"11" жовтня 2012 р. справа № 2а-2974/2011
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Мартиненка О.В.
суддів: Поплавського В.Ю. Чепурнова Д.В.
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Жовтоводської міської ради на постанову Жовтоводського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 14 жовтня 2011 року у справі № 2а-2974/2011 за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Жовтоводської міської ради про визнання протиправними дій,-
06 вересня 2011 року позивач звернувся до суду з позовом до управління праці та соціального захисту населення Жовтоіодської міської ради та просить зобов'язати відповідача у відповідності до ч. 5 ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»здійснити перерахунок та виплату щорічної разової допомоги до 5 травня у розмірі 1 972 грн. 00 коп.
Постановою Жовтоводського міськрайонного Дніпропетровської області позов ОСОБА_1 задоволено: визнано дії УПСЗН Жовтоводської міської ради щодо не вчинення дій з донарахування і виплати ОСОБА_1 одноразової допомоги до 5 травня 2011 року, як учаснику війни; зобов'язано УПСЗН Жовтоводської міської ради зробити ОСОБА_1 перерахунок щорічної допомоги до 5 травня за 2011 рік відповідно до вимог ч. 5 ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»в редакції від 25.12.1998 року виходячи з розміру п'яти мінімальних пенсій за віком визначеної ст. 28 Закону України «про загальнообов'язкове держане пенсійне страхування».
Не погодившись з рішенням суду, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняте нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни -учасників бойових дій, що посвідчується посвідченням Серії в-ІІ НОМЕР_1
Відповідно до положень ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щорічно до 5 травня учасникам війни виплачується разова грошова допомога у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком..
Як вбачається з листа управління праці та соціального захисту населення Жовтоводської міської ради ОСОБА_1 було виплачено щорічну разову допомогу до 5 травня за 2011 рік у розмірі 320 грн. (а.с.10)
У 2011 році розмір разової грошової допомоги, який визначено ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», не змінювався.
Отже, при нарахуванні разової грошової допомоги у 2011 році відповідач мав керуватися вимогами зазначеного Закону.
Розмір разової грошової допомоги, який передбачено ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», визначається залежно від розміру мінімальної пенсії за віком.
За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими частиною першою статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.
Відповідно до частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсій за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
До спірних правовідносин не підлягає застосуванню постанова Кабінету Міністрів України від 04.04.2011 року № 341 «Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується у 2011 році відповідно до Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань"», якою визначено розмір виплат разової грошової допомоги до 5 травня, оскільки виходячи із загальних принципів пріоритетності законів над підзаконними актами, при розрахунку разової грошової допомоги, слід керуватися Законом (Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»), а не підзаконним нормативно-правовим актом (Постановою Кабінету Міністрів України від 04.04.2011 року № 341).
При цьому обов'язок по нарахуванню та виплаті вказаної допомоги, передбаченої ст.12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", покладено на відповідний орган праці та соціального захисту населення, а відтак неузгодженість в системі органів праці та соціального захисту населення щодо здійснення виплат не може бути перешкодою для захисту прав позивача.
Право позивача на отримання щорічну разову грошову допомогу до 05 травня 2011 року відповідно до ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком не залежить від наявності чи відсутності грошових коштів та належного фінансування, таке право надане державою і закріплено Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Оскільки таке право декларовано державою, то відповідно держава, через створені нею органи, в даному випадку органи управління праці та соціального захисту населення України, і несе обов'язок по своєчасній та повній виплаті допомоги саме у розмірах, які нею ж визначені та закріплені в Законі.
Доводи відповідача щодо правомірності своїх дій з посиланням на відсутність бюджетних коштів для повної реалізації програми з виплат щорічної допомоги інвалідам війни суд обґрунтовано до уваги не взяв, оскільки питання фінансування цих видатків не є предметом спору, що розглядається. Проблеми надання бюджетних коштів Управлінню для виконання покладених на нього обов'язків у справах цієї категорії виходять за межі заявлених вимог і судом першої інстанції не розглядалось.
Крім цього і практика Європейського суду з прав людини, яка відповідно до ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини»є джерелом права, свідчить про те, що органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх обов'язків (справа «Кечко проти України», рішення від 08.11.2005р.)
З огляду на викладене суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що постанову суду першої інстанції є законною та обґрунтованою, прийнятою на підставі повно та всебічно досліджених обставин справи, а відтак підстав для її скасування не існує.
Керуючись ст.195, ст.197, п.1 ч.1 ст.198, ч.1 ст.200, ст. 205, ст.206 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Жовтоводської міської ради залишити без задоволення.
Постанову Жовтоводського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 14 жовтня 2011 року у справі №2а-2974/2011 -без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили через з моменту постановлення, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий: О.В. Мартиненко
Суддя: В.Ю. Поплавський
Суддя: Д.В. Чепурнов