26 листопада 2012 року 12:00 Справа № 0870/7853/12 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Татаринова Д.В., при секретарі Урсуленко Ю.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду матеріали адміністративної справи за позовом Бердянського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Державної інспекції сільського господарства в Запорізькій області до Бердянської районної державної адміністрації Запорізької області за участю третіх осіб: 1. ОСОБА_1, 2. ОСОБА_2, 3. ОСОБА_3, 4. ОСОБА_4, 5. ОСОБА_5, 6. ОСОБА_6, 7. ОСОБА_7, 8. ОСОБА_8, 9. ОСОБА_9, 10. Відділу Держкомзему у Бердянському районі Запорізької області, про скасування розпорядження, -
за участю:
від прокурора: не прибув,
від позивача: не прибув,
від відповідача: не прибув,
від третіх осіб 1-10: не прибули;
14.08.2012 до Запорізького окружного адміністративного суду (далі - суд) надійшов адміністративний позов Бердянського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Державної інспекції сільського господарства в Запорізькій області (далі - позивач) до Бердянської районної державної адміністрації Запорізької області (далі - відповідач) за участю третіх осіб: ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, відділу Держкомзему у Бердянському районі Запорізької області, у якому прокурор просить суд скасувати розпорядження голови Бердянської районної державної адміністрації Запорізької області № 139 від 05.03.2010 «Про передачу громадянам у власність земельних ділянок на території Новопетрівської сільської ради».
Прокурор та позивач у судове засідання не з'явились, направили суду клопотання про розгляд справи без участі їх уповноваженого представника. Позовні вимоги підтримують у повному обсязі.
Згідно позовної заяви та уточнень до позову просять скасувати розпорядження відповідача від 05.03.2010 № 139 «Про передачу громадянам у власність земельних ділянок на території Новопетрівської сільської ради». На обґрунтування позовних вимог зазначають, що спірним розпорядженням затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність громадянам (згідно додатку) для індивідуального дачного будівництва за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності, які перебувають в запасі на території Новопетрівської сільської ради Бердянського району загальною площею 0,9000 га. При прийнятті спірного розпорядження, цільове призначення земельних ділянок із земель сільськогосподарського призначення в землі рекреації не змінювалось, інші рішення з цього приводу також райдержадміністрацією не приймались, що є порушенням ст.ст. 20, 21 Земельного кодексу України. За результатами перевірки, 01.08.2012 держінспектором сільського господарства в Запорізькій області складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства, в якому було зафіксовані вищенаведені факти порушень. Просять позов задовольнити.
Відповідач у судове засідання не з'явився, направив суду клопотання про розгляд справи без його участі. Також, направив письмові заперечення на позов та додаткові заперечення. Згідно заперечень просить у задоволенні позову відмовити у повному обсязі. Зазначає, по-перше, що позивачем пропущений шестимісячний строк для звернення до адміністративного суду, передбачений ст. 99 КАС України. По-друге, перед прийняттям спірного розпорядження, згідно з вимогами ч. 3 ст. 116 та ч. 6 ст. 118 Земельного кодексу України до відповідача звернулись 9 громадян з клопотаннями про одержання у власність земельної ділянки. Ними були надані визначені законодавством документи та зазначено цільове призначення земельної ділянки. Відповідачем було надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельн
ої ділянки. Проект землеустрою отримав позитивні висновки органів, які входять до комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації з землеустрою. Зі змісту тексту спірного розпорядження зрозуміло, що підлягає зміні цільове призначення цих земельних ділянок. Жодним нормативно-правовим актом не передбачено, яким саме чином та в якій формі в розпорядженні голови райдержадміністрації зазначається зміна цільового призначення земельної ділянки. Відсутність у спірному розпорядженні речення про зміну цільового призначення не означає, що цільове призначення земель було порушено. По-третє, сама перевірка дотримання вимог земельного законодавства, яка проводилась державним інспектором сільського господарства в Запорізькій області Холодніковим О.Ю. проведена з порушенням діючого законодавства. Крім того відповідач надав заяву від 19.10.2012, згідно якої зазначає, що на даний час відсутні підстави для скасування розпорядження від 05.03.2010 №139, оскільки відповідачем 10.10.2012 прийнято розпорядження за №649 «Про внесення змін до розпорядження голови райдержадміністрації від 05.03.2010 №139», яким доповнено спірне розпорядження, а саме пунктом 2 наступного змісту: 2. Перевести земельні ділянки загальною площею 0,9000 га, із земель сільськогосподарського призначення державної власності (землі запасу) в землі рекреаційного призначення державної власності з відшкодуванням витрат сільськогосподарського виробництва». На підставі вищевикладеного, просить у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
Треті особи у судове засідання не з'явились, про дату та час судового засідання були повідомлені належним чином.
