Ухвала від 17.01.2013 по справі 1708-1251-12

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Головуючий у 1-й інстанції: Мішура В.С.

Суддя-доповідач:Котік Т.С.

ПОСТАНОВА

іменем України

"17" січня 2013 р. Справа № 1708-1251-12

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Котік Т.С.

суддів: Євпак В.В.

Малахової Н.М.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Здолбунівського районного суду Рівненської області від "19" листопада 2012 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити дії ,

ВСТАНОВИВ:

У травні 2012 року позивач звернувся до суду з вказаним позовом та просив визнати дії відповідача протиправними щодо відмови у нарахуванні та виплаті основної та додаткової пенсій, у зв'язку із зміною групи інвалідності з 01.03.2010р. та зобов'язати відповідача з 01.03.2010р. нарахувати та виплатити пенсії з урахуванням отриманих сум відповідно до ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком.

Згідно із заявою від 22.11.2012р. позивач уточнив позовні вимоги та просив:

- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплатити йому основну пенсію відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 2 мінімальних пенсій за віком за період з 01.03.2010р. по 20.01.2011р. та в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком починаючи з 20.01.2011р.;

- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплатити йому додаткову пенсію відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 25% мінімальної пенсії за віком за період з 01.03.2010р. по 20.01.2011р. та в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком починаючи з 20.01.2011р. (а.с.28-30).

Постановою Здолбунівського районного суду Рівненської області від 29 листопада 2012 року позовні вимоги задоволено частково.

Поновлено позивачу процесуальний строк для звернення до суду з даним позовом.

Визнано протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області щодо відмови позивачу в здійсненні перерахунку пенсії відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та щомісячної додаткової пенсії відповідно до ст. 50 того ж Закону.

Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 8 (восьми) мінімальних пенсій за віком та щомісячної додаткової пенсії відповідно до ст. 50 того ж Закону за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком з розміру, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», починаючи з 20.01.2011 року по 23.07.2011 року.

У решті вимог відмовлено.

Вважаючи, що постанова суду першої інстанції прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, позивач звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій просить змінити постанову та прийняти нову постанову, якою:

- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплатити йому основну пенсію відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 2 мінімальних пенсій за віком за період з 01.03.2010р. по 20.01.2011р. та в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, встановленого ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", починаючи з 20.01.2011р.;

- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплатити йому додаткову пенсію відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 25% мінімальної пенсії за віком за період з 01.03.2010р. по 20.01.2011р. та в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, встановленої ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", починаючи з 20.01.2011р.

Розглянувши справу та перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах, передбачених ст. 195 КАС України, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає до часткового задоволення, виходячи з наступного.

Статтею 49 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Як встановлено судом першої інстанції, позивач був інвалідом 3 групи і віднесений до 1 категорії осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, а з 01.03.2010р. позивачу встановлено 2 групу інвалідності. Позивач одержує пенсію по інвалідності на підставі статті 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю на підставі статті 50 цього ж Закону.

Відповідно до частини 4 статті 54 вищезазначеного Закону, яка визначає підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1 та у зв'язку з втратою годувальника, в усіх випадках розміри пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по 2-й групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком.

Згідно зі статтею 50 цього Закону інвалідам 2-ї групи віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 75 відсотків мінімальної пенсії за віком. Виплата додаткової пенсії відповідно до статті 53 зазначеного Закону здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.

Розрахунок пенсії позивачу здійснено виходячи із встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 3 січня 2002 року № 1 "Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету".

У відповідності до статті 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

З огляду на викладене, суд першої інстанції дійшов до обґрунтованого висновку, що при визначенні розміру виплат застосуванню підлягає саме ст.ст. 50 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а не відповідні постанови, які регулюють зазначені виплати, та істотно звужують обсяг встановлених законом прав.

Порядок обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 1997 року № 523. Вказана Постанова є чинною та її положення стосовно критеріїв обчислення розмірів пенсій відповідають положенням статей 50, 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Пунктом 2 Постанови від 3 січня 2002 року № 1 "Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету", всупереч положень статей 50, 54 вищезазначеного Закону, Кабінет Міністрів України установив розміри сум, з яких проводиться розрахунок пенсій, при тому що ці суми не відповідають розмірам мінімальної пенсії за віком, а тому судом першої інстанції обґрунтовано задоволено вимоги позивача.

