Ухвала від 07.08.2006 по справі 2/146а

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

01025, м.Київ, пров. Рильський, 8 т. (044) 278-46-14

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07.08.06 р. № 2/146а

Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: Капацин Н.В.

суддів: Данилової Т.Б.

Розваляєвої Т.С.

при секретарі:

За участю представників:

позивача - не з'явився

відповідача - Іванець В.А. (довір. № 295 від 01.08.06)

Бажан Л.П. - директор

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Відділення фонду соціального захисту інвалідів у Чернігівській області

на постанову Господарського суду м.Києва від 15.06.2006

у справі № 2/146а (Михайлюк С.І.)

за позовом Відділення фонду соціального захисту інвалідів у Чернігівській області

до ЗАТ "Куликівське молоко"

про стягнення 11376,28 грн.

ВСТАНОВИВ:

Постановою Господарського суду Чернігівської області від 15.06.06 у справі № 2/146а відмовлено в позові Відділення Фонду соціального захисту інвалідів у Чернігівській області про стягнення із Закритого акціонерного товариства “Куликівське молоко» штрафних санкцій за нестворені робочі місця для інвалідів в 2005 році.

Постанова суду першої інстанції ґрунтується на тому, що згідно з ч. 1 ст. 18 Закону “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» працевлаштування інвалідів здійснюється центральним органом виконавчої влади з питань праці та соціальної політики, органами місцевого самоврядування, громадськими організаціями інвалідів, а на відповідача не покладається обов'язок займатися пошуком інвалідів для працевлаштування, відповідач створив робочі місця для інвалідів, про що направив повідомлення до районного центру зайнятості, Киликівський районний центр зайнятості листом від 07.06.06 № 218 повідомив суд, що протягом 2005 року до центру зайнятості особи з обмеженими можливостями за послугами в працевлаштуванні не зверталися.

Не погоджуючись із вказаною постановою суду, позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить Київський апеляційний господарський суд скасувати постанову Господарського суду Чернігівської області від 15.06.06, прийняти нове рішення про стягнення із ЗАТ “Куликівське молоко» штрафних санкцій на суму 11.376,28 грн.

В апеляційній скарзі позивач вказує на те, що відповідно до наказу Державного комітету статистики № 244 від 06.07.1998р. затверджена форма статистичної звітності № 3-ПН звіт про наявність вільних робочих місць (вакантних посад), які подаються підприємствами, установами та організаціями щомісячно на адресу державної служби зайнятості, де вказується наявність посад для інвалідів, ЗАТ “Куликівстке молоко» не виконало свого обов'язку по створенню робочих місць для інвалідів, оскільки лист-прохання не є звітом встановленої форми, робоче місце вважається створеним, якщо воно відповідає встановленим вимогам робочого місця, атестоване спеціальною службою підприємства за участю представників МСЕК, органів Держнаглядохоронпраці, громадських організацій інвалідів і введено в дію шляхом працевлаштування на ньому інвалідів, ЗАТ “Куликівське молоко» належним чином не виконало обов'язку, покладеного на нього Законом “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» і має сплатити до Державного бюджету штрафні санкції у розмірі 11.376,28 грн.

Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 26.07.06 закінчено підготовче провадження та призначено справу до апеляційного розгляду на 07.08.06.

Позивач надіслав апеляційному суду повідомлення про неможливість прийняти ним участь при апеляційному розгляді і просив справу розглянути без його участі.

Представники відповідача надали в судовому засіданні заперечення на апеляційну скаргу.

Дослідивши доводи апеляційної скарги, наявні матеріали справи та заслухавши пояснення представників відповідача, колегія суддів встановила наступне:

Відповідно до ст. 19 Закону “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» для підприємств незалежно від форми власності і господарювання встановлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків від середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу на рік.

Невиконання відповідачем 4% нормативу по працевлаштуванню інвалідів за 2005 рік складає 2 робочих місця.

Згідно ч. 1 ст. 20 Закону “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» підприємства, де кількість працюючих інвалідів менша, ніж встановлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів штрафні санкції, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом.

На підставі цих норм Закону Відділення Фонду соціального захисту інвалідів у Чернігівській області нарахувало до стягнення із Закритого акціонерного товариства “Куликівське молоко» штрафні санкції на суму 11.376,28 грн.

