Постанова від 21.01.2009 по справі 09/1091а

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа №09/1091а

"21" січня 2009 р., 13 год. 30 хв. м. Черкаси

Господарський суд Черкаської області в складі головуючого - судді Курченко Н.М.,

при секретарі -Мирошниченко Б.В.

за участю представників сторін: позивача -Надьон А.Л., Мороз І.М. за довіреностями, відповідача - Лозінський М.В. за довіреністю, Оніщенко К.Г.- головний бухгалтер, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Соснівському районі до Черкаської обласної організації Українського товариства мисливців та рибалок про стягнення 53 269,71 грн., -

ВСТАНОВИВ :

19 лютого 2007 року прокурором подано адміністративний позов про стягнення з відповідача 6417,38 грн. недоїмки по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за період з 01.11.2006 року по 01.01.2007 року (нарахована сума внесків листопад, грудень 2006 року).

Позовна заява прийнята до розгляду та відкрито провадження у адміністративній справі №09/1091а.

Ухвалою суду від 16 березня 2007 року провадження у справі №09/1091а зупинено до набрання законної сили рішення у адміністративній справі №09/212а.

Ухвалою суду від 24 червня 2008 року провадження у справі поновлено з призначенням до розгляду у судовому засіданні.

31 березня 2008 року, тобто після зупинення провадження у справі №09/1091а, але до поновлення провадження у справі, позивачем подано адміністративний позов про стягнення з відповідача 45874,47 грн., у тому числі: 29813,47 грн. недоїмки по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за період з 01.01.2007 року по 20.02.2008 року, 8888,54 грн. фінансових санкцій та 7172,56 грн. пені за несвоєчасну сплату страхових внесків.

Позовна заява прийнята до розгляду та відкрито провадження у адміністративній справі №01/1677а.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 року № 1058-IV (далі -Закон №1058) відповідач, будучи зареєстрованим як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України (далі - Фонд), подавав в установленому порядку розрахунки суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті у відповідному місячному періоді, однак систематично порушував встановлені строки сплати, внаслідок чого утворювалась прострочена недоїмка, за рішеннями Фонду до нього застосовувались штрафні санкції, які в установлений строк добровільно не сплачувались, тому стали недоїмкою, отже заборгованість підлягає стягненню за рішенням суду.

Ухвалою господарського суду Черкаської області від 11 серпня 2008 року справи №09/1091а та №01/1677а були об'єднані для спільного їх розгляду, строк розгляду справи продовжений до 15 вересня 2008 року.

Після об'єднання справ, прокурор у судові засідання не з'являвся, позовні вимоги не підтримав.

Ухвалою суду від 10 вересня 2008 року призначена позапланова документальна перевірка нарахування, обчислення, сплати відповідачем страхових внесків за період з 10.11.2006 року по 24.09.2008 року, у зв'язку з чим провадження у справі зупинено до 02 жовтня 2008 року.

Ухвалою суду від 02 жовтня 2008 року провадження у справі поновлено і в цей же день знову зупинено до 12 листопада 2008 року, у зв'язку з тим, що позивачем не розглянуті заперечення відповідача по акту перевірки.

У підготовчому провадженні примирення сторін не відбулося. Сторони не дійшли згоди стосовно суми заборгованості відповідача. Для встановлення обставин справи судом від сторін вимагались нові докази, також сторони подавали клопотання про неможливість розгляду справи з поважних причин, тому відповідно до ст.150 КАС України, розгляд справи неодноразово відкладався.

В процесі розгляду справи позивач змінював позовні вимоги. Остання заява про зміну позовних вимог подана представником позивача 21.01.2009 року, у якій позивач просить:

1. Закрити провадження у справі в частині стягнення 5415,68 грн. збору, оскільки згідно акту перевірки №527 від 30.09.2008 року дана сума знята з нарахування боржника, фінансової санкції в сумі 197,58 грн. та пені в сумі 57,41 грн., які є залишком боргу у справі №05/4691а і знаходяться на примусовому виконанні;

2. Стягнути з відповідача 53269,71 грн. заборгованості станом на 30.09.2008 року, у тому числі 23374,53 грн. страхових внесків, 20577,25 грн. штрафних санкцій та 9317,93 грн. пені.

Відповідач у письмових запереченнях позовні вимоги не визнав повністю, посилаючись на їх безпідставність та необґрунтованість, порушення позивачем вимог Закону №1058, п.8.2 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, що призвело до неправильного визначення заборгованості та потягло безпідставне застосування фінансових санкцій.

