справа № 0670/8627/12
категорія 5.2
31 січня 2013 р. м. Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Черноліхова С.В. ,
при секретарі - Павлюк В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу за позовом відкритого акціонерного товариства "Федеральна пасажирська компанія" до Житомирського прикордонного загону про скасування постанови,-
встановив:
Відкрите акціонерне товариство "Федеральна пасажирська компанія" звернулося до суду з позовом, у якому просило скасувати постанову Житомирського прикордонного загону від 07 серпня 2012 року № 950021 про накладення штрафу у розмірі 8500, 00 грн. В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що вказана сума штрафу була застосована на підставі Закону України "Про відповідальність перевізників під час здійснення міжнародних пасажирських перевезень" за перевезення пасажира без документа на право перетину державного кордону. З такими висновками Житомирського прикордонного загону позивач не погоджується, оскільки норми вказаного Закону суперечать Угоді про міжнародне пасажирське сполучення від 01 листопада 1951 року, яка має пріоритетне значення над ним і не передбачає відповідальність перевізника за дотримання пасажирами паспортно-адміністративних, митних й інших правил. Крім того, позивач вказав на те, що не є суб'єктом правопорушення, пов'язаного зі здійсненням перевізником міжнародних пасажирських перевезень, а також на порушення процедурних норм при здісненні перевірки та прийнятті рішення.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю і просив їх задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав і просив у їх задоволенні відмовити. Пояснив, що оспорювана постанова є правомірною, оскільки винесена відповідно як до вимог статті 1 Закону України "Про відповідальність перевізників під час здійснення міжнародних пасажирських перевезень", так і міжнародно-правових угод, в яких стороною є Україна і Російська Федерація.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Встановлено, що 23 липня 2012 року о 07 год. 25 хв. в пункті пропуску через державний кордон України "Виступовичі-залізнична станція", що знаходиться на території Овруцького району Житомирської області, прикордонним нарядом відділу прикордонної служби "Овруч" у потязі № 20 сполученням "Одеса - Санкт-Петербург" під час здійснення перевірки документів на право перетину державного кордону України пасажирів було виявлено, що у пасажирки ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, відсутні документи, які надають право на перетин державного кордону України для виїзду у Республіку Білорусь.
ОСОБА_1 слідувала у супроводі своєї матері - ОСОБА_2. Для паспортного контролю останньою було пред'явлено свідоцтво про народження, яке не надає права на перетин державного кордону України в Республіку Білорусь. У перетині кордону України ОСОБА_1 було відмовлено як громадянці України, яка не досягла 16-річного віку.
Вказане порушення було зафіксовано у протоколі № 950021 від 23 липня 2012 року, копія якого є у матеріалах справи.
За наслідками розгляду матеріалів справи про правопорушення, пов'язане із здійсненням перевізником міжнародних пасажирських перевезень, т.в.о. начальника Житомирського прикордонного загону 07 серпня 2012 року прийнято постанову № 950021 про застосування до відкритого акціонерного товариства "Федеральна пасажирська компанія" 8500, 00 грн. штрафу на підставі частини 1 статті 1 Закону України "Про відповідальність перевізників під час здійснення міжнародних пасажирських перевезень".
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України "Про відповідальність перевізників під час здійснення міжнародних пасажирських перевезень" від 10 січня 2002 року N 2920-ІІІ, підприємства (їх об'єднання), установи, організації, фізичні особи - підприємці, які здійснюють міжнародні пасажирські перевезення (далі - перевізники), за невиконання обов'язку перевірити перед початком міжнародного пасажирського перевезення наявність у пасажира документів, необхідних для в'їзду до держави прямування, транзиту, що призвело до перевезення чи спроби перевезення пасажира через державний кордон України без необхідних документів, несуть відповідальність у вигляді штрафу від п'ятисот до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожного такого пасажира, але не більше двадцяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за одне перевезення.
Разом з тим, спірні правовідносини також врегульовані Угодою про міжнародне пасажирське сполучення від 01 листопада 1951 року, стороною якого є Україна.
Статтею 38 Угоди про міжнародне пасажирське сполучення від 01 листопада 1951 року із змінами і доповненнями на 01 травня 20120 року передбачено, що пасажир, відправник і отримувач багажу або товаробагажу зобов'язані дотримуватися паспортно-адміністративних (у тому числі візових), митних та інших правил, встановлених при проїзді залізничним транспортом в міжнародному сполученні, як відносно себе, так і відносно своєї ручної поклажі, багажу та товаробагажу. Перевізник не вправі контролювати дотримання вказаних правил, за винятком встановлених міжнародними угодами в галузі залізничного транспорту, та не несе відповідальності за невиконання цих правил пасажиром, відправником та отримувачем багажу або товаробагажу.
Таким чином, положення Закону України "Про відповідальність перевізників під час здійснення міжнародних пасажирських перевезень" в частині покладення на перевізника обов'язку перевірити перед початком міжнародного пасажирського перевезення наявність у пасажира документів, необхідних для в'їзду до держави прямування, транзиту та, відповідно, відповідальності за невиконання такого обов'язку, суперечить положенням Угоди про міжнародне пасажирське сполучення.
Відповідно до вимог статті 9 Конституції України, чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.
Частиною 2 статті 19 Закону України "Про міжнародні договори України" від 29 червня 2004 року N 1906-ІV передбачено, якщо міжнародним договором України, який набрав чинності в установленому порядку, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені у відповідному акті законодавства України, то застосовуються правила міжнародного договору.
Отже, до спірних правовідносин повинні застосовуватися норми ратифікованої міжнародної угоди, згода на обов'язковість якої надана Верховною Радою України.
Оскільки Угодою про міжнародне пасажирське сполучення на перевізника не покладено обов'язок перевіряти перед початком міжнародного пасажирського перевезення наявність у пасажира документів, необхідних для в'їзду до держави прямування, транзиту та не передбачено відповідальність за невиконання такого обов'язку, тому застосування до відкритого акціонерного товариства "Федеральна пасажирська компанія" штрафу у розмірі 8500, 00 грн. за перевезення пасажира без документа на право перетину державного кордону є неправомірним і, відповідно, неправомірною є постанова від 07 серпня 2012 року № 950021.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 86, 158-163, 167, 254 КАС України суд, -
постановив:
Позов задовольнити.
Скасувати постанову Житомирського прикордонного загону від 07.08.2012 р. №950021.
Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня її проголошення.
У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя С.В. Черноліхов
Повний текст постанови виготовлено: 04 лютого 2013 р.