Постанова від 22.01.2013 по справі 2а-17949/12/2670

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 січня 2013 року № 2а-17949/12/2670

О 17 годині 11 хвилин в приміщенні Окружного адміністративного суду міста Києва за адресою у м. Києві по вул. Хрещатик, 10,

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:

головуючого Бояринцевої М.А. при секретарі судового засідання Шевчук Л.Д.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Товариства з додатковою відповідальністю «Житомирське обласне сільськогосподарсько-рибоводне підприємство»

до Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку

про визнання дій протиправними та скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з додатковою відповідальністю «Житомирське обласне сільськогосподарсько-рибоводне підприємство» звернулося до суду з позовом про визнання протиправними дії Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо винесення постанови № 548-ЦД-1-Е від 3 травня 2012 року про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів та про скасування постанови № 548-ЦД-1-Е від 3 травня 2012 року про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів.

В обґрунтування наведених вимог позивач посилається на Конституцію України, Закон України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», Правила розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджені рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку №2272 від 11 грудня 2007 року, та зазначає, що Центральним територіальним департаментом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку протиправно винесено постанову про накладення на Сільськогосподарське відкрите акціонерне товариство «Житомирське обласне сільськогосподарсько-рибоводне підприємство» штрафу за неподання інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, оскільки 23 січня 2012 року проведена державна реєстрація припинення Сільськогосподарського відкритого акціонерного товариства «Житомирське обласне сільськогосподарсько-рибоводне підприємство», 9 лютого 2012 року скасовано реєстрацію випуску акцій товариства та 28 лютого 2012 року анульовано ліцензію на провадження професійної діяльності на фондовому ринку - депозитарної діяльності, а саме: діяльності з ведення власного реєстру власників іменних цінних паперів.

Представник відповідача заперечив по суті заявлених позовних вимог на зазначив, що Центральному територіальному департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку на час прийняття оскаржуваної постанови не було відомо про те, що проведена державна реєстрації припинення Сільськогосподарського відкритого акціонерного товариства «Житомирське обласне сільськогосподарсько-рибоводне підприємство», скасовано реєстрацію випуску акцій товариства та анульовано товариству ліцензію на провадження професійної діяльності на фондовому ринку - депозитарної діяльності, а саме: діяльності з ведення власного реєстру власників іменних цінних паперів, в зв'язку з чим Центральним територіальним департаментом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку правомірно та в межах своїх повноважень винесено постанову про накладення на Сільськогосподарське відкрите акціонерне товариство «Житомирське обласне сільськогосподарсько-рибоводне підприємство» штрафу за неподання інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку в розмірі 1020 грн. Разом з тим, представник відповідача заявив усне клопотання про залишення позовної заяви без розгляду в зв'язку з пропуском позивачем строку звернення до суду.

В судовому засіданні 22 січня 2013 року суд прийшов до висновку про відмову у задоволенні клопотання відповідача про залишення позовної заяви без розгляду, оскільки суд при відкритті провадження у справі вирішив питання щодо поновлення позивачу строку звернення до суду, про що зазначено в ухвалі суду про відкриття провадження у справі від 29 грудня 2012 року.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Товариство з додатковою відповідальністю «Житомирське обласне сільськогосподарсько-рибоводне підприємство» створене у формі товариства з додатковою відповідальністю шляхом перетворення Сільськогосподарського відкритого акціонерного товариства «Житомирське обласне сільськогосподарсько-рибоводне підприємство» на основі рішення позачергових загальних зборів акціонерів Сільськогосподарського відкритого акціонерного товариства «Житомирське обласне сільськогосподарсько-рибоводне підприємство» (протокол № 10-1 від 25 жовтня 2011 року). Товариство є правонаступником всіх прав та обов'язків Сільськогосподарського відкритого акціонерного товариства «Житомирське обласне сільськогосподарсько-рибоводне підприємство».

Як вбачається з матеріалів справи, постановою № 548-ЦД-1-Е від 3 травня 2012 року про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів Центральний територіальний департамент Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку за неподання інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку наклав на Сільськогосподарське відкрите акціонерне товариство «Житомирське обласне сільськогосподарсько-рибоводне підприємство» штраф у розмірі 60 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1020 грн.