У судових засіданнях:

- представники позивача підтримали позовні вимоги, викладені у заяві від 21.01.2009 року, просили їх задовольнити, спростовуючи доводи представників відповідача, посилались на те, що відповідачем неправильно ведеться облік застосованих до нього штрафних санкцій та порядок зарахувань платежів, що призвело до перекручень в обліку платника;

- представники відповідача позовні вимоги не визнали повністю з підстав, викладених у письмових запереченнях та доказували, що проблема в обліку виникла ще з 2005 року, коли позивач не списав із заборгованості відповідача суму 25570,04 грн., яка була сплачена районними підрозділами, що виділились у юридичні особи, зазначена сума була у розрахунках відповідачем зменшена, але позивачем без повідомлення відповідача, ця сума відновлена та погашена за рахунок поточних платежів з нарахуванням штрафних санкцій за прострочення оплати; позивач не вів обліку прийнятих судом рішень, серед яких були рішення, що набрали законної сили про відмову у позові, однак ці суми позивач не списав з обліку, вони продовжують обліковуватись і на них безпідставно в автоматизованому режимі продовжують нараховуватись штрафні санкції; позивач самостійно здійснював зміну призначення платежів, не повідомляючи про це відповідача, заплутав облік, на вимоги позивача відповідач переплатив 13 827,49 грн.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

Відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі -Закон №1058) відповідач зареєстрований як платник страхових внесків на загальнообов'язковому державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України (далі - Фонд).

В установленому Законом №1058 порядку відповідач щомісячно подавав до Фонду розрахунки страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування по формі встановленій Додатком №23 до пункту 11.11 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 р. №21-1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за №64/8663 (далі вживається - Інструкція).

У позовних заявах позовні вимоги визначені на підставі даних особових рахунків платника (відповідача), які ведуться Фондом в автоматизованому режимі обліку, наростаючим підсумком, з відображенням платежів платника, дати зарахування сплачених сум та їх перерозподілу в порядку календарної черговості виникнення.

Згідно даних обліку Фонду по особових рахунках за відповідачем обліковувалась недоїмка.

Актом перевірки позивача від 26.09.2005 року №350 за період діяльності відповідача з 01.07.2002 року по 20.09.2005 року була зафіксована заборгованість, як податковий борг, по страхових внесках 25361,10 грн., по пені та штрафних санкціях заборгованість відсутня.

Позивач звертався до суду з позовами про стягнення з відповідача заборгованості за відповідні звітні періоди.

Згідно ст.72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Господарським судом прийнято ряд рішень у справах за позовами Фонду до УТМР (відповідач), які набрали законної сили, а саме:

1. Рішенням господарського суду Черкаської області від 03.10.2005 року у справі №07/2954 позов задоволено повністю: стягнуто -6889,41 грн. недоїмки зі страхових внесків, 1054,99 грн. штрафу і 363,08 грн. пені. У рішенні зазначено, що недоїмка стягнута за листопад, грудень 2004р., січень, лютий, березень, квітень 2005р., штраф, пеня за рішеннями ПФУ від 07.12.2004р. №721/1020, від 26.01.2005р. №73 і від 25.03.2005р. №211/274. У даній справі заявою від 27.09.2005р. позивач зменшив розмір стягуваної суми заборгованості до 8307,00 грн. за рахунок зменшення стягуваної суми недоїмки зі страхових внесків з 19405,49 грн. до 6889,41 грн. внаслідок врахування у її погашення сплаченої відповідачем після подання позову суми 3516,08 грн. За поданими відповідачем позивачу розрахунками суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідач самостійно нарахував суму страхових внесків, яка підлягає сплаті позивачу, у розмірі 10454,38 грн. Проте, у добровільному порядку відповідач із вказаної суми страхових внесків станом на 26.05.2005р. погасив лише 48,89 грн. Недоїмка становила 10405,49 грн. (10454,38 грн. -48,89 грн.).

