Постанова від 01.02.2013 по справі 2а/0370/4234/12

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 лютого 2013 року Справа № 2а/0370/4234/12

Волинський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді Ковальчука В. Д.,

при секретарі судового засідання - Ткачук І.І.,

за участю представників позивача ОСОБА_1, ОСОБА_2,

представників відповідача Кирильчука Л.О., Ралця О.В.,

представника третьої особи на стороні відповідача Климовця М.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління промисловості та розвитку інфраструктури Волинської обласної державної адміністрації, Волинської обласної державної адміністрацію, конкурсного комітету-постійно діючого органу для розгляду конкурсних пропозицій та визначення переможця конкурсу з перевезення пасажирів автомобільним транспортом на приміських та міжміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території Волинської області (внутрішньообласні маршрути) про визнання нечинним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася з позовом до Головного управління промисловості та розвитку інфраструктури Волинської обласної державної адміністрації, Волинської обласної державної адміністрацію, конкурсного комітету-постійно діючого органу для розгляду конкурсних пропозицій та визначення переможця конкурсу з перевезення пасажирів автомобільним транспортом на приміських та міжміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території Волинської області (внутрішньообласні маршрути) про визнання нечинним та скасування протоколу №114/9 від 20.12.2012 року засідання конкурсного комітету, зобов'язання вчинити дії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в порушення статей 43, 44 Закону України «Про автомобільний транспорт», постанови Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2008 року №1081 «Про затвердження порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування» перевізником приватним підприємцем ОСОБА_7 при оформленні та поданні документів на участь у конкурсі, який відбувся 20.12.2012 року по об'єктах 9,10 було включено неправдиві дані з метою отримання додаткових балів при оцінці, відповідно до методики оцінки поданих перевізниками - претендентами пропозицій, що таким чином призвело до порушення порядку проведення конкурсу та визначення неправильного переможця. Вказані порушення порядку та подання неправдивих даних полягають в тому, що в анкеті до заяви на участь у конкурсі по маршруту №10 зазначено, що кількість працівників, які працюють на повну ставку та перебувають у штаті підприємства не менше як один рік - 3 чоловіки, а анкеті до заяви на участь у конкурсі по маршруту №9 такого не зазначено. Конкурсним комітетом при підрахунку та наданні додаткових балів ОСОБА_7 не враховано що нею в штатних розписах вказана одна кількість працівників за четвертий квартал 2012 року 49 працівників, а за третій квартал 51 працівник, в той же час в графі анкети для участі у конкурсі зазначена інша кількість працівників, а саме 30 та 47. Незважаючи на те, що конкурс проведений 20.12.2012 року і квартал ще не закінчився, штатний розпис ОСОБА_7 був поданий за четвертий квартал, що відповідно унеможливлює правильність нарахування балів, повноту перевірки поданих документів та об'єктивне визначення переможця конкурсу. На момент проведення конкурсів у ОСОБА_7 був відсутній резерв автобусів в розмірі 20% для міжміського сполучення. Переможцю конкурсу ОСОБА_7 безпідставно нараховано 6 балів не відомо за якими рекомендаціями, оскільки в опублікованому в газеті «Волинська газета» оголошенні від 15.11.2002 року за №50, жодної згадки чи вказівки про зірковість (параметр комфортності) автобусів, які пропонуються на конкурс не містилося. Організатором конкурсу в тексті оголошення не вказано, яку саме кількість «зірочок» мусять мати транспортні засоби, які пропонуються перевізником для участі у конкурсі. Конкурсним комітетом за системою оцінки конкурсних пропозицій перевізників-претенлентів позивачу нараховано лише 3 бали, тоді як необхідно було нарахувати 4 бали. Враховуючи викладене позивач просить визнати нечинним та скасувати рішення Головного управління промисловості та розвитку інфраструктури Волинської ОДА, оформлене протоколом №114/9 від 20.12.2012 року в частині проведення конкурсу по оборотних рейсах на маршрутах Березники-Луцьк, зобов'язати відповідача провести перерахунок балів претендентам, з дотриманням умов Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1081 від 03.12.2008 року по об'єкту №9, за результатами перерахунку визначити переможця конкурсу, що проведений 20.12.2012 року, зобов'язати Головне управління промисловості та розвитку інфраструктури Волинської ОДА укласти з переможцем конкурсу договір на перевезення пасажирів автомобільним транспортом по об'єкту №9 (маршрут Березники - Луцьк).

