Постанова від 31.01.2013 по справі 2а/0570/17511/2012

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 січня 2013 р. Справа №2а/0570/17511/2012

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 11 год. 30 хв.

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Маслоід О.С.,

при секретарі судового засідання Вітязь Х. О.

розглянувши адміністративний позов Донецького міського центру зайнятості - робочого органу Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття

до ОСОБА_1 (м. Донецьк)

про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю,

за участю представників сторін:

від позивача: Шапкова О. А.

від відповідача : особисто

ВСТАНОВИВ:

Донецький міський центр зайнятості - робочий орган Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі позивач) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 (далі відповідач) про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю за період з 01.11.2011 року по 10.06.2012 року у розмірі 17109,58 грн.

Представник позивача у судовому засіданні позов підтримала та просила задовольнити його в повному обсязі. Свої позовні вимоги обґрунтовував тим, що відповідачем була незаконно отримана сума допомоги по безробіттю у розмірі 17109,58 грн.

Відповідач у судовому засідання заперечувала проти задоволення позову.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази та заслухавши пояснення сторін, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, з огляду на наступне.

15.09.2011 року відповідач, ОСОБА_1, звернулась із заявою до позивача за сприянням у працевлаштуванні та наданням статусу безробітного. Крім цього, відповідно до вказаної заяви відповідач була повідомлена про наслідки надання неправдивих відомостей, неповідомлення про отримання будь - якого доходу в період перебування на обліку позивача та зобов'язалась добровільно в такому випадку повернути зайве виплачене їй матеріальне забезпечення на випадок безробіття.

15.09.2011 року відповідачу надано статус безробітної відповідно до Закону України «Про зайнятість населення» (далі Закон) та Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» (далі Закон № 1533).

За період з 01.11.2011 року по 10.06.2012 року відповідачу виплачено допомогу по безробіттю на загальну суму 17109,58 грн., що підтверджується довідкою про матеріальне забезпечення.

20 серпня 2012 року на підставі обміну інформації між позивачем та Державною податковою адміністрацією за ІV квартал 2011 року було проведено перевірку та складено акт № 202д про розслідування страхових випадків та обґрунтованість виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону № 1533, яким встановлено, що відповідач в період перебування на обліку, як безробітна, проходила стажування на ТОВ «ВІКНА ПЛАНТ» з 01.11.2011 року по 31.12.2011 року та отримала винагороду у сумі 400 грн., про що не повідомила позивача.

Цей факт також підтверджується цивільно - правовим договором на надання послуг фізичною особою № ФО - 21/2011 від 01 листопада 2011 року, яким передбачено, що відповідач є виконавцем та зобов'язана надати послуги ТОВ «ВІКНА ПЛАНТ» за період стажування, за що отримає винагороду.

Відповідно до акту здачі - прийняття робіт (надання послуг) № 5/9 від 30.11.2011 року, відповідачем було надано послуги ТОВ «ВІКНА ПЛАНТ» та отримано винагороду у сумі 200 грн.

Крім цього, згідно з актом здачі - прийняття робіт (надання послуг) № 2/12 від 30.12.2011 року, відповідачем також були надані послуги ТОВ «ВІКНА ПЛАНТ» та отримано винагороду у сумі 200 грн.

Таким чином, з наведеного вбачається, що відповідач фактично надавала послуги у якості виконавця та отримала за свою працю кошти, відповідно вона вважається зайнятою особою та такою, яка отримала дохід. У судовому засіданні вона не заперечувала проти факту отримання винагороди.

02.10.2012 року позивачем було видано наказ № 511 про повернення коштів, за результатами розгляду акту № 202д про розслідування страхових випадків та обґрунтованість виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону № 1533, яким встановлено факт подання недійсних даних.

02.10.2012 року відповідачеві було надіслано лист № 08-09/2031, яким позивач повідомляє про зняття відповідача з обліку 12.06.2012 року та пропонує у добровільному порядку повернути сплачену суму незаконно отриманої допомоги по безробіттю та зазначає, що у випадку несплати вищевказаних коштів питання про їх стягнення буде вирішуватись в судовому порядку.

Ст. 2 Закону передбачено, що безробітними визнаються громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.

Ст. 7 Закону № 1533 передбачено, що видом забезпечення за цим Законом є, зокрема, допомога по безробіттю.

Відповідач під час перебування на обліку у позивача проходила стажування з 01.11.2011 року по 31.12.2011 року на ТОВ «ВІКНА ПЛАНТ» та отримала дохід, що підтверджується цивільно - правовим договором на надання послуг фізичною особою № ФО - 21/2011, актом № 5/9 здачі - прийняття робіт (надання послуг) від 30 листопада 2011 року, актом № 2/12 здачі - прийняття робіт (надання послуг) від 30 грудня 2011 року.

Про вказані обставини відповідач позивача не повідомив, чим порушив вимоги ч. 2 ст. 36 Закону № 1533, яка покладає на осіб, зареєстрованих в установленому порядку як безробітні, обов'язок своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.

Відповідно до п. 6 ст. 23 Закону № 1533 порядок надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності, встановляється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики за погодженням з правлінням Фонду.

Згідно з п. 6 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним у разі встановлення центром зайнятості належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.

Відповідно до ч. 3 ст. 36 Закону № 1533 сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Ст. 39 Закону № 1533 визначено, що спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку.

Як вже зазначалося, відповідач проходила стажування на ТОВ «ВІКНА ПЛАНТ» та отримала винагороду у сумі 400 грн., тобто відповідач відносилась до категорії зайнятого населення, отримувала дохід і не мала права на отримання допомоги по безробіттю.

З огляду на зазначене, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного та керуючись Законом України «Про зайнятість населення», Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», Порядком розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 13.02.2009 № 60/62, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.03.2009р. за № 232/16248, ст.ст. 122-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Донецького міського центру зайнятості - робочого органу Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття суму незаконно отриманої допомоги по безробіттю у розмірі 17109,58 грн.

Зазначена постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Вступна та резолютивна частини постанови проголошені у судовому засіданні 31.01.2013 року в присутності представника позивача та відповідача.

Повний текст рішення виготовлено 05 лютого 2013 року.

Суддя Маслоід О.С.