Справа № 2а/0109/393/2012
Номер провадження 2-а/123/106/2013
28.09.2012 року м. Сімферополь
Київський районний суд м. Сімферополя в складі :
головуючого - судді Тонкоголосюка О.В.,
при секретарі - Селезньовій О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Сімферополі адміністративну справу за позовом Обслуговуючого Кооперативу «Садове Товариство «СКУП» до Привітненької сільської рада міста Алушти АР Крим про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання до чинення певних дій,
Позивач звернувся до суду із зазначеним позовом, просить визнати протиправною бездіяльність посадових осіб Привітненської сільської ради щодо земельної ділянки ОК «Садове товариство «Скуті» для будівництва об'єктів рекреаційного призначення (дачне будівництво) площею 1,0 га в Канакскій балці с.Привітне Привітненської сільської ради міста Алушти, а саме: не встановлення межі земельної ділянки в натурі (на місцевості), відсутність відомостей про встановлення межі земельної ділянки в натурі (на місцевості) в облікових документах Привітненської сільської ради. Зобов'язати відповідача вчинити зазначені дії.
В обґрунтування позовних вимог вказує, що Рішенням № 18/4 від 10.07.2007 року 18 сесії 5 скликання Привітненської сільської ради міста Алушти АР Крим Обслуговуючому кооперативу «Садове товариство «Скуті» був наданий дозвіл на розробку проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки 1,0 га (орієнтовно) для будівництва об'єктів рекреаційного призначення в Канакській балці с. Привітне. Цим же рішенням позивача було зобов'язано розробити проект землеустрою і надати його на затвердження Привітненській сільській раді для укладення договору оренди землі. Рішенням № 36/20 від 27.01.2009 року були внесені зміни в заголовок та п. 1 Рішення № 18/4 від 10.07.2007 року в наступній редакції: після слів «об'єктів рекреаційного призначення» доповнені слова «дачне будівництво».
Для виконання покладених на Обслуговуючий кооператив «Садове товариство «Скуті» зобов'язань Голова ОК «СТ «Скуті».ОСОБА_2 21.10.2008 року виступив з клопотанням перед СТ «Криснаббуд ЛТД» про розробку проекту землеустрою та уклав відповідний договір № 37 від 21.10.2008 року.
СТ «Криснаббуд ЛТД» в листопаді 2008 року були виконані геодезичні роботи, був складений План відводу земельної ділянки. Земельна ділянка отримала кадастровий номер 0110393000.
На виконання цієї Постанови Ради міністрів АР Крим «Про невідкладні заходи щодо забезпечення реалізації-державної політики в сфері земельних відносин» від 2-5.05.2010 року № 190 , Рішенням №67/50 від 27.07.2010 року 67 сесії 5 скликання Привітненської сільської ради міста Алушти АР Крим «Про віднесення земельної ділянки пл. 1,0 га до категорії земель рекреаційного" призначення ОК «Садове товариство «Скуті» було встановлено: віднести земельну ділянку пл. 1,0 га розташовану в межах курортного комплексу «Канакська балка», погоджену для дачного будівництва ОК «Садове товариство «Скуті» до категорії земель рекреаційного призначення.
Виходячи з цих документів Голова ОК «СТ «Скуті» ОСОБА_2 подав заяву до Привітненської сільської ради про надання відповідного рішення на складення технічної документації для оформлення договору оренди на земельну ділянку площею 1,0 га, розташовану в Канакській балці с. Привітне. Проте, рішенням № 25/41 від 06.04.2012 року 25 сесії 6 скликання (2-е пленарне засідання) Привітненської сільської ради міста Алушти АР Крим в задоволенні заяви було відмовлено на підставі того, що згідно з даними Ради межі земельної ділянки не встановлені в натурі (на місцевості).
На підставі викладеного позивач вважає, що для прийняття рішення відповідача № 25/41 від 06.04.2012р. не було законних підстав, ним порушені права позивача.
Представник відповідача будучі належним чином повідомлений про дату та місце слухання справи, про що в матеріалах справи є відповідні докази, в судове засідання не явився, причини неявки суду не повідомив. Суд вважає за можливе розглянути справу за його відсутності, по документах, що є в наявності в матеріалах справи.
Вислухав представників позивача, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Відповідно до частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до частини третьої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішення, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано.
Згідно частини першої статті 69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до частини першої та четвертої статті 70 КАС України, належним є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
У відповідності до ст. 71 КАС України Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу (ч.1). В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову (ч.2).