В запереченні на адміністративний позов відповідач - Головне управління промисловості та розвитку інфраструктури Волинської ОДА вказує на те, що позов ОСОБА_1 є безпідставним, надуманим та необґрунтованим. Відповідно до ст.34, 44 Закону України «Про автомобільний транспорт» Волинською обласною державною адміністрацією утворено постійно діючий орган - конкурсний комітет, який визначив переможця конкурсу, а тому відповідачем у даній адміністративні є Волинська обласна державна адміністрація. Враховуючи, що позивачем не вказано, які допущені порушення чинного законодавства, а тому просить в задоволенні адміністративного позову відмовити.

В заперечені на адміністративний позов відповідач - Волинська обласна державна адміністрація - адміністративний позов не визнала і пояснила, що відповідно до системи оцінки пропозицій перевізників претендентів ОСОБА_7 набрала 4 бали по характеристиці роботи перевізника-претендента. У ОСОБА_7 працює 47 водіїв, з них середньооблікова кількість працівників за період протягом року до дати оголошення конкурсу - 30 осіб, тому набрано 6 балів (пункт 2 додатку 4 Порядку). Крім того наявні свідоцтва відповідності автобусів, які заявлені для виконання перевезень за об'єктом конкурсу, параметрами комфортності за що нараховано ще 6 балів (пункт 7 Додатку 4 Порядку). Отже, загальна кількість балів набраних ОСОБА_7 складає 16 балів. У ОСОБА_1 значно менша штатна чисельність водіїв та відсутні свідоцтва відповідності автобусів, які заявлені для виконання перевезень за об'єктом конкурсу. Відповідно по характеристиці перевізника-претендента ОСОБА_1 набрано 3 бали (пункт 11 підпункту 2 Додатку 4 Порядку). За роботу перевізника-переможця попереднього конкурсу не менше передбаченого договором строку на маршруті, що є об'єктом конкурсу ОСОБА_1 набрано 11 балів (пункт 4 Додатку 4 Порядку). Отже загальна кількість балів набраних ОСОБА_1 становить 14 балів. Тому переможцем конкурсу визнано ОСОБА_7, претендентом, який посів друге місце, визнано ОСОБА_1 Крім цього, відповідач зазначає, що Порядок не містить такої вимоги, що анкети подані на різні об'єкти конкурсу повинні співпадати, не вимагає Порядок наявності щоквартальних штатних розписів. Заява позивача щодо відсутності резерву транспортних засобів у ОСОБА_7 не відповідає дійсності, адже на момент подачі документів на конкурсний комітет нею забезпечувався резерв автобусів для заміни рухомого складу в разі виходу техніки з ладу більш як на 20%. На даний час ОСОБА_7 виконує перевезення на маршруті Березники - Луцьк, вимоги законодавства щодо резерву автобусів на маршруті виконуються, оскільки по об'єкту конкурсу №10 групі оборотних рейсів Луцьк - Камінь-Каширський через Ковель перевезення виконує перевізник ОСОБА_8 Враховуючи, що наведенні позивачем в адміністративній справі порушення в роботі конкурсного комітету є надуманими та не обгрунтованими, просить в задоволенні адміністративного позову відмовити.

В судовому засіданні представники позивача адміністративний позов підтримали з підстав викладених у позовній заяві, просять адміністративний позов задовольнити.

Представник відповідача Головного управління промисловості та розвитку інфраструктури Волинської ОДА Кирильчук Л.О. адміністративний позов не визнав з підстав, викладених у запереченні, додатково пояснив, що організатором конкурсу в тексті оголошення не вказувалося, яку саме кількість «зірочок» мусять мати транспортні засоби, які пропонуються перевізниками для участі у конкурсі, оскільки організатору не було відомо чи є такі транспортні засоби у претендентів - перевізників. Підрахунок балів набраних претендентами - перевізниками, конкурсним комітетом проведено вірно, порушень не допущено, просить в задоволенні адміністративного позову відмовити.