2. Постановою господарського суду Черкаської області від 11.05.2007 року у адміністративній справі №01/2489а у позові відмовлено повністю. У даній справі було заявлено позов про стягнення з відповідача станом на 14.04.2006 року недоїмки зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, фінансових санкцій та пені на загальну суму 35205,83 грн. Під час розгляду справи позивач просив на підставі ч. 2 ст. 157 Кодексу адміністративного судочинства України закрити провадження у справі в частині стягнення 4630,00 грн., у зв'язку зі сплатою відповідачем зазначеної суми, про що позивачем подано суду письмові заяви. У заяві від 21.12.2006 року позивач позовні вимоги зменшив та просив стягнути з відповідача 21516,49 грн. недоїмки зі сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

3. Постановою господарського суду Черкаської області від 05.10.2006 року у адміністративній справі №05/4691а позов задоволено частково. Стягнуто: 6345,12 грн. боргу, 248,15 грн. штрафних санкцій, 321,46 грн. пені. У постанові зазначено, що згідно розрахунків суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за період з 01 березня 2006 року по 31 липня 2006 року заборгованість відповідача становить 8345,12 грн. Заборгованість частково погашена у сумі 2000 грн., в підтвердження надана відповідачем копія платіжного доручення № 58 від 04 жовтня 2006 року. Рішеннями Фонду № 319 від 17 квітня 2006 року, № 335 від 10 травня 2006 року та № 522 від 05 червня 2006 року на відповідача накладено штраф на суму 248,51 грн. та стягнуто пеню в сумі 321,46 грн. Вказані рішення відповідачем не оскаржено, тому за вказаними рішеннями Фонду, визначені суми фінансових санкцій, стягнуті судом.

4. Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 12.02.2008 року у адміністративній справі 09/212а стягнуто 6090,28 грн. за період з 20.09.2006 року по 11.12.2006 року.

Таким чином, заборгованість відповідача перед Фондом стягнута за рішеннями суду по 11.12.2006 року. Отже згідно ст.72 КАС України заборгованість до вказаної дати не може враховуватись при визначенні суми боргу, що підлягає стягненню за рішенням суду у даній справі.

Позивач повинен був формувати та направляти відповідачу вимоги в порядку встановленому Інструкцією. Зокрема, Інструкція (пункти 8.2 -8.3) передбачає, що вимога формується на підставі актів документальних перевірок та облікових даних з карток особових рахунків страхувальників за формою згідно з додатком 9 цієї Інструкції (для страхувальника - юридичної особи). Відділ надходження доходів органу Пенсійного фонду України веде реєстр виданих вимог за формою згідно з додатком 11. Відповідальними за збереження інформації у реєстрах вимог є спеціалісти відділу надходження доходів. При формуванні вимоги їй присвоюється порядковий номер, який складається з трьох частин: 1-ша частина - літери "Ю" (вимога до юридичної особи) або "Ф" (вимога до фізичної особи), 2-га частина - порядковий номер, 3-тя частина - літера "У" (узгоджена вимога). Вимога формується під одним порядковим номером до повного погашення сум боргу. Після формування вимоги та внесення даних до відповідного реєстру в той самий день вимога передається працівникам, на яких покладено обов'язки з ведення діловодства та архівне зберігання документів для вручення страхувальнику. Працівник зазначеного підрозділу в день отримання вимоги надсилає (вручає) її страхувальнику, при цьому корінець вимоги залишається у Пенсійному фонді.

Вимога вважається надісланою (врученою) юридичній особі, якщо її передано посадовій особі такої юридичної особи під підпис або надіслано листом з повідомленням про вручення.

Після вручення (отримання інформації про вручення) вимоги страхувальнику працівники, на яких покладено обов'язки з ведення діловодства та архівне зберігання документів, передають корінець такої вимоги з відміткою про вручення відділу надходження доходів. Цей відділ уносить відповідні дані до реєстру вимог, підшиває корінець вимоги до справи страхувальника та:

а) якщо вимога органу Пенсійного фонду скасовується чи змінюється судом (господарським судом), то підшиває примірник (копію) рішення суду (господарського суду) до справи страхувальника поряд з корінцем від вимоги, щодо якого відбувся судовий розгляд;

б) у разі списання недоїмки у випадках, визначених статтею 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" - копія рішення про списання.

Пункт 8.4 Інструкції передбачає, що протягом десяти робочих днів із дня одержання вимоги про сплату недоїмки страхувальник зобов'язаний сплатити зазначені у вимозі суми.

Згідно з п.8.5 Інструкції у разі незгоди з розрахунком суми недоїмки, зазначеної у вимозі про сплату боргу, страхувальник узгоджує її з органами Пенсійного фонду, а у разі неузгодження вимоги із органами Пенсійного фонду має право на оскарження вимоги в судовому порядку.

