Справа № 807/63/13-а
Рядок статзвітності 2.1
Код 12
14 січня 2013 року м. Ужгород
Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Плеханова З.Б., розглянувши матеріали позовної заяви адвоката ОСОБА_1 до Обласної психіатричної лікарні про визнання дій незаконними та про зобов'язання надання інформацію,
Адвокат ОСОБА_1 звернувся в Закарпатський окружний адміністративний суд з позовом до Обласної психіатричної лікарні про визнання дій незаконними та зобов'язання надати інформацію.
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що між ним та громадянином ОСОБА_2 укладено Договір про надання адвокатських послуг, предметом якого є надання послуг юридичного характеру внаслідок ДТП, яка мала місце ІНФОРМАЦІЯ_1, внаслідок якої загинула дружина та донька замовника. Оскільки в процесі надання адвокатських послуг стало відомо, що відразу після ДТП гр. ОСОБА_3, який спричинив ДТП та відносно якого порушено кримінальну справу, знаходився на лікуванні в Берегівській обласній психіатричній лікарні, то для підтвердження чи спростування даної інформації, позивач, як адвокат, звернувся до відповідача з відповідним адвокатським запитом. Позивач хоча отримав відповідь, однак відповідач розглянув адвокатський запит поверхнево та необ'єктивно, а необхідну інформацію взагалі не надав.
. У відповідності до ч.1 ст.107 КАСУ суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства; 5) подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Згідно положень статті 2 КАСУ завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно ч.1 ст.18 КАСУ окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська або Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Як вбачається з матеріалів позовної заяви позивач звернувся до медичного закладу та отримав відповідь від головного лікаря зазначеного закладу.
У відповідності до статті 15 Закону України "Основи законодавства України про охорону здоров'я " реалізацію державної політики у сфері охорони здоров'я забезпечують: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я; інші центральні органи виконавчої влади, які реалізують державну політику у сферах санітарного та епідемічного благополуччя населення, контролю якості та безпеки лікарських засобів, протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу та інших соціально небезпечних захворювань.
В статті 3 вищевказаного Закону визначено, що заклад охорони здоров'я - юридична особа будь-якої форми власності та організаційно-правової форми або її відокремлений підрозділ, основним завданням яких є забезпечення медичного обслуговування населення на основі відповідної ліцензії та професійної діяльності медичних (фармацевтичних) працівників.
Як вбачається зі ст.16 Закону заклади охорони здоров'я підлягають акредитації у випадках та в порядку, визначених Кабінетом Міністрів України. Заклад охорони здоров'я провадить свою діяльність на підставі статуту (положення), що затверджується власником закладу (уповноваженим ним органом). Керівником закладу охорони здоров'я незалежно від форми власності може бути призначено лише особу, яка відповідає єдиним кваліфікаційним вимогам, що встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я. Призначення на посаду та звільнення з посади керівника закладу охорони здоров'я здійснюються відповідно до законодавства. Керівники державних, комунальних закладів охорони здоров'я призначаються на посаду шляхом укладення з ними контракту.
У відповідності до статті 2"Про психіатричну допомогу" законодавство України про психіатричну допомогу базується на Конституції України і складається з Основ законодавства України про охорону здоров'я, цього Закону та інших нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до них.
Провівши системний аналіз вищевказаних нормативних актів суддя приходить до висновку, що відповідач не є органом державної влади, а головний лікар психіатричного медичного закладу не є суб'єктом владних повноважень, у зв'язку з чим даний позов не підлягає розгляду в порядку адмінсудочинства
У відповідності до п.1 ч.1 ст.109 КАСУ суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства. Суддя також роз'яснює, що даний позов підлягає розгляду в місцевому загальному суді в порядку ЦПК України.
На підставі наведеного, керуючись п.1 ч.1 ст.109 КАСУ, суддя,-
Відмовити у відкритті провадження по справі за позовом адвоката ОСОБА_1 до Обласної психіатричної лікарні про визнання дій незаконними та про зобов'язання надання інформації
Копію ухвали невідкладно надіслати собі, яка подала позовну заяву, разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами. Повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Ухвала може бути оскаржена протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції.
Суддя Плеханова З.Б.