"08" листопада 2012 р. справа № 2а-919/11
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Мартиненка О.В.
суддів: Поплавського В.Ю. Чепурнова Д.В.
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України у Верхньодніпровському районі Дніпропетровської області на постанову Верхньодніпровського районного суду Дніпропетровської області від 13 травня 2011 року у справі № 2а-919/11 за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Верхньодніпровському районі Дніпропетровської області про зобов'язання вчинити певні дії, -
26 квітня 2011 року позивач звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України у Верхньодніпровському районі Дніпропетровської області, та просить зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до ст.ст. 40,42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»враховується для обчислення пенсії за 2008 рік.
Ухвалою Верхньодніпровського районного суду Дніпропетровської області від 28 квітня 2011 року частину позовних вимог ОСОБА_1 за період з 01 вересня 2009 року по вересень 2010 року залишено без розгляду.
Постановою Верхньодніпровського районного суду Дніпропетровської області від 13 травня 2011 року позовні вимоги задоволено частково : визнано незаконними дії управління пенсійного фонду України у Верхньодніпровському районі Дніпропетровської області щодо недоплати ОСОБА_1 сум пенсії за період з 01 жовтня 2010 року по 31 березня 2011 року; зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Верхньодніпровському районі Дніпропетровської області здійснити перерахунок та виплату пенсії за період з 01 жовтня 2010 року по 31 березня 2011 року із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України, за 2008 рік, із урахуванням раніше виплачених сум; в решті позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати оскаржувану постанову та постановити нове рішення, яким повністю відмовити в задоволенні позовних вимог.
Перевіривши матеріали справи, оцінивши доводи апеляційної скарги та правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково виходячи із наступного.
Судом встановлено, що відповідачем на підставі заяви позивача від 28 серпня 2009 року було проведено перерахунок пенсії позивача з 01 вересня 2009 року із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2007 рік.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що перерахунок пенсії за збільшенням стажу та заробітної плати повинен здійснюватися на підставі ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування».
Проте, зробивши правильний висновок щодо норм матеріального права суд першої інстанції невірно застосував дані норми.
Так, перерахунок пенсій із заробітної плати, отриманої після призначення пенсії чи попереднього перерахунку та збільшеного страхового стажу регулюється статтею 42 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування»№ 1058 від 9 липня 2003 року (далі Закон № 1058-IV), частина 4 якої передбачає, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через 2 роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсій. Перерахунок пенсій здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону.
Така редакція існує після визнання неконституційними змін, внесених підпунктом «б»підпункту 10 пункту 35 Розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 28 грудня 2007 року № 107-VI визнаних такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008.
Визнані неконституційними зміни надавали можливість перераховувати пенсію із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Зокрема, ч. 4 ст. 42 Закону № 1058-IV, в редакції до 28 грудня 2007 року, чинній на час виникнення спірних правовідносин, не встановлює іншого, ніж передбачений ч. 2 ст. 40 цього Закону порядку розрахунку заробітної плати для перерахунку пенсії, тому застосуванню підлягає ч. 2 ст. 40 цього Закону.
У зв'язку з правом особи на перерахунок пенсії із заробітної плати та страхового стажу у формулі заробітної плати для обчислення пенсії Зп = Зс х (Ск : К) змінюються лише показники Ск (сума коефіцієнтів заробітної плати за кожен місяць) та К (кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнт заробітної плати застрахованої особи), а показник Зс (середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії) враховується в розмірі на час призначення пенсії або останнього перерахунку.
При цьому показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески не є тотожним показнику середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України, який згідно вищенаведеної формули враховується при перерахунку пенсії та який враховується в розмірі на час призначення пенсії або останнього перерахунку.
Тому, підстави для перерахунку пенсії позивача із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, календарного року, що передує року перерахунку пенсії, відсутні.
Крім того, суд першої інстанції не прийняв до уваги наступне.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
З огляду на ч. 1 ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
При цьому суд першої інстанції прийшов до помилкового висновку про наявність поважних причин пропуску строку звернення до суду.
Положення Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»є загальнодоступними, пенсійні виплати -щомісячними, а отже, позивачем пропущено шестимісячний строк звернення до суду з моменту коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 в частині зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії за період з 01 жовтня 2010 року по 25 жовтня 2010 року, включно, підлягають залишенню без розгляду.
За таких обставин, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що судом першої інстанції було допущено порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а тому постанова суду підлягає скасуванню з постановленням нового рішення.
Керуючись ст. 195, ст. 197, п. 3 ч. 1 ст. 198, п. 4 ч. 1 ст. 202, ст. 207 КАС України суд,-
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України у Верхньодніпровському районі Дніпропетровської області задовольнити частково.
Постанову Верхньодніпровського районного суду Дніпропетровської області від 13 травня 2011 року у справі № 2а-919/11 - скасувати.
Позовні вимоги ОСОБА_1 в частині зобов'язання управління Пенсійного фонду України у Верхньодніпровському районі Дніпропетровської області провести перерахунок щомісячного розміру пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії за період з 01 жовтня 2010 року по 25 жовтня 2010 року, включно, - залишити без розгляду.
У задоволенні решти позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, є остаочною та оскарженню не підлягає.
Головуючий: О.В. Мартиненко
Суддя: В.Ю. Поплавський
Суддя: Д.В. Чепурнов