Як вбачається з матеріалів справи, рішенням № 18/4 від 10.07.2007 року 18 сесії 5 скликання Привітненської сільської ради міста Алушти АР Крим Обслуговуючому кооперативу «Садове товариство «Скуті» був наданий дозвіл на розробку проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки 1,0 га (орієнтовно) для будівництва об'єктів рекреаційного призначення в Канакській балці с. Привітне.
Цим же рішенням Привітненська сільська рада міста Алушти АР Крим зобов'язала Обслуговуючий кооператив «Садове товариство «Скуті» розробити проект землеустрою і надати його на затвердження Привітненській сільській раді для укладення договору оренди землі.
Рішенням № 36/20 від 27.01.2009 року 36 сесії 5 скликання Привітненської сільської ради міста Алушти АР Крим «Про внесення змін до рішення № 18/4 від 10.07.2007 року 18 сесії 5 скликання (1-ше пленарне засідання) «Про дозвіл ОК «Садове товариство «Скуті» на розробку проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки 1,0 га (орієнтовно) для будівництва об'єктів рекреаційного призначення в Канакській балці с. Привітне» були внесені зміни в заголовок та п. 1 Рішення № 18/4 від 10.07.2007 року 18 сесії 5 скликання (1-ше пленарне засідання) в наступній редакції: після слів «об'єктів рекреаційного призначення» доповнені слова «дачне будівництво».
Для виконання покладених на Обслуговуючий кооператив «Садове товариство «Скуті» зобов'язань Голова ОК «СТ «Скуті» ОСОБА_2 21.10.2008 року виступив з клопотанням перед СТ «Криснаббуд ЛТД», ліцензія АЗР України серія АВ № 368907 від 05.11.2007 року, ліцензія ДСГКК серія АВ № 352146 від 24.07.2007 року, про розробку проекту землеустрою та уклав відповідний договір № 37 від 21.10.2008 року.
СТ «Криснаббуд ЛТД» в листопаді 2008 року були виконані геодезичні роботи. При цьому площа та місцезнаходження запроектованої для відведення земельної ділянки визначені в присутності представника ОК «Садове товариство «Скуті» та землевпорядника Привітненської сільської ради на місцевості, відповідно до викопіровки із плану землеустрою с. Привітне. Площа ділянки була встановлена в 1,0000 га. Роботи було виконано у відповідності до Умовної системи координат 1963 року.
Також був складений План відводу земельної ділянки ОК «Садове товариство «Скуті» для будівництва об'єктів рекреаційного призначення (дачне будівництво) в Канакській балці с. Привітне Привітненської сільської ради міста Алушти в масштабі М 1:2000 де були зазначені геодезичні координати земельної ділянки. План погоджено ОК «Садове товариство «Скуті» та Головою Привітненської сільської ради.
Земельна ділянка отримала кадастровий номер 0110393000, що засвідчено листом Алуштинського міського управління земельних ресурсів АР Крим від 21.08.2009 року №558.
Рада міністрів АР Крим Постановою «Про невідкладні заходи щодо забезпечення реалізації-державної політики в сфері земельних відносин» від 2-5.05.2010 року № 190 у п. 1.4.3. зобов'язала органи місцевого самоврядування «у випадку відсутності відомостей Державного земельного кадастру про правовий статус, кількісну та якісну характеристику земель, у тому числі інформації про віднесення земельної ділянки до тої чи іншої категорії земель, приймати відповідні рішення тільки на підставі матеріалів інвентаризації таких земель, проведеної в порядку, що встановлений Законом України «Про землеустрій».
На виконання цієї Постанови, Рішенням №67/50 від 27.07.2010 року 67 сесії 5 скликання Привітненської сільської ради міста Алушти АР Крим «Про віднесення земельної ділянки пл. 1,0 га до категорії земель рекреаційного" призначення ОК "«Садове товариство «Скуті» було встановлено: віднести земельну ділянку пл. 1,0 га розташовану в межах курортного комплексу «Канакська балка», погоджену для дачного будівництва ОК «Садове товариство «Скуті» до категорії земель рекреаційного призначення.
Виходячи з цих документів Голова Обслуговуючого кооперативу «Садове товариство «Скуті» ОСОБА_2 подав заяву до Привітненської сільської ради про надання відповідного рішення ОК «Садове товариство «Скуті» на складення технічної документації для оформлення договору оренди на земельну ділянку площею 1,0 га, розташовану в Канакській балці с. Привітне.
Рішенням № 25/41 від 06.04.2012 року 25 сесії 6 скликання (2-е пленарне засідання) Привітненської сільської ради міста Алушти АР Крим «Про розгляд заяви Голови ОК «СТ «Скуті» ОСОБА_2» в задоволені заяви було відмовлено на підставі того, що згідно з даними Ради межі земельної ділянки не встановлені в натурі (на місцевості).