Зазначена постанова направлена на адресу Сільськогосподарського відкритого акціонерного товариства «Житомирське обласне сільськогосподарсько-рибоводне підприємство» 10 травня 2012 року та отримана Сільськогосподарським відкритим акціонерним товариством «Житомирське обласне сільськогосподарсько-рибоводне підприємство» 15 травня 2012 року.

Постанову винесено на підставі акту про правопорушення на ринку цінних паперів №553-ЦД-1-Е від 19 квітня 2012 року, згідно якого Центральним територіальним департаментом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку виявлено ознаки порушення Сільськогосподарським відкритим акціонерним товариством «Житомирське обласне сільськогосподарсько-рибоводне підприємство» вимог пункту 10 статті 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», а саме: ненадання інформації та копій документів на запит Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16 березня 2012 року вихідний № 04/02/814.

В акті зазначено, що відповідно до запиту Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку Сільськогосподарському відкритому акціонерному товариству «Житомирське обласне сільськогосподарсько-рибоводне підприємство» у термін до 26 березня 2012 року необхідно було надати до Центрального територіального департаменту інформацію та копії наступних документів:

- звернень, запитів, заяв тощо ТОВ «Парусон» - інвестиційного керуючого ПрАТ «Інвестиційний фонд «Київська Русь - МДС» до емітента СВАТ «Житомирське обласне сільськогосподарсько-рибоводне підприємство», що здійснює діяльність з ведення власного реєстру, стосовно внесення змін до системи реєстру власників іменних цінних паперів СВАТ «Житомирське обласне сільськогосподарсько-рибоводне підприємство» за період з 25 жовтня 2011 року по 15 березня 2012 року (із зазначенням дати та реєстраційного номеру документа);

- відповідей СВАТ «Житомирське обласне сільськогосподарсько-рибоводне підприємство» на вищезазначені звернення, запити, заяви тощо (із наданням облікових журналів запитів, записів, де зареєстровано відповіді);

- журналу обліку запитів, записів системи реєстру СВАТ «Житомирське обласне сільськогосподарсько-рибоводне підприємство» за період з 25 жовтня 2011 року по 16 березня 2012 року;

- регламент роботи СВАТ «Житомирське обласне сільськогосподарсько-рибоводне підприємство» на ведення власного реєстру товариства;

- ліцензії на здійснення діяльності з ведення власного реєстру;

- інформаційних повідомлень, актів прийому-передачі реєстру СВАТ «Житомирське обласне сільськогосподарсько-рибоводне підприємство», місце зберігання реєстру та особу, що уповноважена на зберігання реєстру (П.І.Б. та/або найменування, код за ЄДРПОУ);

- договору, укладеного з поштовим відділенням на прийом кореспонденції.

Відповідно до статті 5 Закону України від 30.10.1996 № 448/96-ВР «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин, далі - Закон № 448/96-ВР) державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.

У відповідності до пункту 10 статті 8 Закону № 448/96-ВР Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів (пункт 14 статті 8 Закону № 448/96-ВР).

Пунктом 7 статті 11 Закону № 448/96-ВР встановлено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Як вбачається з матеріалів правопорушення, СВАТ «Житомирське обласне сільськогосподарсько-рибоводне підприємство» запитувану Центральним територіальним департаментом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку не надало.

Проте, як встановлено під час розгляду справи, державним реєстратором Ружинської районної державної адміністрації Житомирської області 23 січня 2012 року внесено запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про державну реєстрацію припинення юридичної особи Сільськогосподарського відкритого акціонерного товариства «Житомирське обласне сільськогосподарсько-рибоводне підприємство» в результаті злиття, приєднання, поділу або перетворення.

