Ухвала від 30.01.2013 по справі 1712/1549/12

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Головуючий у 1-й інстанції: Феськов П.В.

Суддя-доповідач:Одемчук Є.В.

УХВАЛА

іменем України

"30" січня 2013 р. Справа № 1712/1549/12

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Одемчука Є.В.

суддів: Бучик А.Ю.

Майора Г.І.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Млинівському районі Рівненської області на постанову Млинівського районного суду Рівненської області від "23" листопада 2012 р. у справі за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в Млинівському районі Рівненської області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії ,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_4 звернулась з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Млинівському районі Рівненської області про визнання відмови відповідача в перерахунку пенсії - протиправною. Зобов'язання Управління Пенсійного фонду України у Млинівському районі провести перерахунок та призначення з 09 серпня 2012 року пенсії державного службовця, включивши в суму заробітної плати для обчислення пенсії суми виплаченої матеріальної допомоги за період з 2006 по 2011 роки.

Постановою Млинівського районного суду Рівненської області від 23 листопада 2012 року позовні вимоги задоволено.

Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, Управління Пенсійного фонду України в Млинівському районі Рівненської області подало апеляційну скаргу у якій, покликаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просило скасувати постанову та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволені позовних вимог в повному обсязі.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та обґрунтування апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що 05 серпня 2009 року, на підставі ст.37 ЗУ «Про державну службу», у зв'язку з досягненням пенсійного віку на державній службі, Управлінням Пенсійного фонду України в Млинівському районі Рівненської області позивачу призначено пенсію за віком, її загальний страховий стаж становить 35 років 4 місяці 11 днів.

Відповідно до ст. 37 ЗУ «Про державну службу», пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. Проте, всупереч вказаним положенням Закону, відповідачем нарахування та виплата пенсії проводилась у заниженому розмірі, а саме: при розрахунку пенсії до сум заробітної плати, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії, не враховувалися суми виплаченої матеріальної допомоги за період із 2006 по 2011 роки.

09 серпня 2012 року позивач звернулась до відповідача із письмовою заявою про перерахунок призначеної 05 серпня 2009 року пенсії, 13 серпня 2012 року їй було відмовлено у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням отриманої нею на державній службі матеріальної допомоги.

Колегія суддів підтримує висновок суду першої інстанції щодо безпідставності даної відмови на підставі наступного.

За змістом статті 37 Закону № 3723-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року №108/95ВР "Про оплату праці" (далі Закон №108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року №1788-XII "Про пенсійне забезпечення" (далі Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналогічні висновки містяться в Постанові Верховного суду України від 20 лютого 2012 року по справі № 21-430а11.

Щодо твердження апелянта, що судом першої інстанції безпідставно не взято до уваги, що позивачу стало відомо про порушення свого права 05 серпня 2009 року тобто з дати призначення пенсії, отже суд повен був застосувати положення ст.ст. 99-100 Кодексу адміністративного судочинства України та залишити без розгляду позовну заяву ОСОБА_4 з підстав порушення строків звернення до суду.

Колегія суддів, приходить до висновку, що твердження апелянта про пропущення позивачем строку звернення до суду не підтверджуються матеріалами справи, крім того дата призначення пенсії не може ототожнюватися з моментом, коли ОСОБА_4 дізналась про порушення свого права. Судом першої інстанції правильно встановлено, що позивач дізналась про порушення свого права 13 серпня 2012 року з листа Управління Пенсійного фонду України в Млинівському районі Рівненської області № 3150/03.

На підставі вищевикладеного, колегія суддів приходить до висновку, що постанова Млинівського районного суду від 23 листопада 2012 року ухвалена з дотриманням норм матеріального та процесуального права.

Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Млинівському районі Рівненської області залишити без задоволення, а постанову Млинівського районного суду Рівненської області від "23" листопада 2012 р. - без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Є.В.Одемчук

судді: А.Ю.Бучик Г.І. Майор

Роздруковано та надіслано:

1- в справу

2 - позивачу ОСОБА_4 АДРЕСА_1,35100 (рекомендоване з повідомленням)

3- відповідачу Управління Пенсійного фонду України в Млинівському районі Рівненської області вул.Ватутіна, 34,смт.Млинів,Рівненська область (рекомендоване з повідомленням)