Роз'ясненням на відповідний запит Голови ОК «СТ «Скуті» ОСОБА_2 Республіканський комітет по земельним ресурсам АР Крим від 10.07.2012 року № 5880/10-25 повідомив, що відповідно до ч. 1 ст. 20 ЗК України віднесення земель до тої чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади і органів місцевого самоврядування у відповідності до їх повноважень. У відповідності до ст. 118 і ч. 1 ст. 123 ЗК України, рішення вищезазначених органів при зміні цільового призначення земельної ділянки і при наданні земельних ділянок, межі яких не встановлені в натурі на місцевості, приймаються на підставі проектів землеустрою ( ас. 15). Тому позивач вважає, що рішенням № 25/41 від 06.04.2012 року 25 сесії 6 скликання (2-е пленарне засідання) Привітненської сільської ради міста Алушти АР Крим «Про розгляд заяви Голови ОК «СТ «Скуті» ОСОБА_2» порушено його права.
Між тим, у відповідності до ст. 123 ЗК України, надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: зміни цільового призначення земельних ділянок відповідно до закону; надання у користування земельних ділянок, межі яких не встановлені в натурі (на місцевості).
Розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки подається Комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою. Комісія протягом трьох тижнів з дня одержання проекту надає відповідному органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування свій висновок щодо погодження проекту або відмови у його погодженні. У разі якщо проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки підлягає обов'язковій державній експертизі землевпорядної документації, погоджений проект подається Комісією до відповідного органу земельних ресурсів для здійснення такої експертизи відповідно до закону.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування.
Крім того, у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України № 677 від 26.05.2004 року «Про затвердження Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок», встановлено чіткий порядок відведення земельних ділянок у відповідності до якого Проект відведення земельної ділянки розробляється на основі завдання, затвердженого замовником, що є невід'ємною частиною договору на проведення відповідних робіт. Виконавець у встановлений договором строк розробляє проект землеустрою, який включає текстові та графічні матеріали, обов'язкові положення, встановлені завданням на розроблення проекту, інші дані, необхідні для вирішення питання щодо відведення земельної ділянки. Вимоги до складу, змісту та оформлення проекту відведення земельної ділянки встановлюються нормативно-технічною документацією із землеустрою. Розроблений проект відведення земельної ділянки виконавець подає у випадках, установлених статтями 118 і 123 Земельного кодексу України, на погодження відповідній комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою, за місцем розташування земельної ділянки. Зазначені органи розглядають проекти відведення земельних ділянок протягом трьох тижнів з дня надходження та видають у межах своїх повноважень висновки про їх погодження або мотивовану відмову.
Погоджений проект відведення земельної ділянки підлягає державній експертизі, яка проводиться органом земельних ресурсів відповідно до законодавства. Після одержання позитивного висновку державної експертизи проект відведення земельної ділянки розглядається сільською, селищною, міською радою, районною, Київською та Севастопольською міською держадміністрацією, затверджується ними або в установленому порядку подається до інших органів, до повноважень яких належить надання у користування або передача у власність земельних ділянок.
Суду не було надано доказів того, що відповідачу, у встановленому законом порядку, Комісією з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою було надано погоджений проект відведення земельної ділянки, по якому було проведено державну експертизу, яка проводиться органом земельних ресурсів відповідно до законодавства на підставі якого він був зобов'язаний надати у користування певну земельну ділянку.
Позивачем не приведено доказів того, що відповідачем було яким-небудь чином порушено його право на отримання в оренду певної земельної ділянки.
Враховуючі, що вимоги позивача про визнання протиправною бездіяльність посадових осіб Привітненської сільської ради щодо земельної ділянки ОК «Садове товариство «Скуті» для будівництва об'єктів рекреаційного призначення (дачне будівництво) площею 1,0 га в Канакскій балці с.Привітне Привітненської сільської ради міста Алушти, а саме: не встановлення межі земельної ділянки в натурі (на місцевості), відсутність відомостей про встановлення межі земельної ділянки в натурі (на місцевості) в облікових документах Привітненської сільської ради, не знайшли своє підтвердження в ході судового розгляду справи, то й вимоги про зобов'язання відповідача до певних дій, задоволенню не підлягають, оскільки є похідними від основних вимог.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 69,70,71,99, 100, 158-163 КАС України, суд
В позові Обслуговуючого Кооперативу «Садове Товариство «СКУП» до Привітненької сільської рада міста Алушти АР Крим про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання до чинення певних дій відмовити в повному обсязі.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду шляхом подання через Київський районний суд м. Сімферополя АР Крим протягом десяти днів з дня її проголошення апеляційної скарги.
Суддя