Постанова від 21.01.2013 по справі 2-а-2914/11/0225

ВІННИЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 2-а-2914/11/0225

Головуючий у 1-й інстанції: Волошин І. А.

Суддя-доповідач: Сушко О.О.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 січня 2013 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючий суддя: Сушко О.О.

судді: Гонтарук В. М. Боровицький О. А.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсіного фонду у Тростянецькому районі на постанову Тростянецького районного суду Вінницької області від 04 травня 2011 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсіного фонду у Тростянецькому районі про перерахунок пенсії,

ВСТАНОВИВ:

В квітні 2011 року позивач звернувся до Тростянецького районного суду Вінницької області з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України у Тростянецькому районі Вінницької області про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком.

Постановою Тростянецького районного суду Вінницької області від 04.05.2011 року позов задоволено: зобов'язано управління Пенсійного фонду України у Тростянецькому районі Вінницької області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.02.2011 року із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2010 рік.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Тростянецького районного суду Вінницької області, як таку, що винесена з порушенням норм матеріального і процесуального права, та прийняти нову постанову про відмову позивачу у задоволенні позову.

Згідно зі ст.ст. 183-2, 197 КАС України суд апеляційної інстанції розглядає справу в порядку письмового провадження.

Судова колегія, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач перебуває на пенсійному обліку, як отримувач пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та продовжує працювати після призначення пенсії.

Позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України у Тростянецькому районі Вінницької області з заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, з урахуванням стажу та заробітку, набутого після призначення пенсії.

Розглянувши подану позивачем заяву, управління Пенсійного фонду України у

Тростянецькому районі Вінницької області своїм листом відмовило позивачу в проведенні відповідного перерахунку з посиланням на спільний лист Міністерства праці та соціальної політики України і Пенсійного фонду України від 11.03.2009 року №20/0/18-09/039, зазначивши, що для перерахунку пенсії позивачу правомірно застосовано показник середньої заробітної плати за 2007 рік.

Відповідно до ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням Рішення Конституційного суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008 р., передбачено проведення перерахунків пенсії з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено внески, та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

Статтею 42 вказаного Закону визначено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону;

Розпорядження про перерахунок та рішення про відмову в перерахунку пенсії позивач не оскаржила.

Колегія суддів зазначає, що правові наслідки для позивача створює розпорядження як рішення суб'єкта владних повноважень, а не його дії, внаслідок чого вбачається, що неправильно визначений предмет спору. В даному випадку розпорядження суб'єкта владних повноважень у межах спірних правовідносин є способом реалізації відповідачем владних управлінських функцій як суб'єктом владних повноважень.

ерерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, та страхового стажу регулюється статтею 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058, частина 4 якої передбачає, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через 2 роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсій. Перерахунок пенсій здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону.

В такій редакції норма існує після визнання неконституційними змін, внесених підпунктом "б" підпункту 10 пункту 35 Розділу 2 Закону України від 28 грудня 2007 року № 107-6, і визнаних такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008.

Скасовані зміни надавали можливість перераховувати пенсію із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 нього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

Аналіз відновленої (чинної) норми абзацу 3 частини 4 статті 42 Закону № 1058 доводить, що перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

Тобто, правила частини першої статті 40 для перерахунку пенсії застосовуються виключно з метою визначення періоду страхового стажу, за який враховується заробітна плата (дохід), для обчислення розміру пенсії.

Частина перша статті 40 передбачає, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.

Відповідно до пункту "б"статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, форми і види пенсійного забезпечення. Такими законами є Закон України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року № 1788-12 (надалі Закон 1788) та Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058 від 9 липня 2003 року.

З огляду на зазначене та керуючись положеннями принципу законності закріпленого в статті 9 КАС України, приписи постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28 травня 2008 року "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" не можуть застосовуватись до спірних правовідносин, а відтак правові підстави для перерахунку пенсії Позивача із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні та середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки за 2009 рік відсутні. Останній із наведених показників застосовується виключно для призначення пенсії, застосування його для проведення перерахунку є безпідставними.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що в задоволенні заявлених позовних вимог слід відмовити.

Відповідно до статті 202 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення судом норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 183-2, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України , суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсіного фонду у Тростянецькому районі задовольнити повністю

Постанову Тростянецького районного суду Вінницької області від 04 травня 2011 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсіного фонду у Тростянецькому районі про перерахунок пенсії, - скасуватита постановити нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України в у Тростянецькому районі Вінницької області про перерахунок пенсії, - відмовити .

Відповідно до ч. 10 ст. 183-2 КАС України у разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, судове рішення апеляційної інстанції є остаточним та оскарженню не підлягає.

Головуючий Сушко О.О.

Судді Гонтарук В. М.

Боровицький О. А.