Згідно з ч. 1 ст. 41 КАС України, у зв'язку із неявкою сторін, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Як вбачається з матеріалів справи, 01.08.2012 Державною інспекцією сільського господарства в Запорізькій області відповідно до вимог ч. 1 ст. 5, ст.ст. 6, 10 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», ч.1 ст.19 Закону України «Про охорону земель», пп. 4, 5 Положення про Державну інспекцію сільського господарства України, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 № 459 та на підставі вимоги Бердянської міжрайонної прокуратури проведена позапланова перевірка з питань дотримання вимог земельного законодавства при прийнятті розпорядження голови Бердянської районної державної адміністрації № 139 від 05.03.2010 «Про передачу громадянам у власність земельних ділянок на території Новопетрівської сільської ради».
Перевіркою встановлено, що розпорядженням голови Бердянської районної державної адміністрації № 139 від 05.03.2010 «Про передачу громадянам у власність земельних ділянок на території Новопетрівської сільської ради» затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність громадянам для індивідуального дачного будівництва за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності, які перебувають в запасі на території Новопетрівської сільської ради Бердянського району.
Пунктом 2 вказаного розпорядження передано у власність громадянам ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 земельні ділянки загальною площею 0,9000 га для індивідуального дачного будівництва за рахунок земель державної власності сільськогосподарського призначення (землі запасу), які розташовані на території Новопетрівської сільської ради.
За результатами перевірки складено акт перевірки від 01.08.2012.
Оцінивши представлені докази у їх сукупності суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно ст. 5 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» державний контроль за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності здійснює центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.
Відповідно до п.1 Положення про Державну інспекцію сільського господарства України, яке затверджене Указом Президента України № 459/2011 від 13.04.2011 (далі - Положення № 459), Державна інспекція сільського господарства України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.
Пунктом 4 вищезазначеного Положення, Держсільгоспінспекція України відповідно до покладених на неї завдань організовує та здійснює державний нагляд (контроль) за дотримання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю.
Згідно з п. 6 Положення, Держсільгоспінспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи-державні інспекції сільського господарства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах.
Таким чином, органом, уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах є Державна інспекція сільського господарства в Запорізькій області.
Як вбачається з наданих суду матеріалів справи, та встановлено проведеною прокуратурою перевіркою, відповідно до рішення сесії Бердянської районної ради народних депутатів № 7 від 28.12.2000 земельна ділянка, площею 2 802,06 га була передана в постійне користування Донецькій КЕЧ військової частини А-4322 Бердянського гарнізону для розміщення та обслуговування об'єктів і споруд полігону (Державний акт № 001486 виданий Бердянською районною радою 17.05.2001).
03.04.2009 виконуючий обов'язки голови Бердянської районної державної адміністрації видав розпорядженням № 192 «Про припинення права постійного користування земельною ділянкою», яким припинено право користування в/ч А-4322 Бердянського гарнізону Донецької КЕЧ земельною ділянкою, площею 2 802,06 га на території Новопетрівської сільської ради Бердянського району, у т.ч.: рілля - 1 037,38 га., пасовища - 1 581,53 га., під господарськими шляхами і прогонами - 5,26 га., забудовані землі - 116,68 га., інші землі - 59,13 га., під водою - 2,08 га., яка надавалась рішенням сесії Бердянської районної ради № 7 від 28.12.2000 для розміщення та обслуговування об'єктів і споруд полігону.
Пунктом 2 вказаного розпорядження переведено до земель запасу (землі сільськогосподарського призначення) Новопетрівської сільської ради Бердянського району земельну ділянку, площею 2 802,06 га, у т.ч.: рілля - 1037,38 га, пасовища - 1 581,53 га, під господарськими шляхами і прогонами - 5,26 га, забудовані землі - 116,68 га, інші землі - 59,13 га, під водою - 2,08 га.
Крім того, п. 3 вказаного розпорядження визнано таким, що втратив чинність Державний акт на право постійного користування землею серії ІІ-ЗП №001486, реєстраційний № 390 від 17.05.2001, виданий військовій частині А-4322 Бердянського гарнізону Донецької КЕЧ для розміщення та обслуговування об'єктів і споруд полігону.
У подальшому протягом 2010 року на підставі розпоряджень голови Бердянської райдержадміністрації землі, на які вказаним розпорядженням припинено право користування військової частини А-4322, передані у приватну власність громадян для ведення особистого селянського господарства та індивідуального дачного будівництва.
