вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
Іменем України
19 березня 2012 р. (10:14) Справа №2а-15237/11/0170/24
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кащеєвої Г.Ю., за участю секретаря Багдасарян Н.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю в АР Крим
про визнання протиправною відмову та спонукання до виконання певних дій
за участю:
позивач - ОСОБА_1,
представник відповідача - Чайковський І.Г., довіреність № 7/1-726 від 10.02.2012 р,
Суть спору: До Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (надалі - позивач) до Інспекції Державного архітектурно - будівельного контролю в АР Крим (надалі - відповідач) про визнання протиправною відмову та спонукання до виконання певних дій.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем відмовлено позивачу в підписанні декларації про готовність об'єкта до експлуатації у зв'язку з відсутністю у технічному паспорті даних про рік закінчення будівництва об'єкта. Позивач вважає відмову відповідача протиправною та просить зобов'язати Інспекцію Державного архітектурно - будівельного контролю в АР Крим вирішити питання щодо підписання декларації про готовність об'єкта до експлуатації.
Відповідачем надані заперечення на адміністративний позов вих. № 7/1-668 від 08.02.2012 р. (а.с. 75-76). У своїх запереченнях відповідач зазначає, що Наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України № 127 від 24.05.2001 р. «Про затвердження Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна» передбачено зазначення БРТІ відомостей у технічному паспорті стосовно року побудови об'єкту нерухомості. Таким чином, відсутність зазначеної інформації у технічному паспорті БТІ є причиною відмови у реєстрації декларації про готовність об'єкту до експлуатації у відповідності до Наказу № 91.
У судовому засіданні позивач підтримав вимоги з підстав, наведених у позовній заяві та просив суд задовольнити позов у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував з підстав, наведених у запереченнях та просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Суд, вислухавши пояснення сторін, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору,-
Правові підстави діяльності відповідача врегульовані Постановою Кабінету Міністрів України № 428 від 05.04.2006 р. «Про утворення Державної архітектурно-будівельної інспекції» Державна архітектурно-будівельна інспекція як урядовий орган державного управління утворена в складі Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства.
Відповідно до п. 1 Положення про інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку та будівництва України № 317 від 19.11.2007 р., Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі є територіальними органами Державної архітектурно-будівельної інспекції, входять до сфери її управління, підзвітні та підконтрольні їй.
Отже, Інспекція державного архітектурно будівельного контролю в АР Крим у відносинах з суб'єктами господарювання під час реалізації своїх завдань та функцій, встановлених законодавством України, є суб'єктом владних повноважень.
Судом встановлено, що позивач є забудовником житлового будинку 76 «б» по вул. Дачній/проспект Перемоги у м. Сімферополі.
Житловий будинок побудований на земельній ділянці площею 0,0627 га., яка належить позивачу на праві власності, що підтверджується копією державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯБ № 541342 виданого 25.04.2006 р. (а.с. 11).
По закінченні будівництва позивачем з метою прийняття в експлуатацію індивідуального житлового будинку подано заяву про прийняття в експлуатацію об'єкта до Інспекції ДАБК в АР Крим із додатками: два примірники заповненої декларації (а.с. 20), звіт про проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж на відповідність державним стандартам, будівельним нормам і правилам житлового будинку (а.с. 26-41), засвідчені в установленому порядку копії документа, що посвідчує право власності на земельну ділянку (державний акт серії ЯБ № 541342 виданий 25.04.2006 р. (а.с. 27), технічного паспорту, виданого КРП «Сімферопольське міжміське бюро реєстрації та технічної інвентаризації» (а.с. 5-10).
Відповідач не заперечував проти факту надання позивачем зазначеного переліку документів.
Листом інспекції ДАБК в АР Крим № 711-91-75 від 29.09.2011 р. позивачу повернуто декларацію про готовність об'єкта до експлуатації з посиланням на розділ 1 п. 1.1 Порядку прийняття в експлуатацію індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, громадських будинків I та II категорій складності, які збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт, і проведення технічного обстеження їх будівельних конструкцій та інженерних мереж, у зв'язку з відсутністю у технічному паспорті даних про рік закінчення будівництва об'єкта (а.с. 4).
Оцінюючи правомірність прийнятого рішення суд керується критеріями, закріпленими частиною 3 статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури та яких повинні дотримуватися суб'єкти владних повноважень при реалізації своїх дискреційних владних функцій.
Суд зазначає, що процедура та умови прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, громадських будинків I та II категорій складності (далі - об'єкти), збудованих до 31.12.2009 без дозволу на виконання будівельних робіт, заяви про прийняття в експлуатацію яких подано до 31.12.2012, а також механізм проведення технічного обстеження їх будівельних конструкцій та інженерних мереж регламентується Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлового господарства України № 91 від 26.06.2011 р. «Про затвердження Порядку прийняття в експлуатацію індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, громадських будинків I та II категорій складності, які збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт, і проведення технічного обстеження їх будівельних конструкцій та інженерних мереж» (надалі - Порядок).
