ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
10 січня 2013 року м. Львів № 2а-10364/12/1370
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М., за участі секретаря судового засідання Думич Х.М., позивача ОСОБА_1, представника позивача ОСОБА_2, представника відповідача Писарєва О.Ю., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Львівської митниці про визнання протиправним висновку та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Львівської митниці і з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 10.01.2013 року просить суд:
- визнати протиправним висновок (рішення) комісії Львівської митниці про неможливість проведення митного контролю транспортного засобу «Mercedes Vito» 115 CDI VIN-код НОМЕР_1 з наданням пільг в оподаткуванні при переселенні на постійне місце проживання в Україну;
- зобов'язати Львівську митницю провести митне оформлення вказаного транспортного засобу із звільненням від оподаткування митними платежами у зв'язку з переселенням на постійне місце проживання в Україну.
Позивач та його представник позовні вимоги підтримали повністю з наступних мотивів. Термін постійного проживання ОСОБА_1 у Королівстві Іспанія становить рік і 21 день, але термін тимчасового проживання значно довший, приблизно десять років. Позивач вважає, що для ввезення на митну територію України транспортного засобу із звільненням від оподаткування при поверненні на постійне місце проживання в Україну згідно норм Митного кодексу України в редакції, чинній з 01.06.2012р., не обов'язково проживати на території іноземної держави на постійній основі не менше трьох років, а достатньо факту тимчасового проживання. Натомість відповідач невірно потрактував положення статті 374 Митного кодексу України, звузивши зміст її норми, що і зумовило прийняття необґрунтованого рішення у формі висновку про неможливість проведення митного контролю транспортного засобу «Mercedes Vito»115 CDI VIN-код з наданням пільг в оподаткуванні.
Відповідач позов заперечив з підстав, викладених у письмових запереченнях на позовну заяву, зміст яких полягає у наступному. Судячи з відомостей, які на звернення митного органу надало управління ГІРФО ГУ МВС України у Львівській області, термін постійного проживання ОСОБА_1 у Королівстві Іспанія становить один рік та 21 день. За змістом частини 10 статті 374 Митного кодексу України, однією із умов для ввезення на митну територію України транспортного засобу без сплати митних платежів є факт проживання на території іноземної держави понад три роки. У листі від 09.07.2012 року № 11.1/7-12/7814-ЕП Держмитслужба України роз'яснила, що строк проживання на території країни, з якої прибув громадянин у зв'язку з переселенням на постійне місце проживання в Україну, визначається на підставі відомостей, що містять у паспортних документах громадянина з урахуванням актів законодавства України, що регламентують процедуру імміграції в Україні іноземців та осіб без громадянства; оформлення виїзду/залишення на постійне місце проживання громадян України. На підставі вимог митного законодавства щодо митного контролю та митного оформлення транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України, комісія Львівської митниці, встановивши, що термін постійного проживання ОСОБА_1. на території іноземної держави становить менше, аніж три роки, дійшла висновку про неможливість проведення митного оформлення належного ОСОБА_1 транспортного засобу з наданням пільг в оподаткуванні. Представник відповідача таку позицію підтримав, просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Суд заслухав пояснення позивача, представників сторін, повно та всебічно дослідив докази, якими вони обґрунтовують свої вимоги та заперечення та встановив наступні фактичні обставини справи:
У паспорті громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_2, виданому 30.09.1998 року, зроблено відмітку про те, що 18 травня 2011 року ОСОБА_1 прийнятий на постійний консульський облік у Посольстві України в Королівстві Іспанія. 23 травня 2012 року ОСОБА_1 знятий з консульського обліку у посольстві України у Королівстві Іспанія, у зв'язку з поверненням в Україну на постійне місце проживання, про що у його закордонному паспорті також проставлено відповідний штамп. Тому попередній штамп про прийняття на облік було анульовано. 08 серпня 2012 року ОСОБА_1 отримав паспорт громадянина України серії НОМЕР_3, виданий Пустомитівським РВГУ МВС України у Львівській області.