Зокрема, відповідно до розпорядження голови Бердянської РДА № 139 від 05.03.2010 «Про передачу громадянам у власність земельних ділянок на території Новопетрівської сільської ради» затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність громадянам для індивідуального дачного будівництва за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності, які перебувають в запасі на території Новопетрівської сільської ради Бердянського району.
Також, матеріалами справи встановлено, що рішенням господарського суду Запорізької області від 07.12.2010 у справі №15/45/09-4/20/10 за позовом заступника військового прокурора Запорізького гарнізону в інтересах Міністерства оборони України та Квартирно-експлуатаційного відділу м. Запоріжжя до Бердянської районної державної адміністрації визнано недійсним розпорядження голови Бердянської райдержадміністрації №192 від 03.04.2009 «Про припинення права користування земельною ділянкою». З рішення господарського суду вбачається, що Бердянською РДА при прийнятті вказаного розпорядження порушено вимоги Земельного кодексу України.
Згідно постанови Донецького апеляційного господарського суду від 15.02.2011 та постанови Вищого господарського суду України від 19.05.2011 рішення господарського суду Запорізької області від 07.12.2010 залишено без змін.
Відповідно до ст. 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
На виконання постанови Вищого господарського суду України від 19.05.2011 у справі № 15/45/09-4/20/10 головою Бердянської райдержадміністрації видано розпорядження № 483 від 20.06.2011, яким визнано таким, що втратило чинність розпорядження голови райдержадміністрації № 192 від 03.04.2009 «Про припинення права постійного користування земельною ділянкою».
Таким чином, визнання у судовому порядку недійсним розпорядження голови Бердянської РДА №192 від 03.04.2009 «Про припинення права постійного користування земельною ділянкою», яким незаконно вилучено земельну ділянку із постійного користування в/ч А-4322 є підставою для скасування всіх розпоряджень голови Бердянської РДА, які стосуються передачі у власність земельних ділянок в/ч А-4322, у т.ч. розпорядження голови Бердянської районної державної адміністрації №139 від 05.03.2010 «Про передачу громадянам у власність земельних ділянок на території Новопетрівської сільської ради».
Крім того, відповідно до ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Відповідно до ст. 118 Земельного кодексу України розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки подається Комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою (згідно ст. 186-1 ЗК України до складу Комісії входять уповноважені представники районного (міського) органу земельних ресурсів, містобудування та архітектури, природоохоронного та санітарно-епідеміологічного органу, органу охорони культурної спадщини). Підставою відмови у погодженні проекту може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.
Як встановлено перевіркою, 25.02.2010 за №103/10 відділом містобудування та архітектури Бердянської райдержадміністрації надано висновок про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок загальною площею 0,9 га у власність ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 для індивідуального дачного будівництва за рахунок земель державної власності сільськогосподарського призначення (землі запасу), які розташовані на території Новопетрівської сільської ради.
Крім того, у вищезазначеному висновку було зазначено, що Висновок «Про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність» дійсний при умові набрання чинності рішення Запорізького апеляційного господарського суду. У випадку недотримання умов висновок втрачає свою чинність
Впродовж 2009-2012 років у судах різних інстанцій розглядався позов заступника військового прокурора Запорізького гарнізону в інтересах Міністерства оборони України та Квартирно-експлуатаційного відділу м. Запоріжжя до Бердянської районної державної адміністрації про визнання недійсним розпорядження голови Бердянської райдержадміністрації № 192 від 03.04.2009 з дати прийняття.
Так, ухвалою Запорізького апеляційного господарського суду від 16.11.2009 прийнято до розгляду апеляційне подання військового прокурора Запорізького гарнізону на рішення господарського суду Запорізької області від 12.10.2009 у справі №15/45/09. Постановою Запорізького апеляційного господарського суду від 23.04.2010 апеляційне подання прокурора залишено без задоволення, а вже 03.08.2010 постановою Вищого господарського суду України частково задоволено касаційне подання Військового прокурора Південного регіону України та скасовані рішення господарського суду Запорізької області та постанова Запорізького апеляційного господарського суду, а справу направлено на новий розгляд до господарського суду Запорізької області.
З пояснень начальника відділу містобудування та архітектури Бердянської райдержадміністрації Мовчан Л.В., яка підписувала висновок від 25.02.2010 № 103/10, встановлено, що умови дійсності висновку стосувались справи № 15/45/09, яка розглядалась на той час господарським судом Запорізької області та Запорізьким апеляційним господарським судом.
