Справа № 2/442/411/12
2/195/24/13
14.01.2013 року с-ще Томаківка
Томаківський районний суд Дніпропетровської області у складі: головуючого судді - Омеко М.В., при секретарі - Давидовій М.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду сел. Томаківка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства "Марганецький гірничо-збагачувальний комбінат" та Новокиївської сільської ради Томаківського району Дніпропетровської області про припинення права користування земельною ділянкою, третя особа - Дніпропетровська обласна державна адміністрація, -
Позивачка звернулася до суду з позовом до Публічного акціонерного товариства «Марганецький гірничо-збагачувальний комбінат»про припинення права користування земельною ділянкою площею 0,14 га згідно плану-схеми, на котрій розташоване виробниче нежитлове приміщення площею 224 кв.м. та частину земельної ділянки, яка є необхідною для обслуговування та під'їзду до виробничого нежитлового приміщення.
Свої позовні вимоги обгрунтувала тим, що 24 липня 2001 року вона придбала за договором купівлі-продажу №127 у ВАТ «МГЗК»виробниче нежитлове приміщення площею 224 кв.м., яке розташоване на території Новокиївської сілької ради Томаківського району Дніпропетровської області.
02 червня 2008 року рішенням Томаківського районного суду Дніпропетровської області право власності на будівлю визнано за позивачем.
Згідно з витягом про державну реєстрацію прав від 25 червня 2008 року №19315900, виданим ОКП «Томаківське БТІ»за позивачем зареєстровао право власності на будівлю, яка розміщена на території Новокиївської сілької ради Томаківського району Дніпропетровської області
Дані обставини встановлені рішенням Марганецького міського суду Дніпропетровської області 04 квітня 2011 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства «Марганецький гірничо-збагачувальний комбінат»про зобов'язання вчинити певні дії.
Будівля розміщена на земельній ділянці, яка перебуває в постійному користуванні відподача.
Спірна земельна ділянка розташована на території Новокиївської сільської ради Томаківського району Дніпропетровської області, але за межами населених пунктів, отже відноситься до земель державної власності.
Відповідно до положень ст. 122 ЗК України обласні державні адміністарції передають земельні ділянки на їх території із земель державної власності у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів для всіх потреб, крім випадків, визначених частинами третьої, сьомої цієї статті.
Оскільки відповідач передав право власності на будівлю відповідачу, то припинилося право користування земельною ділянкою на котрій розташована будівля та є необхідною для її обслуговування, отже її вилучення не відбувається.
Підставами припинення права користування земельною ділянкою, зокрема, є набуття іншою особою права власності на житловичй будинок, будівлю або споруду, які розташовані на земельній ділянці.
До особи, що придбала житловий будинок, будівлю або споруду переходить право власності на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни цільового призначення, у розмірах, встановлених законом.
Якщо договором про відчуження житлового будинку, будівлі або споруди розмір земельної ділянки не визначений, до набувача переходить право власності на ту частину земельної ділянки, яка займана житловим будинком, будівлею або спорудою, та на частину земельної ділянки, яка є необхідною для їх обслуговування.
Якщо житловой будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, наданій у користуванні, то набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування тією частиною земельної ділянки, на якій вони розміщені, та частиною земельної ділянки, яка необхідна для їх обслуговування.
Крім того, позивачем було подано заяву про збільшення позовних вимог в частині площі земельної ділянки, а саме, про припинення права користування земельною ділянкою площею 0,2163 га згідно розробленого проекту землеустрою щодо земельної ділянки.
В судовому засіданні позивачка та представник підтримали заявлені вимоги та просили їх задовільнити.
Представник відповідача ПАТ "Марганецький гірничо-збагачувальний комбінат" в судовому засіданні заперечувала проти задоволення позову, посилаючись на те, що в своїй заяві позивач як на доказ своїх доводів посилається на рішення Марганецького міського суду Дніпропетровської області 04 квітня 2011 року, однак 14 липня 2011 року рішення було повністю скасовано рішенням апеляційного суду, Крім того, вважає, що даний спір не підсудний суду загальної юрисдикції, оскільки виникли на підставі укладеного між суб'єктом підприємницької діяльності ОСОБА_1 та ВАТ «МГЗК»договору купівлі-продажу нежитлового приміщення, крім того, при переході права власності на будівлю і споруду право власності на земельну ділянку або її частину може переходити на підставі цивільно-правових угод, а право користування на підставі договору оренди. В зазначеному договорі, за яким позивачка набула право власності, не визначений розмір закріпленої за цим приміщенням ділянки. Та зазначила, що позивачка не надала до суду жодних обгрунтованих розрахунків компетентного орган ущодо визначення розміру земельної ділянки, яка необхідна для обслуговування приміщення.
