Господарський суд
Житомирської області
10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65
Від "30" січня 2013 р. Справа № 2/5007/1354/12
Господарський суд Житомирської області у складі:
судді Тимошенко О.М.
за участю представників сторін:
від 1-го позивача: Ковальчук А.М. (довіреність №4478/30/2-12 від 06.07.12.)
від 2-го позивача: Рябушко С.О. (довіреність №05 від 11.07.12.)
від відповідачів: не з'явились
від прокуратури: Кондратюк Д.А. (посвідчення №0003029)
розглянув у судовому засіданні в м. Житомирі справу
за позовом Прокурора Червоноармійського райну в інтересах держави в особі
1) Житомирської обласної державної адміністрації (м.Житомир)
2) Державної інспекції сільського господарства у Житомирській області (м.Житомир)
до 1)Червоноармійської районної державної адміністрації (смт. Червоноармійськ, Житомирська область)
2) Товариства з обмеженою відповідальністю "Корал"Довбиський фарфоровий завод" (Житомирська область, Баранівський район, смт.Довбиш)
про визнання недійсним розпорядження голови Червоноармійської районної державної адщміністрації від 18.04.2005 №107 та договору оренди земельної ділянки від 06.05.2005р.
Прокурор Червоноармійського району в інтересах держави в особі Житомирської обласної державної адміністрації та Державної інспекції сільського господарства у Житомирській області звернувся до господарського суду Житомирської області з позовом про визнання недійсним та скасування розпорядження голови Червоноармійської районної державної адміністрації від 18.04.05. №107 "Про затвердження технічної документації по встановленню меж земельної ділянки, її нормативної грошової оцінки та надання в оренду", а також про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки від 06.05.05., укладеного між Червоноармійською районною державною адміністрацією та ТОВ "Корал" Довбиський фарфоровий завод" строком на 49 років, який 06.05.05. зареєстровано у Червоноармійському відділі Житомирської філії центру ДЗК за №040522200004.
Позовні вимоги прокурора грунтуються на тому, що оскаржуване розпорядження видане головою Червоноармійської районної державної адміністрації з перевищенням наданих йому законом повноважень.
17.12.12 до суду надійшов відзив Червоноармійської районної державної адміністрації №02-19/2191 від 12.12.12, в якому відповідач визнає позовні вимоги прокурора та не заперечує проти визнання недійсним оскаржуваного розпорядження Червоноармійської районної державної адміністрації №107 від 18.04.05 та договору оренди укладеного на виконання цього розпорядження. Просить розглянути справу без участі його представника (а.с.24).
15.01.13 до суду надійшов відзив ТОВ "Корал"Довбиський фарфоровий завод" №13 від 14.01.13, в якому товариство позовні вимоги прокурора не визнає посилаючись на те, що згідно норм чинного законодавства Червоноармійська районна державна адміністрація, як орган місцевого самоврядування , мала право на видачу такого розпорядження. (а.с.40,41).
Прокурор та представники позивачів в засіданні суду позов підтримали з підстав, викладених у позовній заяві.
Відповідачі своїх представників в судове засідання не направили, про причину неявки суд не повідомили.
Справа розглядається за наявними в ній матеріалами, відповідно до ст.75 ГПК України.
Заслухавши пояснення учасників судового процесу, дослідивши матеріали справи, господарський суд
Розпорядженням голови Червоноармійської районної державної адміністрації від 18.04.05. №107 "Про затвердження технічної документації по встановленню меж земельної ділянки, її нормативної грошової оцінки та надання в оренду":
1. Затверджено технічну документацію по встановленню меж земельної ділянки, її її нормативну грошову оцінку в розмірі 430650грн., розроблених Науково-виробничим проектно-будівельним об'єднанням "Будпластик" м.Київ.
2.Надано ТОВ "Корал"Довбиський фарфоровий завод" в оренду протягом 49 років земельну ділянку загальною площею 2,0га, в тому числі: кар'єр 1,4га, відвали - 0,6га, яка знаходиться на території Стрибізької сільської ради за межами с.Грузливець (землі запасу) для виробничих потреб (розробка родовища пегматиту).
3.Встановлено орендну плату в розмірі 2 відсотка від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 8613грн. за кожен рік оренди.
4.Зобов'язано районний відділ земельних ресурсів підготувати договір оренди земельної ділянки.
5.Зобов'язано Червоноармійський відділ Житомирської філії ДЗК після укладення договору оренди землі провести його державну реєстрацію.
6.Зобов'язано районний відділ земельних ресурсів та Стрибізьку сільську раду внести відповідні зміни в земельно-облікові та планово-картографічні матеріали.
На підставі вказаного розпорядження був укладений договір оренди земельної ділянки від 06.05.05 між Червоноармійською районною державною адміністрацією та ТОВ "Корал" Довбиський фарфоровий завод" строком на 49 років, який 06.05.05 зареєстровано у Червоноармійському відділі Житомирської філії центру ДЗК за №040522200004.
Прокурор просить визнати недійсними розпорядження голови Червоноармійської районної державної адміністрації №107 від 18.04.08 та договір оренди від 06.05.05, оскільки вважає, що з огляду на норми ст.122 Земельного кодексу України, вищевказане розпорядження видане головою Червоноармійської районної державної адміністрації з перевищенням наданих йому законом повноважень.