Представник відповідача - Волинської обласної державної адміністрації Ралець О.В. адміністративний позов не визнав з підстав викладених у запереченні, додатково пояснив, що конкурсним комітетом за системою оцінки конкурсних пропозицій перевізників - претендентів позивачу нараховані лише 3 бали тому, що автобуси, які заявлені до виконання перевезень за об'єктом конкурсу ОСОБА_1 - БАЗ А079.23 (строк експлуатації 4 роки) для міжміських перевезень (категорія МЗ класу В, ІІІ), БАЗ А079.09 (строк експлуатації 6 років) для міських, приміських перевезень. Відповідно було набрано за БАЗ А079.23 - 4, за БАЗ А079.09 - 2. Наступний розрахунок: (4+2)/2+3 бали. Таким чином по характеристиці перевізника-претендента ОСОБА_1 набрано 3 бали (пункт 1 підпункту 2 Додатку 4 Порядку). Підрахунок балів набраних претендентами - перевізниками, конкурсним комітетом проведено вірно, порушень не допущено, просить в задоволенні адміністративного позову відмовити.

Представник третьої особи адміністративний позов не визнав та пояснив, що ОСОБА_7 на законних підставах є переможцем конкурсу, а тому просить в задоволенні адміністративного позову відмовити.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази у справі, суд вважає, що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити з наступних підстав.

Згідно зі ст. 43 Закону України «Про автомобільний транспорт», визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування здійснюється виключно на конкурсних засадах.

Статтею 44 вказаного Закону визначено умови перевезення та проведення конкурсу.

Організація проведення конкурсу та визначення умов перевезень покладаються на органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.

Для підготовки та проведення конкурсу органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування утворюють конкурсний комітет, до складу якого входять представники відповідних органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та територіальних органів Міністерства внутрішніх справ України, відповідальних за безпеку дорожнього руху, а також громадських організацій у сфері автомобільного транспорту.

Порядок проведення конкурсів визначений Постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2008 року №1081 «Про затвердження Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування» (надалі Порядок). Відповідно до пункту 2 цього Порядку, організатором на міжміському та приміському маршрутах, які не виходять за межі території області (внутрішньо обласний маршрут) є обласна державна адміністрація. Відповідно до п.22 Порядку персональний склад конкурсного комітету затверджується організатором, який призначає голову, його заступника та секретаря.

Розпорядженням голови облдержадміністрації від 20 липня 2009 року №294 «Про персональний склад конкурсного комітету - постійно діючого органу для розгляду конкурсних пропозицій та визначення переможця конкурсу з перевезення пасажирів автомобільним транспортом на приміських і міжміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території Волинської області (внутрішньо обласні маршрути) затверджено персональний склад конкурсного комітету - постійно діючого органу для розгляду конкурсних пропозицій та визначення переможця конкурсу з перевезення пасажирів автомобільним транспортом на приміських і міжміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території Волинської області (внутрішньо обласні маршрути).

Розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 20 липня №219 «Про організацію проведення конкурсів з перевезення пасажирів на приміський та міжміських маршрутах, які не виходять за межі території області (внутрішньо обласні маршрути) покладено на структурний підрозділ обласної державної адміністрації - Головне управління промисловості та розвитку інфраструктури облдержадміністрації.

В газеті «Волинська газета» від 15 листопада 2012 року №50 було опубліковано оголошення про конкурс на групи оборотних рейсів міжміських та приміських внутрішньо обласних автобусних маршрутах загального користування.

Засідання конкурсного комітету - постійно діючого органу для розгляду конкурсних пропозицій та визначення переможця конкурсу з перевезення пасажирів автомобільним транспортом на приміський та міжміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території Волинської області (внутрішньо обласні маршрути) проведено 20 грудня 2012 року о 09 год. 00 хв. За адресою: м. Луцьк, Київська площа,9.

По об'єкту №9 - група оборотних рейсів маршрут Березник - Луцьк конкурсні документи подали претенденти - перевізники ОСОБА_7 та ОСОБА_1

Відповідно до пункту 42 Порядку у разі участі у конкурсі двох або більше перевізників-претендентів конкурсний комітет визначає кращого з використанням бальної системи оцінки пропозицій перевізників-претендентів відповідно до Порядку та Закону України «Про автомобільний транспорт». Сумарна кількість балів, одержаних кожним перевізником-претендентом згідно з додатком 4 Порядку, є підставою для визначення переможця конкурсу.

Відповідно до системи оцінки пропозицій перевізників претендентів ОСОБА_7 набрала 4 бали по характеристиці роботи перевізника-претендента. Строк експлуатації автобусів 4 роки: (4+4)/2=4 (пункт 1 підпункт 2 Додатку 4 Порядку). Автобуси, які заявлені для виконання перевезень за об'єктом конкурсу - БАЗ А079.24 та БАЗ А079.25 категорії МЗ та відповідають двохзірковому класу комфортності про що конкурсному комітету надано відповідні копії свідоцтв. Це автобуси для міжміських перевезень(категорії МЗ класу В, ІІІ).