Розпорядженням Житомирського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 9 лютого 2012 року № 3-ЖИ-С-А-12 скасовано реєстрацію випуску акцій Сільськогосподарського відкритого акціонерного товариства «Житомирське обласне сільськогосподарсько-рибоводне підприємство» у зв'язку з припиненням діяльності товариства шляхом перетворення та анульовано свідоцтво про реєстрацію випуску акцій Сільськогосподарського відкритого акціонерного товариства «Житомирське обласне сільськогосподарсько-рибоводне підприємство» № 152/06/1/99 від 26 жовтня 1999 року, видане Житомирським територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Наказом Житомирського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 28 лютого 2012 року № 2 анульовано ліцензію серії АВ №376824 від 21 листопада 2007 року на провадження професійної діяльності на фондовому ринку - депозитарної діяльності, а саме: діяльності з ведення власного реєстру власників іменних цінних паперів, видану Відкритому акціонерному товариству «Житомирське обласне сільськогосподарсько-рибоводне підприємство» на підставі заяви про анулювання ліцензії у зв'язку з припиненням ліцензіата шляхом реорганізації в результаті перетворення, згідно з підпунктом 1.14 пункту 1 глави 4 Порядку зупинення дії та анулювання ліцензії на окремі види професійної діяльності на фондовому ринку, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23 червня 2006 року № 432.

За таких обставин суд зазначає, що на час звернення Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Сільськогосподарського відкритого акціонерного товариства «Житомирське обласне сільськогосподарсько-рибоводне підприємство» із запитом про надання інформації та копій документів від 16 березня 2012 року, Сільськогосподарське відкрите акціонерне товариство «Житомирське обласне сільськогосподарсько-рибоводне підприємство» припинило свою діяльність та припинило діяльність з ведення власного реєстру власників іменних цінних паперів.

Відповідно до статті 2 Закону України від 23.02.2006 № 3480-ІV "Про цінні папери та фондовий ринок" (в редакції, яка діяла на час винекнення спірних правовідносин) фондовий ринок (ринок цінних паперів) - сукупність учасників фондового ринку та правовідносин між ними щодо розміщення, обігу та обліку цінних паперів і похідних (деривативів).

Учасники фондового ринку - це емітенти, інвестори, саморегулівні організації та професійні учасники фондового ринку.

Емітент - це юридична особа, Автономна Республіка Крим або міські ради, а також держава в особі уповноважених нею органів державної влади, яка від свого імені розміщує емісійні цінні папери та бере на себе зобов'язання щодо них перед їх власниками.

Згідно статті 47 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" регулювання фондового ринку здійснює держава та саморегулівні організації.

Державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, а також інші державні органи у межах своїх повноважень, визначених законом.

З огляду на встановлене та враховуючи, що на час прийняття відповідачем оскаржуваної постанови, як і на час надіслання на адресу Сільськогосподарського відкритого акціонерного товариства «Житомирське обласне сільськогосподарсько-рибоводне підприємство» запиту про надання інформації, Сільськогосподарське відкрите акціонерне товариство «Житомирське обласне сільськогосподарсько-рибоводне підприємство» вже не було учасником фондового ринку, суд приходить до висновку про необґрунтованість висновків Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо порушення Сільськогосподарським відкритим акціонерним товариством «Житомирське обласне сільськогосподарсько-рибоводне підприємство» вимог пункту 10 статті 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», а тому позовні вимоги в частині скасування постанови № 548-ЦД-1-Е від 3 травня 2012 року про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів судом визнаються обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відносно позовних вимог в частині визнання протиправними дій Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо винесення постанови № 548-ЦД-1 від 3 травня 2012 року про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, суд зазначає про наступне.

З матеріалів правопорушення на ринку цінних паперів відносно Сільськогосподарського відкритого акціонерного товариства «Житомирське обласне сільськогосподарсько-рибоводне підприємство» вбачається, що Центральному територіальному департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку на час надсилання на адресу Сільськогосподарського відкритого акціонерного товариства «Житомирське обласне сільськогосподарсько-рибоводне підприємство» запиту про надання інформації та на час прийняття оскаржуваної постанови не було відомо про припинення державної реєстрації Сільськогосподарського відкритого акціонерного товариства «Житомирське обласне сільськогосподарсько-рибоводне підприємство», про скасування товариству реєстрації випуску акцій та про анулювання товариству ліцензії на здійснення професійної діяльності на фондовому ринку - депозитарної діяльності, а саме: діяльності з ведення власного реєстру власників іменних цінних паперів.

