Справа № 2а/1770/4642/2012
20 грудня 2012 року 17год. 55хв. м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Дорошенко Н.О. за участю секретаря судового засідання Бондаренко В.Ю. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представник Зембаль О.П.
відповідача: представник Стах Р.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Товариство з обмеженою відповідальністю "Райз-Захід"
до Дубенської об'єднаної державної податкової інспекції Рівненської області Державної податкової служби
про визнання дій протиправними, визнання протиправною та скасування податкової вимоги
Товариство з обмеженою відповідальністю "Райз-Захід" звернулося до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Дубенської об'єднаної державної податкової інспекції Рівненської області Державної податкової служби про скасування вимоги № 30 від 07.08.2012р.
До початку розгляду справи по суті позивач подав заяву про зміну предмету позову (а.с.100), в якій просить визнати протиправними дії Дубенської ОДПІ щодо нарахування ТОВ "Райз-Захід" пені в сумі 25271,87 грн., визнати протиправною і скасувати податкову вимогу Дубенської ОДПІ № 30 від 07.08.2012р. Вказана заява не суперечить вимогам закону, прийнята судом.
В обґрунтування позову позивач вказує, що Дубенською ОДПІ проведено нарахування пені на підставі пп.129.1.2 п.129.1 ст.129 Податкового кодексу України за виявлений актом перевірки № 142/22/33246716 від 02.07.2012р. період заниження ТОВ "Райз-Захід" у період часу до 01.01.2011р. сум грошового зобов'язання з податку на додану вартість, донарахованого податковим органом згідно податкового повідомлення-рішення №0000732350 від 05.07.2012р. в сумі 293992,30 грн., яке сплачене ТОВ "Райз-Захід" без прострочення. Дії податкового органу щодо нарахування пені та податкову вимогу про її сплату позивач вважає неправомірними, оскільки застосована податковим органом правова норма не діяла на час виникнення спірних правовідносин.
Представник позивача в судовому засіданні адміністративний позов підтримав в повному обсязі з наведених у ньому підстав, просив задовольнити.
Відповідач Дубенська об'єднана державна податкова інспекція Рівненської області Державної податкової служби адміністративний позов не визнав, подав письмове заперечення (а.с.103-104). В судовому засіданні представник відповідача пояснив, що нарахування пені здійснено за період заниження податкового зобов'язання з 30.07.2010р. по 01.03.2012р., визначеного податковим повідомленням-рішенням № 0000732350 від 05.07.2012р., відповідно до приписів п.129.1, пп.129.3.1 п.129.3 ст.129 Податкового кодексу України. Представник відповідача в задоволенні позову просив відмовити повністю за безпідставністю вимог.
Заслухавши пояснення представників сторін, встановивши фактичні обставини справи, перевіривши їх доказами, дослідженими в судовому засіданні, оцінивши їх в сукупності, відповідно до вимог закону, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення частково з таких підстав.
Судом встановлено, що 02.07.2012р. уповноваженими особами Дубенської об'єднаної державної податкової інспекції Рівненської області Державної податкової служби проведено планову виїзну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "Райз-Захід" код ЄДРПОУ 33246716 з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.04.2010р. по 31.03.2012р. Результати перевірки оформлені актом від 02.07.2012р. №142/22/33246716, відповідно до висновків якого ТОВ "Райз-Захід" порушено пп.7.4.1, пп.7.4.5 п.7.4, пп.7.5.1 п.7.5 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість", абз.5 п.188.1 ст.188, п.189.1, п.189.9 ст.189, п.44.1 ст.44, п.198.2, п.198.3, п.198.6 ст.198 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено податок на додану вартість до сплати в сумі 262919,09 грн., в тому числі за червень 2010р. в сумі 7440,32 грн., за вересень 2010р. - 52975,96 грн., за жовтень 2010р. - 1724,90 грн., за січень 2011р. - 138630,33 грн., за серпень 2011р. - 3237,94 грн., за вересень 2011р. - 6610,33 грн., за жовтень 2011р. - 748,20 грн., за грудень 2011р. - 43831,56 грн., за січень 2012р. - 7719,55 грн. (а.с.7-86).
На підставі акта перевірки від 02.07.2012р. № 142/22/33246716 Дубенською об'єднаною державною податковою інспекцією Рівненської області Державної податкової служби прийнято податкове повідомлення-рішення від 05.07.2012р. № 0000732350, яким у зв'язку з порушенням п.7.4.1, пп.7.4.5 п.7.4, пп.7.5.1 п.7.5 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість", абз.5 п.188.1 ст.188, п.189.1, п.189.9 ст.189, п.44.1 ст.44, п.198.2, п.198.3, п.198.6 ст.198 Податкового кодексу України, на підставі пп.54.3.2 п.54.3 ст.54, п.123.1 ст.123 Податкового кодексу України ТОВ "Райз-Захід" збільшено суму грошового зобов'язання за платежем "податок на додану вартість" на загальну суму 293 992,30 грн., у тому числі на 262919,10 грн. за основним платежем, 31073,20 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями (а.с.87).