Про оскарження вимоги до суду страхувальник зобов'язаний письмово повідомити протягом трьох робочих днів орган Пенсійного фонду, який направив вимогу.

Узгодження вимоги органу Пенсійного фонду здійснюється на підставі заяви страхувальника, яка розглядається органом Пенсійного фонду протягом трьох робочих днів після її отримання, та поданих страхувальником документів, що свідчать про неправильність обчислення сум недоїмки, зазначених у вимозі.

Позивач не надав доказів щодо формування та направлення відповідачу у встановленому Інструкцією порядку вимог, що унеможливлює спростування доводів відповідача про відсутність боргу, невідповідність обліку позивача фактичним платежам відповідача, прийнятим рішенням суду, згідно яких стягнуті суми заборгованості.

З матеріалів справи та даних особових рахунків вбачається, що позивач дійсно не здійснював облік стягнутих сум за рішеннями суду та сум, у стягненні яких судом відмовлено. Відкликання вимог та списання боргу, у стягненні якого судом відмовлено, позивач у встановленому Інструкцією порядку, не здійснював, що призвело до неправильного обліку суми недоїмки, відповідно, неправомірного та неправильного визначення сум пені та штрафів.

З метою встановлення причин розбіжностей та дійсного розміру недоїмки судом була призначена позапланова перевірка нарахування, обчислення, сплати відповідачем страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за період з 10.11.2006 року по 24.09.2008 року.

У період з 25 по 29 вересня 2008 року, на виконання вимог ухвали суду, Фондом здійснено перевірку нарахування, обчислення, сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідачем за період з 10.11.2006 року по 24.09.2008 року, за результатами якої складений акт №527 від 30 вересня 2008 року (а.с. 190-194) (далі -акт перевірки).

При перевірці були використані відомості про нарахування заробітної плати за 2006-2008 роки, виписки з банку та додатки до них за 2006-2008 роки, касові документа за 2006-2008 роки, розрахунки сум страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підлягають до сплати (з жовтня 2006р. по серпень 2008р.). Попередня планова перевірка проводилась 14.11.2006р. (акт №395) за період з 21.09.2005р. по 09.11.2006р., якою були встановлені завищення зобов'язання на суму 293,13 грн., завищені страхові внески на 32% на суму 86,91 грн. та занижені обов'язкове утримання на 32,38 грн.

Перевіркою встановлено:

1. Відсутні відхилення сум фонду оплати праці та інших виплат, на які нараховуються страховий збір та страхові внески;

2. Встановлені відхилення щодо нарахування страхового збору і страхових внесків за період, що перевіряється, у сумі 1082,70 грн., які виникли внаслідок того, що у березні 2007 року на ФОП працівника нараховано 4% замість 33,2% (довідка з МСЕК з 21.03.2007р.), на суму 381,80 грн. -по тарифу 33,2% та 46,00 грн. -по тарифу -4%), чим порушено ч.1 ст. 19 Закону №1058. У липні 2008 року відкориговані обов'язкові утримання за січень -грудень 2007 року відкориговані обов'язкові утримання за січень-грудень 2007 року (на суму 720,51 грн. -по тарифу 0,5-2%). У липні 2008 року відкориговані внески згідно довідки персоніфікованого обліку (на суму 849,24 грн. -по тарифу 33,2%). У лютому завищені обов'язкові утримання на суму 12,00 грн.;

3. Документи, що засвідчують пільги по нарахуванню збору подавались по 4 особам;

4. Документи, що засвідчують осіб, які отримують допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку -0 осіб;

5. За період, що перевірявся, заробітна плата виплачувалась через касу;

6. Заборгованості з виплати заробітної плати немає. Станом на 31.08.2008р. Кт 651: - за звітними даними -35609,02 грн., по бухгалтерському обліку -головні книги не надані, за словами головного бухгалтера -це її документи; за даними ПФУ -58148,09 грн., що на 22539,07 грн. більше ніж за даними бухгалтерського обліку (не проведені фінансові санкції), привести залишок до відповідності. Згідно листа товариства сума внесків нарахованих до 2004 року -25570,04 грн. була сплачена іншими районами, так як товариство реорганізоване, отже зобов'язання завищене на суму 5912,91 грн.;

7. Рух коштів по касі підприємства за період, що перевіряється не надавався в зв'язку з тим, що головний бухгалтер не надав головні книги за 2006-2008 роки;

8. Рух коштів на розрахунковому рахунку в установі банку за період, що перевіряється, не надавався.

