ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
24 вересня 2012 р. № 2а-11854/10/1370
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого - судді Мричко Н.І.
за участю секретаря судового засідання Чернявської О.Д.
представника позивача Холявки І.Я.
відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області до ОСОБА_2 про спонукання до вчинення дій,-
встановив :
Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області (надалі -Інспекція ДАБК у Львівській області) звернулася до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_2, в якому просить зобов'язати відповідача виконати вимоги припису № 29 від 23.04.2012 року, а саме: припинити експлуатацію кафе-бару з залом для весіль м с.Тернопілля, не прийнятого в експлуатацію згідно чинного законодавства.
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, ОСОБА_2 всупереч вимогам законодавства у сфері архітектури та будівництва самовільно здійснено будівельні роботи з реконструкції кафе-бару з залом для весіль в с.Тернопілля Миколаївського району, чим порушено положення ст.29 та ст.30-1 Закону України «Про планування і забудову територій».
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, пояснення надав аналогічні до викладеного у позовній заяві, просив позов задовольнити повністю.
Відповідач в судовому засіданні позовні вимоги визнав, однак просив у задоволенні позову відмовити, з огляду на наступне. Станом на дату винесення припису 23.04.2010 року ним здійснено реконструкцію складу під кафе-бару з залом для весіль в АДРЕСА_1, без дозволу на виконання будівельних робіт та здійснювалась експлуатація даного об'єкту без прийняття в експлуатацію. Проте, згідно Витягу про державну реєстрацію прав № 31361750 від 20.09.2011 р. згідно рішення Господарського суду Львівської області від 16.08.2011 р. (справа № 5015/3003/11) за ОСОБА_2 визнано право власності на нежитлове приміщення розташоване за адресою: АДРЕСА_1. А відтак, вважає що станом на дану розгляду справи в суді відсутній предмет спору.
Заслухавши пояснення представника позивача, заперечення відповідача, перевіривши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що у задоволенні адміністративного позову слід задовольнити повністю з наступних підстав.
23.04.2010 року заступником начальника інспекції ДАБК Бандурою Р.Б., видано Припис № 29, згідно до якого запропоновано ОСОБА_2 усунути порушення, що полягають у здійсненні експлуатації кафе-бару з залом для весіль в с.Тернопілля, не прийнятого в експлуатацію згідно чинного законодавства та в 30-ти денний термін з дня отримання припису повідомити інспекцію про вчинені дії щодо виконання вимог даного припису.
21.06.2010 року головним державним інспектором інспекція ДАБК у Львівській області Маковецьким М.В., складено протокол № 18/50 згідно якого встановлено правопорушення, а саме: самовільне проведення реконструкції колишнього складу під кафе-бар з залом для весіль та танців в с.Тернопілля.
21.06.2010 року заступником начальника інспекції ДАБК Бандурою Р.Б., прийнята постанова № 18/8-ю, згідно якої за правопорушення у сфері містобудування, а саме: за реконструкцію кафе-бару з залом для весіль та танців в с.Тернопілля (колишній склад інвентаря) на ПП ОСОБА_2 накладено штраф у сумі 5 373 грн.
21.06.2010 року головним державним інспектором ДАБК Маковецьким М.В. на підставі направлення від 02.06.2010 року № 05-206-3/н проведено перевірку ПП ОСОБА_2 з приводу виконання припису інспекції ДАБК № 29 від 23.04.2010 року. Проведеною перевіркою встановлено, що ПП ОСОБА_2 не виконав вимог вищезазначеного припису, про що складено Акт № 18/12 від 21.06.2010 року.
02.09.2010 року головним державним інспектором інспекція ДАБК у Львівській області Маковецьким М.В., проведено перевірку виконання вимог припису інспекції № 29 від 29.04.2010 року на реконструкцію об'єкта нерухомості (колишнє складське приміщення від кафе-бар) в с.Тернопілля, яке провів ПП ОСОБА_2 У результаті перевірки встановлено порушення, а саме: самовільна експлуатація приміщення кафе-бару з залом для весіль без вводу в експлуатацію. Чим порушено абз.10 ст.1 ЗУ «Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування». За результатами перевірки складено протокол № 18/65 про правопорушення у сфері містобудування.
