про залишення позовної заяви без розгляду
09 січня 2013 р. Справа № 2а/0270/5706/12
м. Вінниця
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Загороднюка Андрія Григоровича,
за участю:
секретаря судового засідання: Середюка М. А.,
представника позивача: ОСОБА_1 ,
представника відповідача: не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом: ОСОБА_2
до: державної виконавчої служби Козятинського міськрайонного управління юстиції
про: оскарження дій, -
12.10.2012 року до Вінницького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_2 до державної виконавчої служби Козятинського міськрайонного управління юстиції про оскарження дій.
Позивачем оскаржується дії відповідача щодо відкриття 18.05.2012 року виконавчого провадження та поставлено вимогу про скасування постанови відповідача про відкриття виконавчого провадження ВП № 32657055 від 18.05.2012 року.
В силу вимог ч. 2 ст. 181 КАС України позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналась або повинна була дізнатись про порушення її прав, свобод чи інтересів.
Під час судового засідання представник позивача підтримав заявлене клопотання про визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними та про поновлення строків звернення до суду.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про причини не прибуття у судове засідання суд не повідомив, хоча завчасно та належним чином повідомлявся про час та місце розгляду справи.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) , у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Враховуючи вищезазначену норму законодавства, врахувавши думку представника позивача про необхідність розгляду справи за відсутності представника відповідача, а також зважаючи на скорочені строки розгляду адміністративних справ, особливість розгляду яких визначена ст. 181 КАС України, суд дійшов до висновку розпочати розгляд справи.
Визначаючись щодо дотримання позивачем строків на звернення до суду та поважності причин пропуску такого звернення, суд виходить з наступного.
Частинами 1, 2 ст. 99 КАС України передбачено, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч. 3 ст. 99 КАС України, для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно ч. 2 ст. 181 КАС України, позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
Суд встановив, що 31.05.2012 року ОСОБА_2, після прибуття до державної виконавчої служби Козятинського міськрайонного управління юстиції, ознайомився з постановою про відкриття виконавчого провадження ВП № 32657055 від 18.05.2012 року, яка оскаржується у даному судовому процесі. Вказане витікає зі змісту позовної заяви, яка підписана безпосередньо позивачем.
Крім того, відповідачем 31.05.2012 року складено акт опису й арешту майна у присутності позивача, яке останньому передано на відповідальне зберігання.
казане витікає зі змісту позовної Відтак, саме 31.05.2012 року вважається днем, коли позивач дізнався про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, а тому подання 12.10.2012 року даної позовної заяви розцінюється судом як очевидний пропуск встановленого законодавством строку (10 днів) звернення до суду.
Відповідно ч. 1 ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Оцінюючи поважність причин пропуску строку звернення до суду, суд виходив з того, що "поважна причина" - це оціночне поняття, яке визначається чотирма основними характерними рисами :
- до поважних причин можуть бути віднесені будь-які обставини навколишнього світу. Це можуть бути як дії фізичних або юридичних осіб, так і явища, які не залежать від волі людини;
- такі обставини мають впливати на волю суб'єкта правовідносин. Саме внаслідок дії цих обставин, що виникли раптово або закономірно, він не має змоги належним чином виконувати обов'язки або користуватись наданими правами;
- кваліфікація тих або інших причин, як поважних, здійснюється на підставі норм моралі;
- обставини, що визначаються законом, як поважні причини, звільняють суб'єкта правовідносин від виконання покладених на нього обов'язків або негативних для нього наслідків.
Таким чином, поважними причинами визнаються лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, та пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення відповідних дій та підтверджені належними доказами.
Посилання представника позивача на те, що позивач юридично не обізнана особа, а також те, що до звернення до адміністративного суду позивач звертався до Козятинського міськрайонного суду, до Апеляційного суду Вінницької області до органів прокуратури тощо не приймаються судом в якості поважних причин. Як вбачається з наявних в матеріалах справи копій рішень Козятинського міськрайонного суду та Апеляційного суду Вінницької області, позивач діяв через представника - ОСОБА_1 та незважаючи на те, що про прийняте Апеляційним судом Вінницької області дізнався 10.09.2012 року до Вінницького окружного адміністративного суду звернувся більш ніж через місяць (12.10.2012 року). При цьому, необхідно зазначити, що звернення позивача до Козятинського міськрайонного суду не було перешкодою для звернення з даним позовом до Вінницького окружного адміністративного суду.
Частиною 1 ст. 102 КАС України передбачено, що за клопотанням особи, яка бере участь у справі пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом, може бути поновлений.
Позивач не навів жодної поважної причини пропуску строку звернення, які є об'єктивно непереборними обставинами, і які пов'язані з дійсними істотними труднощами у реалізації права звернення до суду в межах строку, визначеного ст. 181 КАС України.
Згідно з ч. 2 ст. 100 КАС України позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
Отже, суд приходить до висновку, що позивачем пропущений строк, визначений для звернення до суду.
Наслідки пропущення строків звернення до адміністративного суду передбачені ст. 100 та п.9 ч. 1 ст. 155 КАС України, відповідно до яких такий адміністративний позов залишається без розгляду.
З огляду на те, що адміністративний позов про визнання незаконними дій державної виконавчої служби Козятинського міськрайонного управління юстиції в частині відкриття виконавчого провадження ВП № 32657055 та скасування постанови про відкриття виконавчого провадження від 18.05.2012 року поданий позивачем із очевидним пропуском встановленого строку, то суд приходить до висновку, що клопотання представника позивача не підлягає задоволенню, а тому адміністративний позов ОСОБА_2 необхідно залишити без розгляду.
Відповідно до ч. 2 ст. 5 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Керуючись ст.ст. 99, 100, 137, 155, 165, 181, 186, 254 КАС України, суд, -
позовну заяву ОСОБА_2 до державної виконавчої служби Козятинського міськрайонного управління юстиції про оскарження дій залишити без розгляду.
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.
Відповідно до ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя (підпис) Загороднюк Андрій Григорович
Копія вірна :
Суддя : Секретар :