9. Сплата сум страхових внесків: залишок на початок перевірки 29245,14 грн. за платником. За період, що перевірявся, підприємство повинно перерахувати до Пенсійного фонду станом на 24.09.2008 року 143232,28 грн., фактично перераховано, з урахуванням залишку, 84471,28 грн., заборгованість за платником становить 58761,00 грн. Авансові платежі із страхових внесків сплачувались не повному обсязі та не вчасно. За період з листопада 2006р. по вересень 2008р. з каси підприємства видавалась заробітна плата, що підтверджено касовою книгою, а авансові платежі перераховувались після видачі заробітної плати та не в повному обсязі, що підтверджено платіжними дорученнями банку, чим було зумовлене порушення п.6 ст. 20 Закону №1058.

10. Сума фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно ч. 2 прикінцевих положень Закону №1058 не нараховувалась;

11. Сума витрат по відшкодуванню фактичних витрат на виплату пенсій науковим працівникам не нараховувалась;

12. Обчислення і сплата збору з операцій купівлі-продажу валюти, купівлі-продажу нерухомого майна, з продажу ювелірних виробів із золота, платини і дорогоцінного каміння, з відчуження легкових автомобілів не проводилась.

13. Середня заробітна плата по підприємству за серпень 2008 року становить 1753,86 грн.;

14. Було порушено ч.6 ст.20 Закону №1058, так як внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування повинні бути сплачені за відповідний звітний період не пізніше ніж через 20 календарних днів із закінчення цього періоду.

У висновках акту перевірки зазначено, що:

- за період до 01.01.2004 року донарахованого зобов'язання -5912,91 грн.;

- за період після 01.01.2004 року:

- донараховано страхових внесків (32% і 4%) +1185,04 грн.;

- донараховано страхових внесків (1-5%) -102,34 грн.;

- залишок на кінець перевірки -58761,00 грн. за платником, у т.ч. внески на суму 28610,83 грн., фінансові санкції на суму 20774,83 грн., пеня на суму 9375,34 грн.

За результатами перевірки позивачем складений протокол про адміністративне правопорушення №39 від 30.09.2008р., прийняті рішення №2292 і №2293 від 01.10.2008р., та вимога про сплату боргу №Ю-163 від 02.10.2008р.

Не погоджуючись з висновками акту перевірки, протоколом, рішеннями та вимогою відповідач оскаржив їх до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (а.с. 237-240).

Рішенням №37 від 21.11.2008 року скаргу відповідача залишено без задоволення, а акт перевірки, протокол, рішення про застосування санкцій та вимогу залишено без змін (а.с. 233-236).

Матеріали перевірки позивача підтверджують доводи представників відповідача про те, що позивач обліковує суму 25570,04 грн., яка була сплачена районними підрозділами, що виділились у юридичні особи, зазначена сума була у розрахунках відповідачем зменшена, але позивачем без повідомлення відповідача, ця сума відновлена та погашена за рахунок поточних платежів з нарахуванням штрафних санкцій за прострочення оплати. Оскільки облік позивачем ведеться наростаючим підсумком із зарахуванням сплачених відповідачем сум в порядку календарної черговості їх виникнення, вказане коригування вплинуло на подальший облік недоїмки зі сплати страхових внесків.

Підтвердженим є також той факт, що позивач згідно встановленого Інструкцією порядку (п.8.6) не списав суму 35205,83 грн., у стягненні якої відмовлено згідно постанови господарського суду Черкаської області від 11.05.2007 року у адміністративній справі №01/2489а, яка набрала законної сили. Даний борг обліковується у автоматизованому режимі обліку, як прострочена заборгованість із застосуванням відповідних правових наслідків, зокрема, зарахування позивачем шляхом перерозподілу сплачених відповідачем сум страхових внесків в рахунок сплати недоїмки, у тому числі сум штрафів та пені, які не були узгодженими.

Таким чином, не можна вважати узгодженими суми, які обліковуються позивачем на особових рахунках відповідача, тому вони не можуть бути стягнені у примусовому порядку.

Позивач також направляв вимоги для примусового їх виконання до державної виконавчої служби, тому на кошти відповідача, які знаходяться на рахунках у банку, органами виконавчої служби був накладений арешт, що унеможливило сплату відповідачем страхових внесків у добровільному порядку.