На підставі вищезазначеного протоколу заступником начальника інспекції ДАБК Бандурою Р.Б. прийнято постанову № 18/21-ю якою на ПП ОСОБА_2 накладено штраф в сумі 1 075 грн. Дана сума в добровільному порядку сплачена відповідачем, що підтверджується долученою до матеріалів справи копією квитанції № 115 від 14.02.2011 року.
Крім того, згідно з протоколом від 02.09.2010 року № 18/66 встановлено порушення з боку відповідача, зокрема: невиконання вимог припису № 29 від 23.04.2010 року, чим порушено абз.8 ст.1 ЗУ «Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування».
На підставі вищезазначеного протоколу, за порушення абз.8 ст.1 ЗУ «Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування»заступником начальника інспекції ДАБК Бандурою Р.Б. прийнято постанову № 18/20-ю якою на ПП ОСОБА_2 накладено штраф в сумі 850,00 грн.
Як вбачається з матеріалів справи, сума штрафних санкцій за порушення законодавства у сфері містобудування в розмірі 4 508,00 грн. відповідачем сплачена, що підтверджується копією квитанції № 116 від 14.02.2012 року.
При вирішенні даного спору суд виходив з наступного.
У відповідності до припису ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Згідно з приписом ч.2 ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства України, провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Положеннями ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
У відповідності до норми ст. 29 Закону України «Про планування і забудову територій» здійснення будівельних робіт на об'єктах містобудування без дозволу на виконання будівельних робіт або його перереєстрації, а також здійснення не зазначених у дозволі будівельних робіт вважається самовільним будівництвом і тягне за собою відповідальність згідно з законодавством.
З огляду на п.1.1 Положення «Про порядок надання дозволу на виконання будівельних робіт»дозвіл на виконання будівельних робіт з нового будівництва, реконструкції, реставрації та капітального ремонту будинків, споруд та інших об'єктів, розширення і технічного переоснащення (далі - роботи з будівництва) є документом, що посвідчує право забудовника (замовника) та генерального підрядника на виконання будівельних робіт, у відповідності до затвердженої проектної документації.
Дозвіл на виконання будівельних робіт надається інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю на основі поданих замовником документів, передбачених ст. 29 Закону України про «Планування і забудову території».
У відповідності до ст. 31 Закону України «Про планування і забудову територій»державний контроль за плануванням, забудовою та іншим використанням територій здійснюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань містобудування та архітектури, Державною архітектурно-будівельною інспекцією України та її територіальними органами, а також іншими спеціально уповноваженими органами виконавчої влади.
Матеріали справи підтверджено встановлені Інспекцією ДАБК у Львівській області порушення з боку відповідача положень ст. 29, 30-1 Закону України «Про планування і забудову територій», а саме здійснення будівельних робіт з реконструкції кафе-бару з залом для весіль в АДРЕСА_1 та самовільна експлуатація вказаного приміщення без вводу в експлуатацію.
В ході судового розгляду на підтвердження своїх доводів відповідачем надано суду Витяг про державну реєстрацію прав витягу № 31361750 від 20.09.2011 р. Згідно даного витягу вбачається, що рішенням Господарського суду Львівської області від 16.08.2011 р. (справа № 5015/3003/11) визнано за ОСОБА_2 право власності на нежитлове приміщення розташоване за адресою: АДРЕСА_1.
Як передбачено ч.1 ст.321 ЦК України, право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Частиною 2 цієї ж статті закріплено, що особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом.
Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності»встановлено правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.
У відповідності до ч. 1 ст. 3 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»передбачено, що відносини у сфері містобудівної діяльності регулюються Конституцією України, Цивільним, Господарським і Земельним кодексами України, цим Законом, законами України «Про Генеральну схему планування території України», «Про основи містобудування», «Про архітектурну діяльність», «Про комплексну реконструкцію кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду», «Про землеустрій», іншими нормативно-правовими актами.
Нормою ст. 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»передбачено прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що належать до І-ІІІ категорій складності, здійснюється шляхом реєстрації відповідною інспекцією державного архітектурно - будівельного контролю на безоплатній основі поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації.
Прийняття рішення про реєстрацію (відмову у реєстрації) декларації про готовність об'єкта до експлуатації здійснюється інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю протягом десяти робочих днів здати подання відповідних документів. Датою прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта є дата реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації або видачі сертифіката.