Представник відповідача Новокиївської сільської ради Томаківського району Дніпропетровської області залишив вирішення питання на розсуд суду, вказуючи на те що сільська рада не наділена повноваженнями стосовно спірної земельної ділянки.
Представник третьої особи Дніпропетровської обласної державної адміністрації заперечував проти задоволення вимог позивачки, обгрунтовуючи це тим, що відповідно до земельного законодавства надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Зазначив, що для одержання у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності необхідно було звернутися з клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою до відповідної сільської, селищної, міської районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України, Ради міністрів АРК, місцевої державної адміністрації. Після отримання виготовленого проекту щодо відведення земельної ділянки, відповідний орган державної влади чи місцевого самоврядування приймає рішення про надання земельної ділянки у користування. Крім того, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем, який укладається у письмовій формі. Також, зазначив, що до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів відповідні органи виконавчої влади. Статтею 143 ЗК України визначений вичерний прелік підстав для примусового припинення прав на земельну ділянку.
Суд, розглянувши матеріали даної справи, заслухавши позивача, представників сторін, третьої особи прийшов до наступного.
24 липня 2001 року ОСОБА_1 придбала за договором купівлі-продажу №127 у ВАТ «МГЗК»виробниче нежитлове приміщення площею 224 кв.м., яке розташоване на території Новокиївської сілької ради Томаківського району Дніпропетровської області.
Згідно з витягом про державну реєстрацію прав від 25 червня 2008 року №19315900, виданим ОКП «Томаківське БТІ»за позивачем зареєстровано право власності на зазначену будівлю, яка розміщена на території Новокиївської сілької ради Томаківського району Дніпропетровської області.
Згідно з Державним актом про право постійного користування 1-ДП №003940 спірна земельна ділянка державної форми власності рішенням Томаківської районної раді Дніпропетровської області від 22.09.1999 року передана в постійне користування ПАТ«Марганецький гірничо-збагачувальний комбінат»для добувної промисловості.
Відповідно вимог ст..377 ЦК України, ст..120 ЗК України до особи, яка набула право власності на будівлю переходить право користування на земельну ділянку на якій вона розміщена.
Також ст.141 ЗК України передбачено, що набуття іншою особою права власності на будівлю, розташованої на земельній ділянці є підставою для припинення права користування цією земельною ділянкою.
Але відповідно до ст.123 ЗК України надання земельних ділянок державної або комунальної вланості у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Згідно ч.4 ст. 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем, який укладається у письмовій формі.
Право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації відповідно до ст.125 ЗК України.
Статтею 18 ЗУ «Про оренду землі»передбачено, що договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.
Відповідно до п.12 розділу Х перехідних положень ЗК України до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів відповідні органи виконавчої влади.
Статтею 143 ЗК України визначений вичерний прелік підстав для примусового припинення прав на земельну ділянку.
Таким чином позивачем не дотримано визначений законодавством України порядок виділення їй для користування земельної ділянки необхідної для обслуговування будівлі та на якій вона розташована.
Крім того позивачем не надано належного обгрунтованого розрахунку розміру земельної ділянки, необхідної саме для обслуговування нежитлової будівлі, яка знаходиться в її власності. ОСОБА_1 надала до суду в обґрунтування розмірів спірної земельної ділянки проект землеустрою щодо відведення їй земельної ділянки для комерційного використання.
Дані обставини унеможливлюють задоволення позовних вимог.
На підставі наведеного та керуючись ст.377 ЦК України, ст.ст.120,121,123,141,149,150 ЗК України, ст.ст.10,11,209,212,214-215, 218 ЦПК України
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства "Марганецький гірничо-збагачувальний комбінат" та Новокиївської сільської ради Томаківського району Дніпропетровської області про припинення права користування земельною ділянкою, третя особа - Дніпропетровська обласна державна адміністрація - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти днів після проголошення рішення або отримання його копії до апеляційного суду Дніпропетровської області через Томаківський районний суд.
Суддя: М. В. Омеко