Постанова від 11.01.2013 по справі 805/337/13-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 січня 2013 р. Справа № 805/337/13-а

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 18 год. 00 хв.

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Бабаш Г.П.

при секретарі Нетреба А.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом виконавчого комітету Єнакієвської міської ради до ОСОБА_1, Єнакієвської міської організації Партії регіонів про встановлення обмеження права громадян на мирні зібрання,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1, Єнакієвської міської організації Партії регіонів про встановлення обмеження права громадян на мирні зібрання.

В обґрунтування позову зазначив наступне. 10.01.2013р. до Єнакієвської міської ради надійшло повідомлення від Єнакієвської міської організації Партії регіонів про намір провести 12.01.2013 року, тривалістю з 14 год. 00 хв. до 17 год. 00 хв. мітинг демонстрацію із застосуванням звукопідсилюючої апаратури, в підтримку незалежності суддів України, в центральній частині м. Єнакієве (площа ім. Леніна), із приблизною кількістю учасників до 250 осіб.

Разом з цим, 09.01.2013р. до Єнакієвської міської ради надійшло повідомлення від гр. ОСОБА_1 про те, що він також має намір провести 12.01.2013р. масовий захід. Захід, який відповідач бажає провести з метою підтримки сім,ї ОСОБА_3, буде проходити у формі ходи, яка розпочнеться по маршруту від площі Бурмістрова, 5 район фітнес клубу «Олімп» до площі Леніна, район ПК 40-річчя Перемоги, тривалістю з 15 год. 00 хв. до 16 год. 30 хв., з приблизною кількістю 50 осіб.

З засобів масової інформації вбачається, що проведення запланованих Всеукраїнських мітингів у підтримку сім,ї ОСОБА_3 щодо незаконності винесеного вироку від 02.10.2012 року за жорстоке вбивство судді ОСОБА_2, мають на меті тиск на судову гілку влади з метою скасування зазначеного вироку.

Позивач зазначає, що вищезазначені масові заходи мають протилежні погляди з принципового питання, що в свою чергу може призвести до масових порушень громадського порядку при проведенні запланованих заходів, створити реальну небезпеку заворушень, привести до посягань на життя і здоров,я, честі і гідності громадян, які будуть перебувати в місцях проведення громадських акцій.

Позивач просить заборонити ОСОБА_1 та організованій ним групі проведення 12.01.2013 року з 15 год. 00 хв. до 16 год. 30 хв. мирного зібрання у вигляді ходи по маршруту: від пл. Бурмістрова, 5 район фітнес клубу «Олімп» до площі Леніна, район ПК 40-річчя Перемоги у підтримку сім,ї ОСОБА_3 та заборонити Єнакієвській міській організації Партії регіонів проведення 12.01.2013 року масового заходу з 14 год. 00 хв. до 17 год. 00 хв. з метою підтримки незалежності суддів України на пл. Леніна м. Єнакієве.

В судове засідання представник позивача не прибув, надав заяву про розгляд справи у його відсутність.

Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.

Представник відповідача Єнакієвської міської організації Партії регіонів в судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином, надав заяву про розгляд справи без його участі.

Суд, дослідивши адміністративний позов та матеріали справи, встановив наступне.

09.01.2013р. до Єнакієвської міської ради надійшло повідомлення від гр. ОСОБА_1 про те, що він має намір провести 12.01.2013р. масовий захід. Цей захід відповідач бажає провести з метою підтримки сім,ї ОСОБА_3, і він буде проходити у формі ходи, яка розпочнеться по маршруту від площі Бурмістрова, 5 район фітнес клубу «Олімп» до площі Леніна, район ПК 40-річчя Перемоги, тривалістю з 15 год. 00 хв. до 16 год. 30 хв., з приблизною кількістю 50 осіб.

10.01.2013р. до Єнакієвської міської ради надійшло повідомлення від Єнакієвської міської організації Партії регіонів про намір провести 12.01.2013 року, тривалістю з 14 год. 00 хв. до 17 год. 00 хв. масово-політичний захід у вигляді мітингу, демонстрації із застосуванням звукопідсилюючої апаратури, в підтримку незалежності суддів України, в центральній частині м. Єнакієве (площа ім. Леніна), із приблизною кількістю учасників до 250 осіб.

