Категорія №9.4.4
Іменем України
14 січня 2013 року Справа № 2а/1270/9627/2012
Луганський окружний адміністративний суд у складі
судді: Смішливої Т.В.
при секретарі: Любімовій Г.Ю.
за участю:
представника позивача: Омелаєвої І.О. (дов. № 6 від 02.01.2013),
представника відповідача: не з'явився.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку в особі відділу нагляду за учасниками ринку цінних паперів у Луганській області Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Публічного акціонерного товариства «Краснолучвуглебуд» про стягнення суми штрафних санкцій у розмірі 17000,00 грн.,-
04 грудня 2012 року позивачем подано до суду позов про стягнення з Публічного акціонерного товариства «Краснолучвуглебуд» штрафних санкцій у сумі 17000,00 грн. за порушення вимог законодавства про цінні папери.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що Публічне акціонерне товариство «Краснолчувуглебуд» в порушення вимог ст. 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та Положення "Про розкриття інформації емітентами цінних паперів", затвердженого рішенням ДКЦПФР від 19.12.2006 № 1591, відповідно до якого відповідач повинен був розкрити регулярну річну інформацію за 2010 рік, шляхом її розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії і опублікування в офіційному друкованому виданні у термін до 30.04.2011 та подання до Комісії (територіального управління) до 01.06.2011. У відношенні Публічного акціонерного товариства «Краснолувуглебуд» 02.08.2012 уповноваженою особою позивача винесено постанову № 298-ДО-1-Е про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів у загальному розмірі 17000,00 грн. за невиконання розпорядження щодо усунення порушень на ринку цінних паперів. Позивач просив суд стягнути з відповідача зазначену суму штрафу в доход Державного бюджету України.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги у повному обсязі, надав суду пояснення, аналогічні викладеному в позові.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про причини неприбуття суду не повідомив, заперечень проти позову не надав.
Суд, вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 69-72 КАС України, суд приходить до наступного.
Судом встановлені такі факти і відповідні їм правовідносини.
Правові засади регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні визначені Законом України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" № 448/96-ВР від 30.10.1996.
Контроль за випуском та обігом цінних паперів та їх похідних в Україні, за винятком приватизаційних, здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку і її територіальні відділення на місцях.
Відповідно до ст. 6 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку є державним органом, підпорядкованим Президенту України. До системи цього органу входять Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку, її центральний апарат і територіальні органи. Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи.
Відповідно до ст. 7 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" однією з основних завдань Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку є здійснення державного регулювання та контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних на території України, а також у сфері спільного інвестування. З цією метою Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку відповідно до покладених на неї завдань встановлює вимоги щодо випуску (емісії) і обігу цінних паперів та їх похідних, інформації про випуск та розміщення цінних паперів, в тому числі іноземних емітентів (з урахуванням вимог валютного законодавства України), які здійснюють випуск і розміщення цінних паперів на території України, а також встановлює порядок реєстрації випуску цінних паперів та інформації про випуск цінних паперів, встановлює стандарти випуску (емісії) цінних паперів, інформації про випуск цінних паперів, що пропонуються для відкритого продажу, в тому числі іноземних емітентів, які здійснюють випуск цінних паперів на території України, та порядок реєстрації випуску цінних паперів та інформації про випуск цінних паперів, а також здійснює інші функції відповідно до вимог чинного законодавства.
Статтею 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" визначено, що Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право, зокрема, надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства (п.10).
Згідно п. 3.1 Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій (затверджені рішенням ДКЦПФР від 11.12.2007 за № 2272, зареєстровані в Міністерстві юстиції України 12.02.2008 за № 120/14811), у випадку наявності ознак правопорушення порушується справа про правопорушення на ринку цінних паперів, про що виноситься постанова про порушення справи, що передбачено п. 4.1 цих Правил.
Пунктом 14 ст. 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні " передбачено, що Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб.
Відповідно до ст. 11 цього Закону, Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку накладає на юридичних осіб штрафи за: ухилення від виконання або несвоєчасне виконання розпоряджень, рішень про усунення порушень щодо цінних паперів - у розмірі до 500 неоподаткованих мінімумів доходів громадян. Рішення про накладення штрафу може бути оскаржено в суді. Штрафи, накладені Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, стягуються в судовому порядку.