Відповідно до п. 3.1 розділу 3 Порядку прийняття в експлуатацію об'єктів здійснюється безоплатно Державною архітектурно-будівельною інспекцією України та її територіальними органами за результатами технічного обстеження їх будівельних конструкцій та інженерних мереж та за наявності документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, на якій розміщений об'єкт, шляхом реєстрації поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації.
Пунктом 3.2 цього розділу Порядку передбачено, що замовник або його уповноважена особа подає особисто або надсилає рекомендованим листом з описом вкладення до Інспекції за місцезнаходженням об'єкта заяву про прийняття в експлуатацію об'єкта, до якої додаються: два примірники заповненої декларації; звіт про проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж об'єкта з висновком про їх відповідність вимогам надійності і безпечної експлуатації; засвідчені в установленому порядку копії: документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, на якій розміщено об'єкт; технічного паспорта, виданого бюро технічної інвентаризації.
Інспекція розглядає зазначені документи та приймає протягом тридцяти днів з дати їх подання рішення про реєстрацію декларації або її повернення (п. 3.3 розділу 3 Порядку).
Оцінюючи доводи відповідача про те, що відсутність запису про рік забудови житлового будинку у технічному паспорті є підставою для повернення декларації, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що позивачем у встановленому Положенням порядку подано наступні документи: два примірники заповненої декларації (а.с. 20), звіт про проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж на відповідність державним стандартам, будівельним нормам і правилам житлового будинку (а.с. 26-41), засвідчені в установленому порядку копії документа, що посвідчує право власності на земельну ділянку (державний акт серії ЯБ № 541342 виданий 25.04.2006 р. (а.с. 27), технічного паспорту, виданого КРП «Сімферопольське міжміське бюро реєстрації та технічної інвентаризації» (а.с. 5-10).
Таким чином, позивачем дотримано вимоги Порядку щодо надання необхідного переліку документів для вирішення питання щодо прийняття в експлуатацію житлового будинку.
Крім того, суд зазначає, що відповідно до п. 3.4 розділу 3 Порядку дані, зазначені у декларації, повинні узгоджуватись з документами, які подаються разом з нею.
Судом встановлено, що у звіті про ведення технічного обстеження житлового будинку, що знаходиться за адресою: проспект Перемоги, 76-б в м. Сімферополі, який складено Кримською комплексною архітектурно - реставраційною майстернею «УКРПРОЕКТРЕСТАВРАЦІЯ» вказано рік забудови - 2009 і після завершення будівництва 18.11.2009 р. виданий технічний паспорт на житловий будинок.
Таким чином, вказаний у декларації позивачем рік забудови 2009 відповідає року забудови, зазначеному у звіті про проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж на відповідність державним стандартам, будівельним нормам і правилам житлового будинку.
Суд зазначає, що п. 3.4 розділу 3 Положення встановлено, що замовник відповідно до ч. 10 ст. 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» несе відповідальність лише за повноту та достовірність даних, зазначених у поданій ним декларації, та за експлуатацію об'єкту без зареєстрованої декларації.
Посилання відповідача на норми Наказу Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України № 127 від 24.05.2001 р. «Про затвердження Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна» судом не приймаються, оскільки норми цього нормативно - правового акту регулюють правові основи діяльності суб'єкта владних повноважень - Бюро технічної інвентаризації та внесення запису про рік забудови відноситься до сфери діяльності цього суб'єкта.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позивачем була подана та оформлена декларація про готовність об'єкта до експлуатації відповідно до Порядку, а тому підстави для її повернення відповідно до чинного законодавства відсутні.
Відповідно до ч. 10 розділу IV Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 р. № 3038-VI суб'єкт господарювання має право звернутися до суду щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності посадових осіб державного архітектурно - будівельного контролю.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про правомірність та обґрунтованість вимог позивача, вважає їх такими, що відповідають вимогам чинного законодавства та підтверджуються матеріалами справи, а тому підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 2 ст. 87 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Згідно з п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору звільняються інваліди I та II груп, законні представники дітей - інвалідів і недієздатних інвалідів I та II груп.
Судом встановлено, що відповідно до довідки МСЕК серії 3-05 ИВ № 004725 позивач є інвалідом ІІ групи (а.с. 25).
Враховуючи викладене, суд звільняє позивача від сплати судового збору.
У судовому засіданні 19.03.2012 року судом проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Постанову складено у повному обсязі 21.03.2012 року.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 158-163, 167 КАС України, суд,-
1. Позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
2. Визнати протиправним рішення Інспекції Державного архітектурно - будівельного контролю в АР Крим щодо повернення декларації про готовність об'єкта - житлового будинку 76 «б» по вул. Дачній/пр-т Перемоги в м. Сімферополі до експлуатації, оформлене листом Інспекції Державного архітектурно - будівельного контролю в АР Крим від 29.09.2011 року № 7/1-91-75.
3. Зобов'язати інспекцію Державного архітектурно - будівельного контролю в АР Крим розглянути питання щодо реєстрації декларації про готовність об'єкта - житлового будинку 76 «б» по вул. Дачній/пр-т Перемоги в м. Сімферополі до експлуатації.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Кащеєва Г.Ю.