22 січня 2013 року Справа № 07/925/24/13-г
За позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Трайгон Фармінг Харків"
до Шполянської районної державної адміністрації
про зобов'язання вчинити дії
Суддя Дорошенко М.В.
Секретар судового засідання Сиволовська О.І.
Представники сторін:
від позивача: Федун А.А. - за довіреністю від 25.10.2012р.;
від відповідача: Плахотнюк О.С. - за довіреністю від 15.10.2012р.
Заявлено позов про зобов'язання Шполянської районної державної адміністрації протягом місяця з дня набрання рішенням суду законної сили розглянути лист-повідомлення товариства з обмеженою відповідальністю "Трайгон Фармінг Харків" від 28.04.2012р. №319/1 про поновлення договору оренди землі, укладеного між сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю "Лип'янське" та Шполянською районною державною адміністрацією щодо земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 113,2065 га, що знаходяться в адміністративних межах Лебединської сільської ради Шполянського району Черкаської області, який був зареєстрований у Шполянському районному відділі Черкаської регіональної філії ДП "Центр ДЗК", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис за №040779900090, і за наслідками розгляду видати відповідне розпорядження.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що відповідач в порушення вимог Земельного кодексу України, Законів України "Про оренду землі" та "Про місцеві державні адміністрації" належним чином не розглянув лист - повідомленням позивача від 28.04.2012р. №319/1 про поновлення вказаного вище договору оренди землі та не прийняв з цього питання відповідного розпорядження, що порушило переважне право позивача перед іншими особами на поновлення договору оренди землі.
У судовому засіданні представник позивача позов підтримав з викладених у ньому підстав.
Відповідач проти позову заперечив, оскільки вважає, що позивач звернувся до нього з листом - повідомленням від 28.04.2012р. №319/1 про поновлення договору оренди землі після закінчення строку, на який його було укладено, тому позивач розглянув цей лист - повідомленням в порядку загального діловодства та надав відповідь на нього листом від 27.06.2012р. №01-01-14/1739, у якому вказав усі підстави відмови позивачу у поновленні договору оренди землі на новий строк. Відповідач вважає, що у даному випадку жодний нормативно-правовий акт не зобов'язує його видавати розпорядження за результатами розгляду листа - повідомленням позивача від 28.04.2012р. №319/1.
У судовому засіданні представник відповідача підтримав заперечення проти позову.
Дослідивши наявні у справі письмові докази, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд
У 2007 році Шполянська районна державна адміністрація, як орендодавець, та сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Лип'янське", як орендар, уклали договір оренди землі, згідно з яким орендодавець на підставі розпорядження голови Шполянської районної державної адміністрації від 27.09.2007р. №430 надав орендарю, а останній прийняв в строкове платне користування (в оренду) земельні ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею 132,1065 га ріллі, які знаходяться на території Лебединської сільської ради Шполянського району Черкаської області за межами населених пунктів.
24 жовтня 2007р. Шполянський районний відділ Черкаської регіональної філії ДП "Центр ДЗК" здійснив державну реєстрацію вказаного договору оренди землі (далі - договір від 24.10.2007р.), про що у Державному реєстрі земель вчинено запис за №040779900090.
В подальшому розмір орендованих за договором від 24.10.2007р. земельних ділянок за згодою його сторін був зменшений з 132,1065 га ріллі до 113, 2065 га ріллі.
У п. 8 договору від 24.10.2007р. його сторони передбачили, що цей договір укладено на 5 років до 01.05.2012р. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
Внаслідок реорганізації сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Лип'янське" шляхом приєднання його до товариства з обмеженою відповідальністю "Агро Капітал Черкаси" та подальшій реорганізації і цього товариства шляхом приєднання його до товариства з обмеженою відповідальністю "Трайгон Фармінг Харків" останнє стало правонаступником товариства з обмеженою відповідальністю "Агро Капітал Черкаси" і сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Лип'янське", що підтверджується витягами із Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців по усіх трьох названих товариствах та статутом товариства з обмеженою відповідальністю "Трайгон Фармінг Харків".
