ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
про залишення позовної заяви без руху
15 січня 2013 року № 813/308/13-а
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Сасевич О.М., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Відділу державної виконавчої служби Миколаївського районного управління юстиції про визнання неправомірними дій та визнання нечинною постанови,-
14 січня 2013 року ОСОБА_1 звернулася до Львівського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Відділу державної виконавчої служби Миколаївського районного управління юстиції, в якій просить:
-визнати протиправними дії заступника начальника ВДВС Миколаївського РУЮ Нагорняка В.Я. щодо винесення постанови про арешт майна боржника та оголошення заборони на його відчуження від 20.11.2012 року;
-визнати нечинною постанову від 20.11.2012 року заступника начальника ВДВС Миколаївського РУЮ Нагорняка В.Я. про арешт майна боржника та оголошення заборони на його відчуження з приводу накладення арешту на майно ОСОБА_1 та заборону здійснення його відчуження;
-судові витрат у справі покласти на відповідача.
Відповідно до вимог ст.107 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви, у тому числі з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, визначеним статтею 106 цього Кодексу.
Перевіривши матеріали позовної заяви, суддею встановлено, що позовну заяву подано без додержання вимог, визначених ст.106 Кодексу адміністративного судочинства України.
У відповідності до п.1 ч.2 ст.17 Кодексу адміністративного судочинства України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Згідно ч.3 ст.106 КАС України, до позовної заяви додаються її копії та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб, крім випадків подання адміністративного позову суб'єктом владних повноважень.
Однак, всупереч даній нормі, позивачем не додано до копії адміністративного позову для відповідача копій усіх документів, що зазначені у додатку до нього.
В силу положень частини третьої статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України, до позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Об'єкти справляння та розміри ставок державного мита, а також пільги щодо його сплати на сьогодні визначено Законом України «Про судовий збір»від 08.07.2011 року №3674-VI (із змінами і доповненнями).
Частиною першою статті 4 Закону України «Про судовий збір»визначено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до статті 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік», розмір мінімальної заробітної плати становить з 01.01.2013 року 1147 грн.
Частиною другою ст.4 Закону України «Про судовий збір»встановлено, що за подання до адміністративного суду позову немайнового характеру ставка судового збору становить 0,03 розміру мінімальної заробітної плати. Отже, з урахуванням розміру мінімальної заробітної плати на 1 січня 2013 року, ставка судового збору за подання до адміністративного суду позову немайнового характеру складає 34,41 грн.
Як підтверджується квитанцією №41/78 від 10.01.2013 року, доданою до матеріалів позовної заяви, позивач сплатив судовий збір у розмірі 33,54 грн. Таким чином, позивачу слід здійснити доплату судового збору у сумі 0,87 грн. відповідно до Закону України «Про судовий збір»та із врахуванням положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік», яка дорівнює різниці між сумою судового збору, що підлягає сплаті та сумою сплаченого судового збору.
Щодо процедури сплати судового збору, то слід зазначити, що судовий збір може сплачуватися як у безготівковій, так і в готівковій формі виключно через установи банків чи відділення зв'язку та справляється за місцем розгляду справи. Документом про сплату судового збору є квитанція установи банку або відділення зв'язку, які прийняли платіж або платіжне доручення, підписане уповноваженою посадовою особою банку і скріплене печаткою установи банку з відміткою про дату виконання платіжного доручення. У разі коли сплата судового збору здійснюється шляхом перерахування коштів з рахунка вкладника, відкритого в установі банку, додається довідка, засвідчена підписом контролера та скріплена печаткою установи банку. При сплаті судового збору готівкою до документа, щодо якого вчинюється відповідна дія, додається оригінал квитанції кредитної установи, яка прийняла платіж, а при перерахуванні судового збору з рахунка платника -останній примірник платіжного доручення з написом (поміткою) кредитної установи такого змісту: «Зараховано в дохід бюджету ____ грн. (дата)». Цей напис скріплюється першим і другим підписами посадових осіб, відбитком печатки кредитної установи з відміткою дати виконання платіжного доручення.
Окрім цього, реквізитами для сплати судового збору при зверненні до Львівського окружного адміністративного суду, є: отримувач коштів, рахунок отримувача, код отримувача, код банку отримувача, банк отримувача, код класифікації доходів бюджету, символ звітності, призначення платежу, код ЄДРПОУ, пункт з таблиці ставок судового збору, за яким визначено розмір судового збору (Закон України від 08.07.2011 року №3674-VI «Про судовий збір»), в графі «призначення платежу»зазначається ПІБ позивача чи назва установи, організації позивача, назва суду, де розглядається справа та код ЄДРПОУ (суду, де розглядається справа).
Як вбачається із матеріалів справи, позивачем до позовної заяви долучено квитанцію №41/78 від 10.01.2013 року про сплату судового збору у сумі 33,54 грн., що загалом свідчить про сплату судового збору не у повному обсязі та реквізити якої, не відповідають реквізитам, визначеним Головним управлінням Державної казначейської служби України у Львівській області.
Отже, квитанція №41/78 від 10.01.2013 року не містить доказів зарахування сплаченої суми судового збору до Державного бюджету України, а відтак, не може бути прийнятою судом, як належний доказ сплати позивачем судового збору.
Згідно пункту четвертого частини першої та частини другої статті 106 КАС України, у позовній заяві зазначається зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів, при цьому посилаючись на відповідні норми законодавства. На підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач надає докази, а в разі неможливості - зазначає докази, які не може самостійно надати, із зазначенням причин неможливості подання таких доказів.
Із матеріалів позовної заяви та долучених до неї документів, зокрема, у контексті наведених норм вбачається, що позивачем не надано достатніх доказів на підтвердження обставин, що у ній викладені.
Також необхідно зазначити, що копії тих документів, які долучені до позовної заяви, належним чином не засвідчені -відсутні дата, ПІБ, посада і підпис особи, яка засвідчує ідентичність копій оригіналам.
Із тексту адміністративного позову вбачається і те, що позивач замість номера шасі (кузова, рами) -XLRTE47XSОE512781 сідлового тягача «DAF 95XF 380», вказує помилковий його номер -XLRTE47XSJE512781, що не є вірним та зрозумілим.
Враховуючи вищенаведене, суддя позбавлений можливості вирішити питання щодо відкриття провадження.
У відповідності до положень ч.1 ст.108 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст.106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
З огляду на викладене вище, вважаю за доцільне залишити позовну заяву без руху з наданням позивачу строку для усунення вказаних вище недоліків.
Керуючись ст.ст.106, 108, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -
залишити позовну заяву ОСОБА_1 до Відділу державної виконавчої служби Миколаївського районного управління юстиції про визнання неправомірними дій та визнання нечинною постанови -без руху.
Позивачу усунути у строк включно до 30.01.13 року недоліки позовної заяви, що зазначені у мотивувальній частині даної ухвали.
Роз'яснити позивачу, що у разі неусунення вказаних недоліків у строк до 30 січня 2013 року включно, позовна заява, яку залишено без руху, підлягає поверненню.
Копію ухвали надіслати позивачу.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст.254 КАС України.
Суддя Сасевич О.М.