18 грудня 2012 р.Справа № 2-а-4699/11/2113
Категорія: 6.1 Головуючий в 1 інстанції: Валігурська Л.В.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді -Коваля М.П.,
суддів -Потапчука В.О.,
-Семенюка Г.В.,
при секретарі -Журкіній І.І.,
за участі: представник апелянта -ОСОБА_2,
представник апелянта - ОСОБА_3,
представник прокуратури -Стаценко В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційними скаргами Виконавчого комітету Каховської міської ради Херсонської області, ОСОБА_1 на постанову Каховського міськрайонного суду Херсонської області від 30 вересня 2011 року по справі за адміністративним позовом Каховського колективного торгівельного виробничого підприємства «Меліоратор»до виконавчого комітету Каховської міської ради Херсонської області про скасування рішення; за адміністративним позовом Каховської міжрайонної прокуратури Херсонської області до виконавчого комітету Каховської міської ради Херсонської області в особі Каховського міського голови Карасевича Олександра Петровича про скасування рішення, треті особи, які не заявляють самостійних вимог: ОСОБА_6, ОСОБА_1,-
Каховське колективне торгівельне виробниче підприємство «Меліоратор»звернулося до суду з позовом, в якому просить скасувати як незаконне рішення виконкому Каховської міської ради Херсонської області №215 від 17.05.2011 року «Про скасування рішення виконкому від 28.08.2007 року №411 «Про затвердження раніше збудованих об'єктів містобудування м. Каховки», стягнути з відповідача на користь позивача судові витрати в сумі 3,40 грн.
Каховська міжрайонна прокуратура 27.07.2011 року звернулась до суду з позовом про скасування рішення виконавчого комітету Каховської міської ради №215 від 17.05.2011 року «Про скасування рішення виконкому від 28.08.2007 року №411 «Про затвердження раніше збудованих об'єктів містобудування м. Каховки»як незаконне.
Ухвалою Каховського міськрайонного суду Херсонської області від 10.08.2011 року вказані позови об'єднані в одне провадження.
Постановою Каховського міськрайонного суду Херсонської області від 30 вересня 2011 року позов Каховського колективного торгівельного виробничого підприємства «Меліоратор»та позов Каховської міжрайонної прокуратури задоволено. Визнано незаконним та скасовано рішення виконавчого комітету Каховської міської ради Херсонської області від 17.05.2011 року №215 «Про скасування рішення виконкому від 28.08.2007 року №411 «Про затвердження раніше збудованих об'єктів містобудування м. Каховки».
Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням суду першої інстанції відповідач та третя особа - ОСОБА_1 подали апеляційні скарги, в яких просять скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні адміністративних позовів, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права.
В судове засідання представник відповідача - виконавчого комітету Каховської міської ради Херсонської області, представник третьої особи та представник прокуратури з'явились та надали свої пояснення; представник позивача - Каховського колективного торгівельного виробничого підприємства «Меліоратор»та третя особа - ОСОБА_6 не з'явились, про дату, час та місце проведення судового засідання були повідомлені належним чином та своєчасно, що підтверджується наявними в матеріалах справи повідомленнями про вручення повісток про виклик до суду (а.с.7-8,25,31).
Колегія суддів порадившись на місці та заслухавши думку осіб, що з'явились в судове засідання, ухвалила слухати справу за відсутністю інших учасників процесу, сповіщених належним чином про час і місце судового засідання.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як досліджено з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, рішенням виконавчого комітету Каховської міської ради від 28.08.2007 року №411 «Про затвердження раніше збудованих об'єктів містобудування м. Каховки»(прийнятого на підставі звернення Каховського КТВП «Меліоратор»та матеріалів КП «БТІ»на збудовані об'єкти) затверджено раніше збудовані об'єкти Каховському КТВП «Меліоратор» по АДРЕСА_1, а також уточнено площі магазину кафе загальною площею 749,8 кв. м., основною площею 303,8 кв. м. Зобов'язано комунальне бюро технічної інвентаризації внести поточні зміни до реєстраційної справи та видати свідоцтво на право власності даних об'єктів.
На підставі зазначеного рішення виконавчого комітету Каховської міської ради Херсонської області позивач отримав свідоцтво про право власності на нерухоме майно, видане 29.08.2007 року.
06.09.2007 року Каховське КТВП «Меліоратор»отримало витяг про реєстрацію права власності на нерухоме майно.