У зв'язку з поверненням на постійне місце проживання в Україну у червні 2012 року позивач ввіз на митну територію належний йому транспортний засіб «Mercedes Vito»115 CDI VIN-код НОМЕР_1. Позивач подав митну декларацію від 02.06.2012 року, згідно з якою зазначений транспортний засіб він мав намір ввезти із звільненням від сплати митних платежів. Проте, комісія Львівської митниці за наслідками вивчення питання про можливість здійснення митного оформлення цього автомобіля зі звільненням від оподаткування дійшла висновку про те, що для цього немає передбачених у статтею 374 Митного кодексу України підстав, відтак відмовила ОСОБА_1 у наданні погодження. Копію даного рішення у формі аркуша погодження долучено до матеріалів даної справи.
У листі від 06.08.2012 року за № 22/96-10879 Львівська митниця повідомила ОСОБА_1 про те, що в рамках вирішення питання про наявність підстав для надання пільг в оподаткуванні було скеровано запит до Управління ГІРФО ГУ МВС України у Львівській області щодо надання інформації про переселення ним на постійне місце проживання до Королівства Іспанія та повернення на постійне місце проживання в Україну. Судячи з отриманої інформації, термін проживання ОСОБА_1 на постійні основі у Королівстві Іспанія становить один рік та 21 день. Відповідач зазначив, що стаття 374 Митного кодексу України передбачає трирічний строк проживання на території іноземної держави, як одну з умов для звільнення від оподаткування транспортного засобу при поверненні на постійне місце проживання в Україну; оскільки ОСОБА_1 постійно проживав в Королівстві Іспанія менше трьох років, то підстав для митного оформлення «Mercedes Vito»115 CDI VIN-код без сплати митних платежів немає. Не погодившись з такими висновками комісії Львівської митниці ОСОБА_1 звернувся з даним позовом до суду і на підставі наведених вище мотивів просить задовольнити його позовні вимоги.
Отже, матеріалами справи підтверджуються наступні фактичні обставини, що мають значення для правильного вирішення спору:
1) ОСОБА_1 з 20.07.2001р. по 17.05.2011р. перебував на обліку в Посольстві України в Королівстві Іспанія як громадянин України, що тимчасово проживає в Іспанії;
2) з 18.05.2011р. ОСОБА_1 взятий на облік як такий, що постійно проживає в Королівстві Іспанія, про що зроблено відповідну відмітку в паспорті громадянина України для виїзду закордон, а паспорт громадянина України знищено;
3) в червні 2012 року ОСОБА_1 повернувся в Україну, 07.06.2012р. отримав довідку для документування внутрішнім паспортом, а 08.06.2012р. отримав паспорт громадянина України та зареєстрував постійне місце проживання на території України. Відмітка про постійне проживання в Королівстві Іспанія в паспорті громадянина України для виїзду закордон анульована.
4) транспортний засіб «Mercedes Vito»115 CDI VIN-код НОМЕР_1 перебував на постійному обліку за ОСОБА_1 як власником в Королівстві Іспанія більше року, ввезений в Україну 02.06.2012р. -після набрання чинності Митним кодексом України в новій редакції.
Дані обставини сторонами визнаються -спір щодо фактичних обставин справи відсутній. Спір між сторонами виник з причини різного тлумачення частини 10 статті 374 Митного кодексу України щодо визначення строку проживання на території іншої країни, необхідного для звільнення від оподаткування при ввезенні на митну територію України транспортного засобу особою, що повертається на постійне місце проживання в Україну.
Під час вирішення даного спору суд керувався наступними нормами законодавства:
Визначення постійного місця проживання закріплено у підпункті 45 частини 1 статті 4 Митного кодексу України, під яким розуміється місце проживання на території будь-якої держави не менше одного року громадянина, який не має постійного місця проживання на території інших держав і має намір проживати на території цієї держави протягом будь-якого строку, не обмежуючи таке проживання певною метою, і за умови, що таке проживання не є наслідком виконання цим громадянином службових обов'язків або зобов'язань за договором (контрактом).
