Справа № 825/198/13-а
04 лютого 2013 року м. Чернігів
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді Тихоненко О.М.,
за участю секретаря Хрущ Т.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за адміністративним позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у м. Чернігові Державної податкової служби про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-
11.01.2013 Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі-позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Чернігові Державної податкової служби (далі - ДПІ у м. Чернігові ДПС) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень ДПІ у м. Чернігові ДПС від 19.12.2012 № 0003711740 та 00037211740.
04.02.2013 Чернігівським окружним адміністративним судом прийнято постанову по даній справі, якою позов задоволено повністю.
Відповідно до п. 102.1 ст. 102 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-УІ (далі - ПК України) контролюючий орган, має право самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
Під час розгляду справи судом встановлено, що ДПІ у м. Чернігові ДПС прийнято оскаржувані податкові повідомлення-рішення, якими позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем: податок на додану вартість по вітчизняних товарах (роботах, послугах) в розмірі 123 860,75 грн. та за платежем - податок на додану вартість в розмірі 3 740,00 грн. на підставі акту від 01.10.2012 № 1925/17/НОМЕР_2 про результати документальної позапланової невиїзної перевірки з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства позивача за період з 01.10.2009 по 31.12.2011, яким встановлено, у тому числі порушення п.187.1 ст.187 ПК України, а саме: позивач занизив податкові зобов'язання з податку на додану вартість за період з 11.02.2010 по 31.12.2011 на 102 414,00 грн., що призвело до заниження суми податку на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету на 102 414,00 грн. В даному акті (п.2.5 акту) ДПІ у м. Чернігові ДПС зазначає, що згідно зі звітами про використання реєстратора розрахункових операцій та згідно із Z-звітами реєстратора розрахункових операцій, в яких відображається обсяг виручки за день, позивач за період лютий 2009 року по січень 2010 року реалізував товару на загальну суму 301 962,75 грн., і, оскільки загальна суму від здійснення операцій з поставки товарів, що підлягають оподаткуванню, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх дванадцяти календарних місяців, сукупно перевищує 300 000,00 грн., то позивач відповідно до п.181.1 ст.181 ПК України підлягає обов'язковій реєстрації платника податку на додану вартість в органі державної податкової служби за своїм місцезнаходженням (місцем проживання).
Однак, необхідно зазначити, що наказом ДПІ у м. Чернігові ДПС від 18.09.2012 № 2546 визначено період проведення документальної позапланової невиїзної перевірки позивача за період з 01.10.2009 по 31.12.2011, а в акті перевірки взято у розрахунок обсяг виручки за період з лютого 2009 року по січень 2010 року, що виходить за межі перевіряємого періоду та передбаченого законодавством строку давності 1095 днів, що є грубим порушення вимог ПК України.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування. їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З огляду на вищевикладене, судом встановлено, що ДПІ у м. Чернігові ДПС діяла в порушення вищенаведених норм чинного законодавства України.
Тому, з метою недопущення подібного в майбутньому, необхідно вжити заходи щодо усунення причин та умов, що сприяли таким порушенням.
Керуючись ст.ст. 122, 158-160, 166 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Постановити окрему ухвалу, якою зобов'язати начальника Державної податкової інспекції у місті Чернігові Державної податкової служби вжити заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню Закону, з метою недопущення їх в подальшому.
Копію ухвали направити начальнику Державної податкової інспекції у місті Чернігові Державної податкової служби для розгляду питання про допущені порушення.
Про результати розгляду окремої ухвали інформувати Чернігівський окружний адміністративний суд не пізніше одного місяця з дня її надходження.
Окрема ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду в порядку статей 185, 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О. М. Тихоненко