Справа: № 2а-10102/11 Головуючий у 1-й інстанції: Дутчак І.М.
Суддя-доповідач: Ісаєнко Ю.А.
"15" січня 2013 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого-судді Ісаєнко Ю.А.;
суддів: Безименної Н.В., Кучми А.Ю.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Броварської районної державної адміністрації Київської бласті на постанову Броварського міськрайонного суду Київської області від 29.09.2011 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Броварської районної державної адміністрації Київської бласті про визнання дій неправомірними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня,
У серпні 2011 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив суд визнати протиправними дії відповідача щодо недоплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня як інваліду війни І групи у розмірі 10 мінімальних пенсії за віком відповідно до ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2011 рік.
Постановою Броварського міськрайонного суду Київської області від 29.09.2011 року позов задоволено, визнано протиправними дії відповідача та зобов'язано здійснити позивачу перерахунок та виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2011 рік в розмірі десяти мінімальних пенсій за віком відповідно до ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", з урахуванням проведених виплат.
Не погоджуючись із постановою суду першої інстанції відповідач подав апеляційну скаргу в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позову.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які прийняті у порядку скороченого провадження за результатами розгляду справ, передбачених пунктами 1, 2 частини першої статті 1832.
З доповіді судді-доповідача вбачається, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, особиста участь сторін не обов'язкова.
З огляду на викладене, колегія суддів визнала за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження, як це передбачено ст. 197 КАС України.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції-без змін, виходячи із наступного.
Як встановлено судом першої інстанції позивач є інвалідом І групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни-інвалідів війни.
Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 року №3551-XII, який набрав чинності 01.01.1994 року, визначає правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них. Стаття 13 наведеного закону передбачає пільги інвалідам війни.
Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 25 грудня 1998 року N 367-XIV статтю 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" доповнено частиною четвертою такого змісту:
"Щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах: інвалідам I групи - десять мінімальних пенсій за віком; II групи - вісім мінімальних пенсій за віком; III групи - сім мінімальних пенсій за віком".
У зв'язку із прийняттям Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 4 липня 2002 року №52-IV, частину четверту слід вважати п'ятою.
Підпунктом "б" підпункту 2 пункту 20 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 р. №107-VI, який набрав чинності 01.01.2008 року, текст ч. 5 ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" змінено та викладено в новій редакції: "Щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України".
Але Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. N 10-рп/2008 зміни, внесені підпунктом "б" підпункту 2 пункту 20 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) та відповідно до п. 5 резолютивної частини рішення втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, тобто з 22 травня 2008 року.
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 04.04.2011 № 341 "Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується у 2011 році відповідно до Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань" установлено, що у 2011 році виплата разової грошової допомоги, передбаченої Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", ветеранам війни-інвалідам І групи здійснюється у розмірі 1000 гривень.
Відповідно до ч. 4 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Згідно з пунктом 6 частини першої статті 92 Конституції України виключно законами визначаються, зокрема, основи соціального захисту, а її статтею 75 встановлено, що єдиним органом законодавчої влади в Україні є парламент-Верховна Рада України.
Таким чином, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами колегія суддів вважає, що при розв'язанні таких спорів застосуванню підлягають положення Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" в редакції яка діяла до внесення змін Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 р. №107-VI.
Колегія суддів зазначає, що Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" має вищу юридичну силу в порівняні з постановою Кабінету Міністрів України від 04.04.2011 № 341 "Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується у 2011 році відповідно до Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань", та є пріоритетним у застосуванні.
За таких обставин колегія суддів приходить до висновку, що позивач має право на отримання щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у розмірі десяти мінімальних пенсій за віком як інвалід І групи за 2011 рік.
При цьому, розмір мінімальної пенсії за віком визначений у абз. 1 ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", згідно якої мінімальна пенсія за віком дорівнює прожитковому мінімуму, встановленому для осіб, що втратили працездатність.
Положення ч. 5 ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" містять пряму вказівку, що під час визначення розміру такої пенсії за основу їх обчислення як розрахункова величина береться мінімальна пенсія за віком.
Крім того, будь-яким іншим законом, крім Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", мінімальний розмір пенсії не встановлений, у зв'язку з чим відсутні підстави не застосовувати для розрахунку пенсії розмір мінімальної пенсії за віком, встановлений абз. 1 ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Таким чином, доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції, викладені в постанові та не можуть бути підставами для її скасування.
Відповідно до частини 1 статті 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що постанова суду першої інстанції ухвалена з дотриманням норм матеріального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції, у зв'язку з чим підстави для скасування постанови суду першої інстанції відсутні.
Керуючись ст.ст. 160, 197, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд апеляційної інстанції, -
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Броварської районної державної адміністрації Київської бласті залишити без задоволення, постанову Броварського міськрайонного суду Київської області від 29.09.2011 року-без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя: Ю.А. Ісаєнко
Суддя: Н.В.Безименна
Суддя: А.Ю. Кучма
Головуючий суддя Ісаєнко Ю.А.
Судді: Безименна Н.В.
Кучма А.Ю.