10.01.2013 року Єнакієвська міська рада отримала лист від начальника Єнакієвського МВ УМВС України в Донецькій області від 10.01.2013 з вказівкою на те, що за даними ВДАЇ Єнакієвського МВС по маршруту проведення ходи ініціативної групи громадян велика інтенсивність руху транспортних засобів та спеціальної снігоочисної техніки, що є небезпечним для руху пішоходів. При одночасному проведенні зазначених заходів необхідне перекриття руху громадського транспорту по вул. 50річчя Жовтня та пр. Леніна на відстані 3,7 км. Також, відділом СБУ м. Єнакієве направлений лист до Єнакієвського МВ ГУМВС України № 56/30/16 від 10.01.2013 року за яким є інформація, що з боку членів акції можливе використання фаєрів, піротехніки та великих банерів, а також отримана установка на порушення громадського порядку членами масового заходу «в підтримку сім»ї ОСОБА_3».

Відповідно до положень статті 11 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка з 11.09.1997 року набрала чинності для України, кожен має право на свободу мирних зібрань. Здійснення цих прав не підлягає жодним обмеженням, за винятком тих, що встановлені законом і є необхідними в демократичному суспільстві в інтересах національної або громадської безпеки, для запобіганням заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.

Відповідно до статті 39 Конституції України, громадяни мають право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування. Отже, вказане право є невідчужуваним і непорушним правом громадян, гарантованим Основним Законом України.

Обмеження щодо реалізації цього права може встановлюватися судом відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку - з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.

Згідно частини 3 статті 8 Конституції України, норми Конституції України є нормами прямої дії. Вони застосовуються безпосередньо незалежно від того, чи прийнято на їх розвиток відповідні закони або інші нормативно-правові акти.

Рішенням Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 39 Конституції України про завчасне сповіщення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про проведення зборів, мітингів, походів і демонстрацій (справа щодо завчасності сповіщення про мирні зібрання) визначено, що положення частини першої статті 39 Конституції України щодо завчасного сповіщення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про проведення зборів, мітингів, походів і демонстрацій в аспекті конституційного подання треба розуміти так, що організатори таких мирних зібрань мають сповістити зазначені органи про проведення цих заходів заздалегідь, тобто у прийнятні строки, що передують даті їх проведення. Ці строки не повинні обмежувати передбачене статтею 39 Конституції України право громадян, а мають служити його гарантією і водночас надавати можливість відповідним органам виконавчої влади чи органам місцевого самоврядування вжити заходів щодо безперешкодного проведення громадянами зборів, мітингів, походів і демонстрацій, забезпечення громадського порядку, прав і свобод інших людей.

Строк завчасного сповіщення має бути достатнім і для того, щоб органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування могли визначитися, наскільки проведення таких зібрань відповідає закону, та в разі потреби, згідно з частиною другою статті 39 Конституції України, звернутися до суду для вирішення спірних питань.

Згідно статті 1 Закону України «Про основи національної безпеки України» національна безпека - захищеність життєво важливих інтересів людини і громадянина, суспільства і держави, за якої забезпечується сталий розвиток суспільства, своєчасне виявлення, запобігання і нейтралізація реальних та потенціальних загроз національним інтересам.

Відповідно до статті 3 цього Закону, об'єктом національної безпеки є людина і громадянин - їхні конституційні права і свободи. У відповідності до ст. 27 Конституції України кожна людина має невід'ємне право на життя, обов'язок держави - захищати життя людини.

Частиною 5 статті 182 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд задовольняє вимоги позивача в інтересах національної безпеки та громадського порядку в разі, якщо визнає, що проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій чи інших зібрань може створити реальну небезпеку заворушень чи злочинів, загрозу здоров'ю населення або правам і свободам інших людей.

Згідно з Положенням про службу дільничних інспекторів міліції в системі Міністерства внутрішніх справ, затвердженим наказом Міністерства внутрішніх справ від 11.11.2010р., громадський порядок - це система суспільних відносин, які складаються і розвиваються в громадських місцях під впливом правових та соціальних норм, спрямованих на забезпечення нормального функціонування установ, організацій, громадських об,єднань, праці й відпочинку громадян, повагу до їх честі, людської гідності та громадської моралі.

Під «громадською безпекою» мається на увазі захист від загрози безпеці людей, їхньому життю або фізичному здоров,ю, а також від завдання серйозних збитків їхньому майну.

