справа № 0670/6968/12
категорія 3.7.2
24 січня 2013 р. м. Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Капинос О.В.
розглянувши в порядку письмового провадження у м. Житомирі адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "Комфорт-Авто" до Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Хмельницькій області про скасування постанов №№148363, 148364, 148365, 148366 від 19.04.2012 р. та №148446 від 29.05.2012 р.,-
встановив:
Приватне підприємство "Комфорт-Авто" звернулося до суду з позовом, в якому просить визнати протиправними і скасувати постанови Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Хмельницькій області №148363, №148364, №148365, №148366 від 19.04.2012 р. та №148446 від 29.05.2012 р. про застосування фінансових санкцій по 1700, 00 грн. кожною. В обґрунтування своїх вимог зазначив, що рейдові перевірки ПП "Комфорт-Авто" проводилися частіше одного разу на квартал, чим було грубо порушено правові норми щодо можливих строків проведення перевірок. Таким чином, проведення відповідачем рейдових перевірок з порушенням вимог щодо періодичності таких перевірок суперечить вимогам законодавства і тому є очевидною ознакою перевищення владних повноважень з боку посадових осіб відповідача.
Представник позивача в судове засідання не з"явися, на адресу суду направив письмове клопотання, згідно якого просить розглядати справу без його участі.
Представник відповідача в судове засідання не з"явився, надіслав письмове клопотання, в якому просить проводити розгляд справи у його відсутність.
У відповідності до ч. 4 ст. 122 КАС України, суд вважає за можливе проводити розгляд справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд приходить до висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають з наступних підстав.
Відповідно до статті 34 Закону України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.2011 року № 2344-ІІІ із змінами і доповненнями (далі - Закон), автомобільний перевізник повинен виконувати вимоги цього Закону та інших законодавчих і нормативно-правових актів України у сфері перевезення пасажирів та/чи вантажів; забезпечувати безпеку дорожнього руху; забезпечувати водіїв відповідною документацією на перевезення пасажирів.
Згідно п.п. 4, 5 ,6 Наказу Міністерства транспорту та зв'язку України від 14.12.2005 № 888 "Про затвердження Положення про територіальні органи Головної державної інспекції на автомобільному транспорті", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28 грудня 2005 року за №1573/11853 із змінами і доповненнями, основними завданнями територіальних управлінь є:
1) здійснення відповідно до законодавства державного нагляду за дотриманням правил безпечного функціонування автомобільного транспорту загального користування;
2) здійснення державного контролю за дотриманням суб'єктами господарювання усіх форм власності нормативно-правових актів, стандартів і норм перевезення вантажів і пасажирів автомобільним транспортом загального користування;
3) забезпечення дотримання вимог законодавства у сфері ліцензування в автомобільному транспорті загального користування.
Територіальні управління відповідно до покладених на них завдань у відповідному регіоні:
1) здійснюють державний контроль за виконанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту загального користування, правил перевезень пасажирів і вантажів; дотриманням вимог нормативно-правових актів, стандартів і норм, що регулюють перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом;
2) здійснюють державний нагляд за забезпеченням безпеки перевезень суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту загального користування;
3) здійснюють у межах своєї компетенції контроль за дотриманням вітчизняними та іноземними автоперевізниками норм міжнародних конвенцій і договорів про міжнародне автомобільне сполучення тощо.
Територіальні управління у відповідному регіоні мають право:
1) перевіряти виконання суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту загального користування, вимог законодавства про автомобільний транспорт;
2) залучати за погодженням з керівниками відповідних місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій їх спеціалістів для розгляду питань, що належать до компетенції територіального управління Головавтотрансінспекції;
3) у межах своєї компетенції вимагати від автоперевізників усунення виявлених порушень правил перевезення пасажирів і вантажів автотранспортними засобами, вносити обов'язкові для виконання приписи щодо усунення порушення законодавства про автомобільний транспорт відповідно до Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті загального користування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 січня 2003 року N 143 (далі - Порядок);
4) проводити перевірку автомобільних транспортних засобів загального користування щодо їх відповідності вимогам законодавства про автомобільний транспорт;
5) у межах своєї компетенції одержувати в установленому порядку від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та суб'єктів господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту загального користування, інформацію, необхідну для виконання покладених на них завдань тощо.