Відповідно до пункту 4 Порядку сплати підприємствами (об'єднаннями), установами і організаціями штрафних санкцій до відділень Фонду соціального захисту інвалідів, акумуляції, обліку та використання цих коштів», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.01 № 1767 (далі - Порядок) штрафні санкції сплачуються підприємствами самостійно не пізніше 15 квітня року, що настає за звітним.

Пунктом 11 зазначеного Порядку встановлено, що контроль за своєчасним і повним надходженням штрафних санкцій від підприємств, які не забезпечують нормативу робочих місць, здійснюють відділення Фонду соціального захисту інвалідів відповідно до законодавства. У разі несплати штрафних санкцій в установлений термін відділення Фонду вживають заходів щодо їх стягнення у судовому порядку.

Положення про робоче місце інваліда і про порядок працевлаштування інвалідів, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1995 № 314 (далі-Положення про робоче місце інваліда), встановлено, що робоче місце інваліда - це окреме робоче місце або ділянка незалежно від форм власності та господарювання (далі-підприємства), де створенні необхідні умови для праці інваліда. Робочим місцем інваліда може бути звичайне робоче місце або спеціалізоване робоче місце інваліда.

Пунктом 3 Положення про робоче місце інваліда встановлено, що робоче місце інваліда вважається створеним, якщо воно відповідає встановленим вимогам робочого місця для інвалідів відповідної нозології, атестоване спеціальною комісією підприємства за участю представників МСЕК, органів Держнаглядохоронпраці, громадських організацій інвалідів, і введено в дію шляхом працевлаштування на ньому інваліда.

Підприємства згідно з пунктами 5 та 14 Положення про робоче місце інваліда повинні розробляти заходи щодо створення робочих місць для інвалідів, включати їх до колективного договору, інформувати центри зайнятості, місцеві органи соціального захисту населення та відділення Фонду соціального захисту інвалідів про створення (пристосування) робочих місць для працевлаштування інвалідів; інформувати державну службу зайнятості та місцеві органи соціального захисту населення про вільні робочі місця та вакантні посади, на яких може використовуватися праця інвалідів.

Відповідачем до матеріалів справи надано додаток до колективного договору на 2005 рік, затверджений зборами трудового колективу від 15.01.05, який передбачає комплексні заходи щодо створення робочих місць для інвалідів, протокол від 19.01.05 засідання комісії по проведенню атестації п'яти робочих місць, які створені для працевлаштування інвалідів. Карта умов праці за робочими місцями для інвалідів відповідачем узгоджена з Головним санітарним лікарем та Головою комісії МСЕК. Відповідач 02.06.05 направив на адресу Куликівського районного центру зайнятості листа № 2/7 з проханням направити для працевлаштування осіб-інвалідів.

Куликівська районна державна адміністрація листом № 752 від 31.05.06, Куликівський районний центр зайнятості листом № 218 від 07.06.06 повідомили Господарському суду Чернігівської області про те, що протягом 2005 року до них не зверталися особи з обмеженими можливостями за послугами з працевлаштування.

Частиною 2 статті 218 Господарського кодексу встановлено, що учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що він вжив усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.

Відповідач у справі-учасник господарських відносин вжив усіх передбачених чинним законодавством заходів щодо забезпечення працевлаштування інвалідів, отже на нього не може бути покладена відповідальність за відсутність інвалідів, які бажають працевлаштуватися.

За таких обставин, колегія суддів вважає, що постанова Господарського суду Чернігівської області від 15.06.06 по даній справі відповідає вимогам чинного законодавства, фактичним обставинам і матеріалам справи, підстав для її скасування не вбачається.

УХВАЛИВ:

1. Постанову Господарського суду Чернігівської області від 15.06.2006у справі № 2/146-а залишити без змін, а апеляційну скаргу Відділення Фонду соціального захисту інвалідів у Чернігівській області без задоволення.

2. Матеріали справи № 2/146-а повернути до Господарського суду Чернігівської області.

3. Ухвала набуває законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена протягом одного місяця з дати її прийняття шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Капацин Н.В.

Судді

Данилова Т.Б. (переведена)

Розваляєва Т.С.