Згідно абз. 5 ст. 12 "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні ", рішення про накладання штрафу оформлюється постановою, яка направляється юридичній особі, щодо якої застосовано штраф.
З матеріалів справи вбачається, що Публічне акціонерне товариство «Краснолучвуглебуд» повинно було розкрити регулярну річну інформацію за 2010 рік шляхом її розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії і опублікування в офіційному друкованому виданні у термін до 30.04.2011 та подати її до Комісії (територіального управління) до 01.06.2011. Вказані вимоги відповідачем не виконано.
Зазначене стало підставою для винесення уповноваженою особою Луганського територіального управління ДКЦПФР 14.02.2012 розпорядження № 143-ЛУ про усунення порушень законодавства про цінні папери, яким запропоновано відповідачу у термін до 01.04.2011 усунути порушення чинного законодавства про цінні папери та розкрити регулярну річну інформацію за 2010 рік, шляхом її розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії і опублікування в офіційному друкованому виданні у термін до 30.04.2011 та подання до Комісії (територіального управління) до 01.06.2011 (а.с.6).
Згідно листа Публічного акціонерного товариства «Краснолучвуглебуд» № 39 відповідач просив позивача продовжити строк усунення недоліків до 01.07.2012 (а.с. 27), однак, станом на 12.07.2012 порушення так і не було усунуто, у зв'язку з чим 12 липня 2012 року уповноваженою особою Донбаського територіального управління НКЦПФР винесено постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів, якою запропоновано керівнику Публічного акціонерного товариства «Краснолучвуглебуд» з'явитись до ДТУ НКЦПФР 24.07.2011 для надання пояснень та підписання акту. (а.с. 7)
Постанова про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів від 12.07.2012 своєчасно надійшла на адресу Публічного акціонерного товариства «Краснолучвуглебуд», що підтверджено листом Луганської дирекції УДППЗ «Укрпошта» від 11.01.2013 (а.с. 23)
02.08.2012 уповноваженою особою ДТУ НКЦПФР, на підставі матеріалів про правопорушення на ринку цінних паперів щодо Публічного акціонерного товариства «Краснолучвуглебуд», винесено постанову № 298-ДО-1-Е про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, згідно з яких на відповідача накладено штраф у розмірі 17000,00 грн. Вищезазначена постанова направлені на адресу відповідача рекомендованим листом та отримана відповідачем 14.08.2012, про що свідчить підтверджено лист Луганської дирекції УДППЗ «Укрпошта» від 11.01.2013.(а.с. 24).
Згідно з п. 19.1 зазначених вище Правил, штраф має бути сплачений правопорушником не пізніше як через 15 днів з дня отримання ним постанови.
Відповідач суму штрафу в добровільному порядку не сплатив, постанову від 02.08.2012 № 298-ДО-1-Е в судовому порядку не оскаржив.
Відповідно до п. 19.4 Правил, зазначених вище, у випадку не сплати штрафу правопорушником у визначені строки (п. 19.1 цієї Постанови) штраф стягується у судовому порядку.
Згідно з п. п. 6 п. 5 Положення про Державну комісію з цінних паперів та фондового ринку, затвердженого Указом Президента України від 14.02.1997 № 142/97, комісія, у т.ч. і її територіальні управління, мають право звертатись до суду та господарського суду з позовами у зв'язку з порушенням законодавства України про цінні папери.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що заявлені Донбаським територіальним управлінням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку вимоги про стягнення з Публічного акціонерного товариства «Краснолучвуглебуд» штрафних санкцій у сумі 17000,00 грн. за порушення вимог законодавства про цінні папери є обґрунтованими, заснованими на законі, підтвердженими наданими до справи доказами та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до приписів п. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст. 121 Конституції України, , ст. ст. 2, 17, 87, 94, 98, 128, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовні вимоги Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку в особі відділу нагляду за учасниками ринку цінних паперів у Луганській області Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку задовольнити повністю.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Краснолучвуглебуд» (код ЄДРПОУ 20164703) в доход Державного бюджету України -р/р 31110106700004 в УДКС у м. Донецьку, код 38033949, МФО 834016 код платежу 21081100 штрафні санкції у сумі 17000,00 грн. (сімнадцять тисяч грн. 00 коп.)
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
СуддяТ.В. Смішлива