Судом встановлено, що узгоджена сума грошового зобов'язання, розрахована податковим органом в податковому повідомленні-рішенні від 05.07.2012р. № 0000732350, сплачена платником податків до бюджету з дотриманням 10-денного строку, установленого п.57.3 ст.57 Податкового кодексу України, що підтверджується дослідженими судом платіжними документами та банківськими виписками ТОВ "Райз-Захід" (а.с.88-92).
Зазначені обставини представником відповідача не заперечуються. По обліковій картці платника податку на додану вартість на 01.08.2012р. рахується переплата в сумі 5441,43 грн. (а.с.110-111).
На суму виявленого податковим органом заниження податкового зобов'язання, донарахованого податковим повідомленням-рішенням від 05.07.2012р. № 0000732350, Дубенською ОДПІ нараховано пеню, розмір якої згідно з розрахунком становить:
- 1488,65 грн., звітний податковий період, за який виявлено заниження податкового зобов'язання - червень 2010 року;
- 8422,75 грн., звітний податковий період, за який виявлено заниження податкового зобов'язання - вересень 2010 року;
- 260,64 грн., звітний податковий період, за який виявлено заниження податкового зобов'язання - жовтень 2010 року;
- 17696,40 грн., звітний податковий період, за який виявлено заниження податкового зобов'язання - січень 2011 року;
- 238,43 грн., звітний податковий період, за який виявлено заниження податкового зобов'язання - серпень 2011 року;
- 436,21 грн., звітний податковий період, за який виявлено заниження податкового зобов'язання - вересень 2011 року;
- 43,45 грн., звітний податковий період, за який виявлено заниження податкового зобов'язання - жовтень 2011 року;
- 1859,99 грн., звітний податковий період, за який виявлено заниження податкового зобов'язання - грудень 2011 року;
- 266,78 грн., звітний податковий період, за який виявлено заниження податкового зобов'язання - січень 2012 року,
всього пеня в сумі 30713,30 грн. (а.с.112).
З облікової картки платника податку на додану вартість встановлено, що нарахована податковим органом пеня за заниження податкового зобов'язання була частково погашена 01.08.2012р. за рахунок наявної переплати на суму 5441,43 грн.
Про сплату решти нарахованої пені в сумі 25271,87 грн. (30713,30 - 5441,43) платнику податків направлено податкову вимогу від 07.08.2012р. № 30 (а.с.6).
При вирішенні спору суд враховує, що згідно з пп.14.1.162 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки.
Строки сплати грошових зобов'язань визначені у статті 57 Податкового кодексу України і диференціюються в залежності від виду грошового зобов'язання та від того, ким грошові зобов'язання визначаються.
Так, згідно з п.57.1 вказаної статті, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Податковий агент зобов'язаний сплатити суму податкового зобов'язання, самостійно визначеного ним з доходу, що виплачується на користь платника податку - фізичної особи та за рахунок такої виплати, у строки, передбачені цим Кодексом. Суму податкового зобов'язання, визначену у митній декларації, платник податків зобов'язаний сплатити до/або на день подання митної декларації.
Згідно з п.57.2. вказаної статті, у разі коли відповідно до цього Кодексу або інших законів України контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов'язання платника податків з причин, не пов'язаних з порушенням податкового законодавства, такий платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму податкового зобов'язання у строки, визначені в цьому Кодексі, а якщо такі строки не визначено, - протягом 30 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення про таке нарахування.
Згідно з п.57.3 цієї статті, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Відповідно до приписів п.129.1. ст.129 Податкового кодексу України пеня нараховується:
1) на суму податкового боргу після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання (пп.129.1.1). У цьому випадку нарахування пені розпочинається: а) при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом; б) при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні - рішенні згідно із цим Кодексом;
2) у день настання строку погашення податкового зобов'язання, нарахованого контролюючим органом або платником податків у разі виявлення його заниження на суму такого заниження та за весь період заниження (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження) (пп.129.1.2);
3) у день настання строку погашення податкового зобов'язання, визначеного податковим агентом при виплаті (нарахуванні) доходів на користь платників податків - фізичних осіб, та/або контролюючим органом під час перевірки такого податкового агента (пп.129.1.3).
Як встановлено судом, пеня, відповідно до пп.129.1.1 п.129.1 ст.129 Податкового кодексу України не нараховувалась і підстав для такого нарахування не виникало, позаяк збільшена податковим повідомленням-рішенням від 05.07.2012р. № 0000732350 сума грошового зобов'язання погашена платником податків в межах граничного строку.
