Рішення від 28.01.2013 по справі 3/5005/7572/2012

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

28.01.13р. Справа № 3/5005/7572/2012

За позовом Комунального підприємства "Кривбасводоканал", м. Кривий Ріг

до Відповідача - 1: Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Мухіної 15", м. Кривий Ріг

Відповідача - 2: Товариства з обмеженою відповідальністю "Житлово-Експлуатаційна Компанія 4", м. Кривий Ріг

про зобов'язання укласти договір

Суддя Юзіков С.Г.

Представники:

позивача - Касьян М.С, представник за довіреністю

відповідача - 1 - Шелякін О.Л., представник за довіреністю

відповідача - 2 - Шелякін О.Л., представник за довіреністю

СУТЬ СПОРУ:

Позивач просить зобов'язати Відповідача -1 укласти договір про надання послуг з централізованого постачання холодної води і водовідведення у запропонованій ним редакції.

Відповідач-1 позов заперечує, мотивуючи тим, що ОСББ не є суб'єктом господарювання і не може бути виробником або виконавцем житлово-комунальних послуг відповідно до Закону України "Про житлово-комунальні послуги". ОСББ "Мухіної 15" може виступати лише у ролі споживача - як колективний замовник (абонент). У той же час, виступати колективним замовником (абонентом) комунальних послуг є правом Відповідача-1, а не обов'язком. Договори про надання послуг з постачання холодної води і водовідведення ОСББ з підприємством водопостачання повинні укладатися відповідно до Типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005р. № 630, про що Відповідач-1 постійно повідомляв Позивача, у тому числі листами № 24 від 20.08.2011р. та № 08 від 27.06.2012р. Відповідач-1 вважає позов необґрунтованим, безпідставним, та таким, що не підлягає задоволенню.

Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 13.11.12р. до участі у справі у якості Відповідача - 2 залучено Товариство з обмеженою відповідальністю "Житлово-Експлуатаційна Компанія 4".

Відповідач-2 підтримав позицію Відповідача-1, свою позицію виклав у відзиві на позов.

У засіданні 17.01.13р. оголошено перерву до 12:30 год. 28.01.13р.

Справа, згідно зі ст. 75 ГПК України, розглядається за наявними у ній матеріалами.

У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

03.07.2012р. Позивач з листом від 27.06.2012р. № 2269 направив Відповідачеві-1 пропозицію укласти договір про надання послуг з централізованого постачання холодної води і водовідведення (далі - Договір).

У проекті Договору Позивач не визначив свого статусу, як те передбачено Законом України "Про житлово-комунальні послуги", а свій статус у ньому визначив - Кривбасводоканал, а Відповідача -1 - Споживач.

Листом від 20.07.2012р. вих. № 08 Відповідач-1 повідомив Позивача про відсутність підстав для укладення вказаного договору та повернув Позивачеві два його примірники без підпису.

Позивач вважає, що вказані дії Відповідача-1 порушують вимоги законодавства у сфері надання житлово-комунальних послуг та створюють перешкоди для господарської діяльності Позивача. Внутрішньобудинкові інженерні мережі водопостачання та водовідведення багатоквартирного житлового будинку по вул. Мухіної, 15 на балансі або на обслуговуванні Позивача не знаходяться і тому Позивач не може бути виконавцем послуг з централізованого постачання холодної води та водовідведення у багатоквартирному будинку.

Зобов'язання Відповідача -1 укласти спірний договір і є предметом спору у даній справі.

21.02.2011р. Управлінням благоустрою та житлової політики виконкому міськради (Балансоутримувач) з Відповідачем-1 (Управитель) укладено договір, предметом якого є передача Балансоутримувачем Управителю функцій з управління житловим будинком за адресою: вул. Мухіної, 15 та забезпечення його належної експлуатації.

31.01.2011р. Відповідач -1, як Замовник, з Відповідачем -2, як Управителем, уклали договір про надання послуг з управління єдиним житловим комплексом Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Мухіної 15", за п.1 якого Управитель зобов'язався надавати Замовникові послуги з управління, єдиним житловим комплексом та об'єктів благоустрою, що розташовані на при будинковій території для забезпечення його сталого функціонування відповідно до цільового призначення, збереження його споживчих властивостей та організації забезпечення потреби власників, співвласників, наймачів, орендарів окремих житлових і не житлових приміщень у своєчасному отриманні житлово-комунальних послуг відповідної якості, а замовник надає право управителю відраховувати належну йому плату від загальної суми оплати за житлово-комунальні послуги, а також відшкодовувати здійснені ним необхідні витрати, пов'язані з управлінням об'єктом, у разі коли управитель отримав на такі витрати письмову згоду замовника.

Статтею 187 ГПК України встановлено, що спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. Інші переддоговірні спори можуть бути предметом розгляду суду у разі якщо це передбачено угодою сторін або якщо сторони зобов'язані укласти певний господарський договір на підставі укладеного між ними попереднього договору.

Відповідно до ч.5 ст.4 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" об'єднання може здійснювати господарську діяльність для забезпечення власних потреб безпосередньо або шляхом укладення договорів з фізичними чи юридичними особами.

Згідно з ч.1 ст. 22 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" за наявності технічної можливості проведення поквартирного

обліку споживання водо-, тепло-, газо-, електропостачання, гарячого водопостачання та інших послуг власники жилих і нежилих приміщень можуть перераховувати кошти безпосередньо на рахунки підприємств, організацій, які надають ці послуги, за відповідними тарифами для кожного виду послуг у порядку, встановленому законом.

