснюється призначення пенсії прокурорсько-слідчим працівникам, яким вперше нараховується пенсія після набранням чинності даною нормою.

Відповідно до ст.22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до ст.64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Станом на 1 липня 2012 року відповідно до Закону України «Про державний бюджет на 2012 рік» прожиткових мінімумів, для осіб, які втратили працездатність становив 844 грн., отже максимальний розмір пенсії складав 8440 грн. Проведення перерахунку пенсії позивачу із розрахунку 90% нарахованої заробітної плати відповідно до виданої довідки прокуратури не виходить за межі допустимого максимального розміру пенсії встановленого законом.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 11, 71, 159, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м. Енергодар Запорізької області щодо здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 у розмірі 80 % від суми місячної зарплати протиправними.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Енергодар Запорізької області провести перерахунок з 01.07.2012 року пенсії ОСОБА_1 у розмірі 90 % від суми місячної зарплати.

Постанова в повному обсязі буде виготовлена на протязі 5 днів.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя О. М. Бульба