У ОСОБА_7 працює 47 водіїв, з них середньооблікова кількість працівників за період протягом року до дати оголошення конкурсу - 30 осіб, тому набрано 6 балів (пункт 2 додатку 4 Порядку).

Крім того наявні свідоцтва відповідності автобусів, які заявлені для виконання перевезень за об'єктом конкурсу, параметрами комфортності, за що нараховано ще 6 балів (по 2 зірочок за кожен автобус: (2+2)/2=2, за умовами якщо сума понад 1 то набрано 6 балів - пункт 7 Додатку 4 Порядку).

Отже, загальна кількість балів набраних ОСОБА_7 складає 16 балів.

У ОСОБА_1 значно менша штатна чисельність водіїв та відсутні свідоцтва відповідності автобусів, які заявлені для виконання перевезень за об'єктом конкурсу. Автобуси, які заявлені для виконання перевезень за об'єктам конкурсу ОСОБА_1:

- БАЗ А079.23 (строк експлуатації 4 роки) для міжміських перевезень (категорія МЗ класу В, ІІІ);

- БАЗ А079.09 (строк експлуатації 6 років) для міських, приміських перевезень.

Відповідно було набрано за БАЗ А079.23 - 4, за БАЗ А079.09 - 2. Наступний розрахунок: (4+2)/2+3 бали. Таким чином по характеристиці перевізника-претендента ОСОБА_1 набрано 3 бали (пункт 1 підпункту 2 Додатку 4 Порядку).

За роботу перевізника-переможця попереднього конкурсу не менше передбаченого договором строку на маршруті, що є об'єктом конкурсу ОСОБА_1 набрано 11 балів (пункт 4 Додатку 4 Порядку).

Отже загальна кількість балів набраних ОСОБА_1 становить 14 балів. Тому переможцем конкурсу визнано ОСОБА_7, претендентом, який посів друге місце визнано ОСОБА_1

Рішення конкурсного комітету про визначення переможця конкурсу, а також перевізника-претендента, який за результатами розгляду посів друге місце, оголошено претендентам-перевізникам під час конкурсу, та оформлене протоколом №114/9 від 20 грудня 2012 року.

Судом встановлено, що конкурсним комітетом при підрахунку набраних балів перевізникам - претендентам та визначені переможця конкурсу порушень не було допущено, а тому рішення конкурсного комітету, оформлене протоколом №114/9 від 20 грудня 2012 року є правомірним.

Суд не бере до уваги твердження позивача щодо відсутності резерву транспортних засобів у ОСОБА_7 оскільки на момент подачі документів на конкурсний комітет нею забезпечувався резерв автобусів для заміни рухомого складу в разі виходу техніки з ладу більш як на 20%. В даний час ОСОБА_7 виконує перевезення на маршруті Березники - Луцьк, вимоги законодавства щодо резерву автобусів на маршруті виконуються, оскільки по об'єкту конкурсу №10 групі оборотних рейсів Луцьк-Камінь-Каширський через Ковель перевезення виконує перевізник ОСОБА_8

Суд, також не бере до уваги твердження позивача про відсутність у ОСОБА_7 середньооблікової кількості працівників в кількості 30 чол., оскільки зазначена кількість працівників підтверджена копіями трудових договорів.

Враховуючи викладене, в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління промисловості та розвитку інфраструктури Волинської обласної державної адміністрації, Волинської обласної державної адміністрацію, конкурсного комітету-постійно діючого органу для розгляду конкурсних пропозицій та визначення переможця конкурсу з перевезення пасажирів автомобільним транспортом на приміських та міжміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території Волинської області (внутрішньообласні маршрути) про визнання нечинним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії слід відмовити.

Керуючись статтями 160 частиною 3, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про автомобільний транспорт», постанови Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2008 року №1081 «Про затвердження порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування», суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління промисловості та розвитку інфраструктури Волинської обласної державної адміністрації, Волинської обласної державної адміністрацію, конкурсного комітету-постійно діючого органу для розгляду конкурсних пропозицій та визначення переможця конкурсу з перевезення пасажирів автомобільним транспортом на приміських та міжміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території Волинської області (внутрішньообласні маршрути) про визнання нечинним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текс якої буде виготовлено до 3 лютого 2013 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Головуючий суддя В. Д. Ковальчук