Статтею 19 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання" передбачено, що послуги з питного водопостачання надаються споживачам підприємством питного водопостачання на підставі договору з:

підприємствами, установами, організаціями, що безпосередньо користуються централізованим питним водопостачанням;

підприємствами, установами або організаціями, у повному господарському віданні або оперативному управлінні яких перебуває житловий фонд і до обов'язків яких належить надання споживачам послуг з питного водопостачання та водовідведення;

об'єднаннями співвласників багатоквартирних будинків, житлово-будівельними кооперативами та іншими об'єднаннями власників житла, яким передано право управління багатоквартирними будинками та забезпечення надання послуг з водопостачання та водовідведення на підставі укладених ними договорів;

Договір про надання послуг з питного водопостачання укладається безпосередньо між підприємством питного водопостачання або уповноваженою ним юридичною чи фізичною особою і споживачем, визначеним у частині першій цієї статті.

Однак, розділом 2 Статуту Відповідача -1 лише передбачено обов'язок сприяння членам об'єднання в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами, такий обов'язок не є тотожним обов'язку забезпечення надання послуг з водопостачання та водовідведення. Також статутом ОСББ не передбачено його обов'язку укладати господарські договори, а лише передбачено таке право.

Законом України "Про житлово-комунальні послуги" (далі - Закон) визначено основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов'язки.

Зі ст. 1 Закону вбачається, що:

комунальні послуги - це результат господарської діяльності, спрямованої на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи у забезпеченні холодною та гарячою водою, водовідведенням, газо- та електропостачанням, опаленням, а також вивезення побутових відходів у порядку, встановленому законодавством;

виконавець - суб'єкт господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальної послуги споживачу відповідно до умов договору;

виробник - суб'єкт господарювання, який виробляє або створює житлово-комунальні послуги;

споживач - фізична чи юридична особа, яка отримує або має намір отримати житлово-комунальну послугу;

управитель - особа, яка за договором з власником чи балансоутримувачем здійснює управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд (далі - управління будинком) і забезпечує його належну експлуатацію відповідно до закону та умов договору.

Відповідно до ст. 19 Закону відносини між учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах.

Статтею 20 Закону визначені права та обов'язки споживача.

Зокрема, п.1 ч.1 ст. 20 Закону передбачено, що споживач має право: одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг.

Частиною 3 ст. 20 Закону визначено, що споживач зобов'язаний укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем на основі типового договору.

В свою чергу, виконавець зобов'язаний підготувати та укласти зі споживачем договір на надання житлово-комунальних послуг з визначенням відповідальності за дотримання умов його виконання згідно з типовим договором (ч.2 ст. 21 Закону).

Обов'язок укласти відповідний договір покладений і на виробника ч.2 ст. 22 Закону, а саме: виробник зобов'язаний укласти договір з виконавцем (споживачем) про умови надання житлово-комунальних послуг.

Відповідно до п.2 ч.1 ст. 25 Закону управитель має право: укладати договори з виробниками, виконавцями, споживачами в порядку, встановленому законом.

Обов'язку управителя укладати договори з виробниками, виконавцями зазначеною нормою не передбачено.

Наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 25.04.2005 № 60 затверджено Порядок визначення виконавця житлово-комунальних послуг у житловому фонді (надалі - Порядок).

Пунктом 1.3 Порядку визначено, що виконавцем житлово-комунальних послуг, визначених у пункті 1.1 Порядку, може бути суб'єкт господарювання, предметом діяльності якого є надання відповідних житлово-комунальних послуг та який може забезпечити виконання обов'язків, визначених у частині другій статті 21 Закону України "Про житлово-комунальні послуги".

Виконавцем послуг з централізованого опалення, централізованого постачання холодної та гарячої води, централізованого водовідведення (далі - комунальні послуги) може бути виробник зазначених послуг, виконавець послуг з управління будинком, спорудою або групою будинків чи інший суб'єкт господарювання, з яким дійшли домовленості про надання таких послуг (п.4.1 Порядку).

Згідно з ч. 1, 2 ст. 29 Закону договір на надання житлово-комунальних послуг у багатоквартирному будинку укладається між власником квартири, орендарем чи квартиронаймачем та балансоутримувачем або уповноваженою ним особою. У разі якщо балансоутримувач не є виконавцем, він укладає договори на надання житлово-комунальних послуг з іншим виконавцем.

Позивач не надав суду доказів відсутності технічної можливості проведення поквартирного обліку споживання водопостачання та водовідведення у буд. №15 по вул. Мухіної у м. Кривому розі.

З матеріалів справи, чинного законодавства, вбачається, що Відповідач -1 не є споживачем послуг Позивача у розумінні ст. 1 Закону, оскільки він безпосередньо не отримує (не має намір отримати) житлово-комунальну послугу.

Аналізуючи чинне законодавство, можна зробити висновок, що у Відповідача -1 обов'язок укладати договори з виконавцями чи виробниками послуг може виникнути лише перед членами ОСББ (власниками квартир) за рішенням зборів ОСББ. Обов'язку Відповідача -1 укласти спірний договір з Позивачем чинне законодавство не передбачає, а передбачає лише таке право.

До Відповідача -2 з пропозицією укласти спірний договір Позивач не звертався.

Враховуючи викладене, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню.

Відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати слід покласти на Позивача.

Керуючись 33, 34, 44, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

У позові відмовити.

Судові витрати покласти на Позивача.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання його повного тексту.

Суддя С.Г. Юзіков

Рішення підписане _________________