Представник позивача в судовому засіданні зазначив, що Товариством з додатковою відповідальністю «Житомирське обласне сільськогосподарсько-рибоводне підприємство» не надавалася інформація про припинення державної реєстрації Сільськогосподарського відкритого акціонерного товариства «Житомирське обласне сільськогосподарсько-рибоводне підприємство» саме відповідачу, а тільки Житомирському територіальному управлінню Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку. Проте діючим на час виникнення спірних правовідносин законодавством не передбачений обов'язок емітента звітувати центральному органу Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

При цьому, представник позивача під час розгляду справи вказав на те, що Товариству з додатковою відповідальністю «Житомирське обласне сільськогосподарсько-рибоводне підприємство» не було відомо про те, що Центральним територіальним департаментом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку розглядалася справа про порушення Сільськогосподарським відкритим акціонерним товариством «Житомирське обласне сільськогосподарсько-рибоводне підприємство» законодавства на ринку цінних паперів, а про постанову № 548-ЦД-1-Е від 3 травня 2012 року позивач дізнався 24 грудня 2012 року, ознайомившись із матеріалами справи Житомирського окружного адміністративного суду № 0670/7942/12.

Таким чином, враховуючи, що відповідачу на час прийняття оскаржуваної постанови не було відомо про припинення державної реєстрації Сільськогосподарського відкритого акціонерного товариства «Житомирське обласне сільськогосподарсько-рибоводне підприємство», про скасування товариству реєстрації випуску акцій та про анулювання товариству ліцензії на здійснення професійної діяльності на фондовому ринку - депозитарної діяльності, а саме: діяльності з ведення власного реєстру власників іменних цінних паперів, суд приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог в частині визнання протиправними дій Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо винесення постанови № 548-ЦД-1-Е від 3 травня 2012 року про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, а тому позовні вимоги в цій частині визнаються судом такими, що задоволенню не підлягають.

При цьому, суд звертає увагу відповідача, що позивачем було своєчасно повідомлено Житомирське територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо правовідносин з перетворення відкритого акціонерного товариства в товариство з додатковою відповідальністю. Таким чином, позивач вчинив необхідні дії, передбачені законодавством в даному випадку.

Крім того, відповідно до пункту 22 глави 4 Порядку зупинення дії та анулювання ліцензії на окремі види професійної діяльності на фондовому ринку, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23 червня 2006 року № 432, запис про дату та номер рішення про анулювання ліцензії (копії ліцензії) уноситься до ліцензійного реєстру не пізніше наступного робочого дня після набрання чинності рішенням про анулювання ліцензії (копії ліцензії).

Згідно пункту 4 глави 2 та пункту 25 глави 4 Порядку зупинення дії та анулювання ліцензії на окремі види професійної діяльності на фондовому ринку інформація щодо анулювання ліцензії підлягає обов'язковому опублікуванню в офіційному виданні Комісії протягом 5 робочих днів з дати прийняття рішення з цього питання.

Таким чином, позивач вчинив необхідні дії щодо повідомлення відповідного суб'єкта владних повноважень, а тому штрафні санкції винесені відповідачем безпідставно.

Виходячи з системного аналізу наведених норм права, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог, тому позов визнається таким, що підлягає задоволенню частково.

Керуючись статтями 98, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов Товариства з додатковою відповідальністю «Житомирське обласне сільськогосподарсько-рибоводне підприємство» задовольнити частково.

2. Скасувати постанову Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 548-ЦД-1-Е від 3 травня 2012 року про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів.

3. Присудити з Державного бюджету України на користь Товариства з додатковою відповідальністю «Житомирське обласне сільськогосподарсько-рибоводне підприємство» судові витрати у розмірі 53 (п'ятдесят три) грн. 65 коп.

Покласти на відповідний підрозділ Державної казначейської служби України виконання постанови суду в частині стягнення судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

4. В решті позову - відмовити.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленим статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя М.А.Бояринцева

Повний текст постанови складений 29 січня 2013 року.