Інспекції державного архітектурно - будівельного контролю відмовляють у реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації, якщо така декларація подана чи оформлена з порушенням встановлених вимог.
На виконання пункту 6 розділу V Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 24.06.2011 № 91, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 11 липня 2011 року за № 830/19568 затверджений Порядок прийняття в експлуатацію індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, громадських будинків I та II категорій складності, які збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт, і проведення технічного обстеження їх будівельних конструкцій та інженерних мереж (далі Порядок).
У відповідності до п. 1.1 цей Порядок встановлює процедуру та умови прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, громадських будинків I та II категорій складності (далі - об'єкти), збудованих до 31.12.2009 без дозволу на виконання будівельних робіт, заяви про прийняття в експлуатацію яких подано до 31.12.2012, а також механізм проведення технічного обстеження їх будівельних конструкцій та інженерних мереж.
Прийняття в експлуатацію об'єктів здійснюється безоплатно Державною архітектурно-будівельною інспекцією України та її територіальними органами (далі - Інспекції) за результатами технічного обстеження їх будівельних конструкцій та інженерних мереж та за наявності документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, на якій розміщений об'єкт, шляхом реєстрації поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації (п. 3.1).
Пунктом 3.2. замовник або його уповноважена особа подає особисто або надсилає рекомендованим листом з описом вкладення до Інспекції за місцезнаходженням об'єкта заяву про прийняття в експлуатацію об'єкта за формою, до якої додаються:
- два примірники заповненої декларації;
- звіт про проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж об'єкта з висновком про їх відповідність вимогам надійності і безпечної експлуатації;
- засвідчені в установленому порядку копії:
- документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, на якій розміщено об'єкт;
- технічного паспорта, виданого бюро технічної інвентаризації.
Інспекція розглядає документи, зазначені у пункті 3.2 цього розділу, та приймає протягом тридцяти днів з дати їх подання рішення про реєстрацію декларації або її повернення (п. 3.3.)
Згідно з пунктом 3.4 дані, зазначені у декларації, повинні узгоджуватись з документами, які подаються разом з нею.
Інспекція повертає декларацію замовнику, якщо вона подана чи оформлена з порушенням вимог, установлених цим Порядком.(п.3.5).
Повернення декларації з інших підстав не допускається.
Датою прийняття в експлуатацію об'єкта є дата реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації (п.3.10).
У відповідності до п.п.3.11 Порядку Зареєстрована декларація є підставою для укладення договорів про постачання на прийнятий в експлуатацію об'єкт необхідних для його функціонування ресурсів - води, газу, тепла, електроенергії, включення даних про такий об'єкт до державної статистичної звітності та оформлення права власності на нього. При наявності правовстановлюючих документів щодо об'єкта, який вводиться в експлуатацію, зареєстрована декларація є також підставою для внесення змін до технічного паспорта об'єкта, виготовленого бюро технічної інвентаризації.
Пунктом 3.12. вбачається, що Замовник зобов'язаний протягом семи календарних днів з дня прийняття в експлуатацію об'єкта подати копію декларації місцевому органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування за місцезнаходженням об'єкта для подання такими органами інформації про прийнятий в експлуатацію об'єкт до органу державної статистики за формами, передбаченими звітно-статистичною документацією.
З урахуванням викладеного, судом встановлено, що відповідач набув право власності на нежитлову будівлю, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1, однак, жодної дозвільної документації про прийняття даного об'єкта в експлуатацію станом на дату розгляду справи відповідачем не надано.
За викладених обставин суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та підставними, доводи позивача, відповідачем належними та допустимими доказами не спростовані, а відтак позов підлягає до задоволення.
З урахуванням ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 4, 7-11, 14, 69-71, 72, 86, 87, 94, 159, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
адміністративний позов задовольнити повністю.
Зобов'язати ОСОБА_2 виконати вимоги припису №29 від 23.04.2010 року, а саме припинити експлуатацію кафе-бару з залом для весіль в АДРЕСА_1, не прийнятого в експлуатацію.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційного інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення а в разі складення постанови у повному обсязі у відповідності до ч.3 ст.160 цього Кодексу, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлений 28 вересня 2012 року.
Суддя Мричко Н.І.