Згідно договору купівлі-продажу від 13.09.2007 року 50/100 часток нежитлової будівлі, кафе-магазину, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 передано у власність ОСОБА_6 Вказана нежитлова будівля складається з кафе-магазину загальною площею 749,8 кв. м., тамбуру, ганку, літнього майданчика, компресорної, навісів.
10.05.2011 року представник ОСОБА_1 -ОСОБА_2 звернувся до міського голови м. Каховки Карасевича О.П. із заявою, в якій просить розглянути на засіданні виконкому Каховської міської ради, яке відбудеться 11.05.2011 року та скасувати рішення виконкому Каховської міської ради від 28.08.2007 року №411 в частині визнання права власності за Каховським КТВП «Меліоратор»на три приміщення, які належать на праві власності ОСОБА_1, та входять до цілісної будівлі гуртожитку, розташованому за адресою АДРЕСА_2. Також, просив скасувати свідоцтво про право власності на нерухоме майно від 28.08.2007 року, яке було видано на підставі вказаного рішення.
Рішенням виконавчого комітету Каховської міської ради Херсонської області від 17.05.2011 року №215 скасовано рішення виконавчого комітету міської ради від 28.08.2007 року №411 «Про затвердження раніше збудованих об'єктів містобудування м. Каховки».
Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги виходив з того, що оскільки у Каховського КТВП «Меліоратор»на підставі рішення №411 від 28.08.2011 року виникло право власності на нежитлову будівлю, виконавчий комітет Каховської міської ради Херсонської області не мав повноважень скасувати своє попереднє рішення, оскільки у відповідності до зазначеного вище рішення виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, а суб'єкт цих правовідносин (Каховське КТВП «Меліоратор») заперечує проти його зміни.
Колегія суддів погоджується з такими доводами суду першої інстанції виходячи з наступного
Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими для виконання на відповідній території. Рішення органів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи Законом України зупиняються у встановленому законом порядку х одночасним зверненням до суду.
Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування, відповідно до Конституції України, визначає Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні».
За правилами частини 1 статті 51 Закону України «Про місцеве самоврядування України» виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є виконавчий комітет ради, який утворюється відповідною радою на строк її повноважень. Після закінчення повноважень ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради її виконавчий комітет здійснює свої повноваження до сформування нового складу виконавчого комітету.
Серед повноважень виконавчих комітетів, визначених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», в тому числі по організації місцевих ринків, ярмарків, сприянню розвитку всіх форм торгівлі, відсутні повноваження щодо відміни раніше прийнятих рішень, які є актами індивідуальної дії. Виконавчий комітет також не наділений повноваженнями щодо скасування чи зміни актів органу місцевого самоврядування після їх виконання.
Так, положеннями пункту 6 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»регламентовано, що виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради в межах своїх повноважень приймає рішення. Рішення виконавчого комітету приймаються на його засіданні більшістю голосів від загального складу виконавчого комітету і підписуються сільським, селищним, міським головою, головою районної у місті ради.
Частиною 9 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»передбачено, що рішення виконавчого комітету ради з питань віднесених до власної компетенції виконавчих органів ради, можуть бути скасовані відповідною радою. Пунктом 10 цієї ж статті передбачено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Статтею 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»визначена виключна компетенція міських рад, повноважень, щодо скасування прийнятих власних рішень не передбачено.
Рішенням Конституційного суду у справі №7-рп від 16 квітня 2009 року за конституційним поданням Харківської міської ради щодо офіційного тлумачення положень частини 2 ст.19, ст.144 Конституції України, ст.25, ч.14 ст.46, ч.1, 10, ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»визначено, що закріплені у статті 144 Конституції України і статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»норми про акти органів місцевого самоврядування, крім юридичної форми реалізації завдань і функцій, визначають порядок прийняття і перевірки рішень органів місцевого самоврядування. В Законі встановлено, що ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України та законами України до їх відання, і що рішення відповідної ради може бути внесене на повторний розгляд цієї ж ради (стаття 25, частина четверта статті 59). Конституційним Судом України було також зазначено, що в Конституції України закріплено принцип, за яким права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність (стаття 3). Органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність перед юридичними і фізичними особами (стаття 74). Таким чином, органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Це є «гарантією стабільності суспільних відносин»між органами місцевого самоврядування і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення, що узгоджується з правовою позицією, викладеною в абзаці другому пункту 5 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 13 травня 1997 року N 1-зп у справі щодо несумісності депутатського мандата. Ненормативні правові акти органу місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, тому вони не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання.
