Україна
Донецький окружний адміністративний суд
10 січня 2013 р. Справа № 805/194/13-а
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 13:35
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Кониченко Олег Миколайович при секретарі судового засідання Гохман Е.Д. розглянув у відкритому судовому засіданні подання Державної податкової інспекції у м. Краматорську Донецької області Державної податкової служби
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Краматорський завод Станкомаш» м.Краматорськ
про стягнення 58643,48 грн.
За участю
представників сторін:
від позивача: Пікалов Д.В - за довір.
від відповідача: не з'явився
Заявник, Державна податкова інспекція у м. Краматорську Донецької області Державної податкової служби 08 січня 2013 року звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з поданням до Товариства з обмеженою відповідальністю «Краматорський завод Станкомаш» м.Краматорськ про стягнення 58643,48 грн.
В обґрунтування подання, заявник посилається на те, що відповідач Товариство з обмеженою відповідальністю «Краматорський завод Станкомаш» має несплачений податковий борг у загальній сумі 58643,48 грн. з яких: по податку на додану вартість у розмірі 51530,82 грн. та податку на прибуток у розмірі 7112,66 грн., що виник у зв'язку з несплатою самостійно визначених податкових зобов'язань. Просив суд стягнути кошти з Товариства з обмеженою відповідальністю «Краматорський завод Станкомаш» з податку на прибуток у сумі 7112,66 грн. та з податку на додану вартість у сумі 51530,82 грн.
Представник заявника у судовому засіданні підтримав вимоги подання, надав пояснення аналогічні викладеним у поданні, просив суд задовольнити вимоги подання в повному обсязі.
Боржник до судового засідання явку свого представника не забезпечив, про причини неявки суд не повідомив, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Суд заслухавши пояснення представника заявника, розглянувши матеріали справи, встановив наступне.
У відповідності до статті 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).
Згідно пункту 11 статті 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції виконують, зокрема, таку функцію, а саме, подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Згідно із пп. 20.1.18. п. 20.1. ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до положень 41.1.1 Податкового кодексу України, контроль за справляння платежів до бюджету здійснюється органами, які повинні забезпечувати їх надходження.
Згідно з п. 41.5. ст. 41 Податкового кодексу України, органами стягнення є виключно органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи, щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень.
Боржник, Товариство з обмеженою відповідальністю «Краматорський завод Станкомаш», зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Краматорської міської ради Донецької області 31.10.2007 року за №2595, включене до ЄДРПОУ за №35443422, знаходиться на податковому обліку Державної податкової інспекції у м. Краматорську з 01.11.2007 року за №2631, є платником податку на додану вартість.
Відповідно до статті 15.1. Податкового кодексу України, платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом
Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Пункт 1.1 статті 1 Податкового кодексу України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Згідно з пунктом 36.1 статті 36 Податкового кодексу України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
Пунктом 36.5 статті 36 Податкового кодексу України передбачено, що відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи. Згідно з підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Пунктом 46.1 статті 46 Податкового кодексу України передбачено, що податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Згідно пункту 49.1 статті 49 Податкового кодексу України податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків.
Пунктом 49.2 статті 49 Податкового кодексу України встановлено, що платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді.
Відповідно до пункту 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Як вбачається з матеріалів справи за боржником - Товариством з обмеженою відповідальністю «Краматорський завод Станкомаш» обліковується заборгованість з податку на прибуток у сумі 7112,66 грн. та податку на додану вартість у сумі 5153,82 грн., що утворилась наступним чином.
Податковий борг з податку на прибуток у сумі 7112,66 грн. виник в наслідок несплати самостійно узгоджених податкових зобов'язань.
Так, підприємством було подано до Державної податкової інспекції у м. Краматорську Донецької області Державної податкової служби податкову декларацію з податку на прибуток підприємства №9070027587 від 08.12.2012 року, якою самостійно визначено суму податку у розмірі 8698 грн. терміном сплати 19.11.2012 року;
З урахуванням зменшення податкового зобов'язання за рахунок переплати у сумі 1585,34 грн., сума податкового боргу з податку на прибуток підприємства за підприємством станом на час розгляду справи становить 7112,66 грн.
Податковий борг з податку на додану вартість у загальній сумі 51530,82 грн., виник в наслідок несплати самостійно узгоджених податкових зобов'язань.
Так, підприємством подавались до Державної податкової інспекції у м. Краматорську Донецької області Державної податкової служби податкові декларації з податку на додану вартість:
- №9065153136 від 30.10.2012 року за вересень 2012 року, якою самостійно визначено суму податку у розмірі 143193 грн. терміном сплати 30.10.2012 року;
- №9073253459 від 20.11.2012 року за жовтень 2012 року, якою самостійно визначено суму податку у розмірі 7176 грн. терміном сплати 30.11.2012 року;
- №9080133946 від 19.12.2012 року за листопад 2012 року, якою самостійно визначено суму податку у розмірі 1669 грн. терміном сплати 30.12.2012 року.
З урахуванням зменшення податкового зобов'язання за рахунок переплати у сумі 507,18 грн., сума податкового боргу з податку на додану вартість за підприємством станом на час розгляду справи становить 51530,82 грн.
Згідно п.п.31.1 ст.31 Податкового кодексу України, строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.
Пунктом 57.1 статті 57 Податкового кодексу України передбачено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Визначена у податковій декларації сума податку відповідачем у встановлені строки та в повному обсязі не сплачена.
Пунктом 38.1 ст.38 Податкового кодексу України встановлено, що виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
Згідно пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Податковим органом підприємству була направлена податкова вимога форми «Ю» від 06 листопада 2012 року №220, що була отримана боржником 07.11.2012 року та у судовому чи адміністративному порядку не оскаржена.
Згідно з пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Відповідно до пункту 95.2 статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги. Пунктом 95.3 статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини. Підпункт 14.1.93 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України передбачає, що кошти - гривня або іноземна валюта.
Таким чином, станом на час розгляду справи за Товариства з обмеженою відповідальністю «Краматорський завод Станкомаш» обліковується заборгованість у загальному розмірі 58643,48 грн.
Згідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Керуючись Конституцією України, ст. ст. 2-15, 17-18, 33-35, 45-46, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 160, 162, 163, 167, 183-3, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Подання Державної податкової інспекції у м. Краматорську Донецької області Державної податкової служби до Товариства з обмеженою відповідальністю «Краматорський завод Станкомаш» м.Краматорськ про стягнення 58643,48 грн. - задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Краматорський завод Станкомаш» (84313, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Орджонікідзе, 10/А, код ЄДРПОУ 35443422) на користь Державного бюджету м. Краматорська кошти в рахунок погашення податкового боргу перед бюджетом з податку на прибуток у сумі 7112,66 грн. (сім тисяч сто дванадцять гривень шістдесят шість копійок) на р/р31110009700059, код платежу 3011021000, банк одержувач ГУДКСУ у Донецькій області, МФО 834016.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Краматорський завод Станкомаш» (84313, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Орджонікідзе, 10/А, код ЄДРПОУ 35443422) на користь Державного бюджету м. Краматорська кошти в рахунок погашення податкового боргу перед бюджетом з податку на додану вартість у сумі 51530,82 грн. (п'ятдесят одну тисячу п'ятсот тридцять гривень вісімдесят дві гривні) на р/р31110009700059, код платежу 3014010100, банк одержувач ГУДКСУ у Донецькій області, МФО 834016.
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошено вступну та резолютивну частини у судовому засіданні 10 січня 2013 року в присутності представника заявника.
Повний текст постанови складено та підписано 11 січня 2013 року.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Кониченко О.М.