Таким чином, вихідним критерієм обрахунку державної та додаткової пенсій є мінімальна пенсія за віком. Мінімальний розмір пенсії за віком згідно зі статтею 28 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-ІУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Виходячи із загальних засад пріоритету законів над підзаконними актами при вирішенні цього спору, колегія суддів приходить висновку, що при розрахунку державної та додаткової пенсій, передбачених статтями, наведеними вище, застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлений в законі про Державний бюджет України на відповідний рік, із якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.

Положення частини 3 статті 28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не є перешкодою для застосування даної величини (мінімального розміру пенсії за віком) для обрахування інших пенсій чи доплат пов'язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого частиною 1 цієї статті, мінімального розміру пенсії за віком, а тому доводи апеляційної скарги з приводу помилкового застосування норм вказаного закону до спірних правовідносин, є безпідставними.

Посилання позивача в апеляційній скарзі на те, що суд першої інстанції необґрунтовано задовольнив позовні вимоги лише до 23.07.2011р. не заслуговує на увагу, з урахуванням наступного.

Згідно із п.4 Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" (від 23.12.2010 року №2857-VI) у 2011 році норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", статей 14, 22, 37 та частини третьої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.

На виконання зазначених положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №745 "Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету", що набрала законної сили 23.07.2011року. Даною постановою визначено конкретні розміри основної та додаткової пенсій для осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Рішенням Конституційного Суду України від 26.12.2011р. пункт 4 розділу VII "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" від 23.12.2010р. №2857-VI визнано таким, що відповідає Конституції України (є конституційним). Тобто, починаючи з 23.07.2011 року, нарахування і виплата пенсій згідно ст.ст.50,54 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" проводиться у розмірах, визначених постановою КМУ "Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету" №745 від 06.07.2011 року.

Також, є обгрунтованим висновок суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог позивача щодо виплати основної та додаткової пенсії за період з 20.01.2011 року, оскільки саме по вказану дату виконано постанову Здолбунівського районного суду Рівненської області від 01 лютого 2010 року, яка залишена без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 20.01.2011року.

Разом з тим, при ухваленні судового рішення, суд першої інстанції не звернув уваги на те, що з 01.03.2010 року позивач з третьої групи інвалідності перейшов на другу, що потягло збільшення виплат передбачених ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а тому його вимоги про донарахування та виплату основної пенсії у розмірі 2 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію у розмірі 25% мінімальної пенсії за віком за період з 01.03.2010р. по 20.01.2011р. у зв'язку із зміною групи інвалідності є обгрунтованими та підлягають задоволенню, оскільки згідно попереднього рішення суду такі виплати проведено як інваліду третьої групи.

У зв'язку з викладеним, постанову суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні позову підлягає скасуванню з прийняттям нової - про зобов'язання відповідача здійснити ОСОБА_3 донарахування та виплатити основну пенсію в розмірі 2 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію у розмірі 25% мінімальної пенсії за віком за період з 01.03.2010р. по 20.01.2011р.

Постанову суду в частині задоволення позовних вимог залишено без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 20.12.2012 року.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 201, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити частково.

Постанову Здолбунівського районного суду Рівненської області від "19" листопада 2012 р. скасувати в частині відмови у донарахуванні пенсії відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 2 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 25% мінімальної пенсії за віком, за період з 01.03.2010р. по 20.01.2011р. та прийняти нову постанову.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області щодо відмови у здійсненні ОСОБА_3 донарахування та виплати основної та додаткової пенсій відповідно до ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у зв"язку із зміною групи інвалідності.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області здійснити донарахування та виплатити ОСОБА_3, як інваліду 2-ї групи, основну пенсію відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 2-х мінімальних пенсій за віком, встановленої ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за період з 01.03.2010р. по 20.01.2011р. та додаткову пенсію відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 25% мінімальної пенсії за віком, встановленої ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за період з 01.03.2010р. по 20.01.2011р. з урахуванням виплачених сум.

У решті постанову залишити без змін.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Т.С. Котік

судді: В.В. Євпак Н.М. Малахова

Роздруковано та надіслано:

1- в справу

2 - позивачу ОСОБА_3 АДРЕСА_1,35705

3- відповідачу Управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області вул. Мазепи, 2,м.Здолбунів,Рівненська область,35705