31 травня 2012р. товариство з обмеженою відповідальністю "Трайгон Фармінг Харків" звернулося до Шполянської районної державної адміністрації з листом - повідомленням від 28.04.2012р. №319/1 про неволення договору від 24.10.2007р. Цим листом-повідомленням товариство з обмеженою відповідальністю "Трайгон Фармінг Харків" просило Шполянську районну державну адміністрацію надати дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою, щодо складання (поновлення) документів, що посвідчують право оренди на земельні ділянки сільськогосподарського призначення терміном на 5 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, загальною площею 113,2065 га ріллі в адміністративних межах Лебединської сільської ради Шполянського району, поновити договір від 24.10.2007р., укладений між Шполянською районною державною адміністрацією та сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю "Лип'янське" і зареєстрований у Шполянському районному відділі Черкаської регіональної філії ДП "Центр ДЗК" 24.10.2007р. за №040779900090 та розглянути і підписати відповідну додаткову угоду, проект якої був доданий до листа - повідомлення.
Листом від 27.06.2012р. №01-01-14/1739 голова Шполянської районної державної адміністрації Струк С.М. на лист - повідомлення товариства з обмеженою відповідальністю "Трайгон Фармінг Харків" від 28.04.2012р. №319/1 відмовив останньому у поновленні договору від 24.10.2007р. через закінчення станом на 01.05.2012р. строку дії цього договору, неповідомлення позивачем відповідача за місяць до закінчення строку дії договору від 24.10.2007р. про намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, а також через те, що за умовами договору від 24.10.2007р. реорганізація орендаря є підставою для зміни або розірвання договору та невиконання позивачем умов цього договору щодо зміни розміру орендної плати.
Розпорядження за результатами розгляду листа - повідомлення товариства з обмеженою відповідальністю "Трайгон Фармінг Харків" від 28.04.2012р. №319/1 голова Шполянської районної державної адміністрації не видавав.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
У ч. 1 ст. 19 Закону України "Про оренду землі" зазначено, що строк дії договору оренди землі визначається за згодою сторін, але не може перевищувати 50 років.
Відповідно до ч. 1 ст. 31 Закону України "Про оренду землі" договір оренди припиняється у разі закінчення строку, на який його було укладено.
Частинами 1 - 5 ст. 33 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що:
"По закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі).
Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі.
До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди.
При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється.
Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення".
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" на виконання власних і делегованих повноважень голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження, а керівники структурних підрозділів - накази.
З огляду на викладені вище обставини та норми чинного законодавства господарський суд прийшов до таких висновків.
Виходячи з умов договору від 24.10.2007р., викладених у його пункті 8, строк дії цього договору закінчився 01.05.2012р., а не 24.20.2012р., як помилково вважає позивач.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Трайгон Фармінг Харків" повідомило Шполянську районну державну адміністрацію про свій намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк після закінчення строку дії договору від 24.10.2007р., а не до його закінчення у строки, передбачені п. 8 вказаного договору і ч. 2 ст. 33 Закону України "Про оренду землі".
Із закінченням 01.05.2012р. строку дії договору від 24.10.2007р. і за відсутності листа-повідомлення позивача про намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, поданого не пізніше ніж за місяць до закінчення строку дії договору від 24.10.2007р., таке переважне право позивача припинилося.
Відтак з 01.05.2012р. позивач не мав переважного права на укладення договору оренди землі на новий строк, тому відповідач не був зобов'язаний розглядати листа - повідомлення позивача від 28.04.2012р. №319/1 за правилами, встановленими частинами 1-5 ст. 33 Закону України "Про оренду землі", і приймати відповідне рішення у формі розпорядження.
Таким чином, відповідач правомірно листом від 27.06.2012р. №01-01-14/1739 відмовив позивачу у поновленні договору від 24.10.2007р. на новий строк.
Також слід відзначити, що згідно з ч. 4 ст. 122 Земельного кодексу України у редакції Закону України від 06.09.2012р. №5245-VI, який набрав чинності з 01.01.2013р., повноваження щодо передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб належать центральному органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальним органам, а не районним державним адміністраціям.
За таких обставин позов задоволенню не підлягає.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 82-84 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
У задоволенні позову відмовити повністю.
Це рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного господарського суду у порядку та строки, передбачені розділом ХІІ Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено і підписано 25.01.2013р.
СУДДЯ М.В. Дорошенко