Фактично нарахування пені проведено на підставі пп.129.1.2 п.129.1 ст.129 Податкового кодексу України, тобто на суму заниження податкового зобов'язання з податку на додану вартість за періоди, виявлені актом перевірки від 02.07.2012р. №142/22/33246716.
Разом з тим, до введення в дію Податкового кодексу України порядок нарахування пені було визначено статтею 16 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-III від 21.12.2000р., відповідно до підпункту 16.1.1 якої після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Нарахування пені розпочинається: а) при самостійному нарахуванні суми податкового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного цим Законом; б) при нарахуванні суми податкового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні згідно з нормами цього Закону (підпункт 16.1.2). При цьому, у Законі № 2181-III була відсутня норма, яка б надавала право контролюючому органу нараховувати пеню у разі виявлення заниження суми податкового зобов'язання на суму такого заниження та за весь період заниження.
Відповідно до пункту 2 рішення Конституційного Суду України № 1-рп/99 від 09.02.1999р. (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів), в регулюванні суспільних відносин застосовуються різні способи дії в часі нормативно-правових актів. Перехід від однієї форми регулювання суспільних відносин до іншої може здійснюватися, зокрема, негайно, шляхом перехідного періоду і шляхом зворотної дії. За загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Прикінцевими положеннями Податкового кодексу України передбачено, що цей Кодекс набирає чинності з 1 січня 2011 року. При цьому його норми, за загальним правилом, застосовуються до тих правовідносин, що виникли після набрання ним чинності.
Відповідно до статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення.
Таким чином не можуть мати зворотної дії юридичні норми, які встановлюють нові права й обов'язки чи заборони.
Як встановлено судом, податкове повідомлення-рішення від 05.07.2012р. №0000732350 прийняте податковим органом у зв'язку з порушенням позивачем п.7.4.1, пп.7.4.5 п.7.4, пп.7.5.1 п.7.5 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість", тобто норм права, які діяли до набрання чинності Податковим кодексом України (до 01.01.2011р.), а також порушенням абз.5 п.188.1 ст.188, п.189.1, п.189.9 ст.189, п.44.1 ст.44, п.198.2, п.198.3, п.198.6 ст.198 Податкового кодексу України, тобто норм права, які діяли після прийняття Податкового кодексу України. Податковим органом здійснено нарахування пені за факти заниження позивачем сум податкових зобов'язань за період як до, так і після 01.01.2011р.
За встановлених обставин суд приходить до висновку, що нарахування Дубенською ОДПІ пені в сумі 1488,65 грн. за заниження податкового зобов'язання за червень 2010 року, в сумі 8422,75 грн. за вересень 2010 року, в сумі 260,64 грн. за жовтень 2010 року на підставі пп.129.1.2 п.129.1 ст.129 Податкового кодексу України є неправомірним, оскільки на час виникнення спірних правовідносин вказана правова норма не діяла, а нормами чинного час виникнення спірних правовідносин Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-III від 21.12.2000р. не було передбачено нарахування зазначених сум пені. Відповідно, податкова вимога № 30 від 07.08.2012р. в частині пені в сумі 10172,04 грн. не відповідає критеріям правомірності, встановленим в статті 2 КАС України, порушує права та законні інтереси платника податків, а відтак позовні вимоги в цій частині підлягають до задоволення.
Нарахування податковим органом пені за заниження ТОВ "Райз-Захід" грошового зобов'язання з податку на додану вартість за січень, серпень, вересень, жовтень, грудень 2011 року, січень 2012 року є правомірним, відповідає приписам чинного податкового законодавства, а доводи позивача про скасування спірної податкової вимоги в обумовленій частині не відповідають фактичним обставинам справи та не дають підстав для задоволення адміністративного позову.
Відповідно до статті 94 КАС України судові витрати суд присуджує на користь позивача відповідно до задоволених вимог.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити частково.
Дії Дубенської об'єднаної державної податкової інспекції Рівненської області Державної податкової служби щодо нарахування Товариству з обмеженою відповідальністю "Райз-Захід" пені в сумі 1488,65 грн. за заниження податкового зобов'язання за платежем "податок на додану вартість" за червень 2010 року, в сумі 8422,75 грн. - за вересень 2010 року, в сумі 260,64 грн. - за жовтень 2010 року, - визнати протиправними.
Податкову вимогу Дубенської об'єднаної державної податкової інспекції Рівненської області Державної податкової служби № 30 від 07.08.2012р. в частині пені в сумі 10172,04 грн., - визнати протиправною та скасувати.
В решті позову відмовити.
Присудити на користь позивача Товариство з обмеженою відповідальністю "Райз-Захід" із Державного бюджету України судовий збір у розмірі 133,91 грн.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Дорошенко Н.О.