Таким чином, на момент прийняття розпорядження, а саме - 05.03.2010 рішення по суті спору Запорізьким апеляційний господарським судом прийнято не було, воно чинності не набрало та висновок від 25.02.2010 за № 103/10 є недійсним, у зв'язку з чим проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у відповідності до ст. 118 Земельного кодексу України, вважає суд, у встановленому законом порядку погоджено не було, а саме наявність погодженого проекту є передумовою його затвердження відповідним розпорядженням.
Згідно зі ст. 51 Земельного кодексу України земельні ділянки для дачного будівництва відносяться до земель рекреаційного призначення.
Відповідно до ст. 20 Земельного кодексу України віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земель проводиться органами виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування, вилучення (викуп) земель і затверджують проекти землеустрою або приймають рішення про створення об'єктів природоохоронного та історико-культурного призначення.
Земельні ділянки, які розташовані на території Новопетрівської сільської ради та передавались у власність мали цільове призначення землі сільськогосподарського призначення (землі запасу). Вказаний факт, крім іншого, підтверджується втратами, які були нараховані у зв'язку із вилученням сільськогосподарських земель для потреб, не пов'язаних із сільськогосподарським виробництвом.
Як вбачається з прийнятого розпорядження райдержадміністрації № 139 від 05.03.2010 цільове призначення земельних ділянок із земель сільськогосподарського призначення в землі рекреації не змінювалось, що є порушенням ст.ст. 20, 21 Земельного кодексу України. Вказане підтверджується листом Бердянської РДА від 01.08.2011 за вих. № 2290/0119.
Натомість, на виконання вказаного розпорядження Бердянської райдержадміністрації №139 від 05.03.2010 ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 передано у власність земельні ділянки та отримано державні акти на право власності на земельну ділянку площею 0,1000 га кожна, що розташована на території Новопетрівської сільської ради (за межами населеного пункту) Бердянського району Запорізької області.
Стаття 21 Земельного кодексу України визначає, що порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель є підставою для: а) визнання недійсними рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування про надання (передачу) земельних ділянок громадянам та юридичним особам; б) визнання недійсними угод щодо земельних ділянок.
За результатами перевірки, 01.08.2012 держінспектором сільського господарства в Запорізькій області складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства, в якому було зафіксовані вищенаведені факти порушень.
Статтею 17 Земельного кодексу України передбачено, що до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом (п. «а»).
Відповідно до ч. 3 ст. 122 Земельного кодексу України районні державні адміністрації на їх території передають земельні ділянки із земель державної власності у власність або користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для: а) сільськогосподарського використання; б) ведення водного господарства, крім випадків, передбачених частиною сьомою цією статті; в) будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо), крім випадків, визначених частиною сьомою цією статті.
Пунктом 12 Перехідних положень Земельного кодексу України визначено, що до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
З урахуванням визначених норм діючого земельного законодавства, суд вважає, що Бердянська районна державна адміністрація, не мала жодних правових підстав для прийняття рішень про надання у власність громадянам земельних ділянок саме для індивідуального дачного будівництва.
Стаття 14 Конституції України закріплює - земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Стаття 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 3 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Статтею 18 КАС України визначено, що справи щодо оскарження дій або бездіяльності посадових осіб чи службових осіб місцевих органів виконавчої влади розглядаються і вирішуються місцевим загальним судом як адміністративним судом або окружним адміністративним судом за вибором позивача.
Відповідно до ст. 162 КАС України, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про: 1) визнання противоправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності.
Щодо строків звернення до суду, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 99 КАС України, для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення передбачених законом вимог.
Про порушення вимог земельного законодавства при прийнятті розпорядження голови Бердянської райдержадміністрації № 139 від 05.03.2010 «Про передачу громадянам у власність земельних ділянок на території Новопетрівської сільської ради» Бердянській міжрайонній прокуратурі стало відомо під час виконання завдання прокуратури Запорізької області щодо додержання вимог земельного законодавства органами виконавчої влади при розпорядженні земельними ділянками та після отримання міжрайонною прокуратурою акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 01.08.2012 складеного державним інспектором сільського господарства в Запорізькій області, згідно якого вбачалось порушення вимог земельного законодавства при його прийнятті.
Таким чином, Бердянська міжрайонна прокуратура звернулась до суду в інтересах Державної інспекції сільського господарства в Запорізькій області в межах строків передбачених ст. 99 КАС України.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 94, 158, 160, 161, 162, 163, 167 КАС України, суд
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати розпорядження голови Бердянської районної державної адміністрації Запорізької області № 139 від 05.03.2010 «Про передачу громадянам у власність земельних ділянок на території Новопетрівської сільської ради».
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя (підпис) Д. В. Татаринов
З оригіналом згідно
Суддя Д. В. Татаринов