Кіровоградської області
"20" листопада 2006 р.
Справа № 16/318
Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Коротченко Л.С. розглянувши у відкритому судовому засіданні справу № 16/318
за позовом: Олександрійської об'єднаної державної податкової інспекції, м. Олександрія, Кіровоградська область
до відповідача: Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, м. Олександрія, Кіровоградська область
про припинення підприємницької діяльності
за участю секретаря судового засідання Котенко В.О.
від позивача - участі не брав, про дату, час і місце проведення судового засідання належним чином повідомлений;
від відповідача - участі не брав, про дату, час і місце проведення судового засідання належним чином повідомлений;
Олександрійською об'єднаною державною податковою інспекцією подано позовну заяву про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 у зв'язку з неподанням до органів державної податкової служби податкових декларацій про доходи підприємця у відповідності до чинного законодавства.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про дату, час і місце проведення судового засідання належним чином повідомлений, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення НОМЕР_1 (а.с. 11).
Позивач в позовній заяві виклав клопотання про розгляд справи без участі представника.
Розглянувши наявні матеріали справи господарський суд встановив наступне.
Пунктом 4 ч. 1 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Визначення суб'єкта владних повноважень зазначено в п. 7 ст. 3 цього Кодексу, згідно з як відповідно до змісту якого, суб'єктом владних повноважень є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" державні податкові інспекції в районах, містах, районах у містах входять до системи органів державної податкової служби.
Стаття 11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні" передбачає право органів державної податкової служби на звернення до суду з заявою про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності і не містить повноважень щодо звернення до суду із позовною заявою про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця та припинення юридичної особи.
Статтею 124 Конституції України визначено, що юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі. Згідно статті 2 Закону України “Про судоустрій», суд здійснює правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує захист гарантованих Конституцією України та законами прав і законних інтересів юридичних осіб. Пунктом 3 ст. 3 вказаного Закону встановлено, що судова система забезпечує доступність правосуддя для кожної особи в порядку, встановленому Конституцією України та законами. Відповідно до п. 1 ст. 6 Закону України “Про судоустрій», усім суб'єктам правовідносин гарантується захист їх прав і законних інтересів незалежним і неупередженим судом. Згідно п. 3 ст. 6 Закону України “Про судоустрій», ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у суді, до підсудності якого вона віднесена процесуальним законом.
Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2002 року по справі №1-2/2002 визначено, що частина 2 статті 124 Конституції України передбачає право юридичної особи на захист судом своїх прав, встановлює юридичні гарантії їх реалізації, надаючи можливість кожному захищати права будь-якими не забороненими засобами. Кожна особа має право вільно обирати не заборонений законом засіб захисту прав, у тому числі судовий захист. Право на судовий захист своїх прав не може бути обмежене. Суб'єкти правовідносин, у тому числі юридичні особи, у разі виникнення спору можуть звертатися до суду за його вирішенням. Юридичні особи мають право на звернення до суду для захисту своїх прав безпосередньо на підставі Конституції України. Держава має забезпечувати захист прав усіх суб'єктів права власності, в тому числі у судовому порядку. Право юридичної особи на звернення до суду за вирішенням спору не може бути обмежене законом, іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" державні податкові інспекції в районах, містах, районах у містах входять до системи органів державної податкової служби.
Враховуючи наведене, державна податкова служба є уповноваженим органом держави, який має право на звернення до суду з позовними вимогами про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця та припинення юридичної особи.
Суб'єкт підприємницької діяльності фізична особа - підприємець ОСОБА_1 зареєстрована виконавчим комітетом Олександрійської міської Ради народних депутатів, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця НОМЕР_2 (а.с. 4).
Пунктом 4 ст. 14 Декрету Кабінету Міністрів України "Про прибутковий податок з громадян" передбачено, що громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність надають податковому органу декларації за наслідками кожного звітного кварталу, а також звітного року у строки, визначені законом.
Відповідно до пункту 2 ч. 1 ст. 9 Закону України “Про систему оподаткування» платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані подати до державних податкових органів відповідно до законодавства декларації, бухгалтерську звітність та інші документи та відомості, пов'язані з обчисленням та сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів).
Однак, в порушення чинного законодавства з моменту реєстрації та взяття на облік, а саме - з 04.08.2004 року податкові декларації відповідачем до податкового органу не подавались.
Згідно з пп. 5 п. 1 ст. 46 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» від 15.05.2004р. №755-IV (далі - Закон № 755), державна реєстрація припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця проводиться у разі постановляння судового рішення про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця.
Підпунктом 3 п. 2 ст. 46 Закону № 755 визначено, що підставою для постановляння судового рішення про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця є неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.
Фізична особа позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця.
Порядок державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця за судовим рішенням, що не пов'язано з банкрутством фізичної особи - підприємця, визначений ст. 49 Закону № 755.
Суд, який постановив рішення про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, у тому числі рішення про визнання фізичної особи - підприємця недієздатною або про обмеження її цивільної дієздатності, в день набрання таким рішенням законної сили направляє його копію державному реєстратору за місцем реєстрації фізичної особи - підприємця для внесення до Єдиного державного реєстру запису про судове рішення щодо припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця.
Дата надходження судового рішення щодо припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця вноситься державним реєстратором до журналу обліку реєстраційних дій.
Відповідач доказів своєчасного подання до державної податкової інспекції податкових декларацій i документів бухгалтерської звітності господарському суду не подав.
Враховуючи наведене, господарський суд дійшов висновку про те, що вимоги позивача підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ч. 4 ст. 94, ст. 160, ч. 1 ст. 162, ст. 163, ч. 1 ст. 167, 186, ст. 254, п. 6 розділу VII Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд, -
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Припинити підприємницьку діяльність фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, м. Олександрія Кіровоградської області, зареєстровану виконавчим комітетом Олександрійської міської Ради народних депутатів, свідоцтво НОМЕР_2.
Після набрання постановою законної сили, копію постанови направити виконавчому комітету Олександрійської міської Ради народних депутатів для внесення державним реєстратором запису до Єдиного державного реєстру про припинення фізичної особи - підприємця.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова не набрала законної сили.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дні її проголошення, а у разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Дніпропетровського господарського суду через господарський суд Кіровоградської області.
Суддя
Л. С. Коротченко