Згідно розрахунку у вигляді таблиці позивача (а.с.241 - 244) вбачається, що позивачем проводився перерозподіл сплачених відповідачем поточних сум страхових внесків, в рахунок сплати недоїмки, пені та штрафних санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення, у тому числі і тих сум, які не були узгодженими, що призвело до виникнення у обліку по особовому рахунку платника недоїмки зі сплати страхових внесків.

Згідно розшифровки нарахування та сплати страхових внесків відповідача, ним за грудень 2006 року, 2007 рік та дев'ять місяців 2008 року нарахована сума страхових внесків 62832,52 грн. (5047,59 грн., грудень 2006 року + 29265,38 грн., 2007 рік + 28519,55 грн., 9 міс.2008 року). При цьому сплачено платіжними дорученнями у цей же період -71 294,86 грн. (38464,86 грн. 2007 рік + 32830,00 грн. 9 міс.2008 року), тобто більше. Позивач не заперечує зазначених сум нарахування та сплати, однак суми поточних платежів відповідача позивачем самостійно перерозподілені в погашення боргів минулих періодів, у тому числі з пені і штрафу, які не були узгоджені, оскільки були спірними і у їх стягненні згідно рішення суду було відмовлено, а також стягнення окремих виконувалось на підставі виданих позивачу виконавчих листів. При врахуванні сум, які відповідач вважає неузгодженими, в силу рішення суду про відмову у їх стягненні - 35205,83 грн., та безпідставне відновлення у вересні 2005 року обліку сум, які сплатили районні організації УТМР, -25570,04 грн., доводи відповідача про переплату сум страхових внесків відповідають обставинам справи.

Відповідно до пункту 10.11 Інструкції сплата (погашення) пені здійснюється у тому самому порядку, що і недоїмка та фінансові санкції.

У разі, коли страхувальник має несплачені суми недоїмки, пені та фінансових санкцій та здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються шляхом перерозподілу такої сплаченої суми в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення.

При цьому протягом п'яти робочих днів після закінчення базового звітного місяця орган Пенсійного фонду складає повідомлення, у якому міститься інформація про суми розподілу сплачених коштів, за формою згідно з додатком 22 цієї Інструкції, яке надсилається (вручається) такому платнику. При цьому корінець повідомлення залишається в органі Пенсійного фонду.

Повідомлення вважається надісланим (врученим) платнику, якщо його передано посадовій особі юридичної особи або фізичній особі - суб'єкту підприємницької діяльності, адвокату, приватному нотаріусу, під підпис або надіслано листом з повідомленням про вручення. Дата відправлення проставляється на корінці повідомлення.

В порушення вказаного пункту Інструкції позивач при здійсненні перерозподілу сплачених відповідачем сум страхових внесків, своєчасно не направляв відповідачу повідомлення про такий перерозподіл, що заплутало облік відповідача, оскільки останній, здійснюючи поточні платежі, обліковував їх за той період, за який він здійснив оплату.

Згідно ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Відповідно до ст. 72 КАС України, суд враховує вищенаведені рішення суду, які набрали законної сили.

Позивач відступив від встановлених Законом №1058 та Інструкцією способів обліку нарахування, обчислення, сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що є протиправним. У взаємовідносинах з платником позивач діяв упереджено з порушенням прав та інтересів платника, не вчиняв, встановлених Законом №1058 та Інструкцією, дій стосовно своєчасного направлення відповідачу вимог, повідомлень, що унеможливило їх своєчасне оскарження, та вплинуло на узгодження зобов'язань зі сплати страхових внесків, штрафів та пені. Також позивачем не проведено в установленому Інструкцією порядку, відкликання вимог, списання сум, що призвело до неправильного обліку по особових рахунках платника.

Враховуючи викладене та оцінюючи докази у справі в їх сукупності, суд вважає позовні вимоги не доведеними, тому позов задоволенню не підлягає.

Керуючись ст. ст. 94, 160-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Відмовити повністю у адміністративному позові Управління Пенсійного фонду України в Соснівському районі до Черкаської обласної організації Українського товариства мисливців та рибалок про стягнення 53 269,71 грн.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, яка підлягає поданню до Київського апеляційного адміністративного суду через господарський суд Черкаської області протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

СУДДЯ Н.М.Курченко

Постанова складена у повному обсязі 27 січня 2009 року.