Таку ж позицію викладено у ч.2 п.8 постанови Пленуму Верховного Суду України від 16.04.2004 року №7 «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ»(з наступними змінами і доповненнями): органи виконавчої влади не можуть скасовувати рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення.
Зі змісту рішення виконавчого комітету Каховської міської ради Херсонської області від 28.08.2007 року №411 «Про затвердження раніше збудованих об'єктів містобудування м. Каховки», яке скасовано рішенням виконавчого комітету міської ради від 17.05.2011 року №215 вбачається, що воно відноситься саме до ненормативного акту, оскільки містить конкретний припис і вичерпав свою дію своїм виконанням, а саме: видачею свідоцтва про право власності на нежитлову будівлю, кафе-магазин, розташований по АДРЕСА_1. Також, колегія суддів, враховує, що згідно договору купівлі-продажу від 13.09.2007 року 50/100 часток нежитлової будівлі, кафе-магазину, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 передано у власність ОСОБА_6
Таким чином, оскільки на підставі рішення виконавчого комітету міської ради від 28.08.2007 року №411 «Про затвердження раніше збудованих об'єктів містобудування м. Каховки»виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів ККТВП «Меліоратор»щодо користування та володіння нежитловою будівлею, скасування цього рішення відповідачем безумовно порушує конституційні права громадян і є самостійною підставою для поновлення таких прав у судовому порядку.
Крім того, колегія суддів наголошує, що приймаючи рішення від 17.05.2011 року №215, яким скасовано рішення виконавчого комітету міської ради від 28.08.2007 року №411 «Про затвердження раніше збудованих об'єктів містобудування м. Каховки»виконавчий комітет Каховської міської ради Херсонської області не встановив, зокрема, порушення державних будівельних норм, порушення вимог органів Державного будівельного контролю, Державного санітарно-епідеміологічного, пожежного нагляду та інших, які були припущені під час будівництва, а також не зробив висновків щодо невідповідності висновків рішення про затвердження раніше збудованих об'єктів містобудування м. Каховки вимогам Закону.
Також, колегія суддів не приймає до уваги посилання апелянта на рішення Каховської міської ради Херсонської області від 29.09.2011 року № 289/16 «Про скасування рішень виконкому від 28.08.2007 року № 411 «Про затвердження раніше збудованих об'єктів містобудування м. Каховки», від 17.05.2011 року № 215 «Про скасування рішення виконкому від 28.07.2007 року № 411 «Про затвердження раніше збудованих об'єктів містобудування м. Каховки»», оскільки зазначене рішення Ради фактично дублює рішення від 17.05.2011 року № 215, що є предметом розгляду даної справи та яке станом на момент набрання чинності рішення від 29.09.2011 року № 289/16 (03.10.2011 року) визнано судом незаконним та скасовано, а це означає, що воно не може прийматись колегією суддів до уваги, оскільки не відповідають вимогам, що встановлені статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Отже, наведені в апеляційній скарзі доводи не викликають сумнівів щодо правильності висновків суду першої інстанції та застосування норм матеріального і процесуального права.
Оцінюючи викладені обставини в їх сукупності, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно та у достатньому обсязі встановив обставини справи, і ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Підстав для скасування чи зміни постанови суду першої інстанції колегія суддів не вбачає, а доводи апеляції вважає такими, що висновків суду не спростовують.
Керуючись ст.ст. 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційні скарги Виконавчого комітету Каховської міської ради Херсонської області, ОСОБА_1 на постанову Каховського міськрайонного суду Херсонської області від 30 вересня 2011 року - залишити без задоволення.
Постанову Каховського міськрайонного суду Херсонської області від 30 вересня 2011 року по справі за адміністративним позовом Каховського колективного торгівельного виробничого підприємства «Меліоратор»до виконавчого комітету Каховської міської ради Херсонської області про скасування рішення; за адміністративним позовом Каховської міжрайонної прокуратури Херсонської області до виконавчого комітету Каховської міської ради Херсонської області в особі Каховського міського голови Карасевича Олександра Петровича про скасування рішення, треті особи, які не заявляють самостійних вимог: ОСОБА_6, ОСОБА_1 -без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає чинності негайно та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом 20 днів після набрання чинності безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Повний текст ухвали виготовлений 21 грудня 2012 року.
Головуючий суддя: /М.П. Коваль/
Суддя: /В.О. Потапчук/
Суддя: /Г.В. Семенюк /