Заслухавши пояснення учасників судового процесу, дослідивши зібрані по справі докази, проаналізувавши норми чинного законодавства , які регулюють спірні відносини, суд дійшов висновку, що позовна заява підлягає задоволенню частково виходячи з наступного.
Стаття 122 Земельного кодексу України, на яку посилається прокурор, в редакції, що діяла на час видачі спірного розпорядження, визначає повноваження органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування по наданню земельних ділянок юридичним особам у п о с т і й н е користування.
Право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку (ст.92 ЗК України).
Звідси, вказана норма закону не застосовується до спірних правовідносин, оскільки регулює право постійного користування, яке є самостійним інститутом землекористування і не є тотожним з правом оренди.
Стаття 124 Земельного кодексу України (в редакції, що діяла на час видачі спірного розпорядження) передбачає, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Згідно п.12 перехідних положень Земельного кодексу України, до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Статтею 1 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", передбачено, що виконавчу владу в областях, районах, районах Автономної Республіки Крим, у містах Києві та Севастополі здійснюють обласні, районні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації. Місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади.
За нормами ст.17 Земельного кодексу України , до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить, зокрема, розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.
На виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, власних і делегованих повноважень голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження, а керівники управлінь, відділів та інших структурних підрозділів - накази. Розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, прийняті в межах їх компетенції, є обов'язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами (ст.6 Закону України "Про місцеві державні адміністрації").
Земельна ділянка, стосовно якої виник спір, знаходиться на території Стрибізької сільської ради за межами с.Грузливець (землі запасу).
З наведеного вбачається, що Червоноармійська районна державна адміністрація мала право передавати в оренду вищевказану земельну ділянку, тому п.2 розпорядження голови Червоноармійської районної державної адміністрації від 18.04.05. №107 "Про затвердження технічної документації по встановленню меж земельної ділянки, її нормативної грошової оцінки та надання в оренду" є законним. Отже позов в частині визнання недійсним цього пункту розпорядження задоволенню не підлягає.
Разом з тим, згідно ст.23 ч.2 Закону України"Про оцінку земель", технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів, затверджується районними радами.
Визначення нормативної грошової оцінки земельної ділянки впливає на визначення орендної плати за оренду земельної ділянки.
Оскільки районні державні адміністрації не наділені правом затвердження нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів, пункти 1 та 3 розпорядження є незаконними.
Право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності (а.с.93 ЗК України).
За договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату (ст.792 ЦК України).
Орендна плата є суттєвою умовою договору оренди, а оскільки орендна плата визначена з порушенням закону, договір оренди земельної ділянки, який укладений 06.05.05, за яким Червоноармійська райдержадміністрація надала, а Товариство з обмеженою відповідальністю "Корал" Довбиський фарфоровий завод" прийняло в користування земельну ділянку площею 2,0 га, яка знаходиться на території Стрибізької сільської ради за межами села Грузливець на підставі розпорядження №107 від 18.04.05 є недійсним відповідно до ст.215 ч.1, ст 203 ч.1 ЦК України.
За приписами статті 16 ЦК України, способами захисту цивільних прав та інтересів,зокрема, можуть бути: визнання правочину недійсним; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу, державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Враховуючи викладене, суд визнає недійсними пункти 1 та 3 розпорядження голови Червоноармійської районної державної адміністрації №107 від 18.04.05, в частині затвердження нормативної грошової оцінки земельної ділянки та в частині встановлення розміру орендної плати та договір оренди земельної ділянки, який укладений 06.05.05 між відповідачами.
Витрати, пов'язані з оплатою судового збору покладаються на відповідачів пропорційно задоволеним вимогам.
Керуючись ст.ст. 49, 82-85 ГПК України, господарський суд
1. Позов задовольнити частково.
2. Визнати недійсними пункти 1 та 3 розпорядження голови Червоноармійської районної державної адміністрації №107 від 18.04.05, в частині затвердження нормативної грошової оцінки земельної ділянки та в частині встановлення розміру орендної плати.
3. Визнати недійсним договір оренди земельної ділянки, який укладений 06.05.05, за яким Червоноармійська райдержадміністрація надала, а Товариство з обмеженою відповідальністю "Корал" Довбиський фарфоровий завод" прийняло в користування земельну ділянку площею 2,0 га, яка знаходиться на території Стрибізької сільської ради за межами села Грузливець.
4. Стягнути з Червоноармійської районної державної адміністрації (12000, Житомирська область, смт.Червоноармійськ,вул.Леніна,123; код 04053447) - 804,75 грн. судового збору на користь державного бюджету (д/р 31214206783002 ГУДКСУ у Житомирській області, ЄДРПОУ 03499916, МФО 811039, код 38035726, отримувач УДКСУ в м.Житомирі код 22030001).
5. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Корал" Довбиський фарфоровий завод" (12724,Житомирська область,Баранівський район, смт.Довбиш, вул.Щорса,1; код 30825081) - 268,25 грн. судового збору на користь державного бюджету (д/р 31214206783002 ГУДКСУ у Житомирській області, ЄДРПОУ 03499916, МФО 811039, код 38035726, отримувач УДКСУ в м.Житомирі код 22030001) .
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів з дня його оголошення. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено: 04.02.13
Суддя Тимошенко О. М.
Віддрукувати: 3прим.
1- в справу
2-3-відповідачам