копія
10 січня 2013 р. Справа № 2a-1870/9761/12
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Осіпова О.О.
за участю секретаря судового засідання - Фоменко О.В.,
прокурора- Циганенко Б.М.,
представника позивача - Щерба Г.Г. ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Прокурора Тростянецького району в інтересах держави в особі Східного територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Закритого акціонерного товариства "Тростянецьагроспецбуд" про стягнення фінансових санкцій,-
Прокурор Тростянецького району звернувся до суду в інтересах Східного територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі по тексту - позивач) з позовом до закритого акціонерного товариства "Тростянецьагроспецбуд" про стягнення фінансових санкцій у сумі 5100 грн., застосованих згідно з постановами від 16.08.2012 за №158-СХ-1-Е, №157-СХ-1-Е, №156-СХ-1-Е.
В судовому засіданні прокурор Тростянецького району та представник Східного територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку позовні вимоги підтримали, пояснили, що станом на день розгляду справи заборгованість відповідача зі сплати штрафних санкцій залишається не погашеною.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився. Був належним чином повідомлений про час, дату та місце розгляду справи (а.с.33), про причини неявки суд не повідомив, заперечень стосовно позовних вимог не надсилав.
Заслухавши пояснення прокурора та представника позивача, перевіривши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, що ЗАТ "Тростянецьагроспецбуд" включено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України.
23.07.2012 року - позивачем винесені постанови про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів за виявлені правопорушення, а саме: не розкриття регулярної річної інформації за 2011 р. шляхом її розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії; не розкриття регулярної річної інформації за 2011 р. шляхом її опублікування в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України чи НКЦПФР; не розкриття регулярної річної інформації за 2011 р. шляхом її подання до територіального управління Комісії (а.с.6,8,10).
07.08.2012 року -складено акти про правопорушення на ринку цінних паперів.
16.08.2012 року -винесені постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів (а.с.17, 18, 19).
Вищезазначені постанови відповідач не оскаржив і штраф у добровільному порядку не сплатив.
Відповідно до п. 4 ст.40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» № 3480-ІУ від 23 лютого 2006 року (зі змінами) встановлено, що річна інформація про емітента є відкритою і в обсязі, встановленому Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, підлягає оприлюдненню емітентом не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, шляхом: розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів; опублікування в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку; розміщення на власному веб-сайті.
Частиною 1 та 2 статті 40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" передбачено, що регулярна інформація про емітента - регулярна інформація про емітента - річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка розкривається на фондовому ринку, в тому числі шляхом подання до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку. Звітним періодом для складання річної інформації про емітента є календарний рік
Відповідно до п. 14 ст. 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Відповідно до пункту 5 ч. 1 ст. 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" передбачено, що не опублікування, опублікування не в повному обсязі інформації або опублікування недостовірної інформації тягне за собою накладення на юридичних осіб штрафу у розмірі до 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Згідно до пункту 6 ч. 1 ст. 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" передбачено, що нерозміщення, розміщення не в повному обсязі інформації або розміщення недостовірної інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів тягне за собою накладення на юридичних осіб штрафу у розмірі до 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
За змістом п.7 ч. 1 ст. 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" передбачено, що за неподання, подання не в повному обсязі інформації або подання недостовірної інформації до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку тягне за собою накладення на юридичних осіб штрафу у розмірі до 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ч.1 Розділу IV "Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій" уповноважена особа при виявленні правопорушення виносить постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів.
Згідно з ч.3 Розділу VII "Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій" за результатами розгляду справи про правопорушення уповноважена особа має право прийняти рішення про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів.
Відповідно до п.8 ч.1 ст.11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" передбачено накладення на юридичних осіб штрафів за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів.
Таким чином, із ЗАТ "Тростянецьагроспецбуд" на користь Державного бюджету України необхідно стягнути штраф за правопорушення на ринку цінних паперів у загальному розмірі 5100 грн. 00 коп.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Прокурора Тростянецького району в інтересах держави в особі східного територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Закритого акціонерного товариства "Тростянецьагроспецбуд" про стягнення фінансових санкцій -задовольнити в повному обсязі
Стягнути із Закритого акціонерного товариства "Тростянецьагроспецбуд"(42600, Сумська область, м. Тростянець, вул. Шевченка,120А, р/р 26007319663001 в СФ КБ "Приватбанк", МФО 337546, код 03581440) на користь Східного територіального управління Національної комісії з цінних паперів (61022, м. Харків, площа Свободи, 5, Держпром, 1 під'їзд, 4 поверх, кімн. 69-74, розрахунковий рахунок 31112106700388 в ГУДКСУ в Сумській області, МФО 837013, код платежу 21081100, код ЄДРПОУ 37344688) заборгованість зі сплати штрафних санкцій в розмірі 5100 (п'ять тисяч сто) грн. 00 коп.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) О.О. Осіпова
З оригіналом згідно
Суддя О.О. Осіпова
Повний текст постанови складено та підписано 15.01.2013 року