Здійснення повноважень щодо забезпечення законності, правопорядку, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян під час проведення мирних зібрань законом «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997р. покладено на органи місцевого самоврядування (за обставинами даної справи - виконавчий комітет Єнакіївської міської ради). За приписами статті 38 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» на виконавчий комітет органу місцевого самоврядування покладено вжиття необхідних заходів відповідно до закону щодо забезпечення державного і громадського порядку, життєдіяльності підприємств, установ та організацій, врятування життя людей, захисту їх здоров'я, збереження матеріальних цінностей.

Відповідно до пп. 3 п. «б» ч. 1 ст. 38 названого закону до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить вирішення відповідно до закону питань про проведення зборів, мітингів, маніфестацій і демонстрацій, спортивних, видовищних та інших масових заходів, здійснення контролю за забезпеченням при їх проведенні громадського порядку.

Основними завданнями міліції відповідно до ст. 2 Закону України «Про міліцію» від 20.12.1990 є забезпечення особистої безпеки громадян, захист їх прав і свобод, законних інтересів; запобігання правопорушенням та їх припинення; охорона і забезпечення громадського порядку; виявлення і розкриття злочинів, розшук осіб, які їх вчинили; забезпечення безпеки дорожнього руху; захист власності від злочинних посягань; сприяння у межах своєї компетенції державним органам, підприємствам, установам і організаціям у виконанні покладених на них законом обов'язків.

Згідно п. 26 ч. 1 ст. 10 цього Закону, одним з основних обов'язків міліції є «виконання та контроль за рішеннями сільських, селищних, міських рад з питань охорони громадського порядку».

Отже, виконавчі комітети місцевих рад народних депутатів, місцеві державні адміністрації здійснюють повноваження щодо організації та контролю за забезпеченням охорони громадської безпеки, громадського порядку під час проведення мирних зібрань, органи міліції безпосередньо забезпечують громадський порядок, безпеку дорожнього руху та громадян на таких заходах.

Як вже було зазначено, з наданих позивачем документів вбачається, що 09.01.2013р. до Єнакієвської міської ради надійшло повідомлення від гр. ОСОБА_1 про проведення 12.01.2013 року масового заходу, а 10.01.2013 року до Єнакієвської міської ради звернулась Єнакієвська міська організація Партії регіонів з повідомленням про те, що вона також має намір провести 12.01.2013р. масовий захід.

Таким чином, враховуючи, що час та місце проведення мирного зібрання ОСОБА_1 та організованої ним групи перетинається з часом та місцем мирного зібрання Єнакієвської міської організації Партії регіонів, обрання місцем проведення заходу центральної частини міста, наявності інформації органів СБУ щодо наміру порушень громадського порядку членами масового заходу, ускладнення руху через погодні умови та використання снігоочисної техніки, суд приходить до висновку, що проведення відповідачами цих заходів, може створити небезпеку та загрозу для прав, свобод та інтересів, як осіб, задіяних у проведенні заходу, так і інших сторонніх осіб.

Враховуючи наведене, суд вважає необхідним задовольнити позовні вимоги виконавчого комітету Єнакієвської міської ради до ОСОБА_1, Єнакієвської міської організації Партії регіонів про встановлення обмеження права громадян на мирні зібрання.

Згідно частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Суд у відповідності до приписів частини 6 статті 182 та пункту 6 частини 1 статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України допускає негайне виконання постанови.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 122, 158-163, 167, 182, 185-186, 254, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов виконавчого комітету Єнакієвської міської ради до ОСОБА_1, Єнакієвської міської організації Партії регіонів про встановлення обмеження права громадян на мирні зібрання - задовольнити.

Встановити обмеження ОСОБА_1 та організованій ним групі проведення 12.01.2013 року з 15 год. 00 хв. до 16 год. 30 хв. мирного зібрання у вигляді ходи по маршруту: від пл. Бурмістрова, 5, район фітнес клубу «Олімп» до площі Леніна, район ПК 40-річчя Перемоги в м. Єнакієве.

Встановити обмеження Єнакієвській міській організації Партії регіонів проведення 12.01.2013 року масового заходу з 14 год. 00 хв. до 17 год. 00 хв. на площі ім. Леніна в м. Єнакієве.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення.

Суддя Бабаш Г.П.