Встановлено, що постановами т.в.о. начальника Головавтотрансінспекції у Хмельницькій області 19 квітня 2012 року 148363, 148364, 148365, 148366 та від 29 травня 2012 року №148446 про застосування фінансових санкцій відповідно до абзацу 3 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" до позивача застосовані фінансові санкції у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1700 гривень за кожну постанову) за порушення законодавства про автомобільний транспорт, а саме: надання послуг з регулярного перевезення пасажирів без оформлення документів, перелік яких визначений ст. 39 Закону.
Порушення були зафіксовані в актах рейдових перевірок додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 09.03.2012 № 041595, від 11.03.2012 № 041587, від 11.03.2012 № 041586, від 11.03.2012 № 041597, від 13.04.2012 № 037836, проведених державними інспекторами Територіального управління інспекції у Хмельницькій області.
Вказані рейдові перевірки транспортних засобів проводились на підставі завдань на перевірку від 09.04.2012 №107876, 05.03.2012 №107847.
За приписами п.п. 14, 15 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 листопада 2006 р. N 1567, встановлено, що рейдова перевірка транспортних засобів проводиться на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях вантаження та розвантаження вантажних автомобілів, контрольно-вагових комплексах, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, у пунктах пропуску через державний кордон за погодженням з начальником органу охорони державного кордону.
Під час проведення рейдової перевірки перевіряється наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом.
Характерною особливістю рейдових перевірок, на відміну від планових чи позапланових перевірок, є те, що вони здійснюються не відносно автомобільного перевізника, тобто суб'єкта господарювання або власника транспортного засобу, а відносно безпосередньо водія транспортного засобу, який ним керує на лінії на час проведення перевірки, і водій, будучи найманим працівником, виступає на час перевірки представником суб'єкта господарювання і головним фігурантом перевірки. Однак, при виявленні порушень законодавства про автомобільний транспорт, які підпадають під дію ст. 60 Закону, на підставі якої застосовуються фінансові санкції, відповідальність за вчинені порушення несе не водій транспортного засобу, а автомобільний перевізник.
Крім цього, рейдові перевірки проводяться не відносно транспортних засобів конкретних автоперевізників, а відносно всіх, перевезення якими здійснюються у терміни та у місцях, вказаних у завданні на перевірку.
Встановлено, що під час проведення даних рейдових перевірок, результати яких були зафіксовані у відповідних актах, було встановлено, що водії ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_1 транспортних засобів Мереседес Бенц-416 СDI - державний номер НОМЕР_1, VОLKSVАСЕN - державний номер НОМЕР_2, БАЗ А 079.23 - державний номер НОМЕР_3, які належать ПП "Комфорт-Авто", надавали послуги з регулярного перевезення пасажирів без дотримання вимог, передбачених Законом України "Про автомобільний транспорт", а саме: посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, ліцензійна картка, дорожній лист, договір із замовником транспортних послуг, документ, що засвідчує оплату транспортних послуг, інші документи, передбачені законодавством України. Відсутність даних документів є порушенням законодавства про автомобільний транспорт, відповідальність автомобільного перевізника за яке передбачена ст. 60 Закону.
Суд не приймає до уваги доводи позивача щодо порушення відповідачем його права, оскільки процедура проведення перевірок законодавства про автомобільний транспорт, складення відповідних актів та винесення оскаржуваних постанов про застосування фінансових санкцій, яка врегульована Порядком №1567, дотримана у повному обсязі.
Враховуючи все вище викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими і задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 86, 94, 158-162, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
постановив:
В позові Приватного підприємства "Комфорт-Авто" про скасування постанов Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Хмельницькій області №148363, №148364, №148365, №148366 від 19.04.2012 р. та №148446 від 29.05.2012 р. відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення.
У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя О.В. Капинос