11 січня 2013 року Справа № 2а/0370/4060/12
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Сороки Ю.Ю.,
при секретарі судового засідання Шепталовій А.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Володимирі-Волинському та Володимир-Волинському районі Волинської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування,
Управління Пенсійного фонду України в м. Володимирі-Волинському та Володимир-Волинському районі (далі - УПФ в м. Володимирі-Волинському та Володимир-Волинському районі) звернулося в суд з адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 655, 90 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що УПФ в м. Володимирі-Волинському та Володимир-Волинському районі прийнято рішення №298/2 від 16.08.2012 року, яким до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 за порушення п.2 ч.11 ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", а саме за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, застосовано штрафні санкції та нараховано пеню в розмірі 655, 90 грн. У зв'язку з тим, що станом на 10.12.2012 року за фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 рахується заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі 655, 90 грн., позивач просить суд стягнути з відповідача вищевказану заборгованість.
Представник позивача подав суду письмове клопотання за вх. №118235/12 від 25.12.2012 року в якому просить проводити розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги підтримує з підстав викладених у позовній заяві.
Відповідач в судове засідання на виклик суду для участі в розгляді справи двічі: 27.12.2012 року та 11.01.2013 року не з'явився, свого повноважного представника не направив, хоча належним чином повідомлявся про час, дату та місце його проведення, що підтверджується повідомленням про вручення рекомендованого поштового відправлення №4302506176574 та №4302506200602. Про причини неявки суд не повідомив, клопотання про відкладення розгляду справи та заперечень на позов не подав.
У зв'язку з цим, на підставі ч.4 ст.128 КАС України суд вважає за можливе розглянути справу без участі відповідача або його представника, оскільки судом вжиті всі передбачені заходи для повідомлення відповідача належним чином про час і місце розгляду судової справи з його участю та реалізації права на судовий захист своїх прав та інтересів.
Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог в повному об'ємі з наступних підстав.
З преамбули Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08 липня 2010 року № 2464-VI (далі - Закон № 2464-VI) вбачається, що він визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
У відповідності до статті 1 Закону України № 2464-VI страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону зобов'язані сплачувати єдиний внесок.
Відповідно до статті 4 Закону України № 2464-VI платниками єдиного внеску є: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою-підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Згідно з частиною 2 статті 6 Закону України № 2464-VI страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати у встановлені строки та в повному обсязі єдиний внесок.
В частині 2 статті 12 Закону № 2464-VI передбачено, що одним із обов'язків Пенсійного фонду є здійснення контролю за додержанням законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати єдиного внеску.
З дослідженого в судовому засіданні свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця серії НОМЕР_1 вбачається, що ОСОБА_1 15.01.2008 року зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності Володимир-Волинською районною державною адміністрацією Волинської області за адресою: АДРЕСА_1.(а.с.10)
Судом встановлено, що фізична особа-підприємець ОСОБА_1 зареєстрований в УПФ України в м. Володимир-Волинському та Володимир-Волинському районі як платник єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
За правилами пункту 3.2 Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 08.10.2010 року № 22-2 (далі - Порядок) фізичні особи-підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, самі за себе і за членів сім'ї, які беруть участь у провадженні підприємницької діяльності; особи, які забезпечують себе роботою самостійно - займаються незалежною професійною діяльністю, а саме науковою, літературною, артистичною, художньою, освітньою або викладацькою, а також медичною, юридичною практикою, в тому числі адвокатською, нотаріальною діяльністю, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід безпосередньо від цієї діяльності, за умови, що такі особи не є найманими працівниками чи підприємцями, самі за себе формують та подають до органів Пенсійного фонду звіт один раз на рік до 1 квітня року, наступного за базовим звітним періодом. Базовим звітним періодом для них є календарний рік. Звіт подається за формою згідно з додатком 5 до цього Порядку.
Частиною 8 статті 9 Закону № 2464-VI передбачено, що страхувальники зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Базовим звітним періодом є календарний місяць, а для платників, зазначених в абзацах третьому та четвертому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, - календарний рік.
З матеріалів справи вбачається, що 29.03.2012 року фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 подано звіт до УПФУ м. Володимир-Волинському та Володимир-Волинському районі щодо сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що підлягають сплаті за 2011 рік, в якому відповідачем самостійно визначено розмір єдиного внеску що підлягає до сплати і який становить 4 010 грн. 30 коп.
Проте, як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за 2011 рік в сумі 4010, 30 грн. повністю сплачено лише 30.03.2012 року, тобто згідно ч.8 ст.9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" з порушенням термінів сплати.
Відповідно до п.2 ч.11 ст.25 Закону №2464-VI, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. Разом з тим, згідно ч.10 ст.25 Закону на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Частиною 14 статті 25 Закону №2464-VI визначено, що про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа територіального органу Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску. Суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти робочих днів після надходження відповідного рішення. Зазначені суми зараховуються на рахунки органів Пенсійного фонду, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для зарахування єдиного внеску. При цьому платник у зазначений строк має право оскаржити таке рішення до органу Пенсійного фонду вищого рівня або до суду з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це територіального органу Пенсійного фонду, яким прийнято це рішення.
Як встановлено судом, УПФУ в м. Володимирі-Волинському та Володимир-Волинському районі Волинської області на підставі п.2 ч.11 ст.25 Закону №2464-VI прийнято рішення №298/2 від 16.08.2012 року, яким за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 застосовано штрафні санкції та нараховано пеню в розмірі 655, 90 грн.
Як вбачається з матеріалів справи, рішення №298/2 від 16.08.2012 року про накладення штрафних санкцій та пені відповідачем отримано 18.08.2012 року, в адміністративному порядку не оскаржувалось.
Крім того, заборгованість по сплаті єдиного внеску в розмірі 655, 90 грн. підтверджується карткою особового рахунку фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 та розрахунком ціни позову, які наявні в матеріалах справи.(а.с.5-6)
Проаналізувавши матеріали справи, суд встановив, що станом на 10.12.2012 року заборгованість відповідача по сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за 2011 рік складає 655, 90 грн., яка відповідачем не погашена.
На день розгляду справи - 11.01.2013 року заборгованість відповідачем не погашена, а тому вищезгадана сума заборгованості по сплаті єдиного внеску підлягає примусовому стягненню з відповідача на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Володимир-Волинському та Володимир-Волинському районі.
Доказів про сплату заборгованості до Управління Пенсійного фонду в м. Володимир-Волинському та Володимир-Волинському районі відповідач суду не подав.
За наведених обставин, позовні вимоги підтверджені належними та допустимими доказами, тому суд вважає за необхідне позовні вимоги про стягнення заборгованості по страховим внескам на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування задовольнити повністю.
Керуючись ч.3 ст.160, статтями 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Конституції України, Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування ", суд
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на користь управління Пенсійного фонду України в м. Володимир-Волинському та Володимир-Волинському районі Волинської області заборгованість по сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі 655 гривень 90 копійок.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, яка буде складена у повному обсязі 16 січня 2013 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Ю.Ю.Сорока