Наказом від 17.11.2011 року № 337 Міністерство закордонних справ затвердило Правила ведення закордонними дипломатичними установами України консульського обліку громадян України, які постійно проживають або тимчасово перебувають за кордоном, та дітей - громадян України, усиновлених іноземцями або громадянами України, які постійно проживають за кордоном (далі -Правила № 377). У пункті 1.2. цих Правил передбачено, що консульський облік полягає в реєстрації в ЗДУ громадянина України, який постійно проживає або тимчасово перебуває за кордоном, шляхом внесення даних про громадянина України до облікової картки та електронного реєстру громадян України, які постійно проживають або тимчасово перебувають за кордоном (далі - електронний реєстр), що ведеться в ЗДУ за встановленою формою, проставленні в дипломатичний паспорт України, службовий паспорт України, паспорт громадянина України для виїзду за кордон (далі - паспортний документ), проїзний документ дитини відповідної відмітки (штампу). ЗДУ обробляє відомості про громадян України, які постійно проживають або тимчасово перебувають за кордоном, та дітей - громадян України, усиновлених іноземцями або громадянами України, які постійно проживають за кордоном, отримані для прийняття на консульський облік, з дотриманням вимог законодавства України про захист персональних даних. Видами консульського обліку, відповідно до п. 1.3. цих Правил є: постійний і тимчасовий. Відповідно до пункту 1.5. Правил консульський облік здійснюється, зокрема, у випадках: постійного проживання громадянина України за кордоном на законних підставах; тимчасового перебування громадянина України за кордоном на законних підставах більше ніж три місяці. У пункті 2.1. Правил зазначено, що на постійний консульський облік приймаються громадяни України, які відповідно до чинного законодавства України є такими, що постійно проживають за кордоном.
Відповідно до пункту 3.1 Правил ведення закордонними дипломатичними установами України консульського обліку громадян України, які постійно проживають або тимчасово перебувають за кордоном, та дітей - громадян України, усиновлених іноземцями або громадянами України, які постійно проживають за кордоном, громадяни України, які планують тимчасово перебувати на законних підставах за кордоном більш ніж три місяці, включаючи штатних працівників ЗДУ та членів їх сімей, приймаються на тимчасовий консульський облік у відповідній ЗДУ на термін, зазначений у виданому компетентними органами іноземної держави дозволі, що дає право на проживання в цій іноземній державі.
Відповідно до підпункту «б»пункту 3 частини 10 статті 374 Митного кодексу України при ввезенні (пересиланні) на митну територію України громадянами звільняються від оподаткування митними платежами товари, призначені для забезпечення звичайних повсякденних потреб громадянина та початкового облаштування, що ввозяться (пересилаються) громадянами у зв'язку з переселенням на постійне місце проживання в Україну протягом шести місяців з дня видачі документа, що підтверджує право громадянина на постійне проживання в Україні, за умови документального підтвердження того, що до дня видачі цього документа громадянин проживав на території країни, з якої він прибув, не менше трьох років: транспортні засоби особистого користування, що класифікуються в одній із товарних позицій 8702, 8703, 8704 (загальною масою до 3,5 тонни), 8711 згідно з УКТ ЗЕД (у кількості однієї одиниці на кожного громадянина, який досяг 18-річного віку), за умови документального підтвердження того, що до дня видачі документа, що підтверджує право на постійне проживання в Україні, громадянин був власником (або співвласником) такого транспортного засобу не менше одного року, а транспортний засіб перебував за ним на постійному обліку (реєстрації) у відповідних реєстраційних органах країни постійного місця попереднього проживання громадянина не менше одного року, якщо даний транспортний засіб підлягає реєстрації в цій країні.
При вирішенні спору суд виходить з наступних мотивів:
За змістом пункту 3 частини 10 статті 374 Митного кодексу України, якщо громадянин України повертається на постійне місце проживання в Україну, то необхідними умовами для звільнення його від сплати митних платежів за ввезення на митну територію України належного йому транспортного засобу є:
1) документальне підтвердження того, що до дня видачі документа, що підтверджує право громадянина на постійне проживання в Україні, на території країни, з якої він прибув, такий громадянин проживав не менше трьох років;
2) документальне підтвердження того, що до дня видачі документа, що підтверджує право на постійне проживання в Україні, громадянин був власником (або співвласником) такого транспортного засобу не менше одного року, а транспортний засіб перебував за ним на постійному обліку (реєстрації) у відповідних реєстраційних органах країни постійного місця попереднього проживання громадянина не менше одного року, якщо даний транспортний засіб підлягає реєстрації в цій країні.
На думку суду, тлумачення позивачем поняття трирічного строку проживання є хибним і не відповідає дійсному змісту статті 374 Митного кодексу України, а також суперечить меті правового регулювання відносин у цій сфері.
Суд вважає, що закон звільняє від сплати митних платежів громадянина, який, проживши на території іноземної держави три чи більше роки, вирішив повернутись на постійне місце проживання в Україну, у зв'язку з чим в нього виникає об'єктивна необхідність перевезти із собою речі особистого вжитку, набуті ним за час життєдіяльності на території країни постійного місця попереднього проживання. Ввезення транспортного засобу передбачає дотримання ще й додаткових умов, пов'язаних із встановлення мінімальних строків перебування такого автомобіля у власності особи та строку його реєстрації у країні постійного місця попереднього проживання.
Судячи із законодавчих норм, проживання на території іноземної держави на законних підставах рік і більше передбачає взяття на постійний консульський облік у країні проживання та в такому випадку вважається постійним проживанням. Тимчасовий консульський облік здійснюється у випадках тимчасового перебування громадянина України на законних підставах більше, ніж три місяці. Повернення громадянина України на постійне місце проживання в Україну є підставою для зняття його з постійного консульського обліку у консульстві України в іноземній країні проживання такого громадянина, і здійснюється на підставі заяви цього громадянина. Для зняття з тимчасового обліку такої умови не передбачено. Таким чином, законодавство чітко розмежовує поняття «тимчасове перебування» та «постійне проживання» як за змістом, так і за термінологією. У пункті 3 частини 10 статті 374 Митного кодексу України зазначено про необхідність документального підтвердження факту проживання на території іноземної країни не менше трьох років. Те, що у згаданій вище статті прямо не зазначено про «постійне проживання»не менше трьох років на території країни, з якої особа повертається на постійне місце проживання в Україну, не дає підстав для висновку, що у цей строк зараховується період тимчасового перебування особи в такій країні.
Відповідно до частини 2 статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд вважає обґрунтованим висновок відповідача про відсутність передбачених пунктом 3 частини 10 статті 374 Митного кодексу України підстав для звільнення ОСОБА_1 від сплати митних платежів при ввезенні в червні 2012 року на митну територію України автомобіля «Mercedes Vito»115 CDI VIN-код НОМЕР_1. Доводи позивача про те, що сумарний строк його проживання (тимчасового перебування) у Королівстві Іспанія становить приблизно десять років, що підтверджується відмітками у паспорті для виїзду за кордон та відомостями відповідних органів Королівства Іспанія суд відхиляє як такі, що не мають значення для предмету доказування, оскільки не підтверджують факту постійного проживання в Іспанії три та більше роки. Суд дійшов висновку, що рішення у формі висновку комісії Львівської митниці відповідає критеріям, визначеним частиною 3 статті 2 КАС України, оскільки прийняті обґрунтовано та з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії). Тому у задоволенні даного позову слід відмовити з мотивів безпідставності позовних вимог.
Щодо судових витрат, то відповідно до статті 94 КАС України такі покладаються на позивача.
Керуючись ст.ст. 17-19, 71, 94, 160-163 КАС України, суд -
у задоволенні позову відмовити повністю.
Судові витрати покласти на позивача.
Апеляційну скаргу на постанову суду першої інстанції може бути подано протягом десяти днів з дня отримання повного тексту постанови. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлено 15 січня 2012 року.
Суддя Москаль Р.М.