Головуючий у 1-й інстанції: Кулініч Я.В.
Суддя-доповідач:Котік Т.С.
іменем України
"17" січня 2013 р. Справа № 0617/15347/12
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Котік Т.С.
суддів: Євпак В.В.
Малахової Н.М.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області на постанову Овруцького районного суду Житомирської області від "23" листопада 2012 р. у справі за позовом ОСОБА_4 до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити дії ,
У листопаді 2012 року ОСОБА_4 звернувся до суду з вказаним позовом та просив зобов'язати відповідача перерахувати компенсацію вартості домоволодіння АДРЕСА_1, встановивши її в сумі 80171,58 грн. з урахуванням коефіцієнта індексації житла 1,18 та 1,34. В обґрунтування позову посилався на те, що будинок зданий на баланс сільської ради та він перебуває на черзі для отримання компенсації. З моменту постановки на чергу вартість об'єктів житлового фонду індексувалась за коефіцієнтами 1,18 та 1,34, а тому сума компенсації, на його думку, має бути перераховано з урахуванням вказаних коефіцієнтів.
Постановою Овруцького районного суду Житомирської області від 23 листопада 2012 року позов задоволено.
Зобов'язано управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації здійснити перерахунок ОСОБА_4 компенсації вартості зданого домоволодіння АДРЕСА_1 з урахуванням коефіцієнтів індексації житлового фонду 1,18 та 1,34 і встановити розмір компенсації в сумі 80171 грн. 58 коп.
В апеляційній скарзі управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду та прийняти нову - про відмову у задоволенні позовних вимог.
Сторони не скористалися своїм правом на участь в судовому засіданні: повноважних представників в засідання суду не направили, про час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином. В апеляційній скарзі відповідач просив розглядати справу за відсутності його представника. Позивачка в запереченні на апеляційну скаргу просить розглянути справу за її відсутності.
За таких підстав, з врахуванням приписів п.2 ч.1 ст.197 КАС України розгляд апеляційної скарги здійснюється судової колегією за відсутності позивачки та представника відповідача, у порядку письмового провадження.
Розглянувши справу, перевіривши законність та обгрунтованість судового рішення, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає до часткового задоволення, з огляду на наступне.
З матеріалів справи убачається, що ОСОБА_4 перебуває на черзі на виплату компенсації за здане, відповідно до ст.35 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", домоволодіння АДРЕСА_1 у розмірі 50703 грн.
Як встановлено судом першої інстанції та не заперечується сторонами, компенсацію на час розгляду справи не виплачено.
Вирішуючи спір, суд першої інстанції дійшов висновків щодо протиправності дій відповідача та наявності підстав для задоволення позовних вимог.
Проте, повністю погодитися з такими висновками не можна, виходячи з наступного.
Згідно приписів ч.1 п.8 Положення Про порядок виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забруднених територій", затвердженого постановою КМУ № 755 від 15.07.97 р. ( чинного на час перебування позивача у черзі) у разі, коли у період до перерахування грошової компенсації Кабінетом Міністрів України були прийняті нормативні акти, за якими вартість житлового фонду індексується, компенсація виплачується з урахуванням цієї індексації.
Розмір нарахованої грошової компенсації також підлягає перерахунку, якщо заява про здачу належного на праві власності майна була подана згідно з пунктами 4 і 6 цього Положення до місцевого органу виконавчої влади до дати набрання чинності нормативним актом про індексацію вартості житла, але фактично компенсація не була виплачена, нарахована за здане майно з вини державного органу або не отримана переселенцем, спадкоємцем з поважних причин.
Як убачається з матеріалів справи, наказами Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України № 76 від 05.03.2007 року, №100 від 27.02.2008 року, №133 від 31.03.2009 року було проведено індексацію об'єктів житлового фонду відповідно з коефіцієнтом 1,24 станом на 01.01.2007 року, 1,18 станом на 01.01.2008 року, 1,34 станом на 01.01.2009 року.
Зі змісту повідомлення управління праці та соціального захисту населення Овруцької РДА № 07-04/2227 від 21.06.2012 року індексація суми компенсації за втрачене на радіоактивній території майно, що належить ОСОБА_4 не проводилася у зв'язку з тим, що постановою КМ України №1243 від 18.11.2009 року не передбачено виплати компенсації з врахуванням індексації.
Задовольняючи позов щодо неправомірності дій відповідача у названій частині, суд першої інстанції дійшов обґрунтованих висновків, що застосувавши до позивача вимоги Положення, яке затверджено 18.11.2009 року, порушуються його права, оскільки позивачем з 29.10.2007 року та до 28.11.2009 року не отримано компенсацію з вини державного органу. Саме, до 28.11.2009 року, підлягали до застосування приписи пункту 8 вищезазначеного Положення, в якому було передбачено врахування індексації вартості житлового фонду для визначення розміру компенсації.
Однак, задовольняючи позовні вимоги та визначаючи розмір компенсації, суд першої інстанції не врахував, що згідно приписів п.8 Положення Про порядок виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забруднених територій", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.07.97 року № 755 (чинного на час перебування позивачки у черзі) індексація житлового фонду застосовувалася тільки при виплаті самої компенсації. Отже, саме до компетенції управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації належить проведення індексації сум, які підлягають виплаті ОСОБА_4
З огляду на вищенаведене, постанова суду першої інстанції підлягає зміні із зазначенням про зобов'язання відповідача перерахувати належну позивачу компенсацію із врахуванням індексації вартості житлового фонду станом на 28.11.2009 року, згідно нормативних актів, прийнятих до цієї дати.
Доводи апеляційної скарги, що згідно приписів постанови Кабінету Міністрів України від 18.11.2009 № 1243, якою затверджено Порядок виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забруднених територій, позивач втратив право на суму компенсації з врахуванням індексації вартості об'єктів житлового фонду, є безпідставними.
Відповідно до ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Також, Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.
Згідно приписів ст.35 вказаного Закону та Положення про порядок виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забруднених територій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.07.1997 № 755 позивач мав право на отримання грошової компенсації - відшкодування вартості жилого будинку в повному розмірі, за цінами, встановленими на момент припинення права власності. Окрім того, згідно п.3 ч.1 ст.13 цього ж Закону визначено, що держава бере на себе відповідальність за завдану шкоду громадянам та зобов'язується відшкодувати її матеріальні втрати, що їх зазнали громадяни та їх сім'ї у зв'язку з Чорнобильською катастрофою, відповідно до цього Закону та інших актів законодавства України.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області задовольнити частково.
Постанову постанову Овруцького районного суду Житомирської області від "23" листопада 2012 р. змінити.
Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації здійснити перерахунок ОСОБА_4 компенсації вартості зданого домоволодіння АДРЕСА_1 з урахуванням індексації вартості житлового фонду станом на 28 листопада 2009 року.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Т.С. Котік
судді: В.В. Євпак Н.М. Малахова
Роздруковано та надіслано:
1- в справу
2 - позивачу ОСОБА_4 АДРЕСА_2
3- відповідачу Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області вул.Леніна, 17,м